Facebook Like

Mees ja perekond: isadus (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Juhan Liivi nimeline Alatskivi Keskkool

MEES JA PEREKOND: ISADUS
(REFERAAT)Koostajad: Svetlana Kostina
Martti Kiuru
Toomas Raudsepp
Aksel Ristoja

2009

KES ON VANEM?


Vanemaks (isaks , emaks) olek tähendab üldmõistet, mis haarab enda alla terve rea laste hooldamise ja kasvatamisega seotud täiskasvanute tegevusi ja oskusi. See on protsess, mis koosneb ülesannetest, rollidest, reeglitest, kommunikatsioonist, ressurssidest ja suhetest. Lapsed vajavad füüsilist hooldamist, kasvatamist, õpetamist, materiaalsete ressurssidega varustatust, kaitset ja järelevaatamist. Lapsed vajavad juhtimist ja julgustamist oma arengus – nii kognitiivset, füüsilist, sotsiaalset, emotsionaalset, moraalset, seksuaalset, vaimset, kultuurilist kui ka hariduslikku ning suurema osa nendest vajadustest saab rahuldatud vanemate poolt.
Laste vajaduste rahuldamine ei toimu lihtsalt neid sigitanud või nende pärast muret tundvate indiviidide bioloogiliste instinktide tõttu. Laste vajadused ja hool nende pärast on tähenduslikud. Siit võib järeldada, et vanemsus ja vanemapõlv on kultuurispetsiifiline, see tähendab aga, et see seostub lastekasvatuse tõekspidamiste ja arusaamadega antud kultuuri kontekstis ja on ajas muutuv.
Lapsevanematele on esitatud tänapäeval väga mitmekesiseid väljakutseid:
 • Majanduslik stress ja vaesus
 • Perekonnaüksuste isoleerumine
 • Pere vajadustega vastuolus olevad töökohapoolsed nõudmised
 • Laste ja täiskasvanu pereliikmete vajaduste individualiseerumine

  ISADUS


  Kirjandusest on palju leida uurimusi emaduse kohta, ema tähtsust laste elus. Isadus ja isaroll muutuvas ühiskonnas on aga teenimatult vähe uurijate tähelepanu leidnud. Siiski on ka meie ühiskonda juurde tulnud mõisted, nagu aktiivne isadus, isapuhkus , naistenõudlate juures töötavad emadekoolid on juba aastaid olnud ümber nimetatud perekoolideks, püüdes kaasata oma tegevusse üha enam tulevasi isasid. Kõrgelt hinnatakse isa olemist lapse sünnitamisel.
  Ettekujutus mehest kui isast võib olla vastuoluline :
  Tuleb välja , et meedial on suur osa isaduse vastandlike kujundite arengus positiivseks või negatiivseks. Meedia toimib surveavaldajana mehele- isale nii positiivses kui ka negatiivses mõttes.
  Alates 1990, aastatest on isadus saanud üha populaarsemaks uurimisvaldkonnaks nii Ameerikas kui Euroopas. Seda eriti üksikvanemate perede arvu kasvuga, naiste tööhõive suurenemisega, koduse tööjaotuse muutumisega ja seoses laste heaolutemaatikaga. Sagenevad uurimused, mis käsitlevad eemalelavate isade suhteid lastega ja laste heaolu.

  ISADUSE KULTUURIIMIDŽID


  Isadus on sotsiaalselt konstrueeritud, see tähendab et pole ühte selget isaduse fenomeni, vaid on palju isaduse kujundeid ja tähendusi. Igal inimesel on oma ettekujutus isast, oma isa kujund. Naine vaatab mehele kui oma laste isale, integreerides sellesse isiklikke subjektiivseid kogemusi, ootusi, stereotüüpe ja ideaale. Mees näeb ennast isana, kelle kujundi on ta ise sotsiaalselt konstrueerinud.
  Erinevused seisnevad vaid selles, et:
 • Ajaloos on isade peamine roll olnud leivateenija ja perekonna „majandusjuht“ ja see on olnud väga pikka aega, seepärast nimetatakse neid ka traditsioonilis-

  teks isadeks.
 • Kaasaegne isa osaleb oluliselt enam kodustes asjades ning lastekasvatuses kui traditsioonilised isad , võimaldades emale-naisele pehmemat töö- ja pereko -hustuste ühitamist.

  Kujuneb justkui uus vastandus- „hea isa“ ja „halb isa“, kus „head“ isad on need, kes võtavad rohkem koduseid asju enda kanda, „halvad“ aga need, kes kõike seda pigem meelsamini ignoreerivad.

  ISADUSE IDENTITEET


  Isaduse identiteed tuleneb muutuvatest tajudest isarollis olemisest.
  Isaduse identiteedist rääkides tuleks lähtuda 2 aspektis:
 • identiteedi olulisus
 • pühendumine.
  Isa rolliidentsuse olulisusest oleneb, kuivõrd isa võtab aega ja jagab energiat isarollist lähtuvateks tegevusteks, eriti võistlevate nõud- miste olukorras (näiteks sportimine või siis lapsega tegelemine).
  Isa pühendumuse tasemest oleneb, millist tüüpi isaga on tegemist (leivateenija, hooldaja, arendaja , mängukaaslane jne.)
  Isa ise loob omaenese identiteedi standardid ning pühendumine väljendub
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Mees ja perekond-isadus #1 Mees ja perekond-isadus #2 Mees ja perekond-isadus #3 Mees ja perekond-isadus #4 Mees ja perekond-isadus #5 Mees ja perekond-isadus #6 Mees ja perekond-isadus #7 Mees ja perekond-isadus #8 Mees ja perekond-isadus #9 Mees ja perekond-isadus #10 Mees ja perekond-isadus #11 Mees ja perekond-isadus #12 Mees ja perekond-isadus #13 Mees ja perekond-isadus #14
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 14 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2009-02-01 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 69 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Svetlana Kostina Õppematerjali autor

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  524
  doc
  Arengupsühholoogia
  46
  doc
  LASTE JA VANEMATE SUHTED PEREKONNAS
  990
  pdf
  Maailmataju ehk maailmapilt 2015
  198
  doc
  SOTSIOLOOGIA LOENGUKONSPEKTID
  68
  docx
  Arengupsühholoogia loeng
  83
  doc
  Õiguse sotsioloogia
  194
  pdf
  Käitumine klassiruumis-Bill Rogers
  56
  doc
  Sotsiaalpsühholoogia  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun