Facebook Like
Küsitlus


Mis on praktiline eetika (2)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • MIS ON PRAKTILINE EETIKA ?
  • Kes peaks hüvitama puhastamiskulud ?
  • Kui kaotatakse ära ebatervislikud lõõgastumisvahendid ?
 
Säutsu twitteris
MIS ON PRAKTILINE EETIKA ?
Timo Airaksisnen
Tõlkinud Katrin Raid
Akadeemia 1993, nr. 12. Lk. 2591-2603
I
Praktiline eetika on analüütilise moraalifilosoofia uus, ameerika päritolu suund. See rõhutab eetika rakendamist tänapäeva põletavatele probleemidele nõnda, et kaoksid traditsioonilise moraalifilosoofia abstraktsus ja teatud autarkilisus. Tegemist pole mingisuguse programmilise ühiskondliku valgustusliikumise ega poliitilise kampaaniaga, ehkki tuleb tõdeda, et vähemalt rassipoliitilise ja feministliku probleemiasetusega liitub ka selliseid toone. Tervikuna on praktiline eetika siiski osa moraalifilosoofiast ja mitte sotsiaalpoliitikast või sotsioloogiast. Olemuselt on see ameerika suund, kuigi sellist uurimistööd harrastatakse Inglismaalgi, kontaktid Inglismaa ja USA vahel on ju traditsiooniliselt lähedased. Võib arvata, et just Ameerikas, kus filosoofide ringkond on ulatuslik ja organiseerunud ning kus filosoofidel tuleb võidelda oma üha ahenevate rahaliste ressursside ja tööhõive eest, leiab püüdlus õigustada filosoofilist teoretiseerimist selle rakendamisega eriti soodsa kõlapinna. Praktilise eetika eesmärgiks on minu arvates näidata, et arvamus filosoofide võõrdumusest ja elevandiluust torni tõmbumisest on ekslik . Kui moraalifilosoofia suudab vastata üldinimlike ja ühiskondlike probleemide väljakutsetele, siis on tal elamisõigus ka üha suuremasse kitsikusse sattuvas akadeemilises maailmas.
Muidugi tekitab kahtlust see, mis võiks juhtuda siis, kui õpetatud filosoofid hülgaksid osa oma analüütilistest vahenditest ning hakkaksid oma argumentide selguse ja kindluse arvel järeleandmisi tegema, et saavutada sisuliselt rikkaid ja normatiivselt säravaid tulemusi. Ajalehed oma juhtkirjade ja lugejarubriikidega katavad suure osa arvamuse avaldamise vajadusest ning võidakse küsida, mida on anda filosoofidel. Minu arvates jätkub moraalifilosoofidel tõepoolest küllaga tööd, et anda selgitust selles arvamustekaoses, mis meid, Lääne inimesi, ähvardab ja mis koosneb esiteks infokanalite poolt pakutavast uudisteks ja informatsioonifooniks nimetatud materjalist ja teiseks mitmesuguste normatiivsel alusel toimivate mõjurühmade nõudmistest teatud piirangute kehtestamise või lõpetamise kohta. Mainigem näiteks vaid meie teadmisi abortidest, nende hulgast ja tagajärgedest, ning usuliste ja feministlike gruppide hinnangutest sellele teadmisele. Ameerika filosoofid on asunud selliste praktiliste küsimuste kallale, vähendamaks arutelu kaootilisust ja näitamaks seda, et arukada argumendid avaldavad mõju ka seni puutumata jäänud valdkondades.
Siin pole võimalik anda osalistki ülevaadet kõigist praktilise eetika küsimustest ja nendest väga erinevatest argumentidest ja premissidest, mida filosoofid on kasutanud. Selleks, et piiritleda oma ala mõistlike raamidega, uurin ainult üht olulist probleemi, nimelt küsimust, mil määral peaks teoreetiline eetika oma tulemustega suunama praktilise eetika uuringuid . See on küsimus praktilise eetika iseseisvusest. Seda küsimust vaadeldes saame ühtlasi anda ettekujutuse mitmest sisulisest probleemist.
Traditsioonilise teoreetilise filosoofilise lähenemisviisi pooldaja peab kindlasti loomulikuks seisukohta, et moraalifilosoofia produtseerib kõigepealt hulga tulemusi, mida seejärel saab rakendada praktilises elus. Nähtav probleem on siin selles, et kui eksplitsiitse teooria rakendamine pole õnnestunud varem, siis miks peaks see õnnestuma nüüd. Üldiselt on moraalifilosoofia rakendamisel olnud kas ebaloomulikud või siis triviaalsed tagajärjed. Ma ei hakka siinkohal oma väidet tõestama, vaid võtan lihtsa näite mõistlikust moraaliteooria rakendamise viisist. Minu näiteks on Peter Singeri teos Practical Ethics ( Singer 1979). Selle põhiideeks on, et rakendatav teooria peab olema ühtaegu nii loomulik kui ka lihtne. Samuti tasub tutvustada vastupidist ideed, mille kohaselt praktiliste moraaliprobleemide lahendamisel pole vaja mingisugust teooriat. Loomulikult on filosoofil tänu oma algteadmistele nii vahendeid kui ka võimeid analüütiliseks mõtlemiseks, kuid ta ei hakka seda tausta esile tooma . Teooriast poleks mingit kasu. Seda suunda esitab näiteks Nicholas Rescheri teos Unpopular Essays on Technological Progress (Rescher 1980). Minu kolmas näide juhib meie tähelepanu Urpo Harva teosele Hyvä ja paha, praktisen etiikan ongelmina (Harva 1978). Harva osutub kaasaegseks filosoofiks, kahjuks aga annab ta samas juhtumisi eksitava kujutuse praktilisest eetikast: ta väldib seisukohavõttu enda esitatud probleemide suhtes; seega jätab ta kõrvale just need asjad, mis moodustavad praktilise eetika tuuma ja mis aitavad motiveerida selle uurimist muutuvas maailmas. Tundub kuidagi kummaline, kui eluliselt tähtsaid moraalikonflikte üksnes tutvustatakse köitvalt ja arukalt , keeldudes samas võtmast nende suhtes seisukohta. Selgitan hiljem oma sellist nägemust.
II
Singer tahab öelda, et moraalifilosoofiast võib leida teatud minimaalsete teoreetiliste viidete süsteemi, mille abil praktika aktuaalseid probleeme saab lahata. Tema argumenti võib lihtsustatuna esitada järgmiselt. — Singer alustab oma teooria tutvustamist lõbusa retoorilise vallatusega. Ta kirjutab: "Selleks et me saaksime arendada kasulikku arutelu eetika sees, on hädavajalik rääkida pisut eetikast, et meil oleks selge arusaam sellest,
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Registreeri ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile


Konto olemas? Logi sisse

Vasakule Paremale
Mis on praktiline eetika #1 Mis on praktiline eetika #2 Mis on praktiline eetika #3 Mis on praktiline eetika #4 Mis on praktiline eetika #5 Mis on praktiline eetika #6 Mis on praktiline eetika #7 Mis on praktiline eetika #8 Mis on praktiline eetika #9 Mis on praktiline eetika #10
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 10 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-10-04 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 87 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Enelyx Õppematerjali autor

Lisainfo

filosoofia

Märksõnad

Mõisted


Kommentaarid (2)

tipsuuu profiilipilt
tipsuuu: konkreetne, vb isegi liiga
19:50 29-04-2009
murmure profiilipilt
murmure: suur t2nu!
22:21 26-05-2012


Sarnased materjalid

30
doc
Mis on esteetika
4
pdf
Mis on eetika
37
docx
Sotsiaal ja õigusfilosoofia
51
docx
Sissejuhatus filosoofiasse materjal eksamiks
34
docx
Sissejuhatus filosoofiasse
59
pdf
Sissejuhatus poliitilisse filosoofiasse
37
docx
Sissejuhatus filosoofiasse
24
docx
POLIITIKAFILOSOOFIA Loengukonspekt

Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun