Facebook Like
Küsitlus


Tarbijate elektrivarustus eksamiks valmis spikker (1)

3 HALB
Punktid
 
Säutsu twitteris
Tarbijate elektrivarustus
 • Elektritarbijate ja – paigaldiste kategooriad elektrivarustuse töökindluse järgi:
 • kategooria – tarbijad ja -paigaldised, mille elektrivarustuse katkemine võib
  põhjustada ohu inimeludele, seadmete kahjustusi, massilist toodangupraaki ja pikaajalisi häireid keerukas tehnoloogilises protsessis. Selliste tarbijate või paigaldiste hulka kuuluvad metallurgia-, keemia- ja mäetööstuse ettevõtted, teatrid , kinod, klubid, haiglate operasiooniruumid, raadiosidesõlmed, telefoonijaamad, veevarustuse - ja kanalisatsiooniseadmed jne.
 • kategooria – tarbijate ja paigaldiste hulgas eristatakse erirühma, mille katkematu töö on vajalik tootmise avariituks seiskamiseks, et vältida inimohvreid, plahvatusi, tulekahjusid ja kallite põhiseadmete kahjustusi. Erirühma kuuluvad ka eriti tähtsad riigi asutused ning sõjalised ja tsiviilkaitse objektid.
 • kategooria – tarbijad ja –paigaldised, mille puhul toitevaheaeg põhjustab toodangu väljalaske vähenemise, tööliste, mehhanismide ja tööstustranspordi seisakuga, häiretega tunduva hulga linna- ja maaelanike normaalses tegevuses. Sellesse kategooriasse kuuluva masinaehitus ja kergetööstuse ettevõtted, õppe- ning lasteasutused jne.
  kategooria – mittevastutusrikkad tarbijad ja –paigaldised nagu näiteks mitteseeriaviisilise tootmise ja abitsehhide elektritarvitid , väiksemad asulad jne.
 • kategooria – tarbijad ja paigaldisi tuleb energijaga varustada kahest sõltumatust
  toiteallikast, toitekatkestus võib lubada ainult reservtoite automaatse sisselülitamise ajaks. Sõltumatuks toiteallikaks nimetatakse sellist, millel säilib pinge teiste toiteallikate pinge kadumisel.
 • kategooria – erirühma tarbijate ja –paigaldiste jaoks tuleb ette näha lisatoide kolmandast sõltumatust toiteallikast. Erirühma tarbijate ja –paigaldiste kolmanda sõltumatu toiteallikana ja 1. kategooria ülejäänud tarbijate ja –paigaldiste teise sõltumatu toiteallikana võib kasutada kohalikke elektrijaamu, energiasüsteemi elektrijaamu, spetsiaalseid pidevatoiteagregaate, akusid jms.
 • kategooria - tarbijaid ja –paigaldisi on soovitatav varustada elektrienergiaga kahest sõltumatust toiteallikast. Toitekatkestust võib lubada ajaks, mille jooksul valvepersonal reservtoite sisse lülitab. Tavaliselt on tegemist mõne tunni kuni mõnekümne minutiga. Arvestades õhuliinide suurt töökindlust ja nende kiire taastamise võimalust kahjustuste korral on lubatav 2. kategooria tarbijaid ja –paigaldisi toita ühe õhuliiniga. Tarbijate ja –paigaldiste toitmise kaablite abil võib kasutada üht õhuliini, mis koosneb vähemalt kahest rööpkaablist. Tsentraliseeritud reservi korral võib 2. kategooria tarbijaid ja –paigaldisi toita ühe trafo abil.
 • kategooria – tarbijaid ja –paigaldisi võib toita ühest toiteallikast tingimusel, et elektrivarustussüsteemi remondiks või rikkis elemendi vahetamiseks vajalik katkestusaeg ei ületa üht ööpäeva. Kategooria elektrivarustuse töökindluse järgi käivad enamasti tarbijate (klientide) või elektripaigaldiste kohta, harvemini kasutatakse üksikute elektritarvitite kohta. Umbes samasugune jaotus kehtib ka teistes riikides.
 • Tsehhivõrgud pingega kuni 1000 V (ehitus ja skeemid ):
  Elektrienergia jaotamine elektritarvitite vahel pingel kuni 1000 V võib toimuda radiaal , magistraal ja trafomagistraal skeemi järgi.
  Radiaalskeem
 • Õhuliin;
 • Jõutrafo - (hetkel on pingemadaldav trafo) muudab nii voolu kui ka pinget;
 • Jaotla – enamasti omaette ruumina kujutatud või kindlalt piiritletud
  pinnaala paiknev elektriliste jaotus –ja lülitusseadmete kompleks koos seadmete kuuluvate kaitse, juhtimis ja muu selliste seadmete, ümbiste ja ehitustarindidega. Jaotla nii sisend -, kui ka väljundpinged on ühesugused;
 • Sisseviigu kaitselüliti;
 • Toiteliini (radiaalliini) kaitselülitid.
  Radiaalliin on liin , millel ei ole haruühendusi liini ulatuses. Kõik tarbijad paiknevad liini lõpus. Radiaalliinideks sobivad igasuguse egitusega liinid (kaabel –ja juhtmeliinid, lattliinid);
 • valgustuskilp – iga liin toidab mitut valgustit (lubatud, iga liini kohta, kuni
  20. valgustit, kuid see sõltub valgustite võimsusest);
 • Jõukilp – mis on ühepoolse teenindamisega;
 • Suure võimsusega elektritarviti .
  Antud skeem on mõeldud esimese ja teise kategooria tarbijate ja paigaldiste toiteks. Samuti on oluline ka elektritarviti paigutus tsehhi põranda pinnal. Tavaliselt seda skeemi kasutatakse siis kui tsehhis on üles seatud suhteliselt võimsad elektritarvitid või vähem võimsad elektritarvitid on paigutatud tsehhis ebaütlaselt gruppide kaupa.
  Radiaalskeemid tagavad elektrivarustuse suure töökindluse ja nende käit on hõlbus, kuid nende kasutamisel võib suureneda toiteliinide kogupikkus ja kaitseaparaatide hulk.
  Magistraalskeem
  1. Õhuliin;
  2. Jõutrafo;
  3. Jaotla;
  4. Sisseviigu kaitselüliti;
  5. Toiteliini (magistralliini) kaitselülitid.
  Magistralliin on liin, mille ulatuses on haruühendusi tarbijate toiteks. Tarbijad
  paknevad, nii liini lõpus kui ka haruühenduste juures. Magistralliinid on
  enamasti lattliinid;
 • Valgustuskilp;
 • Jõukilp;
 • Väikese ( kuni 3 kW ) võimsusega elektritarvitid, mida toidetakse ühe liini kaudu (neid on maksimaalselt 3.tk.)
  Kui suhteliselt väikese võimsusega elektritarvitid on paigutatud tootmisruumi põranda pinnale enam vähem võrdselt võib jõuvõrgu teha magistraalskeemi järgi.
  Selle skeemi kasutamisel, võib ühe liiniga toita mitut jaotuspunkti (jõukilpi või valgustuskilpi). Sellega väheneb juhtmete ja kaabli materjali kulu, samuti ka kaitseaparaatide hulk.
  Trafo - magistraalskeem
  1. Komplekt alajaam ;
  2. Sisseviigu kaitselüliti;
  3. Magistraalliin;
  4. Jaotusliin.
  Arvestades radiaal- ja magistraalskeemi iseärasusi, nende eeliseid ja puudusi kasutatakse tavaliselt segalülitusskeeme. Kui seadmed paiknevad piki tsehhi sümmeetriliste ridadena ja tehnoloogilise protsessi muutumise tõttu tuleb neid tihti ümber paigutada, kasutatakse trafo-magistraalskeemi. Magistraalliin kujutab endast lattliini ja on ühendatud vahetult trafoga (ilma madalpinge jaotla).
 • Juhtmete ja kaablite valik soojenemise järgi normeeritud tingimuste korral:
  Juhtmete ja kaablite paigaldamisel ruumis (sisetingimustel) normeeritud tingimused on järgmised:
  1) ümbritseva keskkonna temperatuur on +250C;
  2) vooluahelate arv on võrdne ühega.
  Üks
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

  Registreeri ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile


  Konto olemas? Logi sisse

  Tarbijate elektrivarustus eksamiks valmis spikker #1 Tarbijate elektrivarustus eksamiks valmis spikker #2 Tarbijate elektrivarustus eksamiks valmis spikker #3 Tarbijate elektrivarustus eksamiks valmis spikker #4
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2009-04-19 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 65 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor kristjantxx Õppematerjali autor

  Lisainfo

  TPT kolmanda kursuse tarbijate elektrivarustuse spikker, eksamiks kordamiseks või praktiliseks kasutamiseks (väikses kirjas)

  Märksõnad

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (1)

  Lennartt profiilipilt
  Lennartt: OMG, Selline jama ju!! :(
  16:52 02-01-2017


  Sarnased materjalid

  9
  doc
  Tarvijate elektrivarustuse konspekt
  240
  pdf
  Elektriajamite elektroonsed susteemid
  148
  pdf
  Elektrirajatiste projekteerimine I - II
  1072
  pdf
  Logistika õpik
  14
  docx
  Elektrivarustus
  937
  pdf
  Erakorralise meditsiini tehniku käsiraamat
  25
  pdf
  Toiteallikas
  29
  rtf
  Elektrivarustus

  Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
  faili e-mailile TASUTA

  Konto olemas? Logi sisse

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  või
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli? | Tee tasuta konto

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun