Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Mahajahtu - miseni. Seda viisi käsutatakse süsinik- ja legeer-terastest lihtsate detailide karastamisel. Pindkarastamist käsutatakse selleks, et anda detaili pinnakihile suur kõvadus, mis annab suure kulumiskindluse; samal ajal säilib sitke südamik, mis ühtlasi tagab detaili vastupanu dünaamilisele koor¬musele. Sel eesmärgil käsutatakse ka termo-keemilist töötlust (tsementiitimist, nitriitimist jt.), kuid viimasega võrreldes on pindkarastus märksa kiirem.
Malmid on reeglina paremate tugevusomadustega kui terased B. Malmide tugevusomadused on reeglina madalamad kui terastel C. Malmid on hästi survetöödeldavad D. Malme kasutatakse valamise teel valmistatavate toodete/detailide saamiseks E. Malme ei saa survetöödelda F. Valgemalmid on hästi lõiketöödeldavad suure tsementiidi hulga tõttu G. Malmid enamasti ei kannata oma hapruse tõttu löökkoormusi Score: 2/2
Mahtvormimine – kasutatakse toorikutena ümar- või ristkülikulise ristlõikega torikuid (valtsimine, ekstrudeerimine, tõmbamine, sepistamine, vormstantsimine)  Lehtvormimine – kasutatakse toorikuna lehtmetalli(sügavtõmbamine, painutamine, vormimine, reljeefstantsimine) Mehaaniise energial põhinevad keevitusmeetodid: Liigitus:  Pidevprotsess –  hõõrdkeevitamine – kasutatakse autotööstuses.
Martäänmeetod – Kasutatakse kõrgahjuprotsessis eelkuumutamisega saavutatud kõrget temperatuuri(-1700°C), et sulatada teras, algmaterjalid toormalm(malmmaakprotsess)- metallurgiakombinaatides, või põhiliselt terasmurd- masinatehastes, oksüdeerimiseks viiakse sulamisse sisse rauamaaki, puhutakse sisse hapnik, sulatuse kestus(5-12H), toodetakse süsinik- ja
Malmideks nimetatakse terastega võrreldes suurema süsinikusisaldusega (üle 2,14%) rauasüsiniksulameid.Liigitatakse: 1)Malmid,kus kogu süsinik on seotud olekus-tsementiidis(Fe3C).Süsinikuga seotud malmid,ehks valgemalmid(tuhmvalge värvus( 2)Malmid,kogu C või suurem osa sellest on vabas olekus-grafiidina.Grafiitmalmid.
Malmis on 1100C juures lahustunud umbes 2 % süsinikku austeniidis 50.0% b. 4 % süsinikusisaldusega malmi faasiline koostis 1000 C juures on austeniit ja tsementiit -50.0% c. 4 % süsinikusisaldusega malm on 1300 C juures tahkes olekus ja võimeline taluma koormusi -50.0% d. 0.3 % teras on 1300 C juures sulanud
Madala t - ni jahutatud terastes, see seisneb ainult raua kristallvõre muutumises Fe γ-Feα ilma C ümberjaotumise ja eraldumiseta. See muutus on mittedifuusne ja tulemuseks on nõelja struktuuriga C üleküllastunud tahke lahus α- rauas tetragonaalse kristallvõrega, suur kõvadus ja tugevus.
Malmil on võrdlemisi head valuomadused (vähene kahanemine, hea vedelvoolavus), mistõttu sobib valandite valmistamiseks (70...80% valanditest). Suurest süsinikusisaldusest tulenevast grafiidist vaba grafiidiga malmides ja tsementiidist valge malmides ei ole malm sepistatav.
Martensiitvananevad terased on kõrgtugevate materjalide liik, mis kaugelt ületab ülalmainutud kesksüsinikterased, vt. [5], lk. 30-31. Nende aluseks on süsinikuvaba (C≤ 0,03 %) raud-nikkel sulam (10-25 %Ni), mis on legeeritud Co, Mo, Ti, Al, Cr ja teiste elementidega.
Magneesium on hästi lõiketöödeldav ja keevitatav. Tehnikas kasutatavad magneesiumsulamid on hästi kuumvormitavad ja valatavad, millest tulenevalt liigitatakse magneesiumsulamid deformeeritavaiks ja valusulameiks.
Madalatel temp on Ti ja tema sulamid väga korrosioonikindlad. Kasutatakse peamiselt lennukitööstuses, kosmoselaevades, nafta- ja keemiatööstuses. Väärismetallid: siia kuuluava hõbe, kuld, plaatina ja pallaadium.
Makroskoopilised osad – domeenid – mille piires on kõigi elektronide spinnid orienteeritud paralleelselt (joon 13-4). Üksikud domeenid on orienteeritud juhuslikult, mistõttu materjalil summaarne magnetmoment puudub.
Malmid - toodetakse kõrgahjudes rauamaagist raua taandamisega(kivisöekoksi põlemisel tekkivate gaasidega). Kõrgahjus: toormalm – terase sulatamiseks; valuvalm; ferrosulam – suure Mn/Si sisaldusega
Malmiks nim. raudsüsiniksulamit, milles süsiniku hulk on üle 2,14%. Malm toodetakse kõrgahjudes rauamaagist raua taandamisega, taandamine toimub kivisöekoksi põlemisel tekkivate gaasidega.
Mangaanisulamid nikliga on oksüdeerumiskindlad, piisavalt plastsed ja märgavad joodetavat metalli hästi, seepärast kasutatakse mangaani alusel valmistatud joodisedi kõrge sulamistemp liidete saamiseks.
Maksimaalse y - i puhul ehk punktides A ja A’. Ix Suurust nimetatakse ristlõike telgvastupanumomendiks ja tähistatakse Wx. y max M Seega maksimaalset pinget arvutatakse valemiga   . Wx
Masinhõõritsal on töötav osa lühikene, mis vähendab töödeldava ava mõõdu hajumist ja koonilisuse tekkimist töötlemisel 2) käsihõõrits, D=1-30mm, mille saba lõpeb nelikandiga.
Magnetism on neile ultraheli kasutusel (ultraheliks loetakse akustilisi rakendatud magnetväljale reageerivate materjalide mitteelektromagnetilisi laineid sagedusega üle omadus.
Madallõõmutus - kui terase algstruktuur on sobiv aga soovitakse vähendada sisepingeid; kuumutatakse 1 h 25mm paksuse kohta T-l 500-650˚C, jahutamine toimub aeglaselt koos ahjuga.
Maailma mastaabis on üks paremaid taimi Lõuna- Ameerikas kasvav kebratšo („kirvelõhkuja“ oleks eestikeelne ligilähedane vaste), mille raudkõva puit on väga tanniididerohke.
Maksimaalne hõõrdejõud on proportsionaalne välisjõu normaalkomponendiga 3. Hõõrdejõud sõltub kehade materjalist, hõõrdumispindadest ning määrde olemasolust ja selle tüübist 
Mag - keevitus Elektroodkeevitus Keevitatavad Süsinikteras, Kõik terase liigid, malm, materjalid roostevaba teras, Cu-sulamid, Al- Al-sulamid sulamid(piiratud)
Masinaks nimetatakse mehhanismi või mehhanismide kooslust, mis on ette nähtud inimese füüsilise või vaimse töö kergendamiseks ja töö tõhususe tõstmiseks.
Malmid on reeglina B. Malmide tugevusom C. Malmid on hästi su D. Malme kasutatakse E. Malme ei saa surve F. Valgemalmid on hä G. Malmid enamasti ei Score: 2/2
Malmideks nimetatakse rauasüsiniksulameid, mille süsinikusisaldus on üle 2,14%. Suure süsinikusisalduse tõttu on malmis kõva ja habras ledeburiit ja grafiit.
Margitähises c - sisaldust näitava arvu järel nii konstruktsiooni- kui tööriistaterastes tuuakse legeerivate elementide tähised ja nende sisaldust näitavad arvud.
Mahukahanemine on väike (0,2...2%). neid kasutatakse suuremõõtmeliste detailide vormimiseks, kasutades täitematerjaliks klaasriiet, klaaskiudu või süsinikkiudu
Malmid on tugevusomdaustelt paremad, kui terased c. Terased liigitatakse kõige laiemalt kahte suurde gruppi: legeerterased ja madallegeerterased
Maatriks on KM plastne ja elastne faas, mis annab materjalile vormi, monoliitsuse ning tagab koormuse ümberjaotumise armatuuri elementide vahel.
Mainitakse mt - RJ (AMP), VF-45 (3M, Voliton ja LC (Lucent) Lihtkiududele on omad liidese tüübid, millega liidetakse 2…24 kiulised lindid võrkku.
Mag - keevitus on tänapäeval levinuim keevitusviis, näiteks laevaehituses ja –remondis kõikdest keevitustöödest hõlmab antud viis
Malmi sulamistemp on madalam kui terasel, seetõttu sobib detailide valuks, malm on rabe, seetõttu ei saa töödelda plastilise deformatsiooni abil.
Mangaan - (kuni 0.8%) Kahjulikud:Väävel(0.015-0,06), Fosfor-(0.025-0,045) 8.Liblegrafiitmalm ehk hallmalm, keragrafiitmalm, tempermalm.
Masinaosade kooslust nimetatakse liiteks. Liide võib koosneda mitmest detailist, mis puutuvad üksteisega kokku kaaspindade ehk liitepindade kaudu.
Mardikas on 8–15 mm pikk, sinakat värvi, vastsed kuni 26 mm pikad ja nende toitumisel tekib graanuleid meenutav mitmevärviline puru.
Madalatel temperatuuridel on Ti ja tema sulamid väga korrosioonikindlad nii õhus, merevees kui ka tööstuslikes agressiivsetes keskkondades.
Madalõõmutuse variandiks on rekristallisatsioonilõõmutus. Seda kasutatakse külmdeformeeritud teraste struktuuri ja plastsuse taastamiseks.
Madalnoolutus - viiakse läbi temperatuuril 170...250 °C ja peamiselt tööriistateraste termotöötlemise lõppoperatsiooniks.
Martäänmeetod – sulatus ettekuumutatud gaasi ja õhuga köetavas leekahjus kas malmist või terasmurrust rauamaagi lisamisega.
Majaehituseks kõlbmatud on noored lopsaka kasvuga maltspuud, mis on pehmed, vett täis, kuivavad siniseks ja lähevad kergesti mädanema.
Mangaan on keemiline element järjenumbriga 25.Tal on üks stabiilne isotoop massiarvuga 55.Omadustelt on mangaan metall.
Madalatel temperatuuril on pooljuhid praktiliselt isolaatorid, kuid kui aine temperatuur tõuseb, siis tõuseb ka elektronide kiirus.
Masinvormimisel on põhioperatsioonid mehhaniseeritud. Sellega on tagatud valandi suurem täpsus ja töö kõrgem tootlikkus.
M4c – tüüpi karbiidid (kus M tähendab metalli ja C süsinikku), need võivad mitmesuguse valemiga avalduda.
Madallegeerterased - 30% (legeerivaid elemente alla 10%) D. kõrglegeerterased -30% (legeerivaid elemente üle 10%) Score: 2/10
Mahuline sisaldus on 20…60%. Tähtsamateks lihvimismeetoditeks on välisümarlihvimine, siseümarlihvimine ja tasalihvimine.
Madala si - sisalduse puhul moodustub räni tardlahus rauas ning tema mõju grafitiseerimisel sama hästi kui puudub.
Masinate konstrueerimisel on väga raske pakkuda teatud „konstrueerimise eeskirju“ – lahendusi igale võimalikule probleemile.
Madalaim tihedus on kuivas keskkonnas kivistunud katsekehadel, mille põhjustab arvatavasti katsekehadest eralduv niiskus.
Madalnoolutus – kuumusega 150°-220° C, vähenevad sisepinged, kuid teras säilitab suure, kulumiskindla kõvaduse.
Mag - keevitusel kasutatakse elektroodina keevitustraati, mis on legeeritud Mn ja Si oksiidide taandamiseks.
Madalsüsinik - ja madallegeerteraseid tavaliselt lõõmutamise asemel normaliseeritakse, sest omadustel pole vahet.
Makromolekul on ehitatud madalmolekulaarsetest ühendidest – monomeeridest, mis on ühendatud kovalentsidemetega.
Mag – keevitust b. räbustis keevitust c. elektroodkeevitust e. käsikaarkeevitust d. MIG – keevitust
Magneesiumsulamitel on kristallidevaheline korrosioon koormuse all ja selle juures toimub vesiniku eraldumine metallist.
Mahb - 32 Juhendaja: Töö tehtud: Esitatud: Arvestatud: Andres Laansoo 27.10.2009 4.11.2009 Ülesanne 1
Magnaaliumid - põhiliseks legeerelemendiks on Mg, suure tugevusega, amdalda kuumutustugevusega, halvasti
Magnatiliselt phmetel on see kitsas ja suur magnetiline läbitavus, küvadel aga väike magnetiline läbitavus.
Magneesiumi tihedus on väiksem kui alumiiniumil ja seetõttu on võimalik roboti kaalus päris palju võita.
Maltspuit on üldiselt väiksema vastupanuvõimega ning kahjustused toimivad seal kiiremini.
Maltspuit – keskosa ei erine от perifeerse osast värviga, ega niiskusesisaldusega.
Mag - keevitus 0,7....1,0 0,6...1,5 0,5....0,7 1,8....3,2 Gaaskeevitus 21 4 2 27
Maitses on tunda koore maitset, meeldiva maitsega, suhteliselt pehme konsistentsiga.
Malm on ka rabe, mistõttu ei sobi töötlemiseks plastilise deformatsiooni abil.
Malmid – sulamid, mille süsinikusisaldus on üle 2,14% kasutusel kuni 4%-ni.
Mahtvormimse erimiteks on valtsimine, ektrudeerimine, tõmbamine, sepistamine ja vormistamine.
Makromolekulide – polübensotiasool (PBT) ja polübensoasool (PBO) sisseviimisega.
Marmor on lubjakivist moodustunud kivim ja kuulub moondekivimite hulka.
Marten - siitsed ja austeniitsed .Kasutatakse näit, tuumareaktorites.
Makroanalüüs - suurendust kasutades või palja silmaga materjali uurimine.
Magusavõitu on pisut süttiv suitsu veniv, tahke levitades jääk kõva.
Maksimaalne c - sisaldus on võrdne lähtefaasi- austeniidi C-sisaldusega.
Martensiitmuutuse temperatuurile ehk martensiidi tekke termperatuurile, ärme täna räägi.
Masinate koostisosadeks on mehhanismid, mis muudavad üht liiki liikumist teiseks.
Madratsikatted on üldjuhul valmistatud puuvillast ja/või polüestrist.
Madalamal katsetustemperatuuril on löögitugevus väiksem ja kõrgemal temperatuuril
Makromolekulidel on enamasti lineaarne või veidi hargnenud struktuur
Makromolekul on paralleelsete kimpudena koondatud mitsellideks.
Madallt - s leegerel-te sisaldus <5%. Margi algul näid.
Martensiit on faas, mille poole me püüdleme karastamisel.
Mag - il) ja tundlikkus ebapuhaste pindade suhtes.
Malmi survetugevus on ligikauda 2 korda suurem kui tõmbetugevus.
Malm on heade valuomadustega ja odavam kui teras.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Magnetpulberkatse – Tugevus (strength)– võime purunemata taluda koormust, Magnetmeetod põhineb magnetvälja hajumisel ebaühtlast temperatuuri; tugevusnäitajad on metallis asuvate tühikute või mittemetalsete lisandite voolavuspiir, tugevuspiir toimel.
Mardikas on 6–9 mm pikk, vastne kuni 9 mm pikk.
Magnaalium on väga korrosiooni kindel sulam.
Malts - ja lülipuitu on raske eristada.
Masinvormimise puhul on suur tähtsus mudelikomplektil.
Malm on külmalt deformeeritav.
Masinaehituses on laialdaselt kasutatav.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Makrostruktuuril on väga suur osa mängida puidu kuivatamisel.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Malmi sulamistemperatuur on madalam kui terasel ja seetõttu sobib detailide valuks.
Vote UP
-4
Vote DOWN
Malmi sulamistemperatuur on madalam kui terasel ja seetõttu sobib detailide valuks. Malm on ka rabe, mistõttu ei sobi töötlemiseks plastilise deformatsiooni abil.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun