Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Kroonu onu tammispääl (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Mis minu Elsa on ?
 • Kui sa Elsaga kolm sõna rääkida võiksid. Kas seesugune jutt on õige, Aadu ?
 • Kui onu on juba asjaga kursis . Ehk on head nõu anda ?
 • Kus siis? Kas sa minust tahad targem olla ?
 • Midagi välja. Kas lubad seda ?
 • Kuidas ma sind siis võin aidata ?
 • Mis sa siis nüüd sest asjast arvad ?
 • Kellel sinu lorisemist siin tarvis on ?
 • Mis siin on ? Ma löön ! Kes see kurjategija oli ?
 • Mis saab mu pruudist niiviisi ?
 • Mis ma nõuan. Kas pead oma sõna ?
 • Kes see noorem mees on ?
 • Kes see veetlev küpseseas daam siin on ?
 • Mis juhtus, miks sa karjud ?
 • Mis sa räägid ?
 • Kes praegu kõrtsi juures istub ?
 • Kust sina teda tunned ?
 • Mis saab siis nüüd Elsast ja Aadust ?
 
Säutsu twitteris
ESIMENE NÄITUS
1.etendus
AADU (traktori ees): Selle selfie koos maasturiga teen ma oma armsale Elsale. Näe, mineval nädalal oli ta mu pilti kommenteerinud – armas oled. Peaks nüüd vana Priidu -onu ka mind armsaks ja lubaks mul Elsaga deitida.
PRIIDU: (tuleb , tahab esiti Aadust mööda minna)
AADU: (tõuseb üles ja teretab): Tsau Metsaonu
PRIIDU:Tee läheb teie õuest läbi, muidu ei oleks ma siit tulnud. (Porisedes) Nagu oleks mul siia asja- teie mudasest õuest läbi käia. Au ainult ajate taga, aga sellele tähelepanu ei pööra, kuidas majapidamist korras hoida. Lähete ikka aasta-aastalt vaesemaks ja alatumaks.
AADU: Onu ega see meie süü ei ole! Elektrihind tõsteti just paar kuud tagasi ja nüüd juba jälle. Bensiini hind on ju meeletult tõusnud, nüüd tõuseb jälle. Käin poes ja ei suuda uskuda -kui palju pappi läheb lihtsalt õllele-kohutav.
PRIIDU: Bensiini hind kõrge, elektrihind kõrge. On siis vaja bemmiga küla vahel ringi sõita ja bensu kulutada. Arvate , et ma pole tähele pannud, kuidas teile kõik tuled öösel tubades põlevad. Ei saa isegi magama jääda õhtul, kuna teie maja kiirgab nagu tõrvik. Ning kes käsib vana Jõepära Madist sind koolitada ja raha välja pilduda! Kuhu niisugune kehva mehe poeg oma koolitamisega ja ninatarkusega läheb?
AADU: Noh, Metsa-onu pani oma tütrekese Elsa ka kooli.
PRIIDU: Oh sind ninatarka ! Kas sina tahad sedasama olla, mis minu Elsa on? Aadu, tule siia! Külanaised räägivad, et sa kiidad mu Elsat küla peal ning lubanud olla terve suve ilma internetita , kui sa Elsaga kolm sõna rääkida võiksid. Kas seesugune jutt on õige, Aadu? Ütle nüüd, kas need jutud sinu oma tehtud?
AADU:(häbelikult) Mis ma nüüd ütlen või olen. .. Mõnikord saab mõndagi purjus peaga räägitud, ega Metsa-onu seda pahaks pane?
PRIIDU: Mina ei ole mitte sinu ONU, kas sa mõistad. Kas sina, noor naga, tohid minu Elsast oma miskit rääkida. Elsa on ausa abielurahva laps, ja koolitatud, tark ja ilus.
AADU: Ilus on ta küll...
PRIIDU: Jah, seda ta on, aga mitte sinu tarvis. Ma tean, poiss! Sina luusid minu Elsa järele nagu rebane .(Pahaselt) Ära tee vaga nägu! Sa oled üks pätt, kes ajab Elsa pea sassi, paned mu raha endale tasku , teed Elsa paksuks ja siis põgened ära lõuna Hispaaniasse. Vaata, niisugune sa oled, täpselt samasugune nagu su isa- ega käbi ei kuku kännust kaugele
AADU: Kuidas võib Metsa peremees niisuguseid jutte minu ja mu ausa isa kohta ajada. Ma tean isegi, et Elsa on rikas. Kuidas ma ometi selle peale võin mõelda, et Elsa mulle tuleb.
PRIIDU: Nagu ma sind ja sinu isa ei tunneks, mõtlete ammu juba selle peale. Aga ma ütlen: niikaua kui minu silmad veel lahti on, ei tohi sina oma jalgagi Metsa talu õue tõsta. Ma hurjutan sulle koerad peale. Kas mõistad?
AADU: (läheb ära) Mida iganes!
2.etendus
PRIIDU: Niisugused noorte inimeste lapsikud tembud , üksteise kiitmised ja üksteisele sõnumite saatmised ei kõlba mitte minu Elsale. Muide Elsal on iga sõrme otsas viis kosilast . Vali aga välja, kas ärimees, rootslane või mõni muu. (Elsa tuleb )
ELSA: Ime lugu minu isa on Jõepära ukse ette seisma jäänud! Kas otsid lepitust naabri Madisega ?
PRIIDU: Ei, see seismine siin on sinu eluõnne kindlustamiseks.
ELSA :(ruttu) Kas Aadu kõneles juba...
PRIIDU:(pahaselt) Mis ta kõneles, sina üleannetu tüdruk! Sina minu surnukirstu nael! Kas ma sind sellepärast koolitasin , et sa nüüd ühele vaese mehele tahad minna! Hiilite ringi siin minu selja taga Jõepära Aaduga. Kas sul häbi ei ole !
ELSA: Aga armas isa, miks sa nüüd nii pahandad! Täna näen ma sind esimest korda nii kurjana. Ole nüüd normaalne!
PRIIDU: Mina tean, mis ma olen ja kes ma olen ja mis ma teen! Seda ma sulle ütlen, Elsa, et sa selle Jõepära Aadu rahule jätad! Kui sa mu sõna ei kuula, siis ma taskuraha sulle enam ei anna ning Dolce & Gabbabad, Naadad ja Guccid ja Muccid võid ka ära unustada. Su päranduse annan ma vaestele ja santidele ja kasvõi keskerakonnale ja kui vaja siis ka reformierakonnale . Siis müün ma oma Metsa talu maha ja lähen ise ära Saaremaale elama. Ela ja ole siis! Orja teist meest vaesuses ja viletuses . (LÄHEB)
ELSA: Isa oota nüüd veel natukenegi...
PRIIDU: Küll Aadu sind ootab!
3.etendus
ELSA: Aadu on mu armastus. Alles eile õhtul ütles ta , et ta ei jätaks mind maha, kui ma ka Soomesse koliksin. Ja mina ütlen ka omalt poolt: Sind ma ei jäta, Aadu, kui ma ka sellepärast Metsa vara ja rikkuse peaksin kaotama! Ma teeks ennem Jõepäral orjana tööd ja oleksin Aadu perenaine, kui ma Metsa külluses ja kurbuses elaksin. Tuleks ometi üks hea vaim mulle ja Aadule appi.
AABRAM : (tuleb kikivarvul): Ah-jaa mu armas Elsa! Tervist kullake! Kuidas käsi käib,(Elsat näpistades) Metsa lillekene, maasikamarjakene? Kas sa ei tunne mind Kroonumeest Aabram Andrejevits Sikku ära.
ELSA: Tere, tere , kroonu onu! Tunnen küll, aga mul ei ole sugugi lusti täna naljatada.
AABRAM: (võtab Elsa käe ja laskub põlvili) Anna käeke! Ega mina niisugune mees ei ole, kes Elsa saladusi teada tahab. Aga siin südames on vist mõni ilus ja sirge ja noor poiss, kes Elsa- neiu südamele valu teeb –tean küll!
ELSA: Onu, ära heida nalja, mu ei ole kedagi noort ega vana meest südames!
AABRAM: Ei, ei, Elsuuke, meie kroonumehed teame seda lugu väga hästi. Meie järele on mitmed neiud igatsenud ja ohanud, nagu viimatigi veel Saksamaal, kus üks supermodell Heidi Klum Aabram Andrejevitsi omale meheks soovis, aga aabram Andrejevits ütles “Nein, danke”- Ehk on mõni ilus poiss Elsale ka “Nein” ütlenud! Ah?
ELSA: Mis sa mind nüüd ikka jälle mõnitad, onu! Ei ole mul keegi “nein” öelnud .
AABRAM: Ei ole “neiniga” tegemist! Või on siis sul vast sellega tegemist, kui ilus poiss ütleb “ Tulen küll sulle Elsakene, kanapojukene!” Ah? Mis see on? (näitab Elsale kirja)
ELSA: Näita, onu!(Võtab kirja.) – See on ju Aadu kiri.
AABRAM: Aadu kiri jah!
ELSA: (loeb, Aabram püüab sisse vaadata) Mis sa nüüd jälle minust piinad, onu! Ma lähen parem ära! (Ära)
AABRAM: Mine pealegi! Tean juba, mis Metsa Elsal ja Jõepära Aadul viga on.
4.etendus
AABRAM-
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

Vasakule Paremale
Kroonu onu tammispääl #1 Kroonu onu tammispääl #2 Kroonu onu tammispääl #3 Kroonu onu tammispääl #4 Kroonu onu tammispääl #5 Kroonu onu tammispääl #6 Kroonu onu tammispääl #7 Kroonu onu tammispääl #8 Kroonu onu tammispääl #9 Kroonu onu tammispääl #10 Kroonu onu tammispääl #11 Kroonu onu tammispääl #12 Kroonu onu tammispääl #13 Kroonu onu tammispääl #14
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 14 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2014-09-10 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 2 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor eliys Õppematerjali autor

Lisainfo

Juhan Kunderi "Kroonu onu" (Nali kahes näituses) mugandatud, lihtsustatud ja lühendatud versioon. Näidend räägib rentnikupoeg Aadu ja pärisperetütre Elsa armastusest. Romantiline komöödia, võib väita, et on tegemist Romeo ja Julia Eesti variandiga. Aadu tahab naida pärisperetütart Elsat, aga tolle isa leiab jõukama kosilase, mispeale appitulev "kroonu onu" noorte asja kelmusega joonde ajab.

Märksõnad

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

0
docx
V-Hugo Jumalaema kirik Pariisis terve raamat
291
doc
Tõde ja Õigus II Terve tekst
281
docx
M Twain Tom Sawyeri seiklused-terve raamat
0
docx
E Bornhöhe Ajaloolised jutustused tasuja
82
doc
KIRJANDUSE LÕPUEKSAM kevad 2017
0
docx
A dumas Kolm musketäri terve raamat
61
doc
Kirjanduse eksami materjal
168
doc
Toompere - Kommunisti surm

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun