TARTU ÜLIKOOL
Pärnu Kolledž
Turismi – ja hotelliettevõtlus
TEADLIKU KÜLASTAJANA
TEENINDUSETTEVÕTTESUurimustöö
Pärnu 2010
SISUKORD
SISUKORD 2
TABEL 3
1. SUPELSAKSAD- ESIMENE KÜLASTUS 5
2. C. F.
HAHN PUB- ESIMENE KÜLASTUS 6
3. SUPELSAKSAD-
TELEFONIVESTLUS 6
4. C. F. HAHN PUB- TELEFONIVESTLUS 7
5. SUPELSAKSAD- TEINE KÜLASTUS 8
6. C. F. HAHN PUB- TEINE KÜLASTUS 8
7. SUPELSAKSAD- KOLMAS KÜLASTUS 9
8. C. F. HAHN PUB- KOLMAS KÜLASTUS 9
9. C. F. HAHN PUB - KIRJALIK SUHTLUS 10
10. SUPELSAKSAD- KIRJALIK SUHTLUS 10
KOKKUVÕTE 12
KASUTATUD INFOALLIKAD 13
TABEL
Kellaaeg/ selgitus AsutusKirjeldus26. september
09.00 – 09.30
Supelsaksad
lk. 5
28. september
13.00 – 14.30
C.F.Hahn Pub
lk. 6
30. september
Telefonivestlus
Supelsaksad
lk. 6
30. september
Telefonivestlus
C.F.Hahn Pub
lk.7
22. oktoober
17.00 – 17.50
Supelsaksad
lk.8
21. oktoober
11.00 – 12.00
C.F.Hahn Pub
lk.8
29.oktoober
22.00 – 23.40
Supelsaksad
lk.9
30. oktoober
22.00 – 00.20
C.F.Hahn Pub
lk.9
1. november
Kirjalik suhtlus
C.F.Hahn Pub
lk.10
1. november
Kirjalik suhtlus
Supelsaksad
lk.10
SISSEJUHATUSUurimustöö eesmärk on hinnata kahe toitlustusasutuse
teeninduskultuuri ning nende vastavust teenindusmõttelaadi
kriteeriumitele. Esimeseks külastuskohaks
valisime kohviku Supelsaksad, mis asub Pärnus aadressil Nikolai 32, vanemas puumajas
ning mis alustas oma tegevust 2010 a. algusel.
Kohvikus saab nautida
maitsvaid roogasid ja koogikesi hubases miljöös koos meeldiva
teenindusega. Kohviku suureks plussiks on ka varajane lahtiolek, mis
võimaldab enne tööle või kooli minekut kerge hommikueine võtta.
Kohviku lahtioleku
kellaajad on E-N 8.00-21.00, R 8.00-24.00, L
9.00-24.00, P 9.00-21.00.
Teiseks kohaks valisime C. F. Hahn
Pubi (Carl Friedrich Hahn), mis
asub Pärnus aadressil Riia mnt 129.
Pubis on lisaks väga
mitmekesisele toidu- ja joogivalikule võimalus kuulata
nädalavahetustel ka erinevaid esinejaid, tänu millele on pubil
rohkesti külastajaid. Pubi lahtioleku kellaajad on P-N 11.00-24.00,
R-L 11.00-02.00.
Korduvate külastuste põhjal
tegime järeldused mõlema ettevõtte
teeninduskultuuri kohta ning hindasime nii positiivseid kui ka
negatiivseid külgi
teenindamise protsessis.
1. SUPELSAKSAD- ESIMENE KÜLASTUS
Esimeseks külastuskorraks valisime Supelsaksad, mis on küllaltki
uus
kohvik Pärnu linnas ning kus me veel ei olnud käinud.
Külastasime kohvikut pühapäeva
hommikul sooviga süüa kerge
hommikusöök enne kooli minemist. Jõudsime kohviku ukse taha
täpselt kell 09.00 ning uksed olid juba avatud. Sisse minnes
tundsime vana maja hõngu, millega meenus lapsepõlve kodu. Interjöör
oli eestiaegse sisekujundusega, välja arvatud müügilett, mis oma
uudsusega ei sobinud üldisesse miljöösse. Ruumi sisenedes me
hetkeks ei saanud aru, kuhu peaksime suunduma, kuna ei näinud ühtegi
teenindajat. Astusime kõhklevalt edasi ning märkasime kõrvalasuvas
ruumis müügiletti, mille taga seisis ka
teenindaja , kes meid kohe
ei märganud. Lähemale minnes teretas
teenindaja meid viisakalt,
kuid ei pööranud meile rohkem tähelepanu, kuna tegeles muude
asjadega. Märkasime, et olime kohvikus esimesed külastajad.
Leti ääres seistes
hakkasime ise
teenindajalt küsima koogivaliku
kohta, kuna tordivalik oli kesine ning igal koogialusel paar-kolm
viilu . Soovisime tegelikult hommikuputru süüa, kuid teenindaja
vastus oli ehmatavalt konkreetne: „
Kokk tuleb kell 11, enne seda
sooja toitu ei saa!“ Seega ostsime kooki, saiakest ja kohvi.
Sobivat lauda valides
saime aru, et kohvik koosneb viiest
ringikujuliselt paiknevast ruumist – üks suurem ning kaks
väiksemat. Teenindaja tõi kohvikoore lauda öeldes ainult „Palun!“
lisamata kasvõi „Head isu!“.
Koogid oli väga
maitsvad , kuid meie jaoks liiga suured. Enne
lahkumist uurisime, millisest kohast nad nii maitsvaid kooke
tellivad . Teenindaja naeratas sõbralikult ning vastas, et kõik
koogid valmistatakse kohapeal.
Lahkudes
unustas teenindaja hea klienditeeninduse tähtsa osa, kuna
soovis ainult „Nägemist!“, kuigi oleks võinud meid tänada ning
anda positiivne soov ülejäänud päevaks. Klienditeenindamise poole
pealt jäi negatiivne
emotsioon , kuid vähemalt koha miljöö oli
hubane ja meeldiv.
2. C. F. HAHN PUB- ESIMENE KÜLASTUS
Hahn´i pubi asub samuti vanemas renoveeritud puumajas nagu ka
Supelsaksad. Söögikohtade erinevuseks võib nimetada, et C. F. Hahn
Pub asub kahel korrusel ning on saksapärase sisustusstiiliga. Pubisse sisenedes oli näha baariletti ja seal askeldamas kolme
teenindajat, kes noogutasid meile tervituseks. Kõikidel
teenindajatel oli ühtne vormiriietus. Pärast lauda istumist tuli
üks
nendest ruttavalt meie koos menüüdega meie juurde ning küsis
viisakalt, kas
soovime alustuseks midagi juua. Uurisime infot
päevapakkumise kohta, saime sõbraliku ning asjakohase vastuse, mis
ajendas meid
tellima päevapraadi.
Ootamise vältel tutvusime pubi interjööriga ning silma hakkasid
kaks suurt televiisorit, kust sai vaadata eesti kanalites jooksvaid
saateid. Pubis oli üllatavalt palju rahvast, kuna oli lõunaaeg.
Siiski jõudsid
teenindajad tegeleda kõikide klientidega ning 15.
minutilise ooteaja järel saime juba tellitud
road . Teenindaja soovis
meile viisakalt „Head isu”. Söök oli väga maitsev ning meie
jaoks piisava suurusega. Pärast söömise lõpetamist naases
teenindaja laua juurde küsides kas soovime midagi veel
tellida .
Hetkel me ei tellinud midagi juurde ning palusime arvet. Teenindaja
küsis, kas
arved tulevad kokku või eraldi, mis oli meie jaoks väga
meeldiv. Pärast arve tasumist tänas teenindaja meid külastuse eest
ja soovis „Head päeva” ning lisas „Külastage meid jälle!”.
Emotsioon oli positiivne ning nuriseda polnud meil millegi üle.
Teenindaja oli meeldiv, sõbralik ja
hooliv .
3. SUPELSAKSAD- TELEFONIVESTLUS
Telefoninumbri saime Supelsaksad koduleheküljelt, mis asub
veebiaadressil
http://www.supelsaksad.ee/ . Kõne võeti vastu üllatavalt kiiresti, telefon pidi kutsuma
kõigest 2 korda. Kõnet vastu võttes ütles teenindaja „Tere
õhtust! Supelsaksad” ning
tutvustas ennast. Rääkisime oma
soovist tellida
tort sünnipäevaks ning palusime
teenindajal soovitada mõnda maitsvat kooki. Teenindaja loetles palju
tordinimetusi ette ning andis ka omapoolseid
soovitusi valiku
tegemisele. Soovisime
sidruni -hapukoore
torti ning teada ka selle
tordi kilohinda. Seejärel teenindaja vabandas ning küsis
telefoninumbri, et helistada viie minuti pärast tagasi, kuna peab
tegema täpsustusi. Telefon helises vähem kui minuti pärast ning
teenindaja ütles kilohinnaks 350 krooni, lisades et tervest tordist
saab 10 lõiku ja ettetellimise aeg on 3 päeva. Samuti kutsus ta
eelnevalt torti kohapeale maitsma, mis jättis jälle väga
positiivse mulje. Tänasime teenindajat viisakalt ning saime meeldiva
vastuse „Tänan Teid! Head õhtut”, mille järel lõpetasime
vestluse. Telefonikõne oli väga meelepärane ning tekitas meis hea
emotsiooni.
4. C. F. HAHN PUB- TELEFONIVESTLUS
Saades väga meeldiva telefonikogemuse Supelsaksad kohvikust
helistasime kohe ka Hahni pubisse. Telefoninumbri saime pubi
koduleheküljelt, mis asub aadressil
http://www.hahnpub.eu/ . Telefon kutsus 2 korda ning vastas rõõmsa häälega naisterahvas
„Tere õhtust! Hahni pubi”. Meie seekordseks küsimuseks oli
sünnipäevalaua
tellimise võimalus. Küsimuste peale, kas on
võimalik saada allahindlust, kombineerida omavahel erinevaid
grupimenüüsid ning kas on võimalus lauda ka koju tellida -
kõikidele saime
vastuseks , et tema ei tea ning
palus helistada
juhatajale, kes viibib homme
hommiku poole
majas .
Järgmisel hommikul uuesti pubisse helistades võttis vastu
suhteliselt emotsioonivaese häälega meesterahvas, kes teretas,
ütles pubi nime, kuid ei lisanud enda tutvustust. Palusime rääkida
juhatajaga, mille peale tuli vastus „Jah, ma
kuulen ”, mis tekitas
meis tunde, nagu oleksime helistanud ebasobival hetkel, kuna juhataja
ei pakkunud ka endapoolset abi meid aidata.
Helistamise põhjuseks oli saada infot sünnipäevalaua tellimise
kohta. Olles saanud juhatajalt jaatava vastuse tellimise võimalikkuse
kohta, palusime selgitada menüüde valimiskorra kohta ehk kuidas
valida enda jaoks meelepärane
toiduvalik . Juhataja käskis
konkreetselt vaadata kogu joogi- ja söögimenüüd pubi kodulehelt,
kuid ei lisanud
omalt poolt mingeid muid võimalusi ja ettepanekuid.
Lisaks soovisime teada saada, kas oleks võimalik kaasa võtta kooki,
millele saime jaatava vastuse. Küsisime allahindluse saamise
võimalikkuse kohta, kuid selle peale vastati, et oma
koogi kaasatoomine ongi allahindluseks.
Taaskord ei pakutud välja ka muid
lisavõimalusi. Meie andmeid ei küsitud, vastati „
Panen Teile laua
kinni“ - sellega oligi vestlus lõppenud, lõpetuseks ei öeldud
isegi head aega. Telefonivestlusest jäi ülimalt negatiivne
emotsioon ning ei kutsunud üles ka reaalselt sünnipäevalauda
tellima, samuti asetati
klient sundolukorda kohese laua
kinnipanemisega, mis tekitas kohustuse taaskord pubisse helistada
broneeringu tühistamiseks.
5. SUPELSAKSAD- TEINE KÜLASTUS
Kolmanda külastuse eesmärgiks oli einestada kohvikus pärast kooli
kella 17-ne paiku. Kohvikusse sisenedes juba teadsime, kuhu peame
minema, samas märkas meid ka teenindaja, kes teretas viisakalt.
Valisime laua ning kohe tuli sõbralik teenindaja meile menüüd
tooma ja teavitas, et meie valitud laud on broneeritud kella 18.00-ks
ning andis võimaluse valida teine laud, kuid me olime veendunud, et
üle tunni aja me kohvikus ei viibi.
Menüüd sirvides märkasime ka teist teenindajat ning tegime
omapoolse järelduse, et kohvikus ei ole teenindajatel ühtset
vormirõivastust – tõenäoliselt
tumedad püksid ning
korrektne pluus. Meie laual asetses tühi küünlajalg, mis pisut häiris.
Otsustasime tellida
suppi , mille ooteajaks oli umbes 15 minutit ning
mis
maitses taaskord väga hästi. Eelmise külastuskorraga
võrreldeldes tundus ruumide temperatuur meile liiga jahe, mis sundis
kiiremini ka
lahkuma . Tühjade nõude ära
viimisel ei küsinud
teenindaja kas toit meile maitses. Arve saamisel avaldasime soovi
kaardiga maksta, kuid teenindaja vabandas ja palus tulla leti juurde
seda tegema. Pärast maksmist tänas teenindaja meid viisakalt ja
soovis ka head päeva jätku. Külastusest jäi meile siiski
positiivne üldmulje hoolimata mõnest häirivast nüansist.
6. C. F. HAHN PUB- TEINE KÜLASTUS
Seekord otsustasime pubisse minna pühapäeva hommikul ja einestada
pubi teisel korrusel. Istusime pehmetele nahkdiivanitele ning
alumiselt korruselt saabus ka kohe teenindaja, kes meid tervitas ning
võttis meilt tellimuse. Samas märkasime, et teenindaja tundus
väsinud olekuga seega tekitas meil väikese süütunde, et pühapäeva
hommiku kohta
tulime liiga „vara”. Otsustasime tellida salati ja
kohvi. Samal ajal vaatasime televiisorist hommikusi saateid. Pärast
einestamist ootasime 15 minutit teenindajat, aga paraku teda ei
ilmunud ning läksime
alumisele korrusele maksma oma arvet.
Teenindaja ei pidanud vajalikuks
vabandada arve mittetoomise üle,
kuid siiski oli sõbralik ja viisakas. Sellest külastuskorrast ei
saanud me erilist elamust ning lahkusime nördinult.
7. SUPELSAKSAD- KOLMAS KÜLASTUS
Supelsaksa neljandaks külastuskorraks valisime reede õhtu.
Eeldades, et reede õhtul võib kohvikus olla palju rahvast,
broneerisime eelnevalt telefoni teel laua. Kohale jõudes oli meil
õigus, sest maja oli kliente täis. Meie laud sattus kohviku kõige
väiksemasse ruumi ning asus personali ukse kõrval, aga seekord
põles meie laual ka küünal. Kuna rahvast oli palju, pidid
teenindajad sealt uksest tihti käima, mistõttu see oli natuke
häiriv. Siiski nautisime oma veini ja taaskord liiga suurt
koogitükki, aga seekord olime ettenägelikumad ja võtsime kahepeale
ühe sidruni-hapukoore tordi lõigu, mida teenindaja oli meile
soovitanud ka telefonivestluse käigus. Saime taaskord hea
maitseelamuse ning jäime õhtu ning kohviku teenindamisega rahule.
8. C. F. HAHN PUB- KOLMAS KÜLASTUS
Saabusime pubisse õhtul kella kümne paiku, mängis vali
muusika ning esinejaks oli
Viljo Tamm, samuti oli pubi rahvast täis. Leti
taga tegutsesid kolm teenindajat, kes meid ei märganud. Sisenedes
suundusime taaskord teisele korrusele, kus kahjuks ei olnud
vabu kohti, seega tulime alumisele korrusele tagasi. Leidsime tühja laua,
mis paiknes seina ääres otse teenindusleti vastas. Võtsime ise
menüüd, istusime lauda ja hakkasime rahulikult uudistades neid
sirvima. Lõpuks tuli teenindaja, kes viisakalt teretas ning võttis
tellimuse. Kohe toodi ka joogid lauda ning jäime tellitud sööke
ootama.
Vahejuhtumina nägime turvatöötajaid, kes viisid pubist ära ühe
purjus kliendi kuid klientidele ei paistnud vahejuhtum mingit muljet
avaldavat. Teenindajatel oli tõesti väga kiire - jooksid trepist
üles ja alla ning ilmselgelt olid liiga ülekoormatud. Toite
ootasime 35 minutit, teenindaja soovis meile sõbralikult „Head
isu!“. Kui söömise lõpetasime, küsis teenindaja, kuidas meile
toidud maitsesid ning kas ta võiks meile veel midagi pakkuda.
Otsustasime siiski lahkuda, kuna suureks miinuseks pubi külastamisel
oli liiga vali muusika, mille tõttu oli omavaheline rääkimine
raskendatud. Oli siiski laupäeva õhtu, seega pubile täiesti omane,
et on palju rahvast ning muusika vali. Pubist lahkumisel ei öelnud
mitte ükski teenindaja meile head õhtut. Kuigi teenindaja, kes
otseselt meiega tegeles, oli väga meeldiv ning viisakas, ei saa
seekordse külastatud pubi teeninduskultuuri liigitada teenindusliku
mõttelaadi alla.
9. C. F. HAHN PUB - KIRJALIK SUHTLUS
Kirjalikuks suhtluseks saatsime 1. novembri õhtupoolikul mõlemasse
ettevõttesse samasisulised kirjad, et saada täpne võrdlus ning
ülevaade soovitud teenuse kohta. E-kirjas esitasime sooviavalduse
koos küsimustega: kas oleks võimalik pidada lapse sünnipäeva,
kuhu tuleks kokku 8 last ja 2 täiskasvanut? Sünnipäeva sooviks
pidada 16. novembril ehk ühe nädala pärast ning kas on võimalik
menüüs eelnevalt kokku leppida, et selles ei sisalduks kindlasti
mitte friikartuleid ega viinereid, samuti võiks olla ka tort.
Hahn`i pubist me kahjuks vastust ei ole senimaani saanud, mis näitab
selle koha suurt puudust teenindusmõttelaadi osas. Selle negatiivse
kogemuse tõttu langes meie hinnang selle ettevõtte suhtes veelgi.
10. SUPELSAKSAD- KIRJALIK SUHTLUS
Kohvikult saime vastuse juba 2. novembri hommikul. Kiri oli järgmine:
„Tere, panen Teile reserveeringu kirja. Palun tulge mõni päev ise
läbi ja otsustage söökide ja jookide osas kohapeal (kui võimalik).
Valige välja ka sobiv kook. Kui see ei ole võimalik, siis püüame
meili teel ja kodulehekülje kaudu hakkama saada. Ilmselt ei ole Te
meid varem külastanud- siis Te teaksite, et friikartuleid ja
viinereid meil ei pakuta:)Lugupidamisega, supelsaksad“.
Positiivne oli kirja saamine väga kiiresti, kuid selle sisu oleks
võinud olla kliendisõbralikum. Kirja alguses küll tervitatakse,
kuid ei tänata klienti kirja
saatmise ning nende kohvikusse
pöördumise eest. Samuti puudub vastus esimese „kas“ küsimuse
kohta, vaid pannakse kohe reserveering kirja, mis on kliendi
asetamine sundolukorda eelnevalt teemat läbi arutamata. See tekitab
kohustuse kohvikusse kindlasti uuesti pöörduda reserveeringu
tühistamiseks. Samuti väljendub käskiv kõneviis –
klient peab
ise kohale minema ning otsustama seal menüü üle. Alles seejärel
pakutakse välja ka
alternatiiv , kui kohale ei ole võimalik minna.
Viimases
lauses on tunda kerge üleolev ja noomiv toon, kuna klient
ei ole tuttav kohviku menüüga ning lause lõpus on kasutatud
ebasobivat tingmärki.
Emotsioon ettevõtte kirjalikust suhtlusest oli ebameeldiv, kuna
lähtutud on enda mugavusest jättes teenindusmõttelaadi
tagaplaanile. Kahjuks tundub, et positiivseks saab lugeda olukorda,
kui ettevõtte
saadab kliendile vastuse olenemata selle sisust.
KOKKUVÕTE
Uurimistöö eesmärk oli hinnata kahe toitlustusettevõtte
teeninduskultuuri, mille aluseks võtsime teenindusmõttelaadi
kriteeriumid. Kuna
teeninduskultuur saab eksisteerida vaid siis, kui
kõikide töötajate poolt ja kõikides tegevustes on prioriteediks
klient, siis meie kogemuste põhjal ei saa anda kummalegi kohale
hinnangut kui teenindusmõttelaadiga ettevõtted. Siiki võib
nimetada kliendikesksemaks kohaks kohvikut „Supelsaksad”, mida
soovime ka edaspidi külastada, olenemata teatud negatiivsetest
kogemustest. Selle kohviku miljöö ja hubasus on väga meeldiv,
teenindajad üritavad olla järjest paremad ning pädevamad klientide
teenindamisel.
C. F. Hahn Pubi võiks oma teeninduskultuuri arendamisele rohkem
panustada, võttes arvesse suuremat külastajate arvu ning seoses
sellega ka suuremat nõudlust kvaliteetsele teenindamisele. Meie
negatiivse kogemuse põhjal kaotas pubi juba kaks klienti.
Emotsioon mõlema ettevõtte kirjalikust suhtlusest oli ebameeldiv,
kuna lähtutud on enda mugavusest jättes teenindusmõttelaadi
tagaplaanile. Käesoleva uurimuse tulemusena jättis C. F. Hahn Pubi
endast negatiivse joone eelkõige kirjalikus suhtluses, kuna pubi ei
vastanud meie poolt
saadetud e-kirjale.
Loodame siiski, et mõlemad ettevõtted pürgivad kõrgemale,
saavutamaks ideaalset teenindusmõttelaadi ning andes sellega panuse
ka Pärnu linna teeninduskultuurile!
KASUTATUD INFOALLIKAD
1. Supelsaksad kohviku kodulehekülg www.supelsaksad.ee,
26.september 2010
2. C. F. Hahn Pubi kodulehekülg www.hahnpub.eu,
26.september 2010
13
Kõik kommentaarid