Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Uurimistöö laserid ja nende kasutamine (4)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Kehra Gümnaasium
11.A klass, reaalsuund

Siim Treilmann
LASERID JA NENDE KASUTAMINE
Uurimistöö

Juhendaja : õp August Kalamees


Kehra 2009
SISUKORD
SISSEJUHATUS 3
1.LASERI LEIUTAMINE 4
2.LASERITE AJALUGU 6
3.LASERI TÖÖPÕHIMÕTE 7
3.1 Pööratud jaotus 7
3.2 Optiline pumpamine 8
4.LASERI TÜÜBID 9
4.1 Rubiinlaser 9
4.2 Gaaslaser 9
4.3 Röntgen laser 10
4.4 Värvilaser 10
4.5 Elektronlaser 10
4.6 Tahkislaser 11
4.7 Pooljuhtlaserid 11
4.7.1.Dioodlaserid ehk injektsioonlaserid 11
5.LASERITE KASUTAMINE 12
5.1 Laser radarina 13
5.2 Laser puurina 13
5.3 Laser freesina 14
5.4 Laser autotöösuses 14
5.5 Laser pinnatööstuses 14
5.6 Laser silmahaiguste ravimiseks 15
5.7 Laser kirurgias 15
5.8 Lasergrammofon 15
5.9 Laser nurkade mõõtmiseks 16
5.10 Lasergüroskoobi ehitus 16
5.11 Mõõtmine lasergüroskoobi abil 16
5.12 Laserkeemia 17
6. HOLOGRAAFIA 18
KOKKUVÕTE 20
KASUTATUD ALLIKMATERJALID 21
Lisa 1. Hologramm 22

SISSEJUHATUS


Tänapäeval puutume laseritega igapäevaselt kokku. Meie arvutite CD lugejates ja ka CD kirjutajates, mis peaks enamustes arvutites ka olemas olema, kasutatakse lasertehnoloogiat. Samuti on too sama tehnoloogai kasutusel muudes meile tutavates ja igapäevastes asjades nagu näiteks: muusikakeskused, CD mängijad, laserprinterid ja skännerid. Iseasi on ainult see kas inimene ise ka on teadlik sellest, et nendes igapäevastes vahendites on lasertehnoloogai kasutusel.
Käesolevas uurimistöös on lähema vaatluse all laserid, koos nende kasutamise, tööpõhimõtte, ajaloo ja erinevate liikidega.
Uurimistöö eesmärgiks on leida informatsiooni laserite ajaloo kohta, (kes selle leiutas ja millal?)mis põhimõttel töötab laser ning millistes valdkondades ja kuidas on võimalik seda kasutada.
Uurimistöö hüpoteesiks on, et lasertehnoloogia on küllaltki uus asi ja et ei ole olemas eriti palju laseri liike.
Uurimistöös on kasutatud allikmaterjalidena Tolansky S raamatut „ Revolutsioon optikas“, Käämbre H „Laseri raamat“ ja raamatut „Kalender 1999“. Lisaks raamatutele on saadud materjali ka internetist.
Töö koosneb kuuest peatükist ja alajaotustest, kokku mahus 17 lehekülge.
 • LASERI LEIUTAMINE


  „Laseri leiutamise au oleks väär anda ühele mehele, selle 20. sajandi suursaavutusse on andnud oma osa nii Townes, Schawlow, Gould ja Maimann. Kui käsitleda veel erinevadi laseritüüpse , siis peaks nimetama veel väga palju nimesid. Viiekümnendate keskel oli laseri leiutamine õhus, nii või teisiti ta pidi varem või hiljem ilmuma. Niigi oli ta hilinenud pea nelikümmend aastat, sest laseri aluseks olevale stimuleeritud kiirguse olemasolule looduses näitas juba Albert Einstein Esimese maailmasõja ajal, aastal 1918. Tõsi on aga see et kõige enam välgatasid õiged mõtted laseri loomiseks ja laiaks rakendamiseks just Gordon Gouldi peas unetul sügisööl 1957. aastal.
  Algusaastatel tudeeris Gould füüsikat Schenectady ülikooli kolledžis, tema huvid koondusid valgusnähtuste valda. 1941 aastal astus ta Yale´i ülikooli doktorantuuri, selle aga katkestas sõda. Peagi värvati ta tööle salaettevõtesse mis toodab uraani esimese aatomipommi tarvis. Sellal algab Gouldil kooselu neiuga, kes kaasab ta marksismi õpperingi. Ent julgeoleku organid saaavad haisu ninna ja pommivabriku väravad plaksatavad Gouldi ees kinni. Tal õnnestub leida hädapärast leivateenistust ühes peeglitööstuses. 1951 jätkab ta doktoriõpinguid Columbia ülikoolis, saksa immigrandi Polikarp Kuschi käeall. 1954 puhkeb üle Ühendriikide nõiajaht kommunistidele. Gould kutsutakse ameerika vastasetegevuse komisjoni ette. Kuna ta keeldub nimetamast teisi ringi liikemeid, vallandatakse ta õppetöölt. Raevunud Kuschil õnnestub siiski saada Gouldile assistendi koht Columbia ülikoolis ja võimalus doktoritööd jätkata.
  Ülikoolis puutus ta kokku Charles Townesiga, kes oli leiutanud maseri, mille tööprintsiip sarnaneb hilisema laseri omaga . Murtakse pead kuidas sama põhimõte rakendada raadiolaineist sadu tuhandeid kordi lühematele valguslainetele.
  Ööl vastu 10 novembrit 1957 saabub Gouldi tähetund. Otsekui välguvalgel taipab ta,kuidas valgusgeneraatorit ehitada ja käivitada , millised piiritud rakendusvõimalused võiksid el olla mujalgi kui valgussides. Kiiruga kannab ta oma ideed, esialgsed arvutused ja skeemid märkmikku ja laseb notaril kinnitada.
  Paraku osutub leiutaja abituks patendinduses ja konsultanti mõistab ta ka võõriti, justkui peaks enne seadme patendeerimist olema valmis tolle töötav prototüüp, tegelikult oli vaja üksnes täpset kirjeldust paberil , mis Gouldil ka olemas oli. Innukalt asub ta asja kallale. Jätab õpingud ja liitub laseri ehitamise lootuses väikefirmaga TRG. Pentagoni laserrelva loomise väljavaadetega peibutades õnnestub TRG-l saada küsitud 300 000 dollari asemel tervelt miljon . Pentagoni raha toob kaasa asja salastamise. Gouldilt konfiskeeritakse ta märkmed (targu oli ta koopiad endale jätnud), rääkimata töö juurde lubamisest. TRG- mehed kül tohivad küsitleda Gouldi,temale aga ei või töö käigust hingatagi. Tema vastu tõttab tunnistust andma ka hüljatud naine.
  Lõpuks 1959 esitab TRG koos Gouldiga notariseeritud märkmete põhjal patenditaotluse. Kuid on juba hilja . Charles Townes ja Arthur Schawlow olid teda edestanud publikatsiooni ja patendi taotlusega. Pealegi oli Theodore Maiman nende teooriale toetudes 16. mail 1960. aastal käivitanud maailma esimese laseri. 1964 saab Townes koos Aleksandr Prohhorovi ja Nikolai Bassoviga maserite/laserite eest Nobeli preemia. 1981 tõuseb nobelistiks ka Schawlow
  Gouldi patendilootused kahanevad katatroofiliselt, kuigi tema taotluses on rida originaalseid aspekte . TRG loobub Gouldiga jändamast. Patendiamet väidab et Gouldi taotlustekst polnud nii põhjalik, et keegi saanuks selle põhjal laserit valmis teha. Leidur ei jäta jonni .kuid edasipürgimiseks on vaja ränka raha. Poole eest loodetavast patenditulust soostub firma REFAC protsessi jätkama. Kogenud patendijurist Richard Samuel usub vaistlikult Gouldisse.
  Algab pea 20 aastat kestev patendisõda. Jaanuaris 1985 aastal algab föderaalkohtus uus protsess Gouldi asjas. Menetlust juhib naasnud kohtunik Flannery. Otsuseni jõutakse alles 19. detsembril. On juhtunud ime kohtunik Flannery on teinud kannapöörde ja asunud Gouldi poolele. Raske uskuda , et põhjuseks oli vaid Gouldi argumenteeritud veenvus. Otsus süüdistab patendiametit terves reas jämedais õigusrikkumistes. Järgmisel aastal toetudes föderaalkohut otsusele, antakse Gouldile kõik neli taotletud patenti.“1
 • LASERITE AJALUGU


  1864 - 1940 : „Astronomiliste spketroskoopide aeg.
  1917 : Einstein postuleeris valguskvante (footoneid) ja ergastas kiirguse.
  1954 : Esimene mikrolainete laser.
  1960 : Mikrolaine laser avastati Orioni udukogus.
  1965 : Mikrolaine laserit kasutades avastati kosmilise tagatausta radiatsioon .
  1966 : Esimene gaasdünaamiline laser.
  1970 : Esimene laseri töötamise tõestamine tähtedel.
  1973 : Laserit kasutades kvasarite avastamine.
  1979 : Orioni udukous täheleid, kasutades infrapunalaserit.
  1981 : Avastati Marsi ja Veenuse atmosfäär, kasutades süsihappegaas laserit.
  1984 : Esimene rõntgenlaser
  1993 : Gaasühendus plasmalaser.
  1994 : Tehislaser tähtede vahel rändamas (kosmoses)
  1995 : Kuiper Airborne Observatoorium avastab pikamaa infrapunalaserkiirguse tähel
  1996 : Huble kosmose teleskoobiga avastati ultraviolettlaserkiirgus tähtedel.
  2003 : Uuriti kõige tugevamaid lasereid, uuringute ja sõjaliste tegevuste tarvis.“2
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #1 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #2 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #3 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #4 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #5 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #6 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #7 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #8 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #9 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #10 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #11 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #12 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #13 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #14 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #15 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #16 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #17 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #18 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #19 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #20 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #21 Uurimistöö laserid ja nende kasutamine #22
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 22 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2010-01-20 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 121 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 4 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor trultz Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Uurimistöö teemal "Laserid ja nende kasutamine".
  SISSEJUHATUS
  1.LASERI LEIUTAMINE
  2.LASERITE AJALUGU
  3.LASERI TÖÖPÕHIMÕTE
  3.1 Pööratud jaotus
  3.2 Optiline pumpamine
  4.LASERI TÜÜBID
  4.1 Rubiinlaser
  4.2 Gaaslaser
  4.3 Röntgen laser
  4.4 Värvilaser
  4.5 Elektronlaser
  4.6 Tahkislaser
  4.7 Pooljuhtlaserid
  4.7.1.Dioodlaserid ehk injektsioonlaserid
  5.LASERITE KASUTAMINE
  5.1 Laser radarina
  5.2 Laser puurina
  5.3 Laser freesina
  5.4 Laser autotöösuses
  5.5 Laser pinnatööstuses
  5.6 Laser silmahaiguste ravimiseks
  5.7 Laser kirurgias
  5.8 Lasergrammofon
  5.9 Laser nurkade mõõtmiseks
  5.10 Lasergüroskoobi ehitus
  5.11 Mõõtmine lasergüroskoobi abil
  5.12 Laserkeemia
  6.HOLOGRAAFIA
  KOKKUVÕTE
  KASUTATUD ALLIKMATERJALID
  Lisa 1. Hologramm

  laserid , uurimustöö , holograafia , laserkeemia , lasergüroskoop , lasergrammofon , laserite kasutamine , dioodlaserid , pooljuhtlaserid , tahkislaserid , elektronlaserid , värvilaser , röntgen laser , tubiinlaser , gaaslaser

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (4)

  chicharito profiilipilt
  chicharito: Väga hea ja kasulik uurmistöö.

  Aitäh!
  17:23 04-12-2012
  DrouGluiN profiilipilt
  DrouGluiN: hea! väärt 100p..
  17:32 17-01-2011
  ds111 profiilipilt
  ds111: väga sisukas
  17:51 13-12-2010


  Sarnased materjalid

  24
  docx
  Laser
  5
  doc
  Laserite kasutamine
  10
  doc
  Referaat Laserist
  64
  doc
  Uurimistööde korraldamine
  109
  doc
  Füüsikaline maailmapilt
  13
  pdf
  Laserite ajalugu
  990
  pdf
  Maailmataju ehk maailmapilt 2015
  5
  doc
  Laserite tööpõhimõte ja ehitus  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun