Sõnu seletav sõnaraamat

Magneesium on keemiliselt aktiivne, kuivas õhus püsiv (kattub õhukese, kuid tiheda oksiidikihiga), temp° 600 – 650° C süttib õhus, moodustades oksiidi ja nitriidi, põleb süsinikdioksiidis, külma veega reageerib aeglaselt, kuumast veest tõrjub kergesti välja vesiniku, kõrgemal temp° ühineb väävli, süsiniku, läämastiku, halogeenide, vesiniku jt. Mittemetallidega, reageerib kergesti hapetega, metallidega moodustab sulameid.
Magneesium on keemiline element järjenumbriga 12, asub IIA rühmas, 3. perioodis, magneesiumi sümbol on Mg. Magneesiumil on kolm stabiilset isotoopi massiarvudega 24, 25 ja 26. Omadustelt on magneesium väga kerge metall.
Magneesium – 500kg lehma organismis on 200-300 g Mg, 70kg inimese organismis on 20-28 g Mg. Ülesanded: osaleb fermentatiivsetes protsessides, rakkude regeneratsioonis, hapniku utiliseerimises, glükolüüsis, pidurdub närvierutuse ülekannet (kuraaresarnane toime), laiendab veresooni, soodustab fibrinolüüsi.

Magneesiumsulamid on kerged ja heade mehhaaniliste ning tehnoloogiliste omadustega, siis kasutatakse neid väga palju lennunduses, aga ka transpordivahendite, tehiskaaslaste ja rakettide konstruktsioonis, aparaadiehituses, elektroonikaseadmete, konteinerite, olmeseadmete, karkassmööbli jm valmistamisel.
Magneesium on keemiline element järjenumbriga 12. ning tema suhteline aatommass on 24,305. Sellel on üpris väike tihedus: normaaltingimustel 1,738 g/cm3. Magneesiumi sulamistemperatuuriks on 648,8 °C ning keemistemperatuuriks on sellel 1095 °C. Magneesium on hõbevalget värvi ja läikiv.
Magneesiumil on palju kasulike omadusi: magneesium on üks odavamaid ravimeid vererõhu langetamiseks, magneesium osaleb veresoonte lõõgastamisel, vähendab trombide teket ning selle tarvitamine õiges koguses aitab leevendada ka stressi, sest see lõõgastab lihaseid ning rahustab närve.

Magneesium on vahevöös levikult kolmas element, moodustades sellest umbes 20%. Seda leidub ka maakoores, 2,0 mooliprotsenti, maailmameres (1 m3 sisaldab 1300g/t magneesiumiioone), soolajärvedes (kuni 30% magneesiumkloriidi), vihmavees, organismides ning mineraalides ja kivimites.
Magneesiumi aatommass on 24,305. • Magneeiumi sulamistemperatuur on 648,8 °C. • Magneesiumi keemistemperatuur on 1090 °C. • Magneesiumi tihedus on 1,738 g/cm3. • Värvuselt on magneesium läikiv hõbevalge metall, mille pind kattub õhus õhukese, kuid tiheda kaitsva oksiidikihiga.
Magneesiumoksiid on valge värvusega vees vähelahustuv rasksulav ühend.

Magneesium - ja kaltsiumisoolade tekitavad karedust ka teised polüvalentsed katioonid nagu Fe, Mn, Ba, Sr, Zn. Karedus määratakse tavaliselt CaCO3 kogusega mg/l. Eriti pehme on vihmavesi ja destilleeritud vesi, üsna vähese karedusega on Eesti lahtiste
Vote UP
-1
Vote DOWN
Magneesiumirikkad on kõrvitsa ja päevalilleseemned, nisukliid, parapähklid, kakaopulber, mandlid, India pähklid, kreeka pähklid, pistaatsiapähklid, kookoshelbed, teraviljatooted (täistera-, kaera- ja neljaviljahelbed, tatar, nisuidud, hirss, kama). Mõõduka magneesiumisisaldusega taimesaadused on täisteraküpsetised, seemnetega saiad, läätsed, herned, riisi- ja odratooted, makaronid, aprikoosid, banaanid, õunad, toored lehtköögiviljad.
Magneesiumil on ka oluline osa ka maise biosfääri funktsioneerimisel – Looduses, kõikide taimede klorofülli koostises oleva magneesiumi üldhulka hinnatakse 100 miljardile tonnile. Klorofüll sisaldab ligikaudu 2% magneesiumi.

Magneesium - (MgSO4), kaltsium- (CaSO4) ning kaaliumsulfaat (K2SO4). Soolsusest sõltub suuresti veekogu elustiku liigirikkus, ning see on suurim normaalsoolsusega vees, üsna suur magevees ja madalaim magestunud (riim-)vees.
Magneesium on hästi lõiketöödeldav ja keevitatav. Tehnikas kasutatavad magneesiumsulamid on hästi kuumvormitavad ja valatavad, millest tulenevalt liigitatakse magneesiumsulamid deformeeritavaiks ja valusulameiks.
Magneesium – kuulub luukoe koostisesse, vajalik südamelihaste norm tööks ja vereringe reguleerimiseks; leidub kõikides rohelistes taimedes, rohkem täisteraviljatoodetes jne; loomsetes enim juustus, kalas jne.

Magneesiumi valusulamid on hea vedelvoolavusega, mis tagab valandite suure tiheduse ja kor- rosioonikindluse. Sulamid on kuumustugevad: nad võivad töötada pikaajaliselt temperatuuril 250 °C, lühiajaliselt ka 350 °C juures.
Magneesium on mitme kivimit moodustava mineraali põhikoostisosa. Magneesiumi sisaldavad ka puu- ja köögiviljad (eriti aprikoosid, virsikud, tomatid ja kapsas). Seda leidub ka teraviljasaadustes, piimas ja lihas.
Magneesiumi sulamites on peale intermetalliliste ühendite eutektilised segud ja tahked lahused. Kõige tähtsam magneesiumisulam on elektron (3–10% alumiiniumi, 0,2–3% tsinki, ülejäänu magneesium).

Magneesiumkarbonaadid ehk katlakivi. See tekib meie sanitaartehnikaseadmetes ja vee kuumutamisega seotud kodumasinates, alates vannitoa segistist, pesu- ja nõudepesumasinate, kohvimasina ja veekeetjani.
Magneesium on nii tugev redutseerija, et ta reageerib ägedalt kuiva jääga: 2Mg + CO2 → 2MgO + C . Magneesiumoksüdeerub magneesiumoksiidiks ja kuiv jää redutseerub tahkeks süsinikuks.
Magneesiumkarbonaat on kohev valge kristalne aine, mida kasutatakse hügieeni- ja kosmeetikavahendite (hambapasta, puudrid) ning metallide puhastusvahendite valmistamisel ja klaasitööstuses.

Magneesiumisulam on elektron (3–10% alumiiniumi, 0,2–3% tsinki, ülejäänu magneesium), mida tugevuse ja väikese tiheduse tõttu kasutatakse rakettide ja lennukite ehitamisel.
Magneesium - looduses leidub magneesiumi: magnesiidis, dolomiidis, silikaatides (oliviin, augiit, asbest, talk, sepioliit). Magneesium on klorofülli vajalik koostisosa.
Magneesiumi varud on praktiliselt piiramatud KASUTAMINE Magneesium on väga kerge metall ning temast valmistatud detailid on näiteks terasdetailidest üle kahe korra kergemad.

Magneesiumil on suurim (negatiivne) standardpotentsiaal (-2,38 V) [07.01.07] nende metallide hulgas, mis kokkupuutes õhuhapniku ja veega püsivad keemiliselt stabiilsena.
Magneesiumirikkad on rohelised lehtköögiviljad ja maitsetaimed (lehtsalat, petersell) ning kuivatatud puuviljad (ploomid, aprikoosid). Vaserikkad on kukeseened ja kaunviljad.
Magneesiumi ioonid on aktivaatorid reaktsioonides, mis nõuavad ATP-d, näiteks lihase kokkutõmbumine, naatrium-kaalium-pump ning valkude, rasvade ja nukleiinhapete süntees.

Magneesium on samuti aktiivne metall, kuid vähem aktiivsem kui kaltsium, sest ilma kuumutamiseta oli reaktsiooni väike, kuumutamisel reaktsiooni suurenes.
Magneesiumhüdroksiidi või – karbonaati. MgO lahustub vees vähesel määral ja aeglaselt, ta on termiliselt väga stabiilne, hea soojusjuhtivusega ning halb elektrijuht.
Magneesiumil on rahustav ja stressi maandav ning veresooni laiendav toime STRONTSIUM: Strontsiumiühendeid sisaldavad eriklaasid neelavad röntgenikiirgust.

Magneesiumi puudus on ka uuringute läbi seostatud migreeniga, maohaavadega, soolte krampidega, astmaga, unehäiretega, väsimusega ja depressiooni kalduvusega.
Magneesiumhüdroksiid on leelis, mis lahustub vees vähesel määral ja annab valge kolloidse suspensiooni. Seda kasutatakse muuseas mao happesuse alandamiseks.
Magneesium on väga tähtis aine kehas ja puudus on tavaline eriti stressi, spordi ja tavalise tööstuslikult toodetud toidu kasutamise puhul.

Magneesium on vajalik (südame)lihaste töös, osaleb vereringe reguleerimises, ainevahetuses, luustiku moodustumisel ja aktiveerib ensüüme.
Magneesiumaatomid on rakkudes seotud nukleiinhapetega (DNA; RNA). Raua aatomid esinevad punaliblede (erütrosüütide) valgu hemoglobiini koostises.
Magneesiumisulamist liiv - või muldvormvalu teel. Mootoriploki kaudu kantakse kerele üle ka kõik mootori tööst esile kutsutud tasakaalustamata jõud.

Magneesiumi tihedus on 1740 kg/m³ ja sulamistemperatuur 650ºC. Magneesiumit keemilise aktiivsuse tõttu masinaehituses puhtal kujul ei kasutata.
Magneesiumitüki mass on 5,82 mg. Tegelik mass oli 6,3 mg, järelikult suhteline viga on 7,62 %. See on alla 10 %, järelikult katse on arvestatav.
Magneesiumsulamid on hästi kuumvormitavad ja valatavad, millest tulenevalt liigitatakse magneesiumsulamid deformeeritavaiks ja valusulameiks.

Magneesium on hästi lõiketöödeldav ja keevitatav, kuid ta pole nii plastne ja ka nii hästi külmsurvetöödeldav kui alumiinium.
Magneesiumi puudus – väikesed helerohelised ümmardused laigud, mis asetsevat kaootiliselt leheraagude vahel, alates alumistest lehtedest.
Magneesium - Saadakse põhiliselt taimsest toidust(teraviljatooted). 1) Loomadel on Mg luukoe koostises rasklahustuvate sooladena.

Magneesiumirikkad on näiteks ka rohelised lehtköögiviljad ja maitsetaimed, nagu lehtsalat ja petersell ning kuivatatud puuviljad.
Magneesiumioonid on kofaktoriks paljude, eelkõige raku energeetikas ja valgusünteesi protsessis toimivate ensüümide puhul.
Magneesium on seotud organismides DNA ja RNA-ga, taimedes kuulub magneesium rohelise pigmendi klorofülli koostisesse.

Magneesium mg on klorofülli, luude, rakukesta koostises, närvisüsteemi talituseks. DNA, RNA- nukleiinhapete koostises.
Magneesiumi aatomid on seotud nukleiinhapetega: DNA ja RNA’ga. Raua aatomid esinevad punaliblede hemoglobiini koostises.
Magneesiumipuudus on iseloomulik kerge lõimisega muldadele (liivmuldadele), mis on enamasti ka happelise reaktsiooniga.

Magneesium on seotud nukleiinhapetega: DNA ja RNA-ga. Taimedes annab rohelise pigmendi klorofülli koostisesse.
Magneesiumsulamitel on kristallidevaheline korrosioon koormuse all ja selle juures toimub vesiniku eraldumine metallist.
Magneesiumi näol on tegemist mineraaliga, mida saab nii toidust kui ka apteekidest ja toidupoodidest toidulisandina.

Magneesiumi tihedus on normaaltingimustel (20 °C) 1,738 g/cm3. See on väike tihedus, umbes 1/4 terase tihedusest.
Magneesium on keemiliselt väga aktiivne aine, reageerib paljude ainetega ja on väga tugev redutseeria.
Magneesium - Mg • Vajalik klorofüllis, luudes, rakukesta koostises ning närvi süsteemi talituses.

Magneesium on hõbevalge metall, mille pind kattub õhus õhukese, kuid tiheda kaitsva oksiidikihiga.
Magneesium on keemiline element järjenumbriga 12. Magneesium asub kolmandas perioodis, IIA rühmas.
Magneesiumi tihedus on väiksem kui alumiiniumil ja seetõttu on võimalik roboti kaalus päris palju võita.

Magneesium on mineraal, mida saab nii toidust kui ka apteekidest ja toidupoodidest toidulisandina.
Magneesium – luude koostises, klorofüllis keskne element, kuulub taimeraku kesta koostisesse.
Magneesium - ammoonium fosfaat (MAP) - Struviit Bauvorhaben: Planbezeichnung: Maßstab: gepr.

Magneesiumhüdroksiid on valge pulbriline ja vees vähelahustuv aine, nõrgalt aluseliste omadustega.
Magneesium - nitriid t 2NH3 + 2Na → 2NaNH2 + H2 – asendub 1 H aatom naatrium- amiid
Magneesiumirikkad on taimsed toiduained, mis sisaldavad klorofülli ning pähklid ja seemned.

Magneesium - oluline taimedel, fotosünteesi läbiviimiseks, nukleiinhapetes vajalik.
Magneesium on litofiilne element, mis kontsentreerub Maa vahevöösse ja maakoorde.
Magneesium on oluline südametegevuse, kaltsium vajalik luustikule ning lihastele.

Magneesium on seotud DNA ja RNA-ga. Taimedel on magneesium klorofülli koostises.
Magneesiumil on oluline regulatoorne funktsioon ka lihaskontraktsiooni mehhanismis.
Magneesium - Vaja luude ehitamiseks ja ATP tootmiseks - pähklid, sojaoad, kakao

Magneesium on keemiliselt küllaltki aktiivne, Magneesium on tugev redutseerija
Magneesiumi tähis on Mg ning paikneb perioodilisustabelis IIA rühmas ja 3. perioodis.
Magneesium – taimedes on Mg võtmeelement, ilma Mg-ta e toimu fotosünteesi.

Magneesiumi vajadus on tõusnud preeklampsiat ja hüpertensiooni põdevatel rasedatel.
Magneesiumi soolad – sõltub vee päritolust), mida mõõdetakse kareduskraadides.
Magneesium on mikroelement, mis on organismis rakusiseselt katiooni kujul.

Magneesium on vajalik südamelihaste tööks ja vereringe reguleermiseks.
Magneesium – oluline luukoe ülesehitamisel ja lihaste lõõgastumisel.
Magneesium - 2) Loomadel vajalik närvisüsteemi normaalseks talitluseks.

Magneesium – kuulub luude koostisesse, on klorofüllis keskne element.
Magneesium - On vaja närvide ja lihaste häireteta koostöö tagamiseks
Magneesiumil on rahustav ja stressi maandav ning veresooni laiendav toime.

Magneesiumit on vaja närvide ja lihaste häireteta koostöö tagamiseks.
Magneesium - nukleiinhapped (DNA, RNA), taimedes klorofülli koostises
Magneesium on aga oma nime saanud Vana- Kreeka linna Magnesia järgi.

Magneesium on mitme kivimit moodustava mineraali põhikoostisosa.
Magneesium on tähtis biometall nii taim- kui ka loomorganismis.

Magneesium on perioodilisussüsteemi tabeli II A rühma element.
Magneesium – rakus 10 korda rohkem kui rakuvälises vedelikus.
Magneesium on oluline mitmete pürotehniliste segude komponent.

Magneesium mg - luudes, rakukestas, närvisüsteemi talituses.
Magneesiumsoolad – kloriidid, sulfaadid jne) ei saa eemaldada.
Magneesiumisulamid on kasutatavatest metallidest kõige kergemad.

Magneesium on vajalik rohkem kui 300 ensüümi tööks.
Magneesium on keha kõige tähtsamate mineraalide seas.
Magneesium on ka väga oliline taimede elutegevusele.

Magneesium on keemiline element järjenumbriga 12. (2)
Magneesium on hästi lõiketöödeldav ja keevitatav.

Magneesium – Kesksel kohal klorofülli molekulis.
Magneesium - Magnee- Süstelahus Hüpomagnesieemia.

Magneesium on vajalik närvisüsteemi talitusteks.
Magneesium on keemiliselt väga aktiivne ja kerge.
Magneesium on väikese tihedusega ja väga pehme.

Magneesium on neljas sagedasem katioon inimkehas.
Magneesiumi määramine - aatomabsorbdsioonspektomeetriliselt
Magneesium – sisaldus sõltub lähtekivimist.

Magneesium on keemiliselt küllaltki aktiivne.
Magneesiumil on ka neerukive ärahoidev omadus.

Magneesium - oksiid MgO 4.36% Vesi H2O 1.52%
Magneesium on hõbevalget värvi ja läikiv.

Magneesium on pehme ja peab vähe vastu.
Magneesium on taimedele makrotoitaine.

Magneesiumi varud on praktiliselt lõpmatud.

Magneesiumoksiid on miljoneid kordi puhtam.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Magneesiumi molaarmass on 24,3 g/mol. [m(g) / M(g/mol)] = [V0(dm³) / (22,4 dm³/mol)]
Vote UP
-3
Vote DOWN
Magneesiumi põlemisreaktsioon on väga eksotermiline ja silmipimestav Strontsiumi ja baariumi juures on eriline see, et põlemise tagajärjel võivad tekkida nii oksiidid kui ka peroksiidid.

Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto


30 päevane VIP +50% ROHKEM

Telli VIP ja ole 30+14 päeva mureta

5.85€

3.9€

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto