Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu (0)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
TURISMI- JA HOTELLIMAJANDUSE ALUSED
Viljandi turismisihtkohana
Pärnu 2015
Koostas: TÜ Pärnu kolledži 1. kursuse üliõpilane (AÜTH1) Sirle Kabanen

Sissejuhatus

Käesoleva aruande eesmärk on analüüsida Viljandit kui turismisihtkohta. Töös on välja toodud Viljandit mõjutavad tegurid ja ressursid, turismimajanduse komponendid Viljandis , turismi mõjud ja turismitooted ning teenused sihtkohas. Täiendatud on autorite hinnangutega turismisihtkoha hetkeolukorrast ning tulevikuvaadetest. Lisatud on turismipuu joonis, mis annab piltliku ülevaate Viljandi turismiolukorrale.
Aruandes lähtutakse peamiselt infost, mis on kogutud erinevatelt veebilehtedelt. Lisatud on ka autorite poolseid kogemusi. Analüüsi koostamisel on aluseks võetud Viljandi linna ja maakonna koduleheküljed, EAS Turismiarenduskeskuse aruanded , Viljandi turismi-ja arengukava ja Statistikaameti andmebaasid.
Viljandi üldinfo
Viljandi linn on rahvaarvu poolest suuruselt kuues linn Eestis ning ligi 15 ruutkilomeetrise pindalaga ühtne, rahulik, looduskaunis ja ajalooliselt rikas keskkond. Viljandi asub Sakala kõrgustiku põhjaosal. Linna liigendamisel on suur osa looduslikel veekogudel ja neid ümbritsevatel rohealadel. Viljandi lõunapiiriks on Viljandi järv, linna poolitab põhjast lõunasse järve suubuv ja osaliselt tiikideks paisutatud Valuojaoja, linna kirdeosa läbib Kösti oja. Linna territooriumi ajalooline kujunemine on saanud alguse Lossimägedest ja seal asunud muinas-ja ordulinnusest. Tinglikult võib territooriumi jagada järgmisteks linnaosadeks: Kesklinn, Kivistiku, Kantreküla, Uueveski, Paalalinna, Männimäe, Peetrimõisa ja Kantremaa. Viljandi linna pindalast 29% moodustavad rohealad. Elanike arv Viljandis on 18 257 (Rahvastikuregistri andmetel seisuga 1. jaanuar 2015). (Viljandi linna arengukava 2013)

Viljandi maakonna ressursid turismi valdkonnas

Esmalt on huvitav teada Viljandi maakonna paiknemist maailma turismisektoris. Esialgse ülevaate annab sellest välisreiside arv maht maailmas ning Eestis ja Viljandis, mida kirjeldab järgnev tabel.
Tabel. 1 Maailmas ja Euroopa riikidesse tehtud välisreiside koguarv ning Eestis ööbinud välis-ja siseturistide arv 2011. aastal. Allikas: EAS 2012:1
Piirkond
Turistide arv, mln/tuh
Osakaal, %
Maailma välisreiside arv
980 mln
100
Euroopa riikidesse tehtud reiside arv
503 mln
51
Eestis ööbinud välisturistide arv
2.46 mln
0,25
Eestis ööbinud siseturistide arv
0,92 mln
0,09
Viljandimaal ööbinud välisturistide arv
39 tuh
0,04
Viljandimaal ööbinud siseturistide arv
32 tuh
0,03
Tabelist on näha, et kogu maailma välisreiside arv on 980 miljonit. Eestis ööbinud välisturistide arv on 0,25% maailma välisreiside arvust, sealhulgas on 0,004% Viljandimaal ööbinud. Tabelist järeldub, et Euroopasse tehtavaid reise on palju arvestades Euroopa suurust. Eesti kohta nii öelda ei saa. Viljandisse jõuab turiste veel vähem, mille tõttu peab turismivaldkonnaga tegeledes pühendama palju aega ja vaeva, et leida omapära, mis turiste Viljandisse meelitaks.
Turismivaldkonnaga tegeledes on oluline ka teadmine, milliste riikide seas on Eestisse ja Viljandisse reisimine eriti populaarne . Külastajaid liigub Viljandisse väga paljudest erinevatest riikidest. Alljärgnevas tabelis on toodud 2011 aastal Viljandis reisinud turistid kodukoha riigi järgi.
Tabel. 2 Viljandimaal ööbinud turistid elukohariigi alusel 2011. aastal. Allikas: Statistikaamet 2012
Elukohariik
Osakaal, %
Eesti
81,4
Soome
10,0
Rootsi
1,3
Saksamaa
1,2
Läti
1,0
Muud Euroopa riigid
4,6
Muud maailma riigid
0,5
Tabelist joonistub välja väga hästi milline on Viljandi turismitrend. Põhilise osakaalu moodustavad Eesti turistid, mis on tervelt 81,4%. Samuti järeldub, et turismivaldkonna ettevõtjana ei tasu rõhku panna väljaspool Euroopat asuvate riikide teenindamiseks , sest nende osakaal on vaid 0,5% kogu turistidest, kes on Vijandit külastanud 2011 aastal. Ülejäänud osakaalu moodustavad Euroopa riigid.
Arvutused näitavad, et 2012. aastal töötas Viljandi maakonna turismi valdkonna 142 ettevõttes 273 inimest, ettevõtete müügitulu kokku oli 7 mln eurot, teenuste eksport moodustas kokku 0,13 mln eurot ja ärikasum kokku oli 0,17 mln eurot. Valdkonna ettevõtted moodustasid 7% maakonna kõigist ettevõtetest, nende töötajad 3,2% maakonna töötajatest, nad andsid 0,81% maakonna müügitulust, 0,07% ekspordist ja 0,25% ärikasumist ning nende rentaablus oli 2,6 % tasemel. (Viljandi turismivaldkonnauuring 2012)
Viljandi maakondade iseloomustab mitme tõmbekeskuse olemasolu. Neist suurim on Viljandi linn. Vaadates aga tervet Viljandi maakonda , siis võrreldes teiste maakondadega on Viljandimaal suhteliselt halvasti turistide majutused tasakaalustatud. Ehk siis väljaspool Viljandi linna on vähe väljasõidukohti, kus turistid saaksid ööbida,eriti Põhja-Viljandimaal.
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #1 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #2 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #3 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #4 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #5 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #6 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #7 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #8 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #9 Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu #10
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 10 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-11-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 15 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Sirle Kabanen Õppematerjali autor

Lisainfo

Viljandi turismisihtkoha analüüs ja turismipuu. Lisatud jooniseid ja statistikat. Hinnatud positiivselt. Õppejõu sõnul esinevad mõned vormistusvead. Töö teema: Sihtkoha analüüsi aruanne. Lisana juures ka üks ülevaatlik turismipuu näidis.
viljandi , turism , sihtkoht , analüüs , viljandimaa , turismipuu , turismimajandus , statisika , analüüs.

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

193
docx
Turismiettevõtluse lõpueksami märksõnade konspekt
1072
pdf
Logistika õpik
14
pdf
Loodusturismi eksam 2019
8
docx
Loodusturismi eksamiküsimused ja vastused 2017
95
doc
KUURORDIKONTSEPTSIOONI DISAINIMINE PÄRNU LINNA NÄITEL
12
docx
Loodusturismi alused-Kordamisküsimused 2016-
6
docx
Loodusturism
528
doc
Keskkonnakaitse lõpueksami küsimused-vastusedFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun