1. Aluspaari väljalõikamisega seotud reparatsioon.
DNA ühel ahelal olevate vigastuste parandamiseks on kolm peamist süsteemi:
• Base excision repair (BER), mille käigus eemaldatakse DNA ahelast üksik kahjustatud nukleotiid mis asendatakse uuega. BER-i kasutatakse peamiselt oksüdeeritud, alküleeritud, hüdrolüüsitud ja deamineeritud nukleotiidide väljavahetamiseks.
• Nucleotide excision repair (NER), mille käigus asendatakse DNA kahjustuse ümbrusest umbes 30 nukleotiidi pikkune üheahelaline DNA lõik. NER tunneb ära vigastusi, mis tekitavad suuremaid muudatusi DNA üldises struktuuris. Sellisteks on näiteks tümiini dimeerid ja DNA üheahelalised katked. NER jaotub kaheks alaliigiks:
1) transcription-coupled repair (TCR), mis aktiveerub, kui RNA polümeraas “avastab” DNA kahjustuse ning jääb seetõttu transkribeeritavale alale seisma. TCR tagab transkribeeritava DNA ahela kiire parandamise.
2) global genome repair (GGR), mis toimub transkriptsioonist sõltumatult ning on mõnevõrra aeglasem kui TCR. GGR parandab ka näiteks vigastusi transkribeeritava geeni mittekodeerivas DNA ahelas.
• Mismatch repair (MMR) kõrvaldab vigastused, mis on tekkinud DNA replikatsiooni või rekombinatsiooni käigus. Nendel juhtudel pole kumbki DNA ahel otseselt vigane, kuid nad ei paardu omavahel.
cittycat:
Materjal põhineb eeldatavatel eksamiküsimustel, tõenäoliselt sellistel, mis varajasematel aastatel esinenud on.
Kõikidele küsimustele vastusi pole, kuid need, mis vastatud on, on põhjalikult vastatud.
Kõikidele küsimustele vastusi pole, kuid need, mis vastatud on, on põhjalikult vastatud.
Kõik kommentaarid