Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Mõõteriist on mõõtevahend, millega mõõteinformatsiooni sisaldav signaal esitatakse vaatlejale vahetult tajutavas vormis (osuti pöördenurgana skaalal, joondiagrammina, arvnäiduna või muu sellisena). Mõõteriista, mis kirjutab üles mõõtesignaali, nimetatakse meerikuks. Mõõteriistal on sünonüüm “mõõtur” ja kui see on suuruselt väike, siis ka “mõõdik”. Mõõteriist koosneb muundurist, kusjuures esimest muundurit nimetatakse tajuriks.
Mõõtemuundur on väga harva esinev mõõtevahend. Tavaliselt kuulub ta mõõteriistade, seadmete, komplekside või –süsteemide koosseisu, nagu näiteks termopaar, voolutrafo, tensoandur, PH-elektrood jne. 46.Edastusmõõtevahend Edastusmõõtevahend on kaudväljundseadisega mõõtevahend, nagu mõõtevõimendi, mikroprotsessor, mastaabimuundur jms. teise mõõtevahendi, -seadme või –süsteemi mõõteahela koosseisus.
Mõõtepiirkonnad on vastavalt 200 kΩ ja 2000 kΩ. Takistuste piirvead: ΔR1=±(0,15+0,05*(Rk/R-1))*R1/100=±(0,15+0,05*(200/999-1)*999/100=±1,6Ω ΔR2=(±0,15+0,05*(Rk/R-1))*R1/100=±(0,15+0,05*(2000/3,87-1)*3,87/100=±1,35 kΩ R1= 0,99 kΩ±1,6Ω R2=3,87 kΩ±1,35 kΩ Takistuse ühel juhul vastab lubatud piiridele ja teine on üle lubatud üle normi.
Mõõtepraktikas on määramatusel palju võimalikke allikaid, nagu: mõõtesuuruse puudulik defineerimine; mõõteobjekti mittevastavus mõõtesuuruse definitsioonile; keskkonda iseloomustavate suuruste osaline mõõtmine; väärtused, mida kasutatakse sisendandmete töötlemisel algoritmis jne. Määramatus sisaldab üldiselt palju komponente.
Mõõtemeetod - mõõtmisel kasutatavate toimingute loogilise korraldamise üldine kirjeldus Mõõtemeetodeid võib liigitada mitmeti, nagu näiteks: - asendusmeetod, - diferentsiaalmeetod, - nullimeetod, - otsene meetod, - kaudne meetod, - ainehulga mõõtmistel rakendatavaid mõõtemeetodeid nimetatakse sageli analüüsimeetoditeks.
Mõõteprintsiip on seega füüsikaliste nähtuste kogum, millel põhineb mõõtmine.
Mõõteriista väärtuseks on universaalsus, mis võimaldab mõõta teritusnurki ja lõikeelemente paljudel erinevatel lõikeriistadel - puuridel, meislitel, ristmeislitel jt. Nurgamõõdiku olemasolu kiirendab kontrollimist ning muudab tarbetuks suure hulga erinevate šabloonide valmistamise.
Mõõteriista mõõtetäpsus on tema võime anda mõõtmestamisel nõutava täpsusega tulemusi.
Mõõteriista sees on arvuti, mis määrab ise pinnakareduse järgi liikumaistee pikkuse ja see on alla 1mm. Kui mõõteotsak on paari sekundi jooksul läbinud lähtepikkuse, siis arvutab ta välja pinnakonaruste keskmise aritmeetilise hälbe Ra ja näitab seda skaalal mikromeetrites.
Mõõtemuundurid - igasugused sensorid ehk tajurid (s.o. elemendid) ja andurid (lõpetatud konstruktsiooniga vahendid) ühe mõõdetava suuruse (näiteks temperatuuri) täpseks muundamiseks mingiks teiseks suuruseks (näiteks alalis-elektripingeks), mida on lihtsam otseselt
Mõõte - ja arvutustulemuste kokkulangevust kontrolliti temperatuuriindeksite võrdlemise abil (vt. Joonis 3.7). Arvutuslikud suurused leiti erinevate piirete tüüpide kaupa, samuti termografeeriti erinevat tüüpi välispiirdeid ja nende liitekohti.
Mõõtelahuseks on kaaliumpermanganaadi lahus 6 Redokstiitrimise näide _ Üheks redokstiitrimise näiteks on jodomeetria: joodi lahusele redutseerija lisamine kasutades tärklist indikaatorina. _ Jood moodustab tärklisega intensiivse sinise kompleksi.
Mõõteriist - etalon on materiaalmõõt, mõõteriist, etalonaine või mõõtesüsteem, mida kasutatakse mõõtühiku või sama liiki suuruse mõnede teiste väärtuste määratlemiseks, realiseerimiseks, säilitamiseks või edastamiseks.
Mõõtekompleks on lähestikku asetsevate omavahel funktsionaalselt ühendatud mõõtude, mõõteseadmete, mõõtemuundurite ja lisaseadmete kogum, mis on ette nähtud mingi konkreetse komplitseeritud mõõteülesande lahendamiseks.
Mõõteriista põhiülesanne on mõõtesuuruse otsitavat väärtust kehastava mõõdise või mõõtesignaali väljastamin (esitamine). Mõõteriista esimest lüli, millele on otseselt rakendatud mõõdetav suurus, nimetatakse anduriks.
Mõõte - , kaitsetrafod). Erinevad magneetimiskõvera põhjal (mõõtetrafol on oluliselt järsem). Mõõtetrafo toimib vaid nimivoolu piirkonnas, kaitsetrafo ka suurema korral, aga täpsusklass on väiksem.
Mõõtelahust on lisatud kahekordne kogus ekvivalentsega võrreldes . Selles ml, tugeva ja nõrga happe korral ca 10 ml. nõrga happe lahuses ja tugeva ja nõrga happe lahuse elektrijuhtivuse mõõtmiste alusel.
Mõõteperiood - 0,2…-5,6°C -6,9…-14,4°C -9,2…-5,5°C 12,6…15,6°C 20,6…23,4°C 17,5…19,6°C Paljuaastane -4,6..+0,3°C -2,4…-7,6°C -3,3…-7,4°C 13,3…15,6°C 15,9…17,2°C 14,6…16,6°C
Mõõtemudeli üldkuju on antud võrrandiga h(Y, X1, ..., Xn) = 0 kus mõõtemudeli väljundsuurus Y on mõõtesuurus mille väärtuse peab määrama mõõtemudeli sisendsuuruste X1, ..., Xn kohta oleva info abil.
Mõõte - , KATSE- JA KALIBREERIMISTULEMUSED NING NENDE MÄÄRAMATUSED 99. Läbimõõdu mõõtmine Detailide läbimõõtu mõõdetakse tavaliselt nihiku, kruviku või mõne muu pikkusmõõturiga.
Mõõte - Lugem ristlõikes Keskm- Seade- Tegelik siht A-A B-B C-C hälve mõõde mõõde I-I -0,03 -0,06 -0,02 -0,02167 120 119,97833 II - II -0,07 -0,01 0,06 Ovaalsus 0,04 -0,05 -0,08
Mõõte - Lugem ristlõikes Keskm- Seade- Tegelik siht A-A B-B C-C hälve mõõde mõõde I-I -0,02 +0,01 +0,06 0,015 100 100,015 II - II -0,03 +0,03 +0,04 Ovaalsus 0,01 0,02 0,02
Mõõte - ja hooldustööde võimaldamiseks on lõpp- või vaheseadmed, kus saatja või vastuvõtja külge ühendatavad optilised liidesed liidetakse ise valguskiudude külge.
Mõõtepindade vahe on võrdne täisarvu millimeetritega, on noonius nihutatud sedavõrra paremale, et ta alguskriips langeb täpselt kokku seda arvu tähistava põhiskaala kriipsukesega.
Mõõteahel on mõõtevahendi (mõõteriista, -seadme, -süsteemi või muu mõõtevahendi) elementide jada, millest moodustub mõõtresignaali kulgemistee sisendist väljundisse.
Mõõtemuundur on ette nähtud mõõteinfo saamiseks, muundamiseks, edastamiseks ja pole varustatud vahendiga vaatlejale vahetu info saamiseks, kuna puudub näiduseadis.
Mõõtekepp on spetsiaalselt loomade mõõtmiseks kasutatav vahend, mis koosneb liikuvast sise- ja välisosast ning kahest liigendiga horisontaalsest metallvarbast.
Mõõteprisma on valmistatud suure murdumisnäitajaga (suurem kui uuritaval vedelikul, antud riistal n2 ≈ 1,7) klaasist ja teda kasutatakse mõõtmisel etalonina.
Mõõtelint - rulett on spet loomade mõõtmiseks valm lint, millel on lisaks cm-tele ja skaala loomade kehamassi määramiseks kg-des.rinnaumbermõõdu alusel.
Mõõtehälvete kõrvaldamist on mõõtetulemus ikkagi mõõtesuuruse väärtuse hinnang ja seda määramatuse tõttu, mis on tingitud juhuslikest mõõtehälvetest ja süst.
Mõõtemääramatus on väiksem kui tekkiv viga seega peab olema tekiv viga põhjustatud pingeallikast. Signaaligeneraatori väljundpinge on küllaltki stabilne.
Mõõtekannud - Püsib hästi püsti, mittetilkuva äärega, selge mõõtemärgistus nõu siseküljel; roostevabast terasest, plastmassist või klaasist.
Mõõteriista variatsioon on antud mõõteriista näitude maksimaalne erinevus ühe ja sama tegeliku väärtuse korduval mõõtmisel muutumatutes välitingimustes.
Mõõteriista passis on antud mõõtmise standardhälbeks 0,1. Mitu mõõtmist tuleks teostada, et aritmeetilise keskmise standardhälve ei ületaks 0,03?
Mõõteriist on digitaalne multimeeter Suure sisetakistuse tõttu avaldavad digitaalmõõteriistad minimaalset mõju mõõdetavale suurusele.
Mõõtehälve – olemasoleva info põhjal mõõtesuurusele omistatud suuruse väärtuste hajuvust iseloomustav mittenegatiivne parameeter.
Mõõtemääramatus e. Määramatus on mõõte- või analüüsitulemusele omistavate võimalike väärtuste hajusust iseloomustav parameeter.
Mõõteriista kaliibrimine on protseduur, kus mõõteriista skaala jaotisega seatakse vastavusse mõõdetava suuruse väärtus etteantud mastaabis.
Mõõteriista taatlemine on mõõtevahendi näitude võrdlemine tööetaloniga õiguspädeva taatlusasutuse poolt taatluseeskirjadele vastavalt.
Mõõtemääramatus - mõõtmistulemusega seotud suurus, mis määrab mõõdetava suuruse vahemiku kuhu selle tõeline väärtus sattub.
Mõõtemääramatus – mõõtmistulmustega seotud parameeter, mis annab piirud, kus etteantud tulemustega võib asuda antud väärtus.
Mõõtemääramatus - on suurus, mis kuulub mõõtetulemusse juurde ja iseloomustab selle mõõtesuuruse võimalikke väärtusi.
Mõõteriist on 2. klassi laserseade vastavalt esitatavatele nõuetele vastavalt FCC standarditele eeskirjade 15. osale.
Mõõteriista mõõtepiirkond on tähtis valida nii, et osuti näit oleks skaala tagumises osas, sest siis ei ole mõõtmisviga nii suur.
Mõõteriista valikul on vaja arvestada tema mõõteulatust (niminäitu) ja mõõdetavat suurust, kas voolu tugevust, pinget jne.
Mõõtealases kirjanduses nim. leppeväärtust vahel ka omistatud väärtuseks, vaartuse parimaks hinnanguks või tugiväärtuseks.
Mõõtepingi pikkus on 2,1 m, kõrgus 1,05 m. Kahe meetri pikkuse metsamaterjaliga täidetud mõõtepingi mass on umbes 3 t.
Mõõted on sama suurusjärguga kui teradel, siis on ilmselt tõusu kõrgus sõltuv terastikulisest koostisest.
Mõõtepiirkonnaks on vedeliktermomeetritel tavaliselt vahemikus -60 °C – +600 °C. Erandjuhtudel aga kuni +1200 °C.
Mõõtemuundur on mõõtevahend, mis väljastab sisendsuurusest kindlal viisil sõltuva väljundsuuruse signaali.
Mõõtepiirkond on mõõtesuuruse väärtuste hulk, mille korral näiduhälbed on eeldatavad etteantud piirides.
Mõõterennid on sellest puudusest on vibraator, ja vastuvõtja lastakse vette nim keskmiseks vooluhulgaks.
Mõõteriist on mõõtevahend, mis võimaldab saada mõõteandmeid vaatlejale vahetult tajutaval kujul.
Mõõte - ja kinnitusvahendid Autotootja koostatud juhendmaterjal Auto mark, mudel: OPEL VECTRA A
Mõõtelusikad - Maitseainete, kergitusainete jms mõõtmiseks; plastmassist või roostevabast terasest.
Mõõteriista veaparand on + 0,4 dB(A); Leida A-korrigeeritud müra ekvivalenttase, kasutades valemit (2). ∑ )
Mõõte - , kaitse- ja reguleerimisseadmetega Alajaamade liigitus- otsatarbe järgi: • Toite-
Mõõtekepp - koosn liikuvast sise- ja välisosast nong kahest liigendiga horisont metallvardast.
Mõõte - ja juhtkeskus säilitab küpsetuskambris automaatselt teie seadistatud keskkonda.
Mõõteriista näidupiirkond on mõõdetava suuruse väärtuste vahemik, mille ulatuses skaala on gradueeritud.
Mõõte - ±2 mV või ±2,5% skaala väärtusest ±5% lugemist või 50 ppm (0–5000 ppm)
Mõõtepiirkond on kontsentratsioonide vahemik, mille piires on antud meetodit võimalik kasutada
Mõõtelahuseks on kaaliumpermanganaadi lahus KMnO4. Tiitritakse tavaliselt happelises lahuses:
Mõõtemääramatuse abil on võimalik anda tulemuste kvaliteedile ja usaldatavusele arvuline tähendus.
Mõõterakuks on tavaliselt gaasipõleti leek või grafiitahjus saadav kuumade gaaside pilv.
Mõõte - Mõõtetulemused Keskmine Seade- Tegelik hälve, mm mõõde, mm mõõde, mm
Mõõtekepp on spetsiaalselt loomade mõõtmiseks kasutatav vahend, mis koosneb liikuvast
Mõõtemeetod on antud mõõteriistaga teostatavate mõõtmisvõtete ja tingimuste kogum.
Mõõteriist - mõõtevahend, mis esitab mõõteandmed vahetult tajutavas vormis
Mõõteriista normaal - , töö-, hoiu- ja kahjustavate tingimuste omavaheline vahekord.
Mõõterakuks on gaasipõleti leek ja grafiitahjus saadav kuumade gaaside pilv.
Mõõteriist on ehitatud nii, et magnetvoo tihedus õhupilus on ebaühtlane.
Mõõteriist on suhteliselt kallis ja seepärast seni veel vähelevinud.
Mõõteaeg on sellise meetodi puhul tavaliselt kaks kuni kolm kuud.
Mõõteharud on kohandatud ka detaili siseläbimõõdu mõõtmiseks.
Mõõtehaarmete avamine - avamiseks tuleb vajutada ja sulgemiseks lahti lasta.
Mõõtehälve on mõõtetulemuse ja mõõtesuuruse väärtuse vahe.
Mõõteriist on II klassi laserseade vastavalt kiirguse kaudu.
Mõõteriist on seda täpsem mida väiksem on ta lubatav viga.
Mõõtemääramatus on pool väikseimast ühikust mõõtevahendil.
Mõõtemeetod on mõõtmise sooritusvõtete loogiline jada.
Mõõtepiirkond on tavaliselt vahemikus -60 °C – +600 °C.
Mõõteriista sisse - ja väljalülitamine keskkonnakahjustusi.
Mõõtemääramatus – STANDARD-, LIIT- JA LAIENDMÄÄRAMATUS
Mõõteobjekti sihtimine on tänu laserkiirele äärmiselt lihtne.
Mõõtemehanismis on kasutusel täpishammasratasülekanne.
Mõõtelint - kasutatakse mõõtmete märkimiseks
Mõõtemääramatus – Pb (Lisa3) X-kaart (Pb) (Lisa 4)
Mõõtekauguseks on 2 meetrit kuni 30 sentimeetrit.
Mõõteahel on edastusliini tähtsaim lüli.
Mõõte - Mõõtetulemused Ovaal- Kruv.
Mõõte - ja meditsiiniaparaadid 13,9
Vote UP
-1
Vote DOWN
Mõõteprintsiip - mõõtmise aluseks olev looduslik (füüsikaline, keemiline) nähtus (N: nälgiva küüliku vere glükoosisisalduse vähendamise rakendus insuliini kontsentratsiooni mõõtmiseks preparaadis VÕI siis parem
Vote UP
-1
Vote DOWN
Mõõtepipett - Mitmesuguste vedelikukoguste TÄPSEKS mõõtmiseks (NB! Kõige
Vote UP
-2
Vote DOWN
Mõõteriista kalibreerimine on protseduur, kus mõõteriista skaala jaotistega seatakse vastavusse mõõdetava suuruse väärtused etteantud mastaabis.
Vote UP
-5
Vote DOWN
Mõõteriista näit - mõõteriista skaalalt/ekraanilt saadud väärtus.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun