Sõnu seletav sõnaraamat

Weber - Fechneri seadus – ärritaja tugevuse kasvades aritmeetiliselt, kasvab taju geomeetriliselt 6.Aistingutega seotud nähtused (sensoorne isolatsioon, adaptatsioon, sünesteesia) Sensoorne isolatsioon – absoluutne stiimulite puudumine, meelte väljalülitamine Ebaspetsiifiline tundlikkus – samalaadsete aistingute saamine erinevate meeleorganite abil (helilainete vastuvõtmine nahaga)
Weber – võim on ühe tegutseja võimalus viia antud sots tingimustes ellu oma isiklikku tahet, vaatamata vastupanule. Parsons – see on ük võime mobiliseerida oma ressursid ettenähtud eesmärkide realiseerimiseks. Smelser – võime suruda teisele poolele peale oma seisukohti ja ük võime mobiliseerida ressursse oma eesmärkide saavutamiseks.
Weber – teda huvitasid rohkem seosed ideede ja tegude vahel ning uuris erinevaid religioone, et vaadelda kuidas igaüks neist annab psühholoogilise ja praktilise konteksti majandustegevusele ning arvas et see rõhutab staatuseid ja sõnakuulelikkust ja kohustuste korda.

Weber - Fechneri seadus- kui suurendada ärritust geomeetrilises progressioonis,siis suureneb aistingu intensiivsus aritmeetilises progressioonis ehk suurendamaks aistingu intensiivsust võrdeliselt, peame suurendama ärrituse tugevust geomeetriliselt.
Weber – protsetantlik eetika ja kapitalismi vaim). A: 130-131 /, /AU: 223/, / HMS: 195/ 2) Konkurents turul sunnib tootma mitte ainult odavamalt, vaid ka kvaliteetsemalt - kõrgenevad nõuded ka töölistele, mis tingib ka suurema töötasu.
Weberi arvates on Marx’i klassikäsitlus, klass iseeneses tasemel . Klass iseeneses (objektiivne klassiline seisund tootmissüsteemis) ja klass enda jaoks ( on jõutud juba klassi eneseteadvuse, klassiorganisatsiooni ja klassivõitluse tasemele.

Weber - Fechneri seadus on psühhofüüsika põhiseaduseks ning see kõlab alljärgnevalt: kui suurendada ärritust geomeetrilises progressioonis, siis suureneb aistingu intensiivsus aritmeetilises progressioonis.
Weberiga on seotud niisugune arusaam nagu religiooni sotsioloogia. Ta jälgib selle mõju ühiskonnale, ilma, et ta püüaks leida selle tekkepunkti; Weber väidab, et usuga püütakse seletada ümbrust ja nähtusi.
Weberi - kolme kontseptsiooni:1)majandusressurside alusel klassideks(kõrg- kesk- ja alamklassideks) 2)toimub saatuslik kihistumine elulaadi ning väärtusorientatsiooni, aga ka päritolu ja seisu põhjal.

Weberian - based PA, the latter being the most advanced, and the most sophisticated, and now called the Neo-Weberian State (NWS). What was an option ten years ago is not an option anymore today.
Weber - uskus, et protestantlikud väärtused soosivad turumajandusefa hästi sobivate iseloomujoonte kujunemist nagu tööarmastus, kokkuhoidlikkus, ausus ning arvepidamine.
Weberit on vastandatud Marxile („religioon põhjustab muutusi ühiskonnas“ vs „religioon takistab ühiskonna arengut“) - see vastandus on tegelikult kunstlik.

Weber on stratifikatsioonist suhteliselt vähe kirjutanud, kuid tema tööd „Majandus ja ühiskond” peetakse siiski klassianalüüsiallikaks.
Weber – areng tähendab võimu allutamist seadustele ja ratsionaalsusele. Tulemuseks isiku osakaalu vähenemine ja süsteemi rolli suurenemine.
Weberi kohaselt on inimestel võim üksteise üle. Inimesed teevad mis tahavad, kuid siiski peavad järgima antud ühiskonnas kehtivaid norme ning seadusi.

Weberi järgi on materiaalse õiguse klassikaline näide usuõigus (religious law), kus seadusandjad soovivad kindla moraalse koodeksi edastada.
Weber – Sotsiaalse käitumisega on tegemist siis, kui on olemas indiviid, kes tegutsedes panevad oma tegevusse subjektiivse mõtte.
Weberi seadus - vähim märgatav erinevus on alati konstantne murdosa standardkaalust (esimene kvantitatiivne seadus psühholoogia ajaloos).

Weber on öelnud, et kui teadus avalikustab loodusseadused hävineb osa eksistentsi imest ja müstikast ( Weberi maailmapaljastus)
Weber – protestanlikud väärtused soosivad turumajanduse iseloomujoonte tekkimist – tööarmastus, kokkuhoidlikkus.
Weber - Fechneri seadus- mida tugevam on ärritaja, seda suurem peab olema ärrituse juurdekasv, et seda märgataks.

Weberi järgi on õigus ratsionaalne, kui: 1. Õiguslike vaidluste lahendamise kord on määratletud kirjutatud reeglitega.
Weber – nägi, et 20 saj algusks välja kujunenud uut tüüpi ühiskond, mille aluseks tööstuslik tootmine.
Weber – autoriteet kui tõenäosus, et kuuletumine käsule võetakse vastu teatud grupi inimeste poolt.

Weber - i sortimendis on ka traditsioonilised lubi-tsement viimistluskrohvid (weber.star 220, weber.
Weber - Fechneri seadus- Weberi eesmärgiks oli saada järjest täpsemaid tulemusi.
Weberi järgi on protestandi eetikal olnud oluline roll kapitalismi levimisel ja arengul.

Weberi metodoloogia - Sotsiaalne reaalsus on tähendusrikka sotsiaalse suhtlemise tulemus.
Weber - Seostas tööstusliku arengu otseselt kapitalistliku tootmisega.
Weber - mõiste bürokraatia võttis kasutusele, hierarhia on oluline.

Weberi test – pealaele helihark; ütleb, kumba kõrva heli lateraliseerub.
Weber - ,,Nõidkütt’’.Sajandi keskel tuleb Richard Wagner.

Weberi jaotus on seega kolmene: staatusgrupid võivad olla ehitatud
Weber - mees, kes püüdis hakata eristama eristusläve.
Weber - Prantsusmaa Hugenotid kaotasid usuvabaduse 1685

Weberil on võim omaette stratifitseerimise tunnusjoon.

Weber - erinevad tundlikkused.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto


30 päevane VIP +50% ROHKEM

Telli VIP ja ole 30+14 päeva mureta

5.85€

3.9€

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto