Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium. (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kes on Arvo Pärt ?
 • Kus on Arvo Pärt sündinud ?
 • Kus koolis õppis Arvo Pärt aastatel 1950-1954 ?
 
Säutsu twitteris
Rakvere GümnaasiumRAGNAR VIIKOJA
11A
ARVO PÄRT JA RAKVERE GÜMNAASIUM
Kooliajalooalane uurimistööJuhendaja : õp. K. TormilindSISUKORD

Sissejuhatus 3
1Elu ja looming 5
1.1Lapsepõlv ja koolitee 5
1.2Muusikaõpingud ja tunnustus 5
1.3Arvo Pärt tänapäeval 6
2Õpingud Rakvere Gümnaasiumis 8
2.1Koolielu 8
2.2Pärt koolimuusikuna 9
2.3Huvitavaid juhtumisi 10
3Inimeste arvamused Arvo Pärdist 12
4Arvo Pärt ja meedia 14
Kokkuvõte 15
KASUTATUD ALLIKAD JA KIRJANDUS 16
LISA 2 Rakvere Arvo Pärdi festival 2005. a
LISA 3 Artikkel: Arvo Pärdi kuu Klassikaraadios
LISA 4 7. klassi lõpupilt
LISA 5 Elukoht Laada 17 I
LISA 6 Elukoht Laada 17 II
LISA 7 Puhkpilliorkester
LISA 8 Arvo kooliajal
LISA 9 Arvo akordioniga
LISA 10 Arvo Pärdi teosed
LISA 11 Näide küsitlusest
LISA 12 Pisike poiss jalgrattal
LISA 13 Arvo Pärt lapsepõlves
LISA 14 Arvo klaveri taga
LISA15 Diagramm sellest kuidas inimesed vastasid Arvo Pärdi õpingute kohta 1950-1954. Aastal

Sissejuhatus


Arvo Pärt on maailmakuulus eesti soost helilooja , kes on üles kasvanud ja õpinud Rakveres .
Minu uurimistöö räägib Arvo Pärdi elust, loomingust ning tema õppimisaastatest Rakvere Gümnaasiumis. Lisaks kogusin mälestusi tema endistelt klassikaaslastelt ning küsisin kodulinlastelt, mida nad teavad Arvo Pärdi kohta. Antud teema valisin sellepärast, et tulemas on kooli 100-s juubel ning oleks sobilik koostada uurimistöö ühest kuulsaimast Rakvere Gümnaasiumi vilistlasest. Rakvere Gümnaasiumist on sirgunud ka palju teisi tähtsaid muusikuid ning enamus neist on õppinud legendaarse Jaan Paku käe all, nii ka Arvo Pärt. Eesmärgiks on tutvustada Arvo Pärti kui Rakvere Gümnaasiumi vilistlast, sest materjali ja informatsiooni Pärdi eluaastate kohta Rakveres on üsna vähe ning tahtsin teda saada, et kui palju inimesed teavad, et Arvo on Rakveres elanud ning siin ka koolis käinud. Samas avalikustan ka palju sellist mida varem pole avalikustatud, nimelt mälestused Arvo Pärdist, tema klassivendade, -õdede ning lapsepõlve mängukaaslaste silme läbi. Mängus oli ka mu enda huvi Arvo Pärdi kohta rohkem teada saada ning välja uurida mida on Rakvere Gümnaasium Arvo Pärdile andnud.
Töö jaotasin nelja peatükki. Esimeses peatükis räägin üldiselt tema elust ja loomingust, kuidas ta Rakverre kolis ning kuidas tegi esimesed katsetused muusikavallas. Teises peatükis süvenen tema õpinguaastatesse Rakvere Gümnaasiumis, seda tema koolikaaslaste mälestuste põhjal, sest Arvo Pärdi enda mälestusi ei olnud võimalik hankida tänu tema hõivatuse tõttu tihedale töö graafikule. Kolmandas peatükis teen kokkuvõtte inimeste arvamustest ja sellest kuidas on Arvo Pärt neid ning Eestit nende arvates mõjutanud, selleks viisin läbi suulise küsitluse. Viimases, neljandas peatükis toon ülevaate selle kohta kuidas on Arvo Pärti erinevates meediaväljaannetes esindatud .
Lisades uurimistöö lõpus on toodud pildid Arvo Pärdi nooruspõlvest, inimestest ning kohtadest , mis on temaga seotud. Loomulikult ka erinevad artiklid Arvo Pärdi kohta.
Töö panin kokku Arvo Pärdi koolikaaslaste mälestuste ning raamatute ja ajaleheartiklite põhjal. Lisaks koostasin küsitluse.
Suurim raskus oli see, et puudus materjal Rakveres elatud aastate kohta. • Elu ja looming

 • Lapsepõlv ja koolitee


  Arvo Pärt on sündinud 11. Novembril 1935. Aastal Paides . „Paide on üks väike linn, mis asub Eesti keskosas ning mis ei ole väga palju muutunud sellest ajast, kui mina seda mäletan. Elu kulges seal rahulikult ja lihtsalt,“ on Arvo Pärt Paide kohta öelnud.[9,lk 19] 3-aastaselt kolis Pärt Rakverre, kus ta 1945. Aastal Rakvere Muusikakooli astus, Arvo oli sel ajal 7-aastane. Muusikakoolis õppis ta klaverit Ille Martini käe all, tihti toimusid õpingud Ille Martini kodus(Koidula 16), sest muusikakoolis oli ruumipuudus .[5] Seal toimusid ka esimesed kompositsioonikatsetused. Algkooliaastad möödusid Rakvere Linna I Algkoolis. 1950. aastal asus Arvo Pärt õppima Rakvere Gümnaasiumis, millest täpsemalt 2. Peatükis.
 • Muusikaõpingud ja tunnustus


  Rakverre tulles, 1938. Aastal, kolis Arvo elama korterisse Laada tänaval[LISA 6], Kuhlbergide peresse. Arvo elas tänava nurgal olevas korteris.[LISA 5] Seal oli kaks tuba ja köök. Arvo magas ahju taga olevas nurgas, millel oli kardin ees. Seal majas oli ka suur tiibklaver „ Sankt Peterburg“. See ei olnud hea klaver , kuid Pärt tegi sellega oma esimesed katsetused muusikas. Majas elasid kolm venda, kellest üks oli andekas muusik . Tal oli väga hea muusikaalane raamatukogu, millest oli ,Arvole, tulevasele suurele heliloojale, palju abi. Kui Rakveres avati muusikakool , otsustas Arvo ema teda sellesse kooli õppima panna.[9, lk20-21] Aastatel 1954-1957 õppis Pärt Tallinna muusikakoolis muusikateooriat. Õppejõuks oli tal temast kõigest viis aastat vanem Veljo Tormis . 1963. Aastal lõpetas ta Tallinna Konservatooriumis Heino Elleri kompositsiooniklassi. 1958-1967 töötas ta helirežissöörina Eesti Raadios. Pärast konservatooriumit oli Pärt juba tuntud ka väljaspool Eestit ning enamus tema kooliaegseid kontserdeid jõudsid ka kohe kontserdilavadele. 1962 saavutas tema lasetkantaat „Meie aed“ ja oratoorium „Maailma samm“ esikoha üleliidulisel noorte heliloojate võistlusel. Kuulus oli ka tema esimene orkestriteos „Nekroloog“. Esimest korda Eesti muusikas kasutas Pärt dodekafoonilist tehnikat , mille pärast teda ka tol ajal palju kritiseeriti.1963. Aastal käis Pärt esimese eestlasena festivalil „Varssavi sügis“. Peagi oli Pärt heliloojate noore põlvkonna liider, kuni 1968. Aastani mil valmis teos „ Credo “ mis keelati selle vaimuliku teksti tõttu. Algas otsinguperiood, mil ta süvenes keskaja muusikasse. 1976.
  aastal tuli ta välja uues helikeeles kirjutatud teostega. Ta leiutas tintinnabuli stiili ning kirjutab selles stiilis praegugi.
  Tintinnabulli stiili iseloomustab see, et kõik muusikalised väljendusvahendid(rütma, meeloodia, jne.) on väga lihtsa struktuuriga. Muusika kõlab lihtsalt ja on seesmiselt
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #1 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #2 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #3 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #4 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #5 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #6 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #7 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #8 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #9 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #10 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #11 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #12 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #13 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #14 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #15 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #16 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #17 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #18 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #19 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #20 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #21 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #22 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #23 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #24 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #25 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #26 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #27 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #28 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #29 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #30 Arvo Pärt ja Rakvere Gümnaasium #31
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 31 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2010-10-14 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 67 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Ragnar Viikoja Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Hea uurimistöö Arvo Pärdist, hinne 5.
  Annab hea ülevaate Arvo Pärdist, tema elust ja loomingust.

  arvo pärt , uurimistöö , rakvere , paide , tallinn

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

  adler2aime1 profiilipilt
  20:30 01-02-2016


  Sarnased materjalid

  7
  odp
  20 sajandi II poole muusika ettekanne - Arvo Pärt
  12
  doc
  Eesti muusika
  414
  pdf
  Tiit Lauk humanitaar
  7
  doc
  Eesti muusika
  12
  doc
  Eesti muusika
  18
  ppt
  Eesti muusika-raadio-televisioon
  9
  doc
  Eesti rahvamuusika
  278
  doc
  ESTONIAN SYMPHONIC MUSIC-THE FIRST CENTURY 1896-1996  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun