Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Uurimustöö psühholoogiast: Sõltuvushäired (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kuidas tunda ära sõltuvuse ?
 • Kuidas ära tunda alkoholisõltlast ?
 • Kui vajadus tingib ?
 • Kui planeeritud ?
 • Kui sageli jääd internetti kauemaks kui plaanisid ?
 • Kui sageli sõlmid uusi tutvusi teiste interneti kasutajatega ?
 • Palju aega arvutis ?
 • Kui sageli oled unine, kuna viibisid hilise ööni internetis ?
 • Mida veedad arvutis ja/või veebis meelelahutuseks ?
 • Kui tihti sa endale valetad ,,veel natuke" ?
 • Millal aidata ja kuidas aidata ?
 
Säutsu twitteris
Sõltuvushäired
Audentese Gümnaasiumi uurimistöö
Sõltuvushäired
Tallinn 2017
Sisukord
Sissejuhatus.
Inimkonna evolutsiooniline areng on kogu oma eksisteerimise jooksul tõusvas tempos edasi liikunud. Sõjad, näljahädad, haigused on teinud inimkonna loovamaks ja tugevamaks. Inimene on pidanud analüüsima, endaga tegelema, ennast arendama, kuidas nendes tingimustes ellu jääda ja võimalikult väikesete kahjudega.
Alates tööstusrevolutsioonist 19 sajandist on teadus ja tehnika peadpööritava kiirusega arenenud, sellega seoses ka inimene. Me oleme vastuvõtlikumad kõigele uuele, nii vaimses, kui ka füüsilises mõttes.
Ei taha küll endale tunnistada aga just kiire areng teaduse, tehnika vallas on teinud meist sõltlased. Meil mängib raadio ööpäevaringselt, et viimaseid uudiseid „maha ei magaks“. Meil on nutikad telefonid, mis meiega räägivad. Meil on internet , millega võime olla ühenduses kellega, kus ja millal. Meil on ravimitööstus, kus toodetakse miljonid ravimi ühikuid päevas. Meil on kauplused, restoranid, vabaajaveetmise kohad….ühesõnaga kõik ja rohkemgi veel, mida inimene vajab. Meil on tarbimissõltuvus.
Käesolevas uurimustöös heidame pilgu sõltuvus ja sõltuvushäiretele. Vaatleme paari enamlevinud sõltuvushäiret ja uurime süvitsi internetisõltuvus. Analüüsime kogutud info põhjal, inimeste internetikäitumis harjumusi ja sellega kaasnevaid probleeme.
Mis on sõltuvus.
Alates sünnihetkest kuni surmani oleme me üksteisest sõltuvad. Ei ole inimest, kes suudaks olla kõigist sõltumatu. Meil on vajadused ja paljustki käitume me oma vajaduspõhiselt. Kui vajadused on rahuldamata siis võivad hakata tekkima käitumishäired, mis kujunevad sõltuvuseks. Kui võtta imikult ära lutt hakkab viimane nutma , ta väljub oma mugavustsoonist, tal on paha. Ta näitab oma vajadust. Kui nüüd lutt lapsele tagasi anda , laps rahuneb ja tasakaal tema tunnete tasandil on stabiliseerub. Pikaajalisel vajadusi rahuldamatusest tingituna võib laps kasvades lutist loobumisel hakates kas näppu imema või siis leiab endale mingi uue väljundi antud situatsioonist. Seda vaid selliese juhul, kui ei ole kaetud vajadused 1. Sama kehtib ka kõigi teiste elusolendite kohta, kui ei ole rahuldatud esmased vajadused, hakatakse otsima mingeid alternatiive oma emotsioonide väljendamiseks, millest võivad kujuneda sõltuvused.
Mõni on sõltuvuses armastusest, mõni spordiga tegelemisest. Niikaua , kui sõltuvus jääb lihtsalt sõltuvuseks ja ei sega inimest tema teadlikus elus, niikaua on sõltuvus hea. Häireks saab aga sõltuvus niipea, kui hakkab segama inimese emotsionaalset, majanduslikku või sotsiaalset lävimist.. Kõik sõltuvused saavad alguse inimese emotsionaalsest seisundist, kui vastuvõtlik on ta erinevatele välistele mõjutustele. Kas on probleeme lähedastega, kas on finantsilised probleemid, elus on mingi tühimik, mis vajab täitmist või on inimesel lihtsalt igav või tahab proovida uusi põnevaid asju. Põhjuseid on miljoneid, miks ühte või teist asja proovida või teha.
Sõltuvustest lähemalt
Sõltuvushäire on kehaliste , käitumuslike ja tunnetuslike avaldumisvormide kogum, mille korral mingi aine (narkootikumid, tubakas , alkohol , ravimid ) või tegevus (kasiinos käimine, internetis surfamine jm) muutub inimese elus asendamatuks või esmatähtsaks 2. Tavaliselt on esimeseks sammuks tähelepanu vajadus. Inimestel, kellel on probleeme iseendaga , oma tunnete väljendamisega, lähedusega on aldid otsima lohutust erinvatest ainetest või tegevustest. Suurt rolli mängivad siin riskifaktorid, mis otseselt ei mõjuta tarbimist, pigem soodustavad seda . Siia gruppi kuuluvad madala enesehinnanguga inimesed, vägivaldsest või vanemate poolt tõrjutud perede lapsed, sotsiaalsed heidikud 3. Sulandutakse seltskonda nn. „omad grupid“ kus on sarnase sotsiaalse taustaga inimesed, põgenetakse reaalsuse eest.
Sõltuvus on psühholoogiline seisund, kus sõltlane tunneb endas ülevaid tundeid või mingit muud eufoorilist emotsiooni. Inimene, kellel on juba tekkinud sõltuvus ei saa enam ilma selle tundeta olla, kuna tunneb, et maailm on masendav koht ja ainult sellest põgenemine annab hea tunde. Nad elavad selle tunde nimel. Sageli püütakse oma sõltuvust teiste eest varjata, seda endale tunnistamata. Sõltlased on väga leidlikud, enesekindlad ja nutikad, kui on vaja otsida õigustusi oma tegevusel või aine tarbimisele .
Sõltuvuskäitumine on käitumine mida iseloomustab teatud inimeste tegevuses või elus toimunud muutused, mis muudab selle inimese elueesmärke nii, et nad eralduvad teistest inimestest kas füüsiliselt, psühholoogiliselt, mentaalselt.
Sõltuvuse tekkimiseks on aega vaja, sõltuvus ei teki kohe. Alguses on harjumus, seejärel vajadus. Siin võib ära tuua mõne erandi nagu näiteks heroiini ühe või kahekordne tarbimine, tekitab juba sõltuvusest.
Sõltuvust hõlmab nelja komponenti 4:
Vajadus - vastupandamatu sundsoov midagi teha või saada soovitud seisund illegaalseid aineid manustades.
Sõltuvus- inimese emotsionaalses seisundis toimuvad muutused, mis sunnivad uut doosi või tegevust saama/otsima/varastama.
Regulaarsus- on sõltlaste käitumise kindel tunnus, kui hakkab välja kujunema teatud muster aine tarbimise või tegevuse/käitumise üle.
Hävitatavus - tavaliselt hävitab see inimene iseend aga ka oma lähedasi, kaaskondlasi, vaikselt ja järjepidevalt.
Kõik need nelja komponendi ajalised etapid võivad sõltuda inimese konkreetsest sõltuvusest. Kui kiiresti areneb sõltuvus ja sealt edasi juba hävitavus. Narkootiliste ainete puhul toimuvad protsessid kordades kiiremini, kui näiteks internetisõltlase puhul.
Kuidas tunda ära sõltuvuse?
Paar kindlamat näidet, mida psühholoogid on uurinud, et tegemist võib olla sõltuvushäirega on meeleolu muutus, valetamine , varastamine.
Meeleolu muutus- inimene võib olla põhjendamatult rõõmus või siis lohutamatult kurb. Meeleolud kõiguvad seinast seina lühikeste perioodide vältel. Võib esineda ka vihapurskeid.
Valetamine- Tavaliselt alustatakse endale valetamisega- „mul kõik kontrolli alla“ fraasiga. Tegelikult nad seda ka siiralt usuvad, et suudavad igal ajal lõpetada oma tegevuse või tarbimise. Lisandub siia valetamine lähedastele, töökaaslastele.
Varastamine- oma sõltuvuse jaoks on raha vaja. Mida eksklusiivsem on sõltuvus seda rohkem raha on vaja. Arvutisõltlasele piisab arvutist ja interneti ühendusest/arvutimängust, alkoholisõltlane vajab juba rohkem raha erinevate alkohoolsete jookide ostmiseks ja narkosõltlane juba väga palju raha , et rahastada vajaminevad doosid . Raha saamine toimub kas koduse majapidamises olmeasjade salajase müügi teel, vargused poodidest , eraisikutelt aga ka raha laenamine tuttavatelt /sõpradelt, mis kvalifitseerub kui varastamine(raha mida nad kunagi tagasi ei maksa).
Meelemürke ajaloost
Ajalugu on näidanud, et suhted erinevate meelemürkidega on kujundanud meie kultuuri, religiooni, uskumusi, ja veendumusi, loonud müüte.
Antiikajal , nagu ka hilisemal ajajärgul seostati haigusi nii tavaliste nähtustega, kui üleloomulike jõududega. Tavaliseks nähtuseks peeti nagu näiteks seedehäiret, üleloomulikuks nähtuseks aga kurje vaime, kes asusid elama inimeste kehadesse, muutes viimaste käitumise ettearvamatuks. Tänapäeval me tõlgendame selliseid haigusi – sõltuvushäireteks.
Kui vaadata tagasi ajaloole, siis juba kauges minevikus kasutati erinevaid aineid, et saada mingi ülev suursugune nägemuste rohke tunne. Preestrid kasutasid psühhoaktiivseid aineid religioosete tseremooniate läbiviimisel , meditsiinis kasutasid ravitsejad oopiumi , elanikkond tarbis kofeiini, tubakst, melaniini.
Idamaades suitsetati hašišhid (kanep). Indiaanlastel oli kombeks „rahupiiup“ suitsetada aga samuti viia oma vigvamis läbi erinevaid puhastustseremooniaid uimastavate aurude keskel.
Etioopia preestrid näiteks küpsetasid ja keetsid kohviube, et püsida ärkvel ja palvetada. Nad avastasid kohvi erilise mõju inimese organismile.
Tee ja teelehtedega erinevate preparaatide keetmine oli Hiinas juba 3. sajandil populaarne .
Seega võime eeldada, et teati, tunti ja kasutati erinevaid meelemürke kas meditsiinilistel või usulistel eesmärkidel juba ammustel aegadel .
Alkoholisõltuvus
Alkoholisõltuvus on
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

Vasakule Paremale
Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #1 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #2 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #3 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #4 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #5 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #6 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #7 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #8 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #9 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #10 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #11 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #12 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #13 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #14 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #15 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #16 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #17 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #18 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #19 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #20 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #21 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #22 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #23 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #24 Uurimustöö psühholoogiast-Sõltuvushäired #25
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 25 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2018-04-26 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 6 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor saskia40 Õppematerjali autor

Lisainfo

Sõltuvushäire on kehaliste, käitumuslike ja tunnetuslike avaldumisvormide kogum, mille korral mingi aine (narkootikumid, tubakas, alkohol, ravimid) või tegevus (kasiinos käimine, internetis surfamine jm) muutub inimese elus asendamatuks või esmatähtsaks . Tavaliselt on esimeseks sammuks tähelepanu vajadus. Inimestel, kellel on probleeme iseendaga, oma tunnete väljendamisega, lähedusega on aldid otsima lohutust erinvatest ainetest või tegevustest. Suurt rolli mängivad siin riskifaktorid, mis otseselt ei mõjuta tarbimist, pigem soodustavad seda . Siia gruppi kuuluvad madala enesehinnanguga inimesed, vägivaldsest või vanemate poolt tõrjutud perede lapsed, sotsiaalsed heidikud . Sulandutakse seltskonda nn. „omad grupid“ kus on sarnase sotsiaalse taustaga inimesed, põgenetakse reaalsuse eest.

Märksõnad


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

990
pdf
Maailmataju ehk maailmapilt 2015
88
doc
Liigutustegevuse tunnetuslikud ja käitumuslikud alused
106
pdf
PSÜHHOLOOGIA ALUSED
477
pdf
Maailmataju
937
pdf
Erakorralise meditsiini tehniku käsiraamat
343
pdf
Maailmataju uusversioon
198
doc
SOTSIOLOOGIA LOENGUKONSPEKTID
18
docx
Sissejuhatus narkoloogiasse

Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun