Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

" Taeva palge all " - August Mälk (30)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Taeva palge all
August Mälk
Romaan algab sellega, kui Tuisu Jüri oma pojale Kustasele linna bussi vastu tuleb. Kustas on viimased 6 aastat merel olnud ja otsustas nüüd koju tulla. Koduteel juba üsna küla lähedal tuleb neile vastu Hilde . Hilde ja Kustase vahel oli kogu aeg midagi olnud ning nüüd oli ta esimene inimene, keda Kustas kodukülas nägi. Tervitasid üksteist ja lubasid veel kohtuda . Lõpuks jõudsid Kustas ja Jüri Tuisu tallu . Seal tervitasid Kustast pisarsilmil ema, vend Kaarel, Kaarli naine Viia (suure kondiga tugev naine) ja nende kolmeaastane poeg Heino. Kustas päris noorima venna Lui kohta, see oli läinud laeva peale raha teenima . Kustas küsis kohe isa käest, miks tema enam laeva peal ei ole, kuid isa ainult ühmas midagi vastu, sest ta ei tahtnud esialgu tunnistada, et talle olevat laevakapteni kohale asendaja leitud ja sedagi sai ta teada küla pealt. Kaarlilt sai Kustas teada, et isal on mõte oma paat ehitada. Õhtul mängis Kustas oma laeva pealt ostetud pilli - bajaani.
Ühel päeval tulid Läti kalamehed Sõrve kalameestele külla. Õhtul korraldati suur pidu ja Kustas kutsuti oma uhket pilli mängima. Kustas läkski, aga ilma pillita. Tal oli aega terve suvi seda mängida. Kohal, korgiti viinad lahti ja tantsiti. Kustas otsis rahvahulga seast Hildet. Lõpuks leides viis ta Hilde ringi tantsima. Kustas tahtis muudkui eemale jalutama minna ja lõpuks Hilöde nõustus vana lepa all kohtuma , kus nad vanastigi olid käinud. Seal tükkis Kustas Hildele aina lähemale ja lähemale, kui Hilde tõrjus ta minema ja ütles, et ta on juba kolm aastat Veere talus , Veere Alleksi naine ja neil on kaheaastane tütar. Nüüd Kustas mõistis. Nad läksid eraldi minema, et keegi neid ei näeks. Tagasi pidulist juurde minnes oli Kustas tusane. Noor tütarlaps jooksis temast mööda ja järgmisel hetkel oli ta Kustase käte vahel. Tüdrukule see ei meeldinud ning andis Kustasele laksu vastu nägu, palus andeks ja jooksis tantsijate juurde.Nüüd oli Kustas päris tusane ja sõprade juurde jõudes küsis kohe viina järele.
Ja nii möödusid kõik Kustase pühapäevaõhtud – purjuspäi külavahel lärmates, kuid ometi elust rõõmugi tundes.
Saabus heinategemise aeg. Kustas käis pühapäevaõhtuti all Võrke tuuliku juures oma bajaani mängimas ja seal tantsiti. Vahel tuli sinna Hildegi koos teiste suvileskedega (mehed olid merel). Kuid Kustas ei kohtunud temaga enam rannal . Mõnikord juhtusid vaid külavahel kokku või peol koos tantsima. Vahepeal oli Lui koduranda jõudnud. Nad viisid kahekesi Pärnusse kive, mis polnud küll väga tulus töö, kuid raha sai ikkagi. Ühel õhtul peale kivide viimist ei saanud Lui und ja Kustas küsis mis lahti on. Lui vastas, et ta saab varsti ühe tüdrukuga (Ohtja Tooniga, 18) lapse ja ta ei tea mida teha. Kustas soovitas tal abielluda ja seda Lui tegigi. Pulmapeo ajaks tuli kohale ka õde Juta , kes muidu õpib linnas. Pulmapeo eelõhtul tuli Tooni Tuisule, et järgmisel hommikul koos kirikusse minna ja kogu selle aja oli ta väga vaikne ja tagasihoidlik, samas kui Lui üritas valjusti kõnelda, et julgem tunduda. Kustas aga tundis Toonis ära sellesama tüdruku, kelle ta oli lätlaste külaskäigu ajal endale haaranud ja kes talle laksu oli andnud. Järgmisel hommikul tuligi buss , et pidulised kirikusse viia.
Õhtul oli Tuisu maja täis külalisi, niiet kõigile ei jätkunud sööginõusidki. Hommikul laulsid külanaised noorpaari üles ja järgnesid muud pulmatraditsioonid . Õhtul toimus jälle väike pidu, Kustas mängis bajaani, Tooni aitas kitarriga kaasa. Kui Kustast ringmängu kutsuti läks ta ära hämarasse kotta. Temast läks mööda koju minev Hilde. Kustas saatis teda Võrke tuulikuni ja seal küsis Hilde ta käest, et miks ta ometi ei kirjutanud (nagu oleks sellest olenenud, kas ta oleks Alleksile naiseks läinud või mitte).
Aegamisi jõudis kätte sügis. Jüril mõlkusid ikka oma paadimõtted peas ja osad puudki juba ära ostetud, kuid ema arvas , et ta saab enne otsa, kui seda uut paati näeb. Siiski oli asi rahades. Kustas hakkas kahetsema, et oli ise laeval olles ostnud uhke pilli. Nüüd oleks selle raha eest saanud aidata isal paati ehitada. Samuti mõtles Kustas aina Veere Hildest. Järgmisel päeval angerjamõrra vaiu üles kiskudes nägigi ta Veere Alleksit, kes pabeross suus Tallinnast tagasi oli tulnud ja sellel ööl oli ta voodis nagu veel enam nõgeseid. Samas läks Tooni kõht aja möödudes ikka suuremaks ja suuremaks.
Jõudsid kätte jõulud. Kaarel jupjas korstna ära, isa lubjatas seest, Tooni pesi tuhaveega põrandaid. Lui ja Kustas käisid metsas puid lõikamas ja märkisid ära ka jõulukuuse. Varsti tuli Tursa Simmu, kes aitas perel alati õlut tähtpäevadeks valmistada. Järgmise päeva õhtul saigi oasupi kõrvale õlut juua. Mõne päeva pärast hakati Jutat koju ootama ja Viia ei saanud märkimata jätta, et küllap Juta läks uut kohta üle vaatama, vihjates selgesti sellele, et koolmeister Tammise ja Juta vahel midagi toimumas on. Juta tuli alles pühadelaupäeval ja hakkas kohe majas talitama. Kustas tõi sisse masinapahna ja laotas selle esiseina äärde. Õhtul pärast sauna toodi söögid ja õlu lauale. See oli lihtne, pidulik tund – jõuluõhtu vanas põlises talus. Varsti süütas isa küünlad, Heino laulis heleda häälega ja kõikide südamed olid härdad. Peale seda viis veel ema loomadele leiba, et nemad ka jõule tunneksid. Kui kõik olid oma kambritesse läinud, jäi Kustas üksi jõulupuu juurde ja mõtles, et ta jääb nüüd koju.
Järgmisel hommikul läks osa rahvast kirikusse, nooremad mehed/poisid aga käisid salkadena küla peal ringi teistel külas. Tuisul käis Kalamaja Priidu , Hüdjape Juhan, Võrke Villem . Nad kutsusid Kustast kaasa küla peale ja nii nad neljakesti läksidki. Õhtul oli Mäekülas tants, teisel pühal Hüdjapel. Siis mängis Kustas oma pilli ja inimesed tantsisid, Veere Hilde nende hulgas. Kustas aga tüdines pillimängust, jättis pooleli ja võttis õlut. Teised alustasid ringmängu. Hilde jooksis palavusest õue ja Kustas, veendudes, et teised on ringmänguga hõivatud, järgnes talle. Kustas suudles Hildet ja koos suunduti pimedas detsembriöös kobamisi Hüdjape sauna poole. Hilde ei tahtnud siseneda, kuid juba oli Kustas ta sisse tõmmanud. Seal võisid nad ennast vabalt tunda, üksteist sülelda ja suudelda. Väljudes pani Hilde ette, et Kustas läheb enne ja Hilde hiilib köögiuksest sisse. Kustas hakkas sees jälle pilli mängima ja mõtles, et Alleks ja Hilde peaksid lahutama . Varsti läksid teised Mäeküla poole ja Villem viis pilli ära. Hommikul leidis Kustas ennast võõra talu pahnalademelt. Peremees pakkus õlut ja tütarlapsed itsitasid. Kustas ei jäänud kauaks ja hakkas kodu poole minema, kuid ei peatunud kodutänavas vaid läks Võrkele, kus Peeter teda tervitas. Varsti istusidki Villem ja Kustas pahnal, õllekruus ja suitsukala kahevahel. Villem rääkis, et tahab varsti minna hülgeid jääle küttima, sest hülgepoegade nahad on kallid ja rasv maksab ka. Varsti jõudis tagasi Võrke Leena , kes oli läinud kohe pärast Kustase tulekut Tuisule ja oli kaasa toonud Kaarli, Lui, Tooni ja Juta koos kitarriga. Ka Villem häälestas oma mandoliini ja ka Kustas aitas oma bajaaniga kaasa.
Uus aasta tuli külm ja selge. Kustas jõudis just
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
-Taeva palge all- --August Mälk #1 -Taeva palge all- --August Mälk #2 -Taeva palge all- --August Mälk #3 -Taeva palge all- --August Mälk #4 -Taeva palge all- --August Mälk #5 -Taeva palge all- --August Mälk #6
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 6 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-10-30 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 330 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 30 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor mailsa Õppematerjali autor

Lisainfo

väga väga põjalik kokkuvõte raamatust
põhjalik kokkuvõte

Mõisted


Kommentaarid (30)

maater profiilipilt
maater: Rannakaluri perest pärit noore mehe valikud.

Välisreisilt koju tulles tekib tal intiimsuhe kunagise armastatuga,kes on nüüd abielus ning kelle mees töötab kodust eemal. Isa, endine kapten, korjab raha, et ehitada päris oma laev.Talvel hülgetapmisel haigestub noorem vend ning sureb. Temast jääb noor naine imikuga.Naabripoiss upub, tema vanemad kirjutavad oma talu peategelase nimele.

Laeva ehituseks vajaoleva raha nimel hülgeid tapma minnes vigastab peategelane tõsiselt oma kätt. Haiglasoleku ajal püüab ta jõuda selgusele, kes saab tema naiseks. Kas leebe, rahulik ja tasane venna noor lesk või noormehe armuke, kes on vahepeal oma mehe kodust lahkunud ning pressib peale kooselu.

Otsuse langetab, kui armuke saadab haiglasse kirja, kuid venna lesk tuleb kohale teda vaatama.Taluperemehena valib ta oma naiseks venna lese, kellest usub saavat ellu tasakaalu ja rahu, mitte armukese, kelle energiline iseloom ei sobiks vanade omanike tavadega.

Isa sureb, jõudmata laeva valmis ehitada. Vennad kaaluvad oma võimalusi ning otsustavad ehitada hoopis väikese kalapüügialuse,mitte suure laeva.

Väga tõepäraselt on toodud ära napsulembese, kuid kuldse südamega ja tööka noore mehe mõttemaailm ning rannaküla igapäevane elu-olu Eestis möödunud sajandi 30.ndail..

Naiste sisemaailm jääb paraku idealistlikuks, aga see ei vähenda raamatu väärtust.
15:01 22-10-2011
mialepik profiilipilt
mialepik: See on tõesti väga põhjalik materjal! Soovitan soojalt, eriti neile, kes ei jõua kogu raamatutu läbi lugeda. Kõik faktid on täpsed ja lahtiseletatud.

Piisab selle materjali läbi lugemisest ja saate aimu, millest Mälk kirjutab!
21:13 04-12-2008
stifflere profiilipilt
stifflere: Pikk on , võiks lühemalt anda miks mul on vaja teada ntks siukest lauset Romaan algab sellega, kui Tuisu Jüri oma pojale Kustasele linna bussi vastu tuleb. MUL POLE VAJA SIUKEST LAUSET ROMAAN ALGAB SELLEGA . tõesti sorri.

21:23 06-03-2011


Sarnased materjalid

1
docx
Taeva palge all-August Mälk
3
doc
Taeva palge all
0
docx
E Bornhöhe Ajaloolised jutustused tasuja
99
doc
11-klassi kirjanduse eksami konspekt- raamatu kokkuvõtted
0
docx
V-Hugo Jumalaema kirik Pariisis terve raamat
281
docx
M Twain Tom Sawyeri seiklused-terve raamat
54
docx
Kirjanduse eksamipiletid
53
doc
Kirjanduse eksami piletid

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun