Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Personalijuht (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

  • Mis töö see on?
  • Millised on töötingimused?
  • Milliseid teadmisi oskusi ja iseloomuomadusi on selles ametis vaja?
  • Millised on nõuded haridusele ja väljaõppevõimalused?
  • Millised on karjäärivõimalused ja tulevikuväljavaated?

Lõik failist


Sisukord
EESSÕNA 2
Personalijuhtimine 3
Eelteadmised ja eesmärgid 7
Personalijuhtimise olemus ja areng 7
Personalijuhtimine XXI sajandil 9
Personalijuhtimise eesmärk ja valdkonnad 10
Personali valik 11
Allikad 12


EESSÕNA


Personalijuhtimine


Mis töö see on?
Tänapäeval ei saa ükski suurem organisatsioon läbi personalijuhita. Personalijuhi tööpõld on väga lai – kogu inimressursi korraldamine ja juhtimine.
Personalijuht töötab koostöös juhtkonnaga välja personalipoliitika põhiseisukohad – millise kvalifikatsiooniga tööjõudu vajatakse, kui suur on optimaalne töötajate arv, milliseid töökohti on vaja tulevikus juurde luua ja milliseid koondada, mille alusel käib töö eest tasustamine, tunnustamine ja edutamine jne. Ta hoiab lähtuvalt seadusandlusest ning ettevõtte sisekorrast korras firma dokumentatsiooni ( lepingud , töötajate arvestuse, puhkusearvestuse jne).
Personalijuht korraldab personali leidmiseks ja väljavalimiseks konkursse, juhib kandidaatidega peetavaid tööintervjuusid. Ta koostab iga töökoha kohta ametijuhendi, kus on kirjas inimese vastutus ja kohustused, korraldab töötajate seas kirjalikke küsitlusi (töötingimuste jms kohta) ja arvestab nende tulemusi organisatsiooni sisemise korralduse parandamisel. Rutiinsematest tööülesannetest on tema õlul personaliarvestus ja aruandlus, mis hõlmab töötajate andmebaasi täiendamist ning aruannete koostamist raamatupidamisele ja juhtkonnale. Lisaks on personalijuht ka nõustaja, kes võrdse partnerina konsulteerib ja koolitab personalitöö küsimustes organisatsiooni keskastme - ja tippjuhte.

Millised on töötingimused?

Personalitöötajad töötavad enamasti puhastes ja mugavates bürooruumides. Nende 40-tunnine töönädal kestab esmaspäevast reedeni. Õige töökorralduse puhul tekib harva vajadus teha ületunde. Töö on peamiselt istuva loomuga. Palju on paberi- ja arvutitööd, mida hõlbustavad tarkvaraprogrammid (nt töötajate arvestuse programm koos andmebaasiga).
Personalijuht peab loomulikult olema kursis ka oma kabinetist väljaspool toimuvaga. Aeg-ajalt korraldab ta ringkäike, et näha, mis firmas toimub ning küsida töötajate probleemide ja ettepanekute kohta. Personalijuht osaleb paljudes firmades ka juhtkonna koosolekutel, koostab plaanilisi aruandeid ning peab olema võimeline neid tutvustama nii juhtkonnale kui ka töötajatele. Oma küllaltki suures vastutusalas peab ta olema valmis tegelema samaaegselt mitmete erinevate probleemidega.
Aga nõuded tervisele?

Füüsiline koormus on personalijuhi töös minimaalne, kimbutama kipuvad hoopis kõik istuvale tööle iseloomulikud tervisehädad. Palju tuleb töötada arvutiga, ja see võib mõjuda silmanägemisele.
Milliseid teadmisi, oskusi ja iseloomuomadusi on selles ametis vaja?

Personalijuhile on olulised teadmised raamatupidamisest, asjaajamisest, personalitöö alustest, arhiivindusest, kutse-eetikast, majandusest, organisatsiooni toimemehhanismidest, juhtimisest ja psühholoogiast. Ta peab väga hästi kursis olema oma valdkonda puudutava seadusandlusega . Intervjuudeks töölesoovijatega peab ta valdama intervjueerimismetoodikat ja suutma saadud vastuste põhjal õigeid valikuid langetada.
Personalitöötaja peab olema meeldiva ja viisaka käitumise, salliva suhtumise , hea suhtlemis- ja väljendusoskuse ning korrektse välimusega. Ta peab oskama kasutada bürootehnikat, töötada erinevate arvutiprogrammidega ja valdama võõrkeeli (inglise, vene). Iseseisvus , eesmärgipärasus, algatus -, organiseerimis-, sünteesi- ja analüüsivõime on personalijuhi töös suur pluss. Rasketest olukordadest aitavad välja tulla hea huumorimeel ja loovus.
Millised on nõuded haridusele ja väljaõppevõimalused? 

Kindlasti on personalijuhile oluline osaleda täienduskoolitustel, kust saab olulisi näpunäiteid seadusandluse muutumisest ja personali tulemuslikuks juhtimiseks vajalikke teadmisi.
Millised on karjäärivõimalused ja tulevikuväljavaated?
Tänapäeval ei saa ükski suurem organisatsioon läbi personalitöötaja või -juhita. Suuremates ettevõtetes võidakse vajada personalijuhile ka abijõudu –personalispetsialiste. Väikemates ettevõtetes suudab personalijuht teha lisaks personalitööle ka raamatupidamis- ja sekretäritööd.
Karjääriredelil võib personalitöötaja tõusta strateegiliseks personalijuhiks, kes on partner nii keskastme- kui ka tippjuhtidele . Mõnedest tunnustatud personalijuhtidest on saanud arendus- või teenindusjuhid. Mõnedes organisatsioonides kuuluvad personalijuhid juhatusse või tippjuhtkonda
Sarnased ametid: teenindusjuht, arendusjuht, konsultant, kvaliteedijuht .
Sissetulek ja soodustused
Üldjuhul makstakse personalitöötajatele kuupalka, millele võivad lisanduda tulemuspalk, lisatasud ja boonuspaketid (nt mobiiltelefoni kasutamise või transpordihüvitis).
Kavandamis- ja korraldamisoskused
Analüüsioskus
Kuulamisoskus
Töö sisetingimustes ( kontor , müügisaal, laoruum , tootmisruum vm)
Koostöövõime
Inimeste ja protsesside juhtimisega seotud töö
Tegevuste kavandamine, korraldamine ja juhtimine
Läbirääkimisoskus
Kindel tööaeg (konkreetsed kellaajad, näiteks 9-17)
Kindlate ülesannete ja reeglitega määratud töö
Otsustusvõime
Esinemisoskus
Teiste juhendamine ja/või kontrollimine
Kokkulepete sõlmimine ja läbirääkimiste pidamine
Kõrgharidus
Konsulteerimine ja nõustamine
Inimeste abistamise/õpetamise/ravimisega seotud töö
Istuv töö
Veenmisoskus
Reeglite järgimine
Personal on kaasaegses globaliseerunud ühiskonnas omandanud ühe olulisema rolli organisatsioonide käekäigu kujundamisel, nende konkurentsivõimelisuse ja jätkusuutlikkuse tagamisel. Kui raha ja tehnoloogia on jäljendatavad, siis iga organisatsiooni liige, olles osa personalist aga on omanäoline. Kuidas aga personaliga hakkama saada ja neid organisatsiooni heaks tööle panna, sellele peaks pakkuma lahendusi personalijuhtimine.
Käesolev personalijuhtimise kursus on mõeldud personalijuhtimisalaste baasteadmiste omandamiseks. Lisaks personalijuhtimise temaatika teoreetilisele käsitlusele pakub ta ülesandeid iseseisvaks mõtlemiseks ja arutlemiseks kui ka arvutusülesandeid. Kursuse lõpus on võimalik lahendada erineva raskusastmega eneskontrolliülesandeid: lünkade täitmist, valikvastustega teste ja ristsõna.
Sihtrühmaks on ärijuhtimise eriala tudengid, kes omandavad personalijuhtimist põhiõpingute raames, aga ka kaubandusökonoomika eriala üliõpilased ja kõik teised, kel huvi personalijuhtimise baasteadmiste vastu.

Eelteadmised ja eesmärgid

Vasakule Paremale
Personalijuht #1 Personalijuht #2 Personalijuht #3 Personalijuht #4 Personalijuht #5 Personalijuht #6 Personalijuht #7 Personalijuht #8 Personalijuht #9 Personalijuht #10 Personalijuht #11 Personalijuht #12 Personalijuht #13 Personalijuht #14 Personalijuht #15 Personalijuht #16 Personalijuht #17 Personalijuht #18 Personalijuht #19 Personalijuht #20 Personalijuht #21 Personalijuht #22 Personalijuht #23 Personalijuht #24 Personalijuht #25 Personalijuht #26 Personalijuht #27 Personalijuht #28
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 28 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2014-03-27 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 35 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Liane Tsimmer Õppematerjali autor

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
19
docx

"Personalijuhtimine& quot; Alas, R.

planeerija; talentide leidja ja juhtija; personalitöö eelarve koostaja ja kulude kontrollija; inimeste ja organsatsiooni ettevalmistaja muudatusteks. Lisaks: Töötajate isiklike vajadustega arvestamine ja neile vastutulek. Juhtide abistamine otsuste vastuvõtmisel vastavuses firma personali oskuste ja firma missiooniga. Õigusaktide tundmine. Õigluse tagamine palkade määramisel. Juhtide abistamine intervjuude, testi ja ankeedides sisalduva informatsiooni tõlgendamisel 7. Personalijuht ja teised juhid Personalitöötajate mitu taset : Personalidirektor ­ personalinõustajad ­ administraatorid. Personalidirektor ­ Personalipoliitika ja strateegia formuleerimine, selle väljapakkumine ja taotlemine ning juhtide nõustamine ja suunamine personalipoliitika ja ­strateegi juurutamisel. Personaliteenistuse töö korraldamine nii, et see tagaks organisatsiooni kõiki astme töötajate värbamise, motivieerimise ja arengu. Juhtide nõustamine muudatuste läbiviimisel personaliga

Personali juhtimine ja arendamine
thumbnail
17
doc

Personalijuhtimine

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA Infohariduse osakond Raamatukogunduse ja infokeskkondade eriala Personalijuhtimine Referaat Viljandi 2009 Sisukord TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA.................................................. 1 Sisukord...................................................................................................................................... 2 1. Sissejuhatus personalijuhtimisse - põhimääratlused Inimkapital on tänapäeva ettevõtetes muutunud kõige väärtuslikumaks ressursiks, seetõttu peab üha enam organisatsioone vajalikuks, et neil oleks olemas inimene, kes tegeleb ettevõtte töötajatega. Olulised on kõik valdkonnad olenevalt tööturu toimimise põhimõtetest ja töötajate värbamisest kuni karjääri planeerimise ja töösuhte lõpetamiseni. Organisatsiooni mõistet on kirjeldatud mitmeti, väga lihtsalt, kui

Juhtimine
thumbnail
12
docx

Inimressursi juhtimine EKSAMI KORDAMISKÜSIMUSED

Inimressursi juhtimine EKSAMI KORDAMISKÜSIMUSED: K 16 Jaanuar 9.30 ­ 10.30 1. Personalijuhtimise olemus ja kujunemine Personalijuhtimine kui tegevus, mis on seotud inimeste kui ühe olulisema ressursi juhtimisega pärineb ammustest aegadest. Tegevust hakati aga teadvustama üsna hiljuti, 19. sajandil. Erilise tähelepanu sai personali juhtimine ajal, mil tehnoloogilse revolutsiooni käigus uuendati kogu masinapark, mis aga vajas hulgaliselt personali masinapargi hooldamiseks. XX saj. algus ­ personalijuhtimine seisnes teatud soodustuste, teenuste osutamises töötajatele, näiteks lõunasöök tehase kulul; Mary Parker Folletti ja Elton Mayo 20-30-ndad ­ ilmnes personali administreerimine, värbamise ja baasõppe dokumentatsiooni haldamine ­ niinimetatud kaadriküsimustega tegelesid "valgekrae ohvitserid"; 40-50-ndad ­ kujunes välja personalijuhtimine kui iseseisev valdkond, algas sõjajärgne hoogne värbamine, testimine ja õpetamine. USA-s 1940.a. - toimus massiline

Inimressursi juhtimine
thumbnail
8
doc

Personalijuhtimine

ja ühisele helgele tulevikule. Ruth Alas (2005) on öelnud,et personalijuhtimise eesmärk on tagada töö suurim võimalik efektiivsus nii töötajate, firma kui ka ühiskonna seisukohalt Raul Veede (09.10.2009) on öelnud, et tema jaoks personalijuhina on uus eelkõige vajadus äri tundma õppida. Masu ajal on varasemast suurem fookus ka töötajate hindamisel, professionaalsete teadmiste testimisel ja tulemusjuhtimisel. Mari Nõmm (21.11. 2001.) on arvamusel, et personalijuht on eelkõige partner ettevõttele, lisaks on ta ka psühholoog, konsultant ja töötajate huvide kaitsja. Lihtsalt hea inimene on kindlasti lihtne olla, aga olla hea personalijuht teatud tingimustes, on kahtlemata keerulisem. Et see õnnestuks, tuleb ettevõttel väga selgelt väljendada oma ootusi ja eesmärke personalijuhile, et siis koostöös nende saavutamise poole pürgida. 6. Juhtumi kirjeldus

Personalijuhtimine
thumbnail
17
doc

Personali Koolitamine

personalijuhile. Mitmetes asutustes on personali- ja koolitusjuht hierarhiaredelil võrdsed kolleegid. Sõltuvalt asutuse tüübist ja suurusest võivad koolitusjuhi ülesandeid täita väga erinevate ametikohtade töötajad, näiteks võivad koolituse juhtimise ahelad avalikus teenistuses välja näha järgmiselt: (allikas. Riigikantselei avaliku teenistuse ja personali osakond) Väiksemates asutustes täidab koolitusjuhi ülesandeid väga sageli personalijuht või on need mõlemad valdkonnad delegeeritud lisaülesannetena mõnele struktuuriüksuse juhile. Sageli piirdub personalitöö ja koolituste korraldus sellistel juhtudel formaalse seadusest tuleneva personali arvestuse kohutusega ja koolitussoovide valikulise rahastamisega. 12 3. KOOLITUSTEGEVUST MÕJUTAVAD TASANDID Koolitusprotsessis osalevad lisaks koolitusjuhile ka töötajad, juhid ja spetsialistid.

Majandus
thumbnail
4
docx

Personalijuhtimisest ja selle põhimõisted

1. Mis on personalijuhtimine? Personalijuhtimise eesmärgid ja tegevusvaldkonnad. Personalijuhtimine­ tegevus, mida tehakse personaliga selleks, et saavutada organisatsiooni eesmärke. Personalijuhtimise eesmärk on tagada töö suurim efektiivsus nii töötajate, firma kui ühiskonna seisukohalt. Personalijuhtimise valdkonnad: -Personali planeerimine, -Töö analüüs, -Personali värbamine, -Personali valik, -Personali hindamine, -Personali koolitus ja arendamine, -Karjääri planeerimine, -Töötasu ja palgapoliitika, -Töökohtade hindamine, -Organisatsiooni arendamine, -Töösuhted. 2. Millised on personalijuhi võtmerollid? Personalijuht peab olema: 1) Juhtkonna huve esindav äriinimene 2) Muutuste kujundaja vastavalt äri vajadustele 3) organisatsioonisisene konsultatnt ja partner allüksuste juhtidele 4) Firma strateegia ja äri planeerija 5) talentide leidja ja juhtija 6) Personalitöö eelarve ja koostaja ja kulude kontrollija 7) inimeste ja organisatsiooni ettevalmistaja m

Juhtimine
thumbnail
25
pdf

Praktiline ülesanne personalijuhtimises

oma vastust. Kõikides organisatsioonides on personalijuhi ülesanded erinevad. Personalitöö eripära sõltub eelkõige organisatsiooni spetsiifikast, suurusest ja töötajate eripärast, sh. eelkõige nende pädevusest ja motiveeritusest. Kuna inimesed on kõik erinevad siis igas ettevõttes või organisatsioonis on töötajatega suhtlemine ja motiveerituse hoidmine erinev. Näiteks suuremates organisatsioonides on selleks palgatud eraldi personalijuht, kelle tööülesanded võivad olla väga erinevad, sõltudes personalitöö vajalikkuse mõistmisest ja väärtustamisest organisatsioonis ning tippjuhtkonna personalistrateegiast. 1.5. Kas ja millises ulatuses saavad teised organisatsiooni liikmed täita personalijuhi kohustusi? Organisatsiooni kõiki juhte tuleb pidada ka personalitöö tegijaiks. Neid abistab ja nõustab sellel alal personalijuht või ­töötaja. Väikeettevõttes langeb valdav osa personalitööst tippjuhi

Personalitöö
thumbnail
13
odt

Spordiorganisatsiooni personalijuhtimine

Tartu Ülikool Kehakultuuriteaduskond Margit Mathiesen SPORDIORGANISATSIOONI PERSONALIJUHTIMINE Referaat Juhendaja: Alar Rikberg Tartu 2010 Sisukord 1. Spordiorganisatsiooni põhistruktuur ja juhtimine........................................................................3 2. Sissejuhatus personalijuhtimisse..................................................................................................5 3. Personalijuhtimise eesmärgid ja tegevusvaldkonnad...................................................................6 4. Effektiivselt töötava personali leidmine......................................................................................7 5. Töö analüüs..................................................................................................................................8 6. Personali värbamine......

Kehaline kasvatus ja sport




Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun