Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Õpimapp: Koolikiusamine (2)

1 HALB
Punktid

Esitatud küsimused

  • KEDA KIUSATAKSE JA KES KIUSAVAD ?
  • KUS TOIMUB KIUSAMINE ?
  • MIS ON KIUSAMISE TULEMUS ?
  • KELLEGA RÄÄKIDA KIUSAMISEST ?
  • Mida vanem peaks märkama ?
 
Säutsu twitteris
Sotsiaaltöö õppetoolKOOLIKIUSAMINE
Õpimapp

Juhendaja :
2012SISUKORD


SISUKORD 2
SISSEJUHATUS 3
Mis on koolikiusamine ? 4
keda kiusatakse ja kes kiusavad ? 4
Kus toimub kiusamine ? 5
Mis on kiusamise tulemus ? 5
KELLEGA RÄÄKIDA KIUSAMISEST ? 6
Koolikiusamisest eestis 6
oMA KOGEMUS KOOLIKIUSAMISEGA 7
Intervjuu pedagoogiga 8
ARTIKLID, LISAMATERJAL 10
kokkuvõte 17
KASUTATUD KIRJANDUS 18
SISSEJUHATUS 3
Mis on koolikiusamine ? 4
Keda kiusatakse ja kes kiusavad ? 4
Kus toimub kiusamine ? 5
Mis on kiusamise tulemus ? 5
Kellega rääkida kiusmisest ? 6
Koolikiusamisest Eestis 6
Oma kogemus koolikiusmisega 7
Intervjuu pedagoogiga 8
ARTIKLID, LISAMATERJAL 10
KOKKUVÕTE 17
KASUTATUD KIRJANDUS 18

SISSEJUHATUS


Meie valisime oma õpimapi teemaks koolikiusamise kuna see on kooskõlas sotsiaalpedagoogika ainega. Peale selle on ühel meist ka endal olnud kokkupuude koolikiusamisega. Me arvame, et antud teema on meie ühiskonnas väga aktuaalne . Koolikiusamist esineb nii õpilastel omavahel kui õpilaste ja õpetajate vahel.
Koolikiusamine on terav sotsiaalne probleem, mida tuleb ette pea kõikides koolides . Kiusamisel on hävituslik mõju õpikeskkonnale, see võib põhjustada tõsisemaid vägivallaakte ja koolist väljalangemist. Oma töös selgitame, mis on kiusamine, selle liigid, mis kiusamist põhjustab, kuidas koolikiusamisega võidelda ja muud sellist.
Allikatena kasutasime Sonia Sharpi ja Peter K. Smithi "Võitlus koolikiusamisega" ja Helve Kase "Vaikijate hääled". Esimene neist pakub juhiseid turvalise koolikeskkonna loomiseks. Viimases on aga vaid üks peatükk, mis räägib koolikiusamisest. Seal on tehtud intervjuu Lasnamäe Üldgümnaasiumi direktoriga, kes kirjeldab olukorda oma koolis.
Töö algab koolikiusamise selgitamisega. Seejärel räägime võimalustest probleemi lahendamiseks ning lisame ka artikleid, mis räägivad Eestis aset leidnud koolikiuasmise juhtudest. Lõpuks avaldame ka oma arvamust ja räägime oma kogemustest antud teema kohta.

Mis on koolikiusamine ?


Kiusamine on enamasti haiget tegev ja tehtlik agressiivne käitumine, mis võib tihti kesta kaua, nii nädalaid, kuid ja isegi aastaid. Koolikiusamine on koolivägivalla üks väljendusvorme, mis võib kiusatavale jätta jäljed kogu eluks. Koolikiusamisega tegelemiseks on vaja eriteadmisi ja kogemusi, objektiivset suhtumist ja soovi olukord lahendada, sest kiusataval on ennast ise väga raske kaitsta. Enamasti on kiusamise taga soov teisi hirmutada ja olla domineeriv.
Kiusamisel on mitmeid erinevaid vorme. Üks kiusamise vormides on füüsiline ehk siis teiste löömine, nügimine, tema asjade ära võtmine ja lõhkumine. Teine kiusamise vorm on verbaalne ehk narrimine , solvamine, ähvardamine ja väljapressimine. Kolmas kiusamise vorm on kaudne ehk siis inetute kuulujuttude levitamine, kõrvale tõrjumine ja ignoreerimine. Kiusamine võib olla ka varjatud. See juhtub siis, kui üks õpilane või rühm õpilasi hakkab kiusama mõnda õpilast ja piisab vaid ähvardava näo tegemisest, et teistes taas hirmu tekitada.
Kiusamisega pole tegu, kui kaks võrdset õpilast selgitavad oma vahekordi, riidlevad või kui kiusamise ja ilkumise objektiks satuvad juhuslikult erinevad õpilased.

keda kiusatakse ja kes kiusavad ?


Kiusamisega võib kokku puutuda väga erinevad lapsed, olgu nad siis kiusajad või olles ise kiusamise objektiks. Kiusajaks võib olla üks õpilane kui ka väike rühm õpilasi. Paljud teevad rühmas olles asju, mida nad üksi ei teeks . Kõige tavalistemaks kiusajateks on poisid üksi või väikestes rühmades, tüdrkud kiusavad enamasti rühmiti, kasutades kaudseid kiusamisviise. Just sellist kiusamist on õpetajatel raskem märgata. Poisid kasutavad enamasti otsesemaid ja füüsilisi kiusamisvorme. Tavaliselt on kiusatavad kiusajatega samast klassist. Kui klassis esineb suuri vanusevahesid, siis on kiusajad enamasti oma ohvritest vanemad.
Kiusajateks on tõenäoliselt lapsed, kes kogevad vägivalda kodus või näevad oma lähedasi teisi vägivaldselt kohtlemas. Laps, kes sellist asja pealt näeb, saab tihti innustust kasutada oma kaaslaste peal sama taktikat. Kiusajad alustavad tihti kiusamist, et saada tähelepanu. Kiusamise põhjusteks võib olla ka liiga hea või halb arvamus endast, oskus mitte leida sõpru ja hoida sõprust, süütunde puudus ja teiste tunnete mittemõistmine. Tihti on kiusamise põhjuseks ka igavus. Kiusajat iseloomustab ka sõnaosavus, hea arvamus enesest, oskus teisi mõjutada ja ära kasutada, suur võimuvajadus ja hirm ise kiusatavaks saada.
Suurem osa õpilasi puutub oma kooliaja jooksul kindlasti mingil viisil kiusamise või vägivallaga, kuid just osadel õpilastel on suurem oht pidevalt teiste kiusamise ohvriks sattuda. Sagedamini kiusatakse just õpilasi, kellel on koolis vähe sõpru, kellel on rakse ennast maksma panna ja kes ei hakka vastu. Kiusatakse ka neid, kes erinevad teistest oma teadmiste või välimuse poolest. Kiusamist võib põhjustada ka õpiraskused ehk siis tihti kiusatakse neid, kes ei saa õppimisega nii hästi hakkama kui teised.

Kus toimub kiusamine ?


Paljude õpilaste väitel toimub kiusamine koolis ja kooli ümbruses, kõige levinum koht on mänguväljak. Kolme neljandikku kiusamisest teada andnud põhikooliõpilastest kiusatakse vahetundide ja söögivahetundide ajal. Keskkoolis esines kiusamist ühepalju nii kooliõuel, koridoride kui ka klassiruumides.
Osa sagedamini kiusatavatest õpilastest ütles ka, et neid ei kiusata ainult koolis, vaid ka koduteel. Selliste õpilaste jaoks on kodu ainus turvaline koht.
Nii kirjutati raamatus "Võitlus koolikiusamisega". Omalt poolt lisaksime veel, et ka noortekeskustes, kus noored kas kojuminekuks bussi ootavad või lihtsalt aega veedavad, toimub palju koolikiusamist.

Mis on kiusamise tulemus ?


Kiusamine mõjutab õpilasi mitmeti. Kui õpilasi kiusatakse, on nende elu vilets. Nad võivad saada traumasid. Nad ei lähe rõõmuga kooli. Aja jooksul kaotavad nad tõenäoliselt usalduse ja austuse enda vastu ning süüdistavad ennast kiusamise esilekutsumises.
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

Vasakule Paremale
Õpimapp-Koolikiusamine #1 Õpimapp-Koolikiusamine #2 Õpimapp-Koolikiusamine #3 Õpimapp-Koolikiusamine #4 Õpimapp-Koolikiusamine #5 Õpimapp-Koolikiusamine #6 Õpimapp-Koolikiusamine #7 Õpimapp-Koolikiusamine #8 Õpimapp-Koolikiusamine #9 Õpimapp-Koolikiusamine #10 Õpimapp-Koolikiusamine #11 Õpimapp-Koolikiusamine #12 Õpimapp-Koolikiusamine #13 Õpimapp-Koolikiusamine #14 Õpimapp-Koolikiusamine #15 Õpimapp-Koolikiusamine #16
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 16 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2012-05-22 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 102 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor nippy Õppematerjali autor

Märksõnad

Mõisted


Kommentaarid (2)

k2rolmttus profiilipilt
k2rolmttus: Ei ole väga hea. Kindlasti mitte kõrgkooli tase, sobilik põhikooli, gümnaasiumi algul kiusamisest aru saamiseks. Väga lihtkoeline ning kirjavigadega.
15:46 04-10-2017
kadiangel profiilipilt
kadiangel: Väga põhjalik ja hea töö :)
12:56 10-04-2013


Sarnased materjalid

2
docx
Sotsiaalne probleem - koolikiusamine
31
docx
KOOLIKIUSAMINE
5
odt
Koolikiusamine
1
doc
Kirjand koolikiusamine
11
ppt
Koolikiusamine
3
doc
Koolikiusamine
2
docx
Koolikiusamine
8
docx
Koolikiusamine

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun