Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Esteetika Eksami Vastused 2017 (0)

5 VÄGA HEA
Punktid
Elu - Luuletused, mis räägivad elus olemisest, kuid ka elust pärast surma ja enne sündi.

Lõik failist

  • Milline on esteetika mõiste päritolu? Millised on esteetika levinumad definitsioonid?
    Esteetika on teoreetiline arutlus või reflektsioon meeltega tajutava kohta. On filosoofiline õpetus ilusast elus, kunstis, inimeste teadvuses vormide, kujutise ja sisulise kaudu. Sõna esteetika tuli kreeka keelest, mis tähendab tundlikkus, teadvuslik tundmine , tajumine , ma tajun, ma tunnen .
  • Mis on esteetiline kogemus? Tooge näiteid erinevatest valdkondadest.
    Esteetiline kogemus on terve elu ajal kogetud kogemus, mis eeldab meeleorganeid, meeletajusid, meeletajudest põhjustatud naudingut, mõnuhinnet, aga ka kannatusi ja vastu... tushinnet jne, meeletajude üle mõtlemist ja arutlemist
  • Kas argielu võib meile pakkuda esteetilist kogemust? Tooge näiteid!
    Kõik sõltub inimese käitumisest ja sellest, kuidas ta maailmale vaatab. Näiteks inimene, kes soovib täiuslikkust, peab õppima nägemist kõike nägema. Esimene lumi, ilus ilm.
  • Millised on esteetika seosed kunstiga? Kas kunsti tähendus sõltub esteetikast?
    Esteetika seotud kunstiga väga palju. Esteetika uurib kauni avaldumist , maailma esteetilise tunnetamise, see on õpetus kunsti vormidest , ja üldselt ilust ja inetust. Seoses selle õpetusega, muutub meie ilu tunnetamine , meie arutlemine kunsti kohta ja sii kunsti tähendus ka muutub.
  • Milline on ’esteetika’ mõiste etümoloogia?
    Sõna “esteetika” pärineb kreeka sõnast αἰσθητικός, mis tähendab aistilisus (tundlikkus чувственность) või meeletaju. Termin “esteetika” oli kehtestatud Alexander Gottlieb Baumgarteniga tema teoses "Аеsthеtiса" 1750. aastal, ja tänu talle see sõna sai oma tänpäevase tähenduse.
  • Millised on esteetika seosed filosoofiaga ? Mida tähendab ’esteetika kui kunsti filosoofia’?
    Esteetikat võime nimetada ilu filosoofiaks - seda võime käsitleda kui teooriat väärtuste kohta. See on teooria, mille abil oleks meil võimalik teada saama, miks, millal ja kuidas ilu ilmne, millistele tingimustele peaks objekt vastama, et seda saaks ilusaks nimetada, millised meie loomuse osad teevad meid ilu suhtes tundlikuks ja milline on seos objekti ja meie vastuvõtlikkuse vahel. Esteetikat saab nimetada kunsti filosoofiaks, kuna filosoofia uurib fundamentaalseid küsimusi , esteetika aga, uurib ilu ja kunsti loomust. Kunst on esteetika töövaldkond.
  • Kus on esteetilise mõtlemise juured? Millised mõtlejad on selles suhtes olulised?
    Esteetika eelkäiateks võib lugeda Atiik-Kreeka filosoofe(Platon, Aristoteles ). Esteetika nimetusele pani aluse aga Gottlieb Baumgarten (u1750a.). Olulised mõtlejad: Platon, Aristoteles, Plotinos , Baumgarten, Hume , Denis Diderot , George Santayana , Immanuel Kant , Georg Wilhelm Hegel , Arthur Schopenhauer , Friedrich Nietzsche .
  • Mida tähendab ilu defineerimine harmooniana? Tooge näiteid!
    (Plotinos ja Plaaton väljendasid ilu vormi ja vaimu harmoonia  kaudu) Meie keha/näo on sümmeetriline , aga mõnikord see on ilus, mõnikord kole - see tähendab, et ilu sõltub mitte ainult sümmetriast, selle taga seisab midagi veel (hing). Ilu sõltub objekti osade suurusest , suhtest , kuidas nad omavahel klappivad, nende koostööst. (objekt on terviklikult ilus, siis tema sümmeetrilised osakesed peavad ka ilusad olema). Harmoonia on peitud hinges , hing on püha/ jumalik -> hing on ilus, sellepäarst see, mis on lähim ja meeldib meie hingele , see on harmoonilimńe, see on ilus.
    - Santayana arvas , et ilu võib väljendada nagu harmooniat inimesste “looduse” ja kogemuse vahel. Aga tema arvates ilu taga puudub vaim, ilu väljendamine toimub vormide kaudu ja peab rahuldama meie tundeid, tooma naudingut. Ilus = nauding + positiivsed emotsioonid + teaduslik objekti mõistmine.
  • Mis on kuldlõige? Kust see pärineb? Tooge näiteid selle kasutusest!
    Kuldlõige tähendab lõigu sellist jaotamist kaheks osaks, et suurem osa oleks kogu lõigu ja selle väiksema osa keskmine võrdeline ( a/b = (a+b)/a = 1,618 ) (või protsentides 62%+ 38%). Kuldlõige on loodusest sageli leitav suhe. Nii on näiteteks päevalill ja inimese keha kuldlõikes. Ja seepärast pole mingi ime, et seda hakati kasutama mujal. Renessansi aegadest saati on paljude kunsti ja arhitektuuri teoste kavandamisel lähtutud kuldlõikest.
  • Mida tähendab ilu defineerimine kasulikkusena? Tooge näiteid!
    Sokrates vältis, et ilusaim asi on see, mis sobib kõige paremini oma eesmärgile. Näiteks, suured kõverad saavad heli paremaks, siis nad on ilusad. Samal ajal ilu tungib meie elu sisekujunduse , mööbli , rõivaste raamatute arhitektuuri, autode kujunduse läbi. Ja muidugi, see ilu on kasulik, kui ta mõjutab meie heast küljest.
  • Mida tähendab ilu defineerimine hüve või loomutäiuse kaudu?
    Красота объекта — это благо, которое мы не приобретаем и которым не владеем, мы рады просто знать о нем — воспринимать и созерцать его. Когда мы рассматриваем вещь саму по себе, в отрыве от нашего к ней отношения, то мы имеем дело с ее совершенной красотой как с особым видом блага.
  • Mida tähendab ilu defineerimine meeletaju kaudu? Tooge näiteid!
    See tähendab, et ilu ilmneb meelelise kogemuse abil, ehk representatsioonide läbi (пример) Например то, что мы видим картину глазами и вот, через зрение мы видим, но мы ведь видим только kujutlus о картине в нашем мозгу с помощью глаз. И также с музыкой через уши и слух - представление о музыке.(?)
  • Milline on Plotinose kontseptsioon ilust? Millised on ilu põhilised tunnused?
    Meeltega tajutav esteetiline kogemus on alaväärtustatud, oluline on vaimu esteetiline kogemus. Plotinose käsituses ilu on eelkõige nähtav ja kuuldav. Mõned asjad tervikuna on ilusad, sest ilu hõlmab kõiki osi, kuna ei saa ilu koosneda inetust. Ilu tungib endaga läbi terve maailma, nähtava ja mittenähtava. Olev on ilu, sest ilu on kõrgeim olemise avaldumine. Ja sellest võib järeldada, et mida tõelisem on olemine, seda kõrgeim ilu aste on talle omane. Olelus on hüve ja ilu. Kokkuvõteks võib Plotinose ilu käsitlust iseloomustada väidega “ilu on vaataja silmades”, kuna inimese tajumine oleneb tema vaimselt ja isiksusest puhtusest. Ja mida puhtam on tema hing, seda rohkem on ta võimeline näha ilu.
  • Kuidas toimub Plotinose arvates ilu tunnetamine? Iseloomustage lühidalt seda protsessi!
    Ilu tundmine toimub hinge/vaimu kaudu. Kui lahkus ja iludus on sarnased jumalaga, siis tekib ilutundmine. Iga heategevus , armastamine, õiglus on ilusad. Kui tegevused on ilusad, siis hing on ilus, aga hing annam meie vormile/kehale iludust. Kuna hing on jumalik, selletõttu hing ongi osa iludusest ja teeb ilusaks iga objekti mis kuidagi puutub vaimuga.
  • Miks peetakse Alexander Baumgartenit modernse esteetika rajajaks?
    Esteetika asutajaks on Alexander Gottlieb Baumgarten, kes määratles seda kui " sensoorse tunnetuse teadust", mis saavutab kunsti täiuslikkuse. Tema arvates on ilu "sensoorse tunnetuse täiuslikkus", see tähendab aistingute, emotsioonide, mälu, intuitsiooni , fantaasia täiuslikkust.
  • Millised faktorid aitavad kaasa modernse esteetika sünnile?
    Modernse esteetika hakkas arenema 18 sajandi keskel, millal oli suur teaduste ja tehnilise arengu tõus, sidevahendite arendamine, raadio leiutis . Elutase tõus võtteldes eelmiste aegade - tööstusühiskonna kultuur areng ja tõus. Seoses sellega hakkas ka muutma inimese vajadus kunstis ning kunsti filosoofia ja sesos sellega ka esteetika, nagu kunsti tundmine. Muutused ühiskonnas tõid uued mõtted.
  • Millist rolli mängib esteetikas Denis Diderot?
    Diderot käsitleb kunstiloomingu nagu tegevust, mis on sarnane teaduse tunnetamisega . Suurt erinevust teaduse ja kunsti vahel ta ei leia. Ilu kunstis omab sama põhja, mis tõde filosofias. Diderot püüab leida tasakaalu tegelikkuse ja ideaali vahel ja lõpuks nõustub ideaaliga. Diderot otsib ilu objektiivset baasi ja püüas teha kunsti demokraatlikuks. Ta tahtis, et tavalised inimesed oleksid kunstnikud ja kujutasid sama tavaliste inimeste elukorda. Diderot teatas, et tavalised inimesed on tegelikud moraalsete ja esteetiliste väärtuste kandjad . Nii aristokraatilises kunstis ta näeb kunstilise tegevuse olemuse moonutuse.
  • Mille poolest on esteetika vaatepunktist oluline Vana- Rooma arhitekt ja teoreetik Vitruvius?
    Ta peas oluliseks hoone ja inimese kui elava organismi sarnasust , vastanduseks gooti ideoloogiale. Tema meelest olid Universiumi ja inimise arvuliste näitajate ja proportsioonide seaduspärasuse järgimine oluline ehitiste rajamisel.
  • Kuidas käsitleb George Santayana ilutunnet? Millised on esteetilise naudingu põhilised tunnusjooned?
    S. oma uuringutes ei lähtu kunstiteosest, vaid püüab aru saada, mis on estetiiline kogemus tegelikult. Ilu tunne avaldub väga erinevates aspektides, kuid meie huvi selle kohta on väike - meil ei ole tihti mõelda nende kogemuste üle ja märgata neid. Inimene on nagu loom, kes on oma harjumuste kütkel, inimese tegevus on seotud harjumustega, mis suunavad ta kogemusi. Esteetiline nauding ei ole seotud füüsilistega. Näiteks, mina sõin mandariini ja tunnen mandariini maitset – see on füüsiline tunne ja nauding. Aga kui ma vaatan sellele mandariinile ja tunnen seda vormi, analüüseerin, hinnan, tunnen seda vaimselt ja naudin. See on esteetiline nauding – objekti tundmine, analüüsimine..
  • Kuidas suhestuvad Santayana arvates kriitika ja esteetika? Ja mis eristab esteetilisi väärtusi eetilistest väärtustest?
    Santayana. 18.-19. saj esteetika on põhimõttelisellt puhas kriitika. Kuidas me saame looduse vaatlemisel tekkitavat rõõmu ja rahulolu seostada mõistega “kriitika”? Kui me ei naudi  ja ei kogu tundmusi, siis me analüüsime objekti, hindame, mõedame läbi ja võrdleme mingi standarditega. Looduse ja kunsti on võimatu mõõta reeglite järgi, nad ise kegtestavad standardi ja ideaali, mille jäörgi juba kriitikud mõõdavad vähemaid saavutusi. Kriitika on kitsas (зõhineи ühele meie vaimu konstrueeritud otsustusele), siis esteetika on avar ja hõlmab kõik naudingud ja piinu. Kriitika eeldab otsustamist, esteetika aga tajumist.
  • Millised põhjused tingivad maitse mõiste silekerkimise esteetikas? Milline võiks olla maitse tähendus tänapäeval?
    Суть почти такая же как Эрвин написал про вкус. Простите, но я себе писала в шпору своими словами как даун. Тут мне кажется онли свое мнение, так как я не смогула найти нчего. Честно :\ Сорян братики
  • Mida tähendab esteetiline otsustus ehk maitseotsustus?
    Esteetiline otsus see on inimeste valik, mida tema arvates on ilusam. Esteetiline maitse määratakse selektiivsuse ja mõne suuna jälgimisega. Otsus tähendab eelistusi ja oma arvamusi objekti kohta. Omnivoorsus ja loetamatus tähendab maitse puudumist. Esteetiline otsus ei ole ühine, või alati õige. Igal inimesel on oma arvamus ja oma maitse, näiteks, üks inimene saab imetleda pildiga “Must Ruut” aga teine saaks öelda, et see on inetu. Igal inimesel on oma maitse, oma valik ja oma esteetiline tunne.
  • Kas David Hume'i arvates on maitsenormi kehtestamine võimalik?
    David Hume arvates maitsenormi kehtestamine ei ole võimalik, ta rõhutab maitse subjektiivsust. Inimeste eelistused sõltuvad nende kalduvustest ja iseloomu laadist , sellepärast erinevused hinnangutes on paratamatu. Ja kuna “niipalju kui inimesi niipalju arvamusi”, ei saa kehtestada maitsenormi.
  • Kuidas on David Hume'i arvates võimalik oma maitsetundlikkust suunata ja harida?
    Seda saab arendada mingi konkreetse kunsti praktiseerimisel ja mingi konkreetse ilutüübi uurimisel või selle üle mõtisklemisel.
  • Kuidas on Immanuel Kanti arvates võimalik maitseotsustuste universaalsus ?
    Selleks, et paremini aru saada sellest küsimusest, võtame kasutusele Kanti tuntud roosi näide:
    Miks me kõik nõustume, et üks kaunis roos on tõesti kaunis?
    Kant jõuab otsuseni, et “roos on minu jaoks ilus”, kujutlus roosist on ilus, sellele ma omistan esteetilise omaduse. Aga see minu jaoks väidab subjektiivsusele. Kust siis tuleb universaalsus? Meie hakkame eeldama, et “roos on ilus” mitte minu jaoks, vaid universaliseerime otsuse ja väidame, et roos on ilus kõigi jaoks(siin ongi natuke universaalsust), kuid kõik see eeldamine on hüpoteetiline .
  • Mida me saame Immanuel Kanti arvates öelda ilu kohta? Ja kuidas seostub iluga ülevus?
    Kant. Ilus on objekt, mida me põhjusteta tajume ilusana = mis meeldib meile ja on OTSTARBEKAS = saame selle objekti praktiliselt kasutama, tooma kasu. Üleliigne/ülevus on rohkem moraalne kogemus, kui esteetiline. Ülevuse tajumine on särnane selle muretsemisega, kui me vaatame objekti, mis on suurem kui norm suurused ja läheb piiride/raami väljaspool. Kui ilus on meile atraktiivne , siis ülevus on samal ajal atraktiivne ja kohutav (отталкивающий, ужасный). Inimestele oma hirmu tunne ületamine on võit oma hirmu üle, võit samal ajal toob moraalset rahuldavust/naudingut.
  • Milles seisneb Arthur Schopenhaueri kunstikäsitlus?
    Искусство отдаляет человека от воли к жизни, которая связана со страданием, и приводит в мир представления, связанный с удовольствием. Поэтому творческий акт приносит эстетическое наслаждение.
  • Milles seisneb Friedrich Nietzsche käsitlus kunsti aluseks olevatest põhitungidest?
    19 sajandi lõppuks, hakkati ülevaatama klassikalised filosoofia vormid. Esteetika väärtuse eitamisega ja muutumisega, võttis sõna ka Nietzsche. Tema kirjutas, et ainult vabastamine isiklikuse isoleeritusest on tõeline loovus , tõstes sellega ühiskondlikku tarbimise probleemi. Kõige tõelised kunstivormid ei ole need, mis loovad illusiooni, vaid need, mis võimaldavad uurida meie maailma ja liikuda oma arengus edasi.
  • Miks on Nietzsche oluline 20. sajandi kunstisuundumuste vaatepunktist?
    Nietzsche ideed said avangardi kunsti vundamendiks. Tema filosoofilised-kulturoloogilised ideed kontsentreeruvad kõigepealt kunstile, mis on nagu kultuuri üldise seisundi indikaator . Nietzsche filosoofiline seisukoht mängis katalüsaatori rolli erinevates protsessides 20. sajandi kunstilise kultuuri valdkonnas. Erinevate kunstide tegelased läbisid seda “Nietzsche perioodi” ja leidsid filosoofi ideede kompleksis vastavuse enda isikliku loomingulise positsiooniga.
  • Mida peab Walter Benjamin silmas aura mõiste all?
    Aura see on unikaalne tunne, olenemata sellest, kui lähedal see teema on. Aura tähendab kõrguse halot ja kunstiteose austust . Naiteks pilt – oleme kuuskil taevas ja teises maailmas.
  • Kuidas on Walter Benjamini arvates kunstiteose reprodutseeritavus mõjutanud meie kunstikogemust? Ja millist tähendust võiks see omada tänapäeval?
    langus. Aura see on unikaalne tunne, olenemata sellest, kui lähedal see teema on. Ja massides ilmub selline soov omandada objekti või koopiat vaatamata selle aura kadumist. Niipidi kadub unikaalsus ja tuleb reaalsuse suunamine massidele ja masside reaalsuseks.
  • Millised tunnusjooned iseloomustavad 20. sajandi kunstisuundumusi?
    Ta leidis, et tekkisid tarbija massid , kes vajavad mitte kunsti, vaid naudimist ja oma tarbijate rahuolu. Seoses sellega, tekkis võimalus selle massidega töötada ja suunata. See on propaganda ja reklaami „seletus” ja algus. Hakkas arenema mõju psüholoogia. Aga kunst jäi kuuskil vahele.

  • Esteetika Eksami Vastused 2017 #1 Esteetika Eksami Vastused 2017 #2
    Punktid Tasuta Faili alla laadimine on tasuta
    Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2018-01-03 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 20 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor eer.viin Õppematerjali autor
    Esteetika Eksami Vastused 2017 TTÜs, sobib ka TÜ
    EEA7360, Margus Vihalem
    1. Milline on esteetika mõiste päritolu? Millised on esteetika levinumad definitsioonid?
    2. Mis on esteetiline kogemus? Tooge näiteid erinevatest valdkondadest.
    3. Kas argielu võib meile pakkuda esteetilist kogemust? Tooge näiteid!
    4. Millised on esteetika seosed kunstiga? Kas kunsti tähendus sõltub esteetikast?
    5. Milline on ’esteetika’ mõiste etümoloogia?
    6. Millised on esteetika seosed filosoofiaga? Mida tähendab ’esteetika kui kunsti filosoofia’?

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    12
    docx

    Esteetika eksamiks kordamine

    Kordamisküsimused esteetika eksamiks:  Mis on esteetiline kogemus? Püüdke seda oma sõnadega määratleda. Esteetika on meeleline nauding. Kunsti ja ilu vaadates või nautides tekkinud tunnete, mõistete ja otsuste uurimine.  Nimetage lühidalt vähemalt kolm levinumat esteetika definitsiooni! Kunsti filosoofiline käsitlemine. Ilu filosoofia ehk teooria väärtuste kohta. Õpetus ilust. Moraalifilosoofia – uurib hea ja halva päritolu ja seoseid.  Milliste küsimuste uurimisega esteetika tegeleb? kuidas me ilu näeme, miks me nii näeme, millest see sõltub, kas ilu on mingi valemiga? Kuidas tajuda väärtusi ja need konteksti asetada?  Kes ja millal võtab kasutusele esteetika mõiste? Selgitage! (18

    Esteetika 2
    thumbnail
    31
    docx

    ESTEETIKA

    Kadri ESTEETIKA · Umberto Eco ,,Ilu ajalugu", ,,Inetuse ajalugu" · Kraavi, J Postmodernismi teooria ja postmodernistlik... · Aastaarvud ega teoste nimed ei mängi rolli eksamil. Tuleb seletada, millal ja kes mida ütles. Põhimõtted. Mis on esteetika (filosoofiline distsipliin)? Märksõnad: ILU, harmoonia, proportsioon, subjektiivne vs objektiivne, isikupära. INETUS. KUNST. MEELELISE TAJU ÕPETUS. Mis on kunst? Mis on kunstiteos? Mida kujutab kujutav kunst? Aisthetikos ­ meeleliseks tajuks võimeline. Esteetika on filosoofiline teadus kunstist, selle suhetest tegelikkusega. Kas kunst kopeerib seda maailma, mida nad enda ümber näevad ja neid emotsioone ja

    Kunstiajalugu
    thumbnail
    37
    pdf

    20 loetud artiklit ja 26 küsimust Valle-Sten Maiste Filosoofia Esteetika I eksamiks

    Inimese jaoks on põhiline tegutsemine ja tunnetamine. Saarinen võrldeb filosoofiat enim kunstiga. Rakendusfilosoofiaks loeb Saarinen näiteks Karl Popperit, Hannah Arendtit, Simone de Beauvoir, Karl Jaspers, Umberto Ecot, Roland Barthesi, Erich Frommi jt. Filosoofia peabki olema mitmetähenduslik. Filosoofia peab kahtlema iseendas ja olema piisavalt paindlik, et luua ühendusi kõigi teiste inimpraktikatega. 2 3 ​2). Sutrop, Margit 1998. Mis on kunst? Institutsionaalse esteetika kimbatus. Akadeemia & Welsch, Wolfgang 1998,1997. Aesthetics Beyond Aesthetics ( KÜSIMUS: Mis on esteetika? Analüütiline esteetika. Esteetikateooriate liigid. Esteetika ja interdistsiplinaarsus. Kunsti ja kunstimaitse suhted nende piiridest väljapoole jäävaga.) Esteetika on filosoofia haru, mis tegeleb ILU ja KUNSTI põhiprintsiipide sõnastamisega. Laias laastus võib esteetikateooriad jagada nii (vt lisaks küsimus nr 5): 1) representatsiooniteooriad 2) ekspressiooniteooriad

    Esteetika
    thumbnail
    11
    doc

    Filosoofia mõisted

    Elufilosoofid püüavad luua diskursust, mis õhutaks, ja ergutaks head elu looma. Filosoofia eesmärk on teoreetiline ­ saada maailmast teoreetiliselt aru, mitte praktiline ­ n: looduse alistamine vms. *Analüütiline mõttetraditsioon on väga detailne mõistete lahkamine. Mõtekad mõisted on eraldi mõttetutest. *Kontinentaalne mõttetraditisoon on üldistav, mis haarab tervikut. Ei ole loogiline, analüüsiv, selge. Meenutab nn. suurt mulli ajamist. 2. Mis on esteetika? Analüütiline esteetika. ?Esteetikateooriate liigid. Volt, Marek 2002. Kas Eestis on esteetikat? Rmt- Eesti filosoofia: mis see on? Danto, Arthur Aesthetics encarta.msn.com Esteetika on moraalifilosoofia. Esteetika uurib hea ja halva, õige ja vale jne. päritolu ja seoseid. Analüütiline esteetika püüdis aru saada kolmest esteetika ähmasusest: *seni nähtud esteetika hämaratest ja segastest ideedest *liigsetest üldistustest *alusetust eeldusest, et kunst omab filosoofiliselt huvitavat olemust

    Filosoofia
    thumbnail
    5
    rtf

    Ilu mõiste muutmine esteetika ajaloos

    Ilu mõiste muutmine esteetika ajaloos Natukene esteetika teooriast. Inimese esteetiline suhe tegelikkusse on mitmekülge ja mitmekesine, eriti väljendub see kunstis. Kunst - on kirjandus, muusikaõpetus, kunsti ajalugu ja teooria, teater jne. Kunsti teaduse valdkonnad täidavad esteetika suhtes teaduse erialade funktsiooni. Samas täiendavateks erialadeks on ka sotsioloogia kunst, kunsti psühholoogia, epistemoloogia, semantika, jne. Esteetika kasutab paljude teadusharude paljude. Erisuhe esteetika ja kunsti vahel on näha kunstikriitikas. Esteetika - teoreetilina kriitika toetus, aitab tal tõsiselt aru saada kunsti probleemi ja tõestasa küsimusi, mis on inimese ja ühiskonna kunstiga kooskõlas. Esteetika võimaldab kriitikal luua hindamiskriteeriumid. Iidsete ida rahvade esteetiline arusaamine. Vana-Egiptus. Egiptlased on teinud suuri edusamme astronomias, matemaatika-, inseneri- ja ehituskivide teadustes, meditsiinis, ajaloos ja geograafias

    Kunstiajalugu
    thumbnail
    5
    rtf

    Ilu mõiste muutmine esteetikaajaloos

    Ilu mõiste muutmine esteetika ajaloos Natukene esteetika teooriast. Inimese esteetiline suhe tegelikkusse on mitmekülge ja mitmekesine, eriti väljendub see kunstis. Kunst - on kirjandus, muusikaõpetus, kunsti ajalugu ja teooria, teater jne. Kunsti teaduse valdkonnad täidavad esteetika suhtes teaduse erialade funktsiooni. Samas täiendavateks erialadeks on ka sotsioloogia kunst, kunsti psühholoogia, epistemoloogia, semantika, jne. Esteetika kasutab paljude teadusharude paljude. Erisuhe esteetika ja kunsti vahel on näha kunstikriitikas. Esteetika - teoreetilina kriitika toetus, aitab tal tõsiselt aru saada kunsti probleemi ja tõestasa küsimusi, mis on inimese ja ühiskonna kunstiga kooskõlas. Esteetika võimaldab kriitikal luua hindamiskriteeriumid. Iidsete ida rahvade esteetiline arusaamine. Vana-Egiptus. Egiptlased on teinud suuri edusamme astronomias, matemaatika-, inseneri- ja ehituskivide teadustes, meditsiinis, ajaloos ja geograafias

    Ajalugu
    thumbnail
    16
    docx

    Esteetika kordamisküsimused

    ESTEETIKA FLFI.00.023 & FLFI.02.065 (sügis 2014) Marek Volt Kordamisküsimused 1. loeng: Mis on esteetika? 1. Mida pidas Baumgarten silmas mõistega „esteetika“? Esteetika sildiga tähistas ta teadust meelelisest tunnetusest. Baumgarten nägi vajadust teaduse (esteetika) järele, mis tegeleks mitte-mõistelise e. meelelise tunnetusega; täienduseks (juba eksisteerivale) mõistelise tunnetusega tegelevale loogikale. 2. Mis on teaduslik esteetika? Tooge näiteid. „Esteetika“ – teadus inimese poolt maailma esteetilise omandamise seaduspärasustest, arenemise olemusest ja seadustest, kunstist kui selle omandamise erilise vormi ühiskondlik-ümberkujundavast osast. Näited: 1.Eksperimentaalesteetika . Eksperimentaalesteetika uurib moodsa psühholoogia vahenditega esteetilisi eelistusi, meeldimust, kunstikogemist jne. Eksperimentaalesteetika mõttes saab uurida kunstniku loomeprotsessi,

    Esteetika
    thumbnail
    22
    doc

    Filosoofia eksami vastused

    Elufilosoofid püüavad luua diskursust, mis õhutaks, ja ergutaks head elu looma. Filosoofia eesmärk on teoreetiline – saada maailmast teoreetiliselt aru, mitte praktiline – n: looduse alistamine vms. *Analüütiline mõttetraditsioon on väga detailne mõistete lahkamine. Mõtekad mõisted on eraldi mõttetutest. *Kontinentaalne mõttetraditisoon on üldistav, mis haarab tervikut. Ei ole loogiline, analüüsiv, selge. Meenutab nn. suurt mulli ajamist. Filosoofia ja kultuur? 2. Mis on esteetika? Analüütiline esteetika. Esteetikateooriate liigid. ESTEETIKA on õpetus ilust – mõiste võttis kasutusele Baumgarten. Esteetika on moraalifilosoofia. Esteetika uurib hea ja halva, õige ja vale jne. päritolu ja seoseid. Analüütiline esteetika püüdis aru saada kolmest esteetika ähmasusest: *seni nähtud esteetika hämaratest ja segastest ideedest *liigsetest üldistustest *alusetust eeldusest, et kunst omab filosoofiliselt huvitavat olemust

    Filosoofia




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun