Facebook Like

Galileo Galilei (1)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris

Põlva Ühisgümnaasium

Aigar Piirisild
10a
Galileo Galilei
Referatiivne uurimistöö


Juhendaja :
õp. I. Kõima


Põlva 2008
Sisukord
SISSEJUHATUS......................................................................................................3
1. GALILEO NOORUSAASTAD ...........................................................................4
2. KONFLIKTID FILOSOOFIDEGA.....................................................................7
3. KONFLIKTID ASTRONOOMIDEGA JA TEOLOOGIDEGA.........................9
4. LÜHIDALT GALILEO GALILEI ELULUGU..................................................11
5.GALILEI PÄRANDID FÜÜSIKASSE................................................................12
5.1. Ühtlane sirgjooneline liikumine............................................................12
5.2. Teleskoop ...............................................................................................12
5.3. Kuu faasid ..............................................................................................12
5.4. Jupiteri kaaslased...................................................................................13
5.5. Taevased udulaigud...............................................................................13
6. KOKKUVÕTE GALILEO PANUSTEST FÜÜSIKASSE..................................14
KOKKUVÕTE.........................................................................................................15
KASUTATUD KIRJANDUS...................................................................................16
LISAD.......................................................................................................................17
Lisa 1. Galileo pikksilm ................................................................................17

Sissejuhatus
Referaadi teemaks „Galileo Galilei pärandid füüsikasse“ valisin, sest mind hakkas huvitama füüsika juba esimesest tunnist saati. Töö eesmärgiks on näidata, kuidas Galilei suutis algeliste aparaatidega avastada midagi nii ainulaadset ja huvitavat. Galilei on üks kuulsamaid füüsikuid ja sellepärast toon ülevaate tema elust ja päranditest füüsikasse. Töö materjali otsisin internetist ja tarkadest raamatutest nagu „ENE“, „ Universum “ ja „Galileo“.

1. GALILEO NOORUSAASTAD
Galileo Galilei sündis 15. veebruaril 1564 Pisas. Tema isa Vincenzio Galilei oli muusik , kelle omapärased ja vaidlusi tekitavad vaimuanded põhjustasid revolutsiooni, kui ta ühendas praktilise tegevuse ja teooria muusika -samuti nagu Galileo tegevuski, kui ta püüdis teha sama loodusteaduses. Galileo ema Giulia Ammanneti on tuntud ainult väheste säilinud kirjade põhjal.
Gaileo oli seitsmest lapsest vanim. Pere elas Pisas, kuni poiss oli umbes kümneaastane, ja kolis seejärel Firenzesse. Pärast põgusat koolitust saadeti Galileo Vallombrosos asuvasse vanasse kamaldolaste kloostrisse , mille vaikne elu ja õpingud köitsid noorukit sedavõrd, et ta otsustas noviitsiks astuda. Galileo isa soovis, et poeg õpiks meditsiini ja viis ta tagasi Firenzesse, kuid ka seal jätkas poiss oma õpinguid kamaldolastest munkade juures, kuigi mitte enam kui tulevane orduliige, ning sooritas 1581 . aastal sisseastumiseksamid Pisa ülikooli.
Galileo esimesed ülikooliaastad lõid talle professoritele vasturääkija maine. Aastaid hiljem tehtud märkmetes kirjeldab ta oma kahtlusi , mis väitis, et tegelikult kehad langevad kiirusega, mis on võrdeline nende suurusega. Galileo oli aga näinud väga erineva suurusega kehi koos maha langemas. Terve mõistuse kohaselt pidanuks nad oma teekonda samalt kõrguselt ka koos alustama.
1583. aastal kuulas Galileo mõnda loengut Eukleidese geomeetriast, kuid mitte ülikoolis, vaid Toscana suurhertsogi teenistuses tegutseva matemaatiku juures. See innustas teda alustama Eukleidese „Elementide“ uurimist ka omal käel. Õukonna matemaatik Pstilio Ricci tunnustas peagi Galileol andekust-küsimuste järgi, mida noormees talle esitas. Pärast seda palus Ricci, et Vincenzio lubaks Galileo end täielikult matemaatikale pühendada, kuid isa nõudis, et poeg lõpetaks kõigepealt pooleli olevad meditsiiniõpingud. Galileo ei kuulanud teda, jätkas matemaatika ja filosoofiaga ning lahkus 1585. aastal ülikoolist ilma mingi teaduskraadita (Stillman 2002: 42-43).
Mõned aastad pärast ülikoolist lahkumist alustas Galileo matemaatika eratundidega Firenzes ja Sienas. Tema esimene algupärane teaduslik uurimus hüdroastaatikast valmis 1586. aastal. See oli segu teooriast ja praktikast vana hea Archimedese vaimus. Umbes samal ajal hakkas ta kirjutama uut uurimustööd liikumise kohta, mis pärast nelja või viie aasta jooksul tehtud töötlusi ja täiendusi moodustas aluspõhja, millelt ta hiljem alustas oma kõige tähtsamat füüsikaalast uurimust (Stillman 2002: 46).
1587 . aasta lõpu poole avastas Galileo geniaalse ja väga praktlise viisi, kuidas määrata raskete kehade raskuskeset. See oli suur edasi samm Archimedese aegadega võrreldes ning tõi talle esimese kuulsuse ka väljaspool kodumaa piire . 1588. aastal püüdis Galileo saada tööd Bologna ülikoolis. Ehhki ta seda ei saanud, hakkas ta tähtsatele inimestele juba muljet avaldama. Üks niisuguseid oli aadlik Guidobaldo del Monte , kes õppis mehhaanikat ehk seda, kuidas asjad toimivad . Del Montest sai Galileo sõber. Teine Galileo toetaja oli preester Christopher Clavius. Clavius oli väga andekas matemaatik. Ta oli munk , kes kuulus jesuiitide ordusse, ja Galileo oli 1587. aastal külastanud Roomas nende kolledzit. Kaks meest pidasid hulk aastaid kirjavahetust (Steele 2005: 24, 25).
1589 . aastal anti Galileole matemaatika õppetool Pisa ülikoolis. See oli vähetasuv koht ja matemaatika õppimisele pöörati Pisas väga vähe tähelepanu, kuid see kinnitas Galileo professoristaatuse ning ta võis nüüd põhjendatult pürgida enam silmapaistvale ametikohale Podovas. Tema kaks patrooni asusid kohe selleks ettevalmistusi tegema.
Kui Galileo kolmeaastane leping Pisa ülikooliga hakkas lõpule jõudma, oli tal põhjust uskuda , et seda ei pikendata. Kuigi ta oli leidnud kolleegide hulgast mõned väga head sõbrad, oli ta soetanud endale teiste professorite
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Galileo Galilei #1 Galileo Galilei #2 Galileo Galilei #3 Galileo Galilei #4 Galileo Galilei #5 Galileo Galilei #6 Galileo Galilei #7 Galileo Galilei #8 Galileo Galilei #9 Galileo Galilei #10 Galileo Galilei #11 Galileo Galilei #12 Galileo Galilei #13 Galileo Galilei #14 Galileo Galilei #15 Galileo Galilei #16 Galileo Galilei #17 Galileo Galilei #18
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 18 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-02-01 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 57 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor aigarr Õppematerjali autor

Lisainfo

kontrollitud töö soovituslik selle järgi teha mitte kopeerida
uurimustöö

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (1)

jureg profiilipilt
juri kozlov: tuli abiks
20:36 04-04-2011


Sarnased materjalid

6
doc
Galileo Galilei
11
docx
Galileo Galilei
9
doc
Galileo Galilei
8
docx
Galileo Galilei
7
doc
Galileo Galilei
15
ppt
Galileo Galilei
3
docx
Galileo Galilei
3
odt
Galileo GalileiFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun