Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Jõgevamaa (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

OLUSTVERE TEENINDUS- JA MAAMAJANDUSKOOL
Maaturismi teenindus I

Liisa Mäger

JÕGEVAMAA

Vaatamisväärsused




Juhendaja: Endla Pesti



Olustvere
2009
Üldinfo:
  • Jõgeva maakonna pindala on 2604 km²
  • Maakond piirneb Ida-Viru, Lääne-Viru, Järva, Viljandi ja Tartu maakonnaga ning Peipsi järvega.
  • Jõgevamaa elanike arv on 01.01.2009 elab Jõgevamaal 35737
  • Maakonnas on 13 omavalitsust – 10 valda ja kolm linna
  • Jõgeva maavanem on Viktor Svjatõšev, kes nimetati ametisse 1.septembril 2009. a.
  • Mandri-Eesti keskpunktist Peipsi järveni ulatuva Jõgevamaa maastik on mitmekesine . Kesk-Eesti tasandikul vahelduvad metsad rabadega, siin leidub põlislaasi. Maakonna uhkuseks on kaunite järvesilmadega Vooremaa , üks omalaadsemaid jääajal tekkinud pinnavorme kogu Euroopas.
  • Juba aastakümneid tuntakse nii Eestis kui ka kaugemal Jõgevamaal aretatud põllumajanduskultuure.
  • Jõgevamaad kutsutakes Kalevipoja tegude maaks , kuna siitkandist võib leida kõige rohkem eepose kangelasega seotud muistenditest pärinevaid loodusvorme, vooresid, veekogusid, omaaegseid linnamägesid, lingukive ja ka mõõga kaotamise kohta.

Turism:
  • Jõgevamaa kutsub avastama looduse ja kultuuri mitmekesisust, nautima ajaloopärandi aardeid, legendidega seotud põnevaid paiku, omanäolisi piirkondi ja meeldivaid puhkamisvõimalusi. Jõgevamaa on väga eriilmeline ja eriline, ulatudes Põltsamaalt risti läbi Vooremaa maalilise Peipsi järveni välja.
  • Põltsamaa piirkond meelitab kaunite mõisahoonete, muljetavaldavate lossivaremete, veini, roosideilu ja suviste vabaõhuüritustega.
  • Vooremaa on looduse ilu kõige mitmekesisemates vormides - maastik nagu lapitekk .
  • Tootsi lugude mail Palamusel on äratundmisrõõmu nii suurel kui väikesel.
  • Külmalinnas Jõgeval on "Jõuluvana kodu". 
  • Elistvere loomapargis on looduslähedastes tingimustes võimalus tutvuda kodumaiste metsloomade ja -lindudega. 
  • Peipsiäär võlub omanäolisusega, kus omamoodi kombed ja tavad. Kilomeetrite pikkused tänavkülad ääristamas rannajoont, vanausuliste kultuur, möödasõitjate ootel värsked kurgid, tomatid , sibulad, küüslauk ja suitsutatud kala.
  • Osasaamise rõõmu pakuvad sellised suured üritused nagu Kalevipoja Uisumaraton, rahvusvaheline motomatkajate kokkutulek „Jõgevatreff” Kuremaal, Põltsamaa Fest vabaõhukontserdid, Kalevipoja Kala- ja Veefestival, Kalevipoja Rulluisumaraton ning Suur Üleriigiline Paunvere Väljanäitus ja Laat .


Vaatamisväärsused:
 

Objekt

Asukoht , Aadress

Lühikirjeldus

Jõgeva mõisa kompleks ja park. 19.saj.
Jõgeva alevik
Jõgeva linnast 2 km kirdes Pedja jõe kallastel asuv endine mõisasüda, kus alates 1920.a. on tegeldud Eesti põllu- ja köögiviljade sordiaretuse ja seemnekasvatusega. Pedja kallastel asuv mõisasüda lummab möödujat kauni loodusega.
Laiuse kirik (14-15 saj.), kirikaed ja pastoraadihoone
Laiuse
Esimesed teated Laiuse kiriku kohta pärinevad aastast 1319. Paekivist kindluskirik on pühendatud Pühale Jürile. Ehitis on korduvalt restaureeritud purustamiste tõttu. Laiuse kiriku on kultuurilukku jäädvustanud kunagine kirikuõpetaja Johan Kõpp (Laiusel 1908-1923), kes andis 1937.a. välja monumentaalteose "Laiuse kihelkonna ajalugu". Kiriku ümber asub nägus park põlispärnaga, mille olevat istutanud Rootsi kuningas Karl XII.
Laiuse kalmistu ja Vabadussõja mälestusmärk
Laiuse
Eesti Vabadussõjas langenute mälestussammas püstitati 1925. aastal. Kavandi valmistas Anton Starkopf, ehitati see Saaremaa dolomiidist valmis A. Jürgensi kivitööstuses. Nõukogude okupatsiooni ajal mälestussammas purustati. 22. veebruari 1998 avati uue mälestusmärgina Laiuse kalmistul mälestusrist, mille projekteeris arhitekt Ilmar Kannelmäe.
Jaan Poska sünnikoht
Mõisaküla
Eesti iseseisvuse looja Jaan Poska (1866-1920) sünnikoht. Tänu tema diplomaatilisele oskusele kirjutati 2. veebruaril 1920 Tartus alla rahuleping Eesti ja Venemaa vahel.
Jaan Poska vanemate haud
Mõisaküla kalmistu
Jaan Poska  isa hauaplats. Jaan Poska ema on maetud Tallinna Kesklinna kalmistule nagu ka Jaan Poska ise.
Laiuse ordulinnuse varemed vallikraaviga 13-16.saj.
Laiusevälja küla
Ajaloomälestis. Mustvee – Jõgeva maantee ääres asuvad 14. sajandi lõpul maakividest rajatud Laiuse ordulinnuse varemed. Põhjasõja ajal (19.12.1700 – 29.05.1701) talvitus siin Rootsi kuningas Karl XII. Laiuse lossi hinnati tema asukoha tõttu kui valveposti Ida vastu. Tänapäeval on lossimüürid muinsuskaitse all olevad haruldased vaatamisväärsused. Linnuse müüride ümbrus ja lossiplats on korrastatud, rajatud on parkla ja puhkekohad. Siin toimuvad rahvapeod ja iga aasta juulikuus käsitöölaat koos temaatiliste suurüritustega: Karli päevad (2001.a.), mustlaspäevad (2002.a.), Poola päevad (2003.a.)
Ordulinnuse varemete juures asub kaunis paisjärv, mida suvel kasutatakse aktiivselt supluskohana.
Laiuse Siniallikas
Vilina küla
"Laiuse Siniallikas" ( muistend ). Ennemuiste kurnanud põud sagedasti maad. Rahvas kurtnud kuivuse üle, mis vilja ikaldas ja nälga nägema pani. Vanataat kuulnud kaebust ning otsustanud abi saata, vähemalt Laiuse rahvale, kus põud iseäranis vaevanud. Ühel päeval vajunud sinine pilv Laiuse mägede vahele väiksesse lohku. Kui pärast vaatama mindud , siis nähtud - täiesti taevakarva vesi kees allikast üles. Eks Vanataat lasknud sinna tekkida veesilma. Sinise vee järgi sai allikas ka nime - Siniallikas. Allika ümber on väike sookene, kus midagi suuremat ei kasva kui sammal ja vähe jõhvikaid. Vihmaga kõigub see soo kui häll. Siniallika veel olevat ka tervendav mõju. Allika vesi pidi ravima silmi ja mitmeid teisi tõbesid. Pestes ja juues kadunud näolt mitte üksnes tedretähed ja vistrikud , vaid isegi rõuged ning leetrid polevat seejärel enam külge hakanud.
Käsitöökoda Kuldne Õlg e. Laiuse õletuba.
Laiuse, 48404 Jõgeva vald Tel. 55 44 999, 55583 601, 50 27 745. Pileti hind : õpilastele 8.- EEK,  täiskasvanutele 12.- EEK
Eksponeeritakse õlest ja kasetohust valmistatud ehistöid ning toakaunistusi. Kaasa saab osta õlest meeneid.
Kuremaa loss ja mõisa kompleks (19.-20.saj.), lossituba- muuseum
Kuremaa, Kuremaa, 48403 Jõgeva vald. Tel/Fax (077) 62 581, 051 939 575 Külastamine kokkuleppel, Pilet: õpilased 1 EEK, täiskasvanud 5 EEK
Jõgevalt 10 km kaugusel asuv Kuremaa köidab turiste eelkõige 1843.a. ehitatud klassitsistlikus stiilis ehitatud lossiga, mida ümbritseb kaunis ja liigirikas park. Loss on peahooneks Kuremaa Tehnikumile. Lossihoones asub ka muuseumituba, kus saab ülevaate Kuremaa Põllumajanduskooli ja piirkonna ajaloost,, park aga ulatub Kuremaa järve kaldale kus on mõnus liivane supelrand ja vanast mõisahoonest ümberehitatud rannahoone
Kuremaa mõisa park
Kuremaa
Kuremaa park, mille üldpindalaks on 11,4 ha kuulub vabariigi suurimate parkide hulka. Arhitektuuriliselt lahenduselt on tegemist mitmeosalise segastiilis pargiga, mis tõenäoliselt on rajatud erinevatel aegadel. Pargis kasvab 75 erinevat puu - ja põõsaliiki. Neist 47 on eksootilised ja dekoratiivsed, ülejäänud kodumaised.
Kuremaa tuuleveski
Kuremaa
Kuremaa hollandi tüüpi tuuleveski ehitati umbes aastatel 1860 – 1870  ja kuulus Kuremaa mõisnik von Oettingenile. Enne seda asus samas kohas pukktuulik. Tuuleveski töötas mõisa ja ümbruskonna talupidajate heaks umbes 1930-da aastani. 1980-date lõpul ehitasid Kuremaa noored tuuleveskile katuse ja taastasid vahelaed . Veskist kujunes  noorte seas populaarne koosviibimise koht, kus ürituste toimumisest andis märku katusele paigutatud plinkiv vilkur.
Tuuleveski taastati 2008/2009 aastal  EL struktuurfondide toetusel. Veskis on püsinäitus vanadest tuulikutest, veski tööpõhimõtet tutvustav makett ja turismihooajal näitus-müügid käsitööesemetest. Veski akendest avaneb suurepärane vaade ümbritsevale Vooremaale. Veskit on võimalik kasutada koosviibimiste ja ürituste korraldamise kohana.
Kuremaa tuuleveski on kultuurimälestisena riikliku kaitse all .
Kuremaa järv
Jõgeva ja Palamuse vald
Kuremaa järv on suuruselt Vooremaa järvede seas teisel kohal. Järve pikkus on 4,3 ja laius 1,3 km. Keskmine sügavus 5,9 m ja pindala 397,1 ha. Absoluutne kõrgus merepinnast 83,1 m.. Järv on nõrga läbivooluga, kus sisevool toimub põhiliselt magistraalkraavide kaudu. Rohkesti on kalda - ja põhjaallikaid. Järve kaldad on mudased ja kõrkjatesse kasvanud kuid loodetipus asuv kallas on laugja põhjaga ja siia on kujundatud supelrand .
Kuremaa mõisniku von Oettingenide perekonnakabel ja kalmistu
Kuremaa- Laiuse tee
Kuremaalt ca 1 km Kuremaa-Laiuse tee ääres asub endiste Kuremaa mõisnike Oettingenide perekonnakalmistu kuhu on maetud 29 Oettingenide suguvõsa liiget. Siin puhkavad Alexander von Oettingen (Kuremaa mõisa edumeelne arendaja, kohtunik ja Liivimaa maamarssal 1839-1842), tema ema, abikaasa ja pojad ning ka mõisa viimane omanik Erich von Oettingen. Kalmistule on ehitatud pseudogooti stiilis kabelihoone
Paduvere talumuuseum
Paduvere, 48401 Jõgeva vald, Tel. (077) 63 046, 050 86 580, Avatud 15.05-15.09 11-18, muul ajal ettetellimisel. Pilet: õpilased 5 EEK, täiskasvanud 10 EEK
Vaimastvere lähedal looduslikult kaunis kohas asub Paduvere talumuuseum , mis avas külastajatele uksed 1971.a. Eramuuseumina tegutsevas talumuuseumis saab tutvuda eestlaste elu-oluga 18. ja 19. sajandil. Ainulaadsed on tammepuust raiutud skulptuuri paikkonna ajaloolistest inimestest. Talumuuseumi õuel asub suvine peoplats ja selle kõrval staadion.
Näitekirjanik Hugo Raudsepa sünnipaik
Vaimastvere küla
Mälestuskivi näitekirjanik Hugo Raudsepale(sünd.1883, surnud Siberi vangilaagris 1951...). Vaimastvere Põhikooli pargis. Tema tuntumad näidendid Mikumärdi (1929), Vedelvorst (1932), Roosad prillid (1933) jt.
Kärde rahumajake 17.saj
Kärde küla
Kärde rahumajake   on arhitektuuri- ja ajaloomälestis. 21.juunil (1.juulil ukj.) 1661.aastal sõlmiti Kärdes rahuleping, mis lõpetas Rootsi-Vene sõja (1656-58). Pärimuse järgi olevat rahu sõlmitud praeguseni säilinud väikeses hoones .
Endla looduskaitsela
Looduskaitseala
Endla looduskaitseala kuulub rahvusvahelise tähtsusega märgalade hulka. Kaitseala pindala on 10110 ha, sellest 4012 ha Jõgeva vallas. Looduskaitseala moodustati 1985. aastal Eesti kesk- ja idaosale iseloomulike soode ja soosaarte ning Pandivere kõrgustiku lõunanõlva karstiallikate säilitamiseks. Kaitse all on ulatusliku Endla soostiku keskosa: kaheksa rabalaama, neid ümbritsevad siirdesood ja madalsood, märjad metsad, järved, ojad ja jõed, ning Norra- Oostriku -Võlingi allikad. Inimasustuseta soo- ja metsaalad on elupaigaks enam kui 460 taimeliigile ning 182 linnuliigile. Kaitsealal võib kohata kotkaid ja kurgi , luiki ja paljusid väikseid laululinde. Endla järv on üks linnurikkamaid järvi Eestis.
Endla järv ja Juta kivi
Endla looduskaitseala
Eesti Savikaupade muuseum
Siimusti, Keraamika tee 6, 48402 Siimusti, Jõgeva vald. Tel. (077) 39 212, 052 08 415. Külastamine kokkuleppel. Pilet: õpilased 4 EEK,  täiskasvanud 10 EEK ( grupis 7 EEK) Kontakt Pr Meedi Ümar
Eesti keraamika ajalugu, Siimusti savitööstuse ajalugu ja näiteid eri rahvaste keraamikast. Iidse rakutehnika demonstratsioonpõletused
Kärde mägi ja neitsihaud
Piibe maantee ääres
Peatuskohtast maantee ääres viib trepp üles mäele Kärde mõisapreili hauakivi juurde. Parun V. Stackelbergi vanem tütar Margarethe Victoria uppus 1903. aastal ja maeti Kärde mäe lõunapoolse oru veerule tema lemmikkohta. Preili puhkepaika märgib suur kivi sisseraiutud Stackelbergide vapi ja nimega. Rahva hulgas liiguvad lood preili õnnetust armastusest mõisatöölise või talupoisi vastu. Miks see pikkade valgete juustega Ritaks kutsutud neiu arvatavalt vabasurma läks, jääbki teadmata.
Vasakule Paremale
Jõgevamaa #1 Jõgevamaa #2 Jõgevamaa #3 Jõgevamaa #4 Jõgevamaa #5 Jõgevamaa #6 Jõgevamaa #7
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 7 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-11-12 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 20 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor L M Õppematerjali autor
uurimistöö

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
15
docx

Keskkonna analüüs- Jõgeva vald

Tartu 2014 SISSEJUHATUS Töö peamiseks eesmärgiks on hinnata ja tutvustada Jõgeva valla keskkonnaseisundit. Samuti üritada välja pakkuda lahendusi keskkonna mitmekesisuse säilitamiseks. Jõgeva vald asub Jõgeva maakonna põhja- ja keskosas, paiknedes rõngasvallana ümber Jõgeva linna. Vald piirneb põhjas Lääne-Virumaa Rakke vallaga ning Järvamaa Koeru vallaga. Ülejäänud piirnevad vallad kuuluvad juba Jõgevamaa koosseisu - idas on ühine piir Torma vallaga, lõunas on piirinaabriteks Palamuse ja Puurmani vald, läänes Puurmani ja Pajusi vald. Jõgeva vald on oma pindalaga 458 km2 Jõgeva maakonna suurim omavalitsusüksus ja elanike arvult maakonnas teisel kohal Jõgeva linna järel. Praeguse Jõgeva valla territooriumil on 41 asustusüksust, millest suurimad on Jõgeva, Siimusti, Laiuse ja Kuremaa alevikud ning Vaimastvere küla. Vallale on iseloomulik kaunis Vooremaa maastik, mida

Ökoloogia ja keskkonnakaitse
thumbnail
28
docx

JÕGEVA VALLA KESKKONNASEISUNDI ANALÜÜS

Ökoloogia ja keskkonnakaitse Tartu 2016 SISUKORD SISSEJUHATUS Töö peamiseks eesmärgiks on anda ülevaade ja hinnata Jõgeva valla keskkonnaseisundit. Samuti ka välja pakkuda lahendusi keskkonna mitmekesisuse säilitamiseks. Jõgeva vald asub Jõgeva maakonna põhja- ja keskosas, paiknedes rõngasvallana ümber Jõgeva linna. Vald piirneb põhjas Lääne-Virumaa Rakke vallaga ning Järvamaa Koeru vallaga. Ülejäänud piirnevad vallad kuuluvad juba Jõgevamaa koosseisu- idas on ühine piir Torma vallaga, lõunas Palamuse ja Puurmani vald, läänes Puurmani ja Pajusi vald. Jõgeva valla pindala on 458 km2, millest umbes 32% moodustab haritavat maad ja 50% metsamaad. Jõgeva vald on Jõgeva maakonna suurim omavalitsusüksus oma elanike arvult (4424 inimest 1. jaanuari 2016. aasta seisuga) ning on maakonnas teisel kohal Jõgeva linna järel [1]. Otsustasin uurida Jõgeva valla keskkonnaseisundit sellepärast, et olen pärit Jõgevalt ning

Ökoloogia ja keskkonnakaitse
thumbnail
57
doc

UUDISTE GEOGRAAFIA

.............................................................. 24 4.2. Punalipp....................................................................................................................................25 4.3. Vooremaa 1991-1992...............................................................................................................27 4.4. Vooremaa 2007 ­ 2008............................................................................................................ 28 5. Jõgevamaa uudised..........................................................................................................................31 5.1. Kolhoosnik............................................................................................................................... 31 5.4. Vooremaa 2007 ­ 2008............................................................................................................ 42 6. Jõgeva linna uudised......................................................

Eesti keel
thumbnail
46
doc

Eesti kaitsealad (referaat)

EESTI KAITSEALAD Kaitsealade õppeaine referaat SISUKORD: 1. Sisukord..................................................................................................2 2. Sissejuhatus.........................................................................................3-4 3. Meenikunno maastikukaitseala...........................................................5-7 4. Hiiumaa laidude maastikukaitseala...................................................8-10 5. Põhja-Kõrvemaa maastikukaitseala................................................11-14 6. Otepää looduspark..........................................................................15-18 7. Nigula looduskaitseala....................................................................19-23 8. Alam-Pedja looduskaitseala............................................................24-26 9. Haanja looduspark..........................................................................27-3

Keskkonnakaitse
thumbnail
20
doc

VÕRTSJÄRVE MADALIK

Sisukord: 1) Üldandmed:........................................................................................................................3 2) Asukoht:.............................................................................................................................3 3) Maastiku eripära: ...............................................................................................................3 4) Aluspõhja iseloomustus:....................................................................................................5 5) Pinnamood:........................................................................................................................5 6) Põhja- ja pinnavesi:............................................................................................................6 7) Muld- ja taimkate:..............................................................................................................6 8) Asustus:...............................

Geograafia
thumbnail
9
doc

Viljandi

SISUKORD 1.Üldinfo lk 3 1.1 Üldtutvustus lk 3 1.2 Looduskeskkond lk 4 1.3 Sümbolid lk 4 2. Ajalugu lk 5 3. Huviväärsused lk 6 3.1 Skulptuurid ja mälestusmärgid lk 6 3.2 Kirikud lk 7 3.3 Arhitektuurimälestised ja ajaloolised hooned lk 8 3.4 Muud vaatamisväärsused lk 10 1.ÜLDINFO 1.1 Üldtutvustus Kokkuvõtlikult võib Viljandi kohta öelda, et ta on iidne paik ürgorus järve kaldal. Elanike arv: 19 870 (Rahvastikuregistri andmetel seisuga 1. jaanuar 2007) Pindala: 14,65 km², sellest munitsipaalmaad 34% Asukoht: Lõuna-Eesti, Sakala kõrgustik. Viljandist on Tallinnasse 161 km, Tartusse 81 km,

Turism
thumbnail
57
doc

Eesti loodusgeograafia konspekt

Eesti Loodusgeograafia 03.09 Loengukursus jaguneb kolme ossa: 1. Üldosa ­ põhineb suuresti raamatul ,,Eesti. Loodus", Tallinn, 1995 tuleb läbi lugeda Anto Raukas 2. Regionaalosa ­ maastikuline liigestus ja maastikurajoonide iseloomust. Põhineb suuresti raamatul ,,Eesti maastikud", Tartu, 2005 ja loengus räägitul tuleb läbi lugeda 3. Kaarditundmine ­ 300 kohta, eksamil Sõrve ps ei küsi. Eksamil saab kontuurkaardi ja saame 15 toponüümi ning 12 PEAB TEADMA Tuleb ka kaarditundmise praktikumi, et saada teada kus midagi asub 19. septemberl kaarditundmise praktikum 23. ja 24. September kontrolltöö, mis hõlmab 30% lõpphindest (III, V ja VI st geoloogia osa) 23. september KT perekonnanimede järgi: P-Ü Eesti loodusgeograafilise tundmise lugu Ptolemaios (100-175) kaardid on tähtis verstapost, ta võttis kokku antiikmaailma saavutused. Slaidil pole tema joonistatud. Eesti kohta andmeid pole, aga on olemas Skandinaavia kui saarena, mõned s

Eesti loodusgeograafia
thumbnail
23
docx

Lahmuse Mõis

Lahmuse mõis Tuule Põldsaar 2011/2012 Lahmuse mõis Aadress: Lahmuse park, Lahmuse küla, Suure-Jaani vald, Viljandi maakond |Näita kaardil Lahmuse mõisa asutaja poolakas Alexander Trojanowski järgi on seda mõisat vanemates dokumentides nimetatud Trojanowski mõisaks. Lahmuse peamiseks ilmestajaks on Lõhavere oja, mis mõisasüdame kohal paisub maaliliseks veskijärveks. 1837 a püstitatud härrastemaja on hilisklassitsistlike joontega. Mõisa tähtsamad hooned asuvad ümber härrastemaja esise väljaku, muud majapidamisega seotud veidi tagapool - pilkupüüdvam neist on kuuele sambale toetuva löövialusega tall. 1926.aastas tegutseb peahoones kool. Ja mõis on külastajale vaadeldav vaid väljaspoolt. Hoone keldrikorrusel asub söökla ja paar klassiruumi, esimesel korrusel paiknevad saal ning klassiruumid, teisel korrusel internaadi magamistoad.

Ajalugu




Kommentaarid (1)

Wedru profiilipilt
Wedru: väga hea
16:41 26-11-2012



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun