Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Pärisorjus – talupoegade isiklik sõltuvus mõisnikust; seda iselomustas sunnimaisus, kitsendatud omandiõigus, mõisnike politsei- ja kohtuvõim ning teokohustus
Pärisorjuse olemus – sunnismaisus, mõisnik oli talupoja omanik (teda võis müüa tema kasutuses olevast maast lahus, sest maa oli mõisa omand), mõisnik säilitas kodukariõiguse (karistuseks määrati sageli ihunuhtlus); olid ka kitsendused vallasvara omamisel; ei saanud esitada kaebust mõisniku vastu vastutusele võtmiseks.
Pärisorjus - on isiku, kui pärisorja feodaalse sõltuvuse raskeim aste, mida iseloomustab feodaalide politsei- ja kohtuvõim, talupoegadest pärisorjade sunnismaisus ja teoorjus, nende müümine maast ja perest lahus ning omandiõiguste kitsendamine: andami nõudmine abiellumise puhul ja surnud käe õigus.
Pärisorjus – g 2. „Maakonnakogu seadustik” - c 3. Sunnismaisus – h 4. Maakogu – b 5. Aleksei Mihhailovitš - e 6. Katariina II - d 7. Vale-Dmitri I - i 8. Jelizaveta Petrovna - j 9. Šamili - f 10. Suur Vene - a Kas antud lause on õige või vale? Paranda valed laused.
Pärisorjus - Lääne-Euroopa talupojad sõltusid kõrgkeskajal oma isandatest-feodaalidest. Maa mida talupojad harisid kuulus tavaliselt isandale, enamik talupoegi olid sunnismaised ja kohustatud isanda heaks tööd tegema: nad harisid põlde või maksid andamit.
Pärisorjus - on isiku,kui pärisorja feodaalse sõltuvuse raskeim aste,mida iseloomustab feodaalide politsei- ja kohtuvõim,talupoegadest pärisorjade sunnimaisus ja teoorjus, nende müümine maast ja perest lahus ning omandiõiguste kitsendamine.
Pärisorjus – talupoeg kuulub feodaalile, seda iseloomustab feodaalide politsei-ja kõhtuvõim, talupoegadest pärisorjade sunnismaisus ja teoorjus ning nende müümine maast ja perest lahus ning omandiõiguste kitsendamine
Pärisorjus - feodaalse sõltuvuse vorm: sunnismaised talupojad olid täielikult allutatud oma isanda õiguslikule ja majanduslikule eeskostele; talupoeg ei tohtinud oma maalt lahkuda; pidi osa oma saagist andma isandale.
Pärisorjuse kaotamine - 1816Eestimaal, 1819 Liivimaal-talupoegadest vaba talupojaseisus. Ost-müük keelustati, võisid sõlmida lepinguid, omada vara aga ei võinud elukutset vahetada-põlluharimine. Piiratud liikumisvabadus.
Pärisorjus - on isiku, kui pärisorja feodaalse sõltuvuse raskeim aste sunnismaisus- oli üks pärisorjuse põhitunnuseid millega talupojad kinnistati maa külge ja neil puudus liikumisvabadus elukoha valikuks.
Pärisorjus on olnud 16 aastat kaotatud, kuid Vm. talupojast on saanud vang – sõltuv peremehest, endal puudus maa. Sellele pööras tähelepanu ka T., lisaks lahkab sotsiaalse ebavõrdsuse probleemi.
Pärisorjus - feodaalse sõltuvuse raskeim aste, mida iseloomustas feodaalide politsei- ja kohtuvõim, talupoegade sunnismaisus, nende müümine maast lahus, nende omandiõiguse kitsendamine jne.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pärisorjus on   isiku,   kui   pärisorja   feodaalse   sõltuvuse   raskeim   aste,   mida   iseloomustab   feodaalide   politsei­   ja  kohtuvõim,   talupoegadest   pärisorjade   sunnismaisus   ja   teoorjus,   nende   müümine   maast   ja   perest   lahus   ning  omandiõiguste kitsendamine: andami nõudmine abiellumise puhul ja surnud käe õigus.
Pärisorjus - sunnismaisus, relvakandmise keeld 4.Paldiski, Võru, Tallinn, Tartu 5.Väljavedu-lina, kanep Sissevedu-sool, metall, tubakas 6.Manufaktuurid-Narva Saeveski
Pärisorjuse kaotamist on peetud poolikuks reformiks, miks?(1p) Talupojad vabastati pärisorjusest ilma maata ning see säilitas talupoegade sõltuvuse mõisnikest.
Pärisorjus põhja - Eestis. Koos mõisapõldude suurenemisega kasvasid talupoegade teokoormised, mille kindlaksmääramine sõltus mõisniku suvast.
Pärisorjuse põhja - Eestis. Liivimaa kindralkuberneri Clas Totti maapolitseikorraldus 1668.aastal toonitas talupoegade pärisorjuslikku seisundit.
Pärisorjus - talupoegade sõltuvus isandast, talupoeg kuulus isandale koos maaga, millel ta elas, ja oli kohustatud isanda heaks töötama
Pärisorjus põhja - Eestis. Oli mõisnikke, kellelt mõisaid ei võetud - polnud piiranguid, mida ja kui palju võib talupoegadelt nõuda.
Pärisorjus - miks tekkis, mida tähendab? Orjus oli keskajaks kaotatud, sest see ei olnud majanduslikult mõttekas.
Pärisorjus ida - Euroopas säilis • Pärisorjuse kujunemine (suurenes), Lääne-Euroopas kadus • rahvusriigiideed.
Pärisorjus - miks tekkis, mida tähendab? (ptk 11) Talupoegade ülesandeks oli aadlike ja vaimulike toitmine.
Pärisorjus - aadlikud võtsid õiguse taluinimest kui enda omandit müüa, kinkida, vahetada ja pärandada.
Pärisorjuse kaotamine – Eestimaal 1816. aastal ja Liivimaal 1819. a.-l, ühtlasi loodi ka valla omavalitsused.
Pärisorjus – Talupoegade feodaalsõltuvuse raskeim vorm, mille üheks tunnuseks – sunnismaisus.
Pärisorjus - talupoega peeti mõisniku isiklikuks omandiks ning sellega kujunes välja pärisorjus
Pärisorjus - isiku, kui pärisorja feodaalse sõltuvuse raskeim aste, mida iseloomustab feodaalide
Pärisorjus - talupoegade isiklik sõltuvus mõisnikust kus talupoeg kuulus isandale koos maaga.
Pärisorjus - talupoegi hakati pidama mõisniku isiklikuks omandiks Raad – linnavalitsus.
Pärisorjus - orjus, kus ei tohtinud maalt lahkuda ja kuulusid täielikult oma ülemale.
Pärisorjus - talupoegadel polnud õigusi, nende üle mõistsid kohut valitsejad.
Pärisorjus - feodaalse sõltuvuse raskeim vorm, mille põhitunnus on sunnimaisus
Pärisorjusest vabanemine on selle ajajärgu sündmus ning oleks patt sellest mitte rääkida.
Pärisorjuse kaotamine – 23. mai 1816 a. Aleksander I kinnitatud talurahvaseaduse läbi.
Pärisorjuse kaotamine – 1816. 23. mai vabastati Eestimaa talupojad pärisorjusest.
Pärisorjus on inimühiskonnas ära kaotatud juba sajandite eest.
Pärisorjus – talupojad olid mõisniku isiklikuks omandiks.
Pärisorjus – omanikul oli õigus talupoja müümise üle.
Pärisorjus on siia jõudnud Preisimaa ja Poola kaudud.
Pärisorjus – maahärrast sõltuvuse raskeim aste.
Pärisorjus – maarendi eest teotöö ja andem.
Pärisorjus – sunnismaised talupojad
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pärisorjus – talupoegade isiklik sõltuvus mõisnikust kus talupoeg kuulus isandale koos maaga, millel ta elas, ja oli kohustatud isanda heaks töötama; seda iseloomustas sunnismaisus, kitsendatud omandiõigus, mõisnike
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pärisorjus - talupoegade sõltuvus isandast, talupoeg kuulus isandale koos maaga, millel ta elas ja oli kohustatud täitma isanda heaks mitmesuguseid
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pärisorjuse tunnused on feodaalide politsei ja kohtuvõim (kodukariõigus), sunnimaisus, talupoegade müümine ja omandiõiguse kitsendamine.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Pärisorjuse põhja - Eestis Eestimaa kuberner Gustav Oxenstierna, Koos mõisapõldude suurenemisega kasvasid talupoegade teokoormised, mille kindlaksmääramine sõltus mõisniku suvast.1668.a. avaldas Liivimaa kindralkuberner Clas Tott maapolitsei korralduse, mis samuti toonitas talupoegade pärisorjuslikku seisundit.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun