EESTI ETTEVÕTLUSKÕRGKOOL
MAINOR Veebidisain ja digitaalgraafika
Klienditeeninduse töö Wabaduse kohviku külastuse põhjal Kodutöö
Juhendaja : Anne Roosipõld
Tallinn
2018
Klienditeekond Wabaduse
kohvikus SISSEJUHATUS Meie kodutöö eesmärk on välja selgitada Wabaduse kohviku klienditeekond ja hinnata
seda ning tuua välja kolm kõige nõrgemat lüli, mida saaks arendada ja teha kolm
ettepanekut, mida teha kohvikus paremaks.
Klienditeekond on analüüsivahend ja
kliendisuhete juhtimissüsteemide kujundamise
vahend teenindusettevõtetes. Ta on teatud kui kvaliteedi
teekond või teeninduse
täiuslikkuse teekond. Klienditeekond sisaldab kogu ajaperioodi, mis algab kliendi
esimesest kokkupuutest organisatsiooniga (nt.
kodulehe külastamisega) ning lõppeb tema
väljumisega organisatsioonist.
Külastasime Wabaduse kohvikut 28. Septembril 2018 ja tegime läbi
klienditeekonna , et
anda hinnang Wabaduse kohvikule ning kas meie kogetu vastas meie ootustele.
!2
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
1.Kliendipoole infootsing ja kontakt kohvik Wabadusega 1.1 Kliendipoolne infootsing internetis Alustasime kliendipoolse
infootsingu etapiga ning kasutasime otsingumootoreid Google,
Neti , Yahoo ja
Bing . Sisestasime
otsingusse kõigepealt
inglis keelsed väljendid, mida
turist võiks kasutada
Cafe in Tallinn midtown, Cafe in Tallinn Freedom Square , Group dining in Tallinn midtown, Group dining in Tallinn Freedom Square ja
Cafe Wabadus Googles,
Yahoos ja Bingis. Kasutasime grupi einestamist Tallinna
vanalinnas , sest kohvikut
külastades kursuse kaaslastega ja õppejõu Anne Roosipõlluga, ütles kohviku juhataja, et
kohviku teine korrus on mõeldud gruppidele ning soovisime teada, kas nad on ka
ülesleitavad kui gruppidele mõeldud söögikohana.
Esimeseks kasutasime otsingus väljendit:
Cafe in Tallinn midtown, Googles ei tulnud
kuskilt välja Wabaduse kohviku nime. Valisime esimese lingi, mis oli “The 10
Best Cafe in
Tallinn” Tripadvisori kodulehel ning
leidsime Wabaduse kohviku kolmandal lehel umbes
65. kohal, nii samuti oli see Yahoos. Otsingumootoris Bingis ei näidanud mitte midagi
kohvikutega seostuvat Eesti kohta. Teise otsinguna kasutasime
Cafe in Tallinn Freedom Square: Google näitas esimesena Google Map rakendusega Wabaduse kohvikut, Yahoos oli
seitsmes
link lehel ning see oli kohviku Facebooki leht, Bingis oli kuuendal kohal link
nimega “
Legendary cafe-
restaurant Wabadus”, mis oli kohviku
koduleht .
Kolmandaks kasutasime
Group dining in Tallinn midtown: kõigis kolmes
otsingumootori otsingus ei
tulnud esile kohviku nime. Läksime ka Tripadvisori lehele, mida kindlasti kui välismaalane
kasutab ning mis on esimene link nendel lehtedel, aga ka seal ei kajastunud Wabaduse
kohviku nime. Neljandaks kasutasime
Group dining in Tallinn Freedom Square, mille
!3
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
tulemusel samuti puudus kohviku nimi. Otsingute tulemusel on näha, et
kohvik Wabaduse
ei ole leitav kui gruppidele mõeldud söögikoht, kuid kui sisestada
Cafe in Tallinn Freedom Square, siis on üsnagi tõenäoline, et Wabaduse kohvik leitakse. Neljandaks sisestasime
Cafe Wabadus, eeldades, et turist on sellest söögikohast midagi
kuulnud ja otsib
konkreetselt nimepidi söögikohta ning kõikides otsingumootorites tuleb Wabaduse kohviku
koduleht esimesena välja. Kuid kui otsida inglis keeles, siis võiks kodulehe leht tulla
nähtavale inglis keeles mitte eesti keeles.
Järgnevalt kasutasime eesti keelseid väljendeid
hea söögikoht Tallinna kesklinnas,
hea söögikoht Tallinnas Vabaduse väljakul otsingumootorites Google ja Neti. Otsinguga
hea söögikoht Tallinna kesklinnas ei andnud kumbki otsingumootor mingeid tulemusi,
Wabaduse kohvik ei ole leitav sellise väljendiga.
Hea söögikoht Tallinnas Vabaduse väljakul tuli Googles Wabaduse kohvik
teisena välja, mis on hea tulemus. Neti.ee kahjuks
ei andnud ühtegi positiiviset tulemust.
1.2 Wabaduse kohviku koduleht Kohviku kodulehe struktuur on lihtne, selge ja info on loogiliselt kättesaadav eesti keeles
nii arvutis kui ka mobiilis. Kahjuks inglise keeles on koduleht puudulik, kui välismaalane
seda külastaks. Näiteks avalehel, Online Booking vahe lehel on lahtrite ees eestikeelsed
nimetused ning samuti all lehe päises, A La
Carte vahe lehe pealkirja tsitaat on eesti keeles.
Leiame, et kui leht on inglis keeles, siis peaks siiski kogu informatsioon olema inglise
keeles, mitte et osaliselt on inglis keeles ja osa eesti keeles, see on
segadust tekitav.
Veebilehe puuduseks on ka see, et ta on liiga aeglane. Iga kord kui
valid uue vahelehe
!4
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
(teema), siis
laeb ta liiga kaua lehte. Optimeeriksime kodulehe tehniliselt nii, et lehed
laeksid kiiresti.
Kohvik Wabaduse veebileht pole
aktuaalne , sellele
viitab näiteks vale informatsioon
avalehel: “Üha enam südameid võidab moodne Eesti
kunst , Martin Saare maalid, mis
kaunistavad Wabaduse seinasid.” Kohvikut külastades ei märganud me kumbki neid maale,
mis on
ekslik informatsioon tulevasele külastajale. Et kodulehega pole tegeletud viitab ka
sellele, et paljudel lehtedel on kadunud
ikoonid , mis peaksid olema
kujundid lehtedega
okstest aga nende asemel on lihtsalt kastid. Näiteks kohe avalehel “Broneeri laud” või siis
ürituste korraldamise lehel “Võta meiega ühendust” all on lihtsalt ikooni all kast, mis
viitab, et koduleht kas ei toimi korralikult või on unustatud sinna panna midagi. Häirivaks
oli ka see, et kui minna Hommikusöögi lehele, siis on kohe taustaks pealkirjale ilus pilt,
aga A La Carte, Joogikaart ja Galerii vahelehel on pealkirjade taustaks lihtsalt hall kast,
seal võiksid ka olla ilusad pildid taustaks, et koduleht oleks atraktiivsem ja jätaks parema
mulje kohvikust. Samuti häiris meid ka see, et viimane blogipostitus on tehtud 10.
november
2017 , seal võiks olla ka mõni värskem
postitus , mis viitaks kodulehe
aktuaalsusele.
1.3 Kontakti loomine Wabaduse kohvikuga telefoni ja e-kirja teel Helistasin ja soovisin uurida, kas reedel (12.okt 2018) oleks võimalik
broneerida alla
korrusele
viiele inimesele lauda. Teisel helinal võeti toru vastu, tervitati aga ei
tutvustatud end ega öeldud kohviku nime. Kõne hakkas äkki ning tekitas
minus segadust, aga rääkisin
oma
palve ära ning
teenindaja ütles, et ta kahjuks hetkel ei saa seda öelda, sest tal pole
pastakat käe pärast ning kas saaksin e-maili saata. Räägiti meeldivalt ja lisas, et reedel on
!5
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
alates 21:00
kontsert , et tuleb arvestada, et
konsert võib ka alla
kosta ning kui soov
kontserdist osa võtta saaks ka laua teisele korrusele broneerida. Helistamisel oli olemas
naeratus ning väga positiivne oli see, et pakuti välja võimalus teisele korrusele laud
broneerida ja kontserdist osa võtta. Kontakti loomine oli alguses kohmakas, sest tervitus ja
tutvustus puudus ja oli tunda, et klienditeenindajal oli kiire aga lõpuks oli telefoni vestlusel
positiivne kogemus.
Saatsime kirja, et
soovime vanaemale üllatus peo teha 1. detsembril, inimeste arv umbes
50. Küsisime, kas see kuupäev oleks vaba ning kas oleks võimalik saada ligikaudne
hinnapakkumine , kui palju see maksma läheks ehk siis kui suur oleks ruumi rent ja
toitlustuse hind inimese pealt. E-kirjale vastati üks tööpäev hiljem. Kirjas kasutati nimelist
pöördumist, tehti
kompliment : “Väga meeldiv lugeda, et olete tee just meieni leidnud!”
ning teatati, et esimene detsember on teine korrus broneeritud ning küsiti kas sobiks mõni
teine kuupäev. Vastasime uuesti kirjale, et ehk siis nädal enne või pärast oleks teine korrus
vaba ning et sooviksime siiski ka umbkaudset maksumust teada, et saaksime erinevaid
hinnapakkumisi võrrelda. Teisele kirjale vastati familiaarsemalt ning tervituseks kasutati
“Hei!” ning kasutati
emotikone ning vastati, et ka siis on teine korrus broneeritud ning
hetkel tundub, et nad ei leia meile
sobivat kuupäeva. Ootasime e-kirjadelt rohkem infot ja
formaliseeritust. Kui esimeses kirjas oli ülesehitus veel viisakas, siis teises kirjas oli
pöördumine juba nagu sõbrale, mis ametlikes kirjades ei ole viisakas eriti kui kirjutada
tulevase kliendiga. Samuti pettusime selles, et ei
pakutud välja kuupäevasid ega
proovitudki nagu lahendada probleemi.
!6
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
2. Kohvik Wabaduse külastamine 2.1 Kohviku asukoht ja välisilme Kohvik on rahvarohkes kohas Tallinnas Vabaduse väljakul, teed on korras, sest tegemist on
kesklinnaga. Samuti on võimalik
parkida Vabaduse väljaku kõrvale või siis Vabaduse
väljaku parkimisgaraazi, mis on mugav kohviku külastajale autoga. Välisilme poolest
sulandub kohvik teiste kohvikutega kokku seal
majas ning raskesti eristuv. Kui kliendi
teekond viib kohviku eest läbi, siis on kohviku nimi on üsna nähtamatu inimese jaoks, sest
kohviku nime
suurelt ei ole näha sel viisil ning on vaid on ainult ukse kõrval
hallil plaadil
kirjutatud Wabadus või siis läbipaistval
uksel kuldse
kirjaga . Kui sa ei ole tallinlane ja
lähed nime peale kohvik-restoran Wabadust külastama ning tead ainult aadressi, siis
klient võib üsna
segadusse sattuda ja ei leia seda nii kergesti, sest nimi ei ole märgatav väljast.
2.2 Kohviku sisene kvaliteet Kohviku alumine korrus oli hubane ja vana
moodsa interjööriga, teine korrus tundus pigem
tühi ja mahajäetud kohana.
Alumisel korrusel eriti palju istumise kohti ei ole. Teenindajatel
olid valged puhtad särgid ja enda garderoobist pärit mustad püksid - meesteenindajal
kulunud mustad püksid ja naisteeindajal kõrge pihaga mustad
teksad .
Muusika oli
kohvikus vaikne ning inimeste
vestlused summutasid selle ära. Kohvik iseenesest oli
hubane, aga häirivaks osutus see, et
teenindajad jätsid baarileti peale
musti klaase ja
tasse ,
mis nad laudadest tõid, istusime täpselt
baari leti vastas. Samuti ka šampanja küüler, mis
jäigi sinna letile terve meie külastuse ajaks. Ilus oli vaadata, et kohvikus oli värskeid lilli
letil aga need olid joogi klaasidesse pandud, kui need oleks vaasis olnud oleks see rohkem
muljet avaldanud. Tualett asus teisel korrusel, mis on nii meestele kui naistele ning see oli
!7
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
väga halvas seisukorras. Häirivaks ei osutunudki see, et see
unisex on, vaid see, et see nii
räpane ja must oli:
maas vedelesid kätekuivatus paberid, kraanikausid kui
potid olid
mustad ning tualetti oli ebamugav kasutada.
2.3 Kohviku külastus Sisenemisel avanes hubane õhkkond, mõlemad klienditeenindajad baarileti tagant
tervitasid kohe meid naeratusega. Küsisime endale lauda, siis pakuti meie võimalikke
variante, kuhu saaks istuda ning koheselt toodi lauda menüüd ning paar minutit hiljem
võeti meilt joogitellimus, mis koheselt täideti. Tellimuse vastuvõtmisel oli
klienditeenindaja täiesti
asjakohane ning oskas meid aidata toidu
valikul ning kirjeldada
erinevaid toite, mille kohta me küsisime. Positiivsena leidsime, et söögi kõrvale oskas
klienditeenindaja õiget veini soovitada. Toidu ja jookide serveerimise järjekord oli õige
ning toit tuli kiiresti. Toidu toomisel küsiti, kas soovime ka leiba, aga sel hetkel ei
soovinud. Kui hiljem siiski otsustasime leiva kasuks, siis
otsides silmsidet teenindajaga märgati kohe ja saime kiirelt leiva koos vaarika äädika-oliiviõli
seguga , mida meile
tutvustati, mis oli tore üllatus ning suurepärane maitse
kooslus . Sõime kahte erinevat
rooga : pasta
kana ja kukeseene trühvli kastmega ning
Boeuf a la tartare´i. Mõlema toidu
serveeringud olid ilusad,
portsjonid suured ning eine maitsev. Söömise lõpetamisel
koristati nõud ning küsiti, kas toit maitses. Tellisime endale veel ise juurde kooki ja matcha
lattet. Klienditeenindajal oleks olnud raske meile lisamüüki teha, samas seda väga ka ei
üritatud.
Koogid olid väga ahvatlevad, siis palusime teenindajal ise midagi soovitada ja
meid üllatada, aga kriteeriumiks oli, et
kook oleks mahlane. Klienditeenindaja sai selle
ülesandega suurepäraselt hakkama ja saime väga maitsva koogi
osaliseks . Arve esitati
nahast laekas, mis oli kulunud, vana ning teistsuguse Wabaduse logoga. Menüüdel oli teine
logo. Klienditeenindaja tuli kohe ise kaardimakse terminaliga, ilma et ise oleksime öelnud
!8
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
et soovime maksta kaardiga.
Arveldamine toimus korrektselt ning tšekk oli nagu iga
tavaline tšekk. Mõlemad klienditeenindajad, kes meiega tegelesid olid säravad ja pöördusid
alati viisakalt, sõbralikult ning olid enesekindlad. Kumbki neist jutukad ei olnud aga
teenindaja
abc oli neil korras. Kohvikust lahkudes ei olnud meil kontakti
kleidniteenindajatega, sest kohvikusse sisenes suurem
seltskond ja meie olime samal ajal
lahkumas ning polnud silmsidet, head aega ütlemist ega tagasi kutsumist kohvikusse.
2.4 Kohviku kolm kõige nõrgemat külge ja parendusettepanekud Kõige nõrgimaks lüliks oli meie arvates
tualeti välimus teisel korrusel. Kui üleüldine
kohviku mulje oli enam vähem, siis tualett oli alla igasugust
arvestust . Kohvikus võiks olla
korraldatud nii, et keegi vähemalt iga tunni tagant käiks tualetti korrastamas, sest me ei
leidnud, et see on normaalne, et paberid vedelevad maas ning tualett on must. Meie
ettepanek oleks tualetis korraldada värskendus kuur ning kaasajastaks seda, sest see oli
vananenud ja ebaühtlase välimusega, ühel uksel oli ühtemoodi lukk aga teisel lukul
teistmoodi lukk.
Teiseks nõrgaks kohaks oli meie jaoks kohvikus kõik ventilatsiooniavad, mis olid tolmu ja
mustust täis, nii kui
lakke vaatasid märkasid sa neid muste auke. Kohvikus oli veel
peaaegu meie laua kohal üks suur ventilatsiooni ava, mis ei olnud eriti
ahvatlev , kuna meile
tundus, et söömise ajal võib sealt midagi alla pudeneda. Ventilatsiooniavasid tuleks
puhastada korrapäraselt eriti kui tegemist on toitlustusettevõttega, siis sellised asjad
peaksid puhtad olema. Tuleks teha koristusgraafik, mis töid millal ja mis intervalliga teha,
et selliseid asju ei esineks ega külastajale ei jääks silma sellist mustust.
Kolmas ettepanek meie poolt, mida saaks parandada on siduda kohvikut rohkem
ajalooga .
Näiteks allkorrusel olid mõned pildid vanast kohvikust aga soovitame Vana-Tallinna
!9
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
reklaam piltide asemel lisada juurde kohvik
Moskva ajast
fotosid ning kindlasti sätiks
pildid seinal otseks, mis kahjuks olid seal väga viltu. Paneksime lettidele lilled ilusatesse
lillevaasidesse, mis annaks interjöörile hubasust rohkem juurde. Keelaks teenindajatel
panna baari leti peale musti joogi nõusid, mis võib mõnele külastajale häirivaks muutuda.
Töötajatele muretseks ühtsed mustad vormi püksid, siis teenindajad oleksid korrektse
välimusega. Teeks üldised reeglid saali kohta, näiteks kaks korda jalutas läbi kohviku
mustade riietega kokk, mis ei olnud ilus
vaatepilt . Me eeldasime, et ta oli köögitööline, sest
tal oli koka müts peas ja põll aga need olid väga määrdunud. Häirivaks osutus ka see, et
keegi erariietes lihtsalt tuli ja
luges kassa juures raha ja kolistas seal müntidega, leidsime,
et selline tegevus võiks toimuda siiski taga ruumis kuskil. Leidsime, et võiks olla mingid
reeglid paigas, et erariietes ei käida baarileti taga ja köögitöölised ei jaluta lihtsalt oma
riietega mööda kohvikut edasi-tagasi ringi.
Neljas ettepanek oleks, et teha korda koduleht. Kodulehelt tuleks eemaldada vead ning ta
võiks kiiremini end üles
laadida . Tänapäeval internetiühiskonnas ei vaadata selle peale
positiivselt, kui su koduleht on aeglane ning vigane, koduleht annab esmase mulje
kohvikust. KIndlasti võiks ka värskendada blogipostitusi.
!10
Klienditeekond Wabaduse kohvikus
KOKKUVÕTE Tänapäeval soovivad kliendid üha enam tunda, et nad on ettevõttes midagi
enamat kui
lihtsalt kliendid, nad
ootavad midagi enamat alati.
Kliendikogemus on mitmekülgne ning
on ebatõenäoline, et üks ettevõte suudab pakkuda ideaalset kliendikogemustm, kuid alati
on võimalik seda lihvida paremaks just klientide poolt saadud tagasiside kaudu.
Me leidsime, et Wabaduse kohvikus ei ole vaja suuri finantsilisi ressursse, et muuta
olukorda paremaks välja arvatud tualettide olukord, seal tuleks tõesti
remont teha.
Lihtsates asjades peitub võlu. Näiteks leti peale panna ilusad lillevaasid värskete lilledega,
teha reegel, et mustad nõud lähevad kohe nõudepesusse mitte baari letile, arve esitamis
laekad vahetada uute vastu, ühtlustada klienditeenindajate riietus, vaadata, et kohviku
ruumides ei oleks mustust jne.
Klienditeenindus oli tasemel kohvikus, aga samas leidsime, et meilidele võiks vastata
formaalsemalt ning pakkuda rohkem infot ja proovida rohkem probleemi lahendada, mis
on ka oluline kliendikogemuse puhul. Kohviku kliendid ei ole ainult need, kes neid
külastavad, vaid tuleks ka arvestada kliente tuleb juurde võita mitte leppida olukorraga, et
on see mis on. Klientide rahulolu allikas ei ole ainult teenus, vaid just kogemus, mida
kohvik neile pakub nii kohapeal kui siis ka veebis. Meie külastataks kohvikut uuesti just
seepärast, et toit oli maitsev ja klienditeenindajad olid asjalikud ja meeldivad.
!11
Kõik kommentaarid