Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Klassitsism (7)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Mida te jälle olete teinud ?
 
Säutsu twitteris

Võnnu Keskkool

Klassitsism
Referaat
Koostaja : Liis Kuldma, 10.klass
Juhendaja : Margit Aigro-SiibakVõnnu, 2009
SISUKORD
Klassitsism ..................................................................................................... lk. 3
Klassikalise stiili kujunemine ................................................................ lk. 3-5
Uued suunad ooperis 18. sajandi keskel .............................................. lk.5
Viini klassikud ................................................................................................ lk.6
Joseph Haydn ( 1732 -1809) ............................................................... ... lk.6-7
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) .............................................. lk.8-9
Ludwig van Beethoven (1770-1827) ..................................................... lk 10-11KLASSITSISM
Klassitsism on seotud kolme Viini klassikuga – Haydni, Mozarti ja Beethoveniga. Klassitsism hõlmab muusikaajaloos pisut pikema ajajärgu. Pole kerge anda talle ühemõttelist ajalist määratlust.
Klassikaline stiil sai alguse itaalia ja prantsuse hilisbaroki muusikas 1730 .aasta paiku sündinud uutest vooludest . Ajavahemikus 1720- 1760 tekkisid uued muusikavormid ja žanrid, muutusid tüüpilised ansambli- ja orkestrikoosseisud. Ka muusikaelus toimusid põhjalikud muutused. Klassitsismi ajastul nõrgenes õukonna ja kirikuvõim. Nende asemel sai määravaks klassiks haritud kõrgkodanlus. Haritud kõrgkodanlus rajas kõigis tähtsamates muusikakeskustes ühinguid, mis hakkasid korraldama avalikke kontserte, ülal pidama orkestreid ja tellima heliloojatelt teoseid.
Klassikalise stiili kõrgajaks loetakse aastaid 1780-1810. Kogu Euroopas polnud kolme Viini klassikule tähtsuselt ligilähedaseltki võrdseid heliloojaid. Sellesse ajavahemikku jäävad Haydni ja Mozarti olulisemad teosed ning samuti mõlema surma-aastad. 1780.aastate lõpul alustas noor Beethoven, kelle loomingu kõige suurem ja iseloomulikum osa valmis järgmise sajandi esimese kümnedi jooksul.
Nende mõnekümne aasta jooksul toimusid Euroopas tohutud muutused – põhjuseks eelkõige Prantsuse Revolutsioon (1789-1794) ja Napoleoni sõjad (1799- 1814 ). Napoleoni sõdade ja Viini kongressi (1814-1815) käigus muutus põhjalikult Euroopa riiklik jaotus ning toimunud muutustest said alguse 19.sajandi rahvuslikud liikumised. Kõik need muutused olid tunda ka heliloojate väljenduslaadis.
Raskem muusikaajaloos on määratleda klassitsismiajastu lõppu. Kui baroki ja klassitsismi vahel näeme selget üleminekuaega, mis uus, sündiv stiil vastandas end teravalt vanale, siis klassitsismi ja järgmise suure stiili, romantismi vahel midagi sellist pole. Põhjapanevad muutused muusikalises mõtlemises algasid alles 19.sajandi lõpul ja seepärast peaks muusikaloos tegelikult rääkima pikemast, umbkaudne poolteise sajandi pikkusest klassikalis -romantilise stiili ajastust.


KLASSIKALISE STIILI KUJUNEMINE
Valgusajastu tõstis 18.sajandi keskel mässu vanade vaimsete väärtuste vastu. Polnud ajastu religioossus enam tingimata seotud kirkuga, vaid pigem inimese isiklike usuliste kogemustega. Valgustajad seisid hariduse ja loodusteaduste arengu eest ja rääkisid inimese loomupärastest õigustest.
Kui varem olid tellinud muusikat peamiselt kirik ja õukond siis 18.sajandil hakkas helilooja suhtlema laia ja anonüümse, enamasti väga asjatundliku publikuga. Sellise publiku ees saab end maksma panna vaid orginaalne ja ere väljenduslaad.
Uus publik vastandas end 18.sajandi keskel teravalt eelmise ajastu maitsele. Just siis hakati varasemat muusikastiili kutsuma baroklikuks ja see oli algselt pilkesõna. Jean- Jacques Rousseau kirjutas: ”Baroklik muusika on selline, mille harmoonia on segane, üleküllastatud modulatsioonide ja dissonantsidega, pingutatud laul pole loomulik, intonatsioon raskepärane ja liikumine sunnitud.” Keerukalt kaunistatud meloodiate ja pingestatud harmooniaga muusika asemel eelistati lihtsate ja korrapäraselt liigendatud meloodiate loomulikku tundelisust. Uue muusikastiili õpetuslikuks aluseks saidi uudne hormooniakäsitlus, mille rajas prantsuse helilooja Jean- Philippe Rameau oma „Harmooniatraktaadiga” (1722).
Uues stiilis instrumentaalmuusika sai alguse Itaaliast . Domenico Scarlatti ( 1685 -1757) kirjutas 555 klavessiinisonaati. Need valmistasid ette klassikalise sonaadivormi , kogu klassikalis-romantilise ajastu tähtsaima vormipõhimõtte kujunemist. Giovanni Battista Sammartini (1700-1775) kirjutas esimesena varaklassikalisi sümfooniaid, 3-4 lühikesest osast koosnevaid orkestriteoseid, mille eeskujuks oli itaalia ooperimäng. Samalaadseid sümfooniaid kirjutas ka Johann Sebastian Bachi noorim poeg Johann Christian (1735- 1782 ), kes oli ka edukas ooperilaulja.
Varaklassikalisele orkestrimuusikale on iseloomulik hoogne ja pulseeriv rütmika ning lihtne harmoonia. Tavalised on mitme teema kasutamine ja järsud karakterikontrastid teemade vahel – avalõik (toonikahelistikus) on reeglina jõuline ja energiline ning sellele järgneb kontrastina lüüriline kõik (dominanthelistikus).
Kahe põhihelistiku ning neile vastavate erinevas karakteris teemade vastandamine on klassikalise sonaadivormi alus. Sonaadivorm koosneb reeglina
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

Vasakule Paremale
Klassitsism #1 Klassitsism #2 Klassitsism #3 Klassitsism #4 Klassitsism #5 Klassitsism #6 Klassitsism #7 Klassitsism #8 Klassitsism #9 Klassitsism #10 Klassitsism #11 Klassitsism #12
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-05-25 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 164 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 7 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Liisu7 Õppematerjali autor

Lisainfo

Referaat

Märksõnad

Mõisted


Kommentaarid (7)

emmy profiilipilt
emmy: väga põhjalik, väga hea (Y)
16:13 09-12-2009
MarianK profiilipilt
Marian Kuusk: Põhjalik, väga hea.
19:52 18-02-2010
M3lvin profiilipilt
M3lvin: Aitas õppimiseks
23:14 27-01-2010


Sarnased materjalid

10
docx
Klassitsism
4
doc
Klassitsism
4
doc
Klassitsism
4
doc
Klassitsism
2
doc
Klassitsism
1
rtf
Klassitsism
1
doc
Klassitsism
3
doc
Klassitsism

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun