Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Tähtpäevad Eestis ja USA-s (2)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Millest siis selline üleriiklik tänu, kust see pärineb ?
 
Säutsu twitteris
Aste põhikool
Tähtpäevad Eestis ja USA-s Referaat
Koostaja : Liisa Leppik
Juhendaja : Virge Lember
Aste 2009 Sisukord
SISSEJUHATUS........................................................................................................... 2
1. KEVADISED TÄHTPÄEVAD.....................................................................................3
1.1 Kevadised tähtpäevad Ameerikas....................................................................... 3
1.2 Kevadised tähtpäevad Eestis.............................................................................. 4
1.3. Eesti ja Ameerika ühised kevadised tähtpäevad ..............................................5
2. SUVISED TÄHTPÄEVAD..........................................................................................6
2.1. Suvised tähtpäevad USA-s.................................................................................6
2.2. Suvised tähtpäevad Eestis................................................................................. 7
3. SÜGISESED TÄHTPÄEVAD.................................................................................... 9
3.1. Ameerika sügisesed pühad................................................................................ 9
3.2. Eesti sügisesed tähtpäevad .............................................................................11
4. TALVISED TÄHTPÄEVAD......................................................................................13
4.1. Eesti Ja Ameerika ühised talvised tähtpäevad ................................................13
4.2. Talvised pühad Ameerikas............................................................................... 15
4.3. Talvised pühad Eestis ......................................................................................16
KOKKUVÕTE.............................................................................................................. 18
KASUTATUD KIRJANDUS......................................................................................... 19
SISSEJUHATUS
2 Tähtpäevad ja pühad on igale riigile olulised sündmused. Tähtpäevad sünnivad ja kaovad. Mõne sündi mäletavad meie vanemad, vanavanemad, aga enamike pühade algus on kauges minevikus. Rahvakalender, mis sisaldab iidseid tähtpäevi, on osa meie kultuurist, milles avaldub rahva omapära. Rahvakalendri tähtpäevadel me täidame teatud kombeid ja tavasid. Vanade ja rahvuslike pühade kõrval on meil veel riiklikud pühad. Need on sellised pühad, mis on olulised meie riigile ja mil me heiskame oma kodudele riigilipud ning mõtleme oma riigi tähtsusele.
Oma riigi tähtpäevi me teame ja tähistame. Tavaliselt on kahte sorti tähtpäevi: riiklikud ja rahvuslikud. Ameerikas tähistatavaid tähtpäevi me eriti hästi ei tunne ega tea, seepärast tunduski mulle huvitav uurida nii Eesti kui Ameerika tähtpäevi kõrvuti. Pühad on nii või teisiti osa meie elust ja seepärast arvan, et neist võiksid kõik rohkem teada.
1. KEVADISED TÄHTPÄEVAD 1.1 Kevadised tähtpäevad Ameerikas
Ameerikas tähistatakse 17. märtsil St. Patricku päeva. See on pühendatud iiri päritolu ameeriklastele. Sel ajal toimuvad suurimad peod New Yorgis , Chicagos ja Bostonis , kus inimesed on riietunud pealaest jalatallani rohelisse. Püha Patricu päev on väga vana tähtpäev, ehkki Iirimaalt jõudis kõigepealt Ameerikasse ja sealt edasi teistesse riikidesse alles 18.-19. sajandil. http://www.epl.ee/artikkel/151553 )
Mees, kellest hiljem sai Püha Patrick , Iirimaa kaitsepühak, sündis hoopis praegusel Briti saarel Wales'is ligikaudu aastal 385. Poiss leidis kuni 16aastaseks saamiseni , et ta on pagan. Siis müüsid Iiri maradöörid ta orjaks ning orjapõlves sai ta lähedaseks Jumalaga. Pärast kuut aastat orjamist Maewyn põgenes ning läks Gauli kloostrisse . Ta veetis seal kaksteist aastat oma elust. Sel ajal ta mõistis, et tema missioon on paganate ümberpööramine kristlasteks. Tema soov oli minna Iirimaale, et seal pöörata ümber paganaid, kes olid Briti saarelt sinna põgenenud. http://www.epl.ee/artikkel/151553 )
Patricku töö paganate ümberpööramisel oli kiiduväärt, kuid see ärritas keldi hõime. Mees võeti mitmel korral vangi, kuid iga kord õnnestus tal põgeneda. Piiskop Patrick reisis läbi terve Iirimaa ning rajas igale poole kloostreid. Samuti rajas ta koole ja kirikuid, mis
3 aitasid tal iirlasi kristlusse pöörata. Ta suri 17. märtsil 461. Jumala aastal. Sellest ajast on seda päeva tähistatud kui St. Patricku päev. ( http://www.epl.ee/artikkel/151553 )
USA-s: Mälestamispäeva tähistatakse mai viimasel esmaspäeval. See on ametlik puhkepäev mälestamaks kõiki lahingus hukkunuid
1.2 Kevadised tähtpäevad Eestis
Eestis tähistatakse 14. märtsil emakeelepäeva. 1994. aastal tegi pensionil viibiv Ida- Virumaa Sonda õpetaja Meinhard Laks ettepaneku tähistada luuletaja Kristjan Jaak Petersoni sünniaastapäeval emakeelepäeva. 1999. aastal kuulutatigi emakeelepäev riiklikuks tähtpäevaks, mil heisatakse sinimustvalge lipp . (A. Sihvart, lk 21).
25. märtsil tähistatakse paastumaarjapäeva (ka maarjapäev). Seda peetakse kevade olulisimaks naistepühaks, sel päeval pühitseti ka Mari ja Maria nimepäeva. Nimepäeva pühitsemine oli mõneti tuntud saartel, hoopis tundmata Kirde- ja Kagu-Eestis. Maarjapäev tähistas naiste kevadtalviste käsitööde lõpetamist. Maarjapäeval näitas loodus juba mõningaid tähtsaid märke kevade tulekust: karu astus koopast välja, saabusid esimesed rändlinnud, jää ei kandnud enam ja lõpetama pidi hülgepüügi. Kehtima hakkas varase tõusmise nõue. Tuli tõusta enne päikest, sest hiline tõusja pidi jääma kogu suveks laisaks ja uniseks. Maarjapäeval pidi ka lõnga kerima ja perenaised küpsetasid ülepannikooke, et kapsal kasvaks laiad lehed. (A. Sihvart, lk 57).
1. aprill on naljapäev, mil tehakse sõpradele väikeseid ,,trikke" ja nalju. Selle tähistamine on üsna hiline komme , populaarseks saanud alles 20. sajandil. Meie maile on komme tulnud Lääne-Euroopast, eeskätt romaani ja germaani rahvastelt. Teisalt aga kuulub see päev nii eestlastel kui ka teistel rahvastel õnnetute päevade nimistusse: 1. aprill, 1. august, 1. detsember on 45 õnnetu päeva hulgas kõige õnnetumad. Kurat olevat 1. Aprillil taevast alla heidetud. Õnnetul päeval alustatud töö või muu ette võtmine ei läinud korda. Kuid ajapikku on 1. Aprillist siiski kujunenud ennekõike naljategemise päev. Eestis on 1. aprillil ka karjalaskepäev. See tähistab karjatamisperioodi algust ja kuulub nagu künnipäevgi väga vanade tähtpäevade hulka (Õ. Haavik, lk 59 )
1. mai ­ volbripäev. Rahva hulgas teatakse volbripäeva ennekõike kaunviljade külvamise päevana, mis pole küll üle Eesti ühtlane komme. Rohkem on see tava tuntud ida pool, mitte aga saartel. See on ka noorte tutvumise ja sõbrustamise päev. 1. Mai või 30.
4 Aprilli õhtul on ka tuld tehtud. Germaani rahvastel on tuletegemine volbripäeval väga oluline ja tihedalt seotud nõiduse ning selle tõrjega. ( Õ. Haavik, lk 70 )
1.3. Eesti ja Ameerika ühised kevadised tähtpäevad
Ülestõusmispühad ehk lihavõttepühad
Ülestõusmispühad on kirikuaasta keskpunkt, pühade püha. Ülestõusmispühade aega arvestatakse nagu juudi paasapühagi esimese kevadise täiskuu loomise järgi (ülestõusmispüha võib langeda ajavahemikku 22. märtsist kuni 25. aprillini ). ( http://et.wikipedia.org/wiki/ %C3%9Clest%C3%B5usmisp%C3%BChad)
Nii Eestis kui Ameerikas on ülestõusmispühi vana traditsiooni kohaselt tähistatud mitme jumalateenistusega: ülestõusmispüha öösel, varahommikul ja päeval. Lihavõttepühadel on oma tavad. Eestis kuuluvad pühadelauale keedetud, hilisemal ajal juba ka värvitud munad, toidud magusast kohupiimast, munavõi, kohupiimapirukad, vasika- või saepraad, sült jne. Ameerikas on suur reede ja ülestõusmispüha riiklikud pühad. Koolid on siis tavaliselt suletud 1 nädal. ( http://et.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clest%C3%B5usmisp%C3%BChad )
Emadepäev
Emadepäev on maikuu teisel pühapäeval. USA-s sai emadepäev alguse 1872. aastal, kui tuntud kirjanik
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Tähtpäevad Eestis ja USA-s #1 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #2 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #3 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #4 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #5 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #6 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #7 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #8 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #9 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #10 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #11 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #12 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #13 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #14 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #15 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #16 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #17 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #18 Tähtpäevad Eestis ja USA-s #19
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 19 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-10-21 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 26 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Liisa Leppik Õppematerjali autor

Lisainfo

Kirjeldab erinevadi tähtpäevi ja võrdleb neid.
tähtpäevad

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (2)

pirtsu6 profiilipilt
pirtsu6: hea materjal
10:57 12-05-2013
M6nksu profiilipilt
Margen Jürgens: Täitsa hea
19:36 30-03-2011


Sarnased materjalid

38
doc
Eesti rahvakalendri tähtpäevad
59
doc
Kordamine eesti keele eksamiks
85
rtf
Eesti kultuurilugu
24
doc
Stiilid romaani-gooti jne- rahvakalender
120
pdf
Õpetajaraamat
54
doc
Eesti kirjanduse ajalugu I eksam
174
doc
Kirjanduse mõisted A-Z
78
docx
Eesti rahvus ja vähemusrahvustekultuurid

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun