Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Lageraie on lubatud puistutes, mis on raiutakse puistust välja teatud hulk puid, tema koosseisust iseharvenemise käigus vanemad kehtestatud raievanusest või on allesjäänud puudele (tulevikupuudele) jääb väljalangevate puude arvel.
Lageraielangi laius – Vastavalt Metsaseadusele ei tohi lageraielangi laius tulundusmetsade kategooriasse kuuluvates, kõvalehtpuu või okasmetsades ületada 100 m ja pindala 5 ha. Pehmelehtpuupuistutes ei tohi laius ületada 150 m ja pindala 7 ha. Kaitsemetsades on maksimaalne langi laius 30 m ja pindala 2 ha. Mida väiksem on raiesmik, seda soodsamad on seal tingimused metsauuenemiseks ja seda lihtsam on ala taasmetsastada.
Lehed 5 - 9 (11) lehekesega kuni 20 cm pikkused paaritusulgjad liitlehed, lehekesed piklikmunajad, leheroots 1…6 cm, pealt tumerohelised, tugevasti läikivad, lehekesed hõredalt kuni tugevalt saagja servaga, puhkedes pronksjad, talvel violettpruunid. Õisikud 30…60 õielised, võrsete tipus asuvate 3…8 cm pikkuste püstiste kobaratena, kuldkollased.
Lageraiet on soovitav teha vaid külmunud pinnasega, vähendades juurepessuohtu, lõhkudes vähem pinnast ja taimestikku, häirides vähem loomi ja linde (k. a. raierahu periood 15. 04.-15. 06.) Lageraielangile jäetakse kasvama Ks ja Mä seemnepuud, millisteks valitakse heakasvulised, terved, heade tüve- ja võraomadustega ning hea viljakandvusega puud.
Lageraie on lubatud puistutes, mis on vanemad kehtestatud raievanusest või on puistu saavutanud kehtestatud keskmise rinnasdiameetri (sihtdiameetri, küpsusdiameetri). Samuti tohib puistu lageraie korras raiuda, kui ta on liiga hõre (kui puistu rinnaspindala või täius on väiksem Metsaseadusega kehtestatust).
Lasundis 5 - 7 kraadi Filtratsioonikoefitsient 40 cm osas muutub 10 astmes 7 korda Turba botaaniline koostis Turbaliigiks nimetatakse enam-vähem ühesuguse botaanilise koostisega turbaid, mille suhteliselt sarnased füüsikalised ja keemilised omadused annavad tunnistust ühistest tekketingimustest.
Laululindudest on männikutes rohkem kuulda metskiuru kõvat häält.Üksildasemates nõmmemetsa osades võib pesitseda meie metsade suurekasvulisemaid ,metsis. Mõnikord uuristab kuiva liivakünkasse meeleldi urge mäger.Noores männikus võib teinekord kohata ka üsna rohkesti kentsaka välimusega
Lehekesi 5 - 9, ,lehekesed elliptilised, pealt paljad,tumerohelised, tugevalt kortsus, alt hallikaskarvased. Õied üksikult või väiksearvuliste õitega õisikutes, väga suured, 5-10 cm läbimõõdus, valkjasroosad kuni tumepunased, lõhnavad, õitseb juunist septembrini.
Langust kuni - 35 C: har. pihlakas, har. toomingas, sanglepp, har. ja punane tamm, har. pärn, har. ja tatari vaher, har. saar, har. jalakas ja künnapuu, h. sarapuu, torkav ja kanada kuusk, euroopa ja kuriili lehis, h. ebatsuuga, har. elupuu, hõbehaab, hall ja mandzuuria
Lahuskoristamine e. kogumine suurendatud vallidest (HAKU):  freesimine;  pööramine;  vallitamine;  laadimine ja väljavedu auna; Lahuskoristamisel esimesed kolm tööliiki moodustavad ühe tsükli, viimane tegevus toimub harvem
Lehed 1 - 3 cm pikad, ja kuni 1,5 cm laiad, ovaalsed kuni elliptilised, terveservalised, pealt tumerohelised, alt sinakasrohelised, paljad, meenutavad sinikalehti. Abilehed väikesed, süstjad kuni munajad, varisevad varakult.
Laiaulatusliku võrgustiku – seeneniidistiku ehk viljakehad (pruunikaskollased). Levib mulla mais-juunis. Haude rajamiseks eelistab mütseeli. Ühe seene mütseel võib mullas hargneda ülemises kihis risomorfide abil juurelt juurele.
Lehed 3 - 5 lehekesega, kuni 20 cm pikad, lehekesed piklikmunajad, kuni 8 cm pikad, terava tipuga, kahelisaagja servaga, alt viltjate karvadega. Õied valged, õitseb juunis, viljad punased, valmivad augustis.
Lehekesed piklik - elliptilised (paralleelsete servadega), kuni 20 cm pikad ja kuni 8 cm laiad, teritunud tipu ja saagja servaga, pealt noorelt tihedalt karvased, alt näärmekarvased, sügisvärvus helekollane.
Lehekesi 5 - 7, munajad või elliptilised, pika terava tipu ja Lehed teravsaagja servaga, 4-8 cm pikad Õied õied väikesed, rohekaskollased, tihedates kerajates pööristes, mille läbimõõt on 3-7 cm
Lehed 5 - 12 cm pikad ja 2-4 cm laiad, äraspidimunajad kuni piklikud, lühikese terava tipuga, laineliselt saagja servaga, pealt veidi karvased, rohelised, alt hallikasrohelised, viltkarvased.
Langetamine on keelatud: • tuule tugevusega alates 6 pallist (40 km/h); • äikese ja paduvihmaga; • tihedas udus, kui nähtavus on alla 50 m; • tuulemurrus ja põlendikel ilma abilisteta.
Lageraie on lubatud mis tahes vanusega või keskmise rinnasdiameetriga männikus, kuusikus, kaasikus, sanglepikus, haavikus ja kõvalehtpuu puistus kui selle täius on 30% või vähem.
Lehe pikkus on 4...6 cm. 57. Harilik toomingas (Prunus padus) ja magus kirsipuu (Prunus avium) Prunus avium - 20 kuni 35 m kõrguseks kasvav jämedatüveline munaja võraga puu pärineb
L latimets - Puistu peapuuliigi keskmise rinnasdiameetriga üle 6cm ja kuni12 cm ning keskmise vanusega alla 1/2 küpsusvanusest. Hall-lepikutes latimetsa arenguklassi ei määrata.
Larix sibirica - Areaal: Venemaa Euroopa osa kirde- ja idaosa, Uraalid, Lääne- ja Ida-Siber. Kõrgus alla 40 m. Koos euroopa lehisega on siberi lehis meil kõige levinum lehiseliik.
Lainepikkustel 10 – 12 µm. Pikalaineliseks muundunud kiirgus viib osa energiat läbi atmosfääri tagasi maailmaruumi, osa tagasi peegeldunud energiast neeldub aga atmosfääris.
Lausmetsakorraldus on suhteliselt tugeva subjektiivse varjundiga, sest osa näitajaid määratakse silmamõõduga ja metsakorraldajat võivad mõjutavad eelmise inventuuri andmed.
Langust kuni - 25 C: har. robiinia e. valge ebaakaatsia, h. valgepöök, har. pöök, põldjalakas, põldvaher, mägivaher, kreeka pähklipuu, har. jugapuu, kaukaasia nulg.
Lage ala - so. lage või üksikute puudega lagendik, raiesmik, põlendik või muu metsata metsamaa, mis sobib metsa kasvatamiseks, kuid mis on antud hetkel metsata.
Lehed 1 - 3 cm pikad, ja kuni 1,5 cm laiad, ovaalsed kuni elliptilised, terveservalised, pealt tumerohelised, alt sinakasrohelised, paljad, meenutavad sinikalehti.
Lehekesed piklik - äraspidimunajad, täkilissaagja servaga, 4….10 cm pikad, teritunud tipuga, pealt tumerohelised, alt sinakad, sügisel värvuvad punastes toonides.
Leedu metsaseaduses on kirjas, et erametsa omanikul pole õigust keelata isikutel oma metsas käia, ühtlasi võib korjata vilju, ravimtaimi, pähkleid, marju ja seeni.
Langust kuni - 350 C: har. pihlakas, har. toomingas, must lepp, har. tamm, har. pärn, har. vaher, har. saar, har. jalakas ja künnapuu, sarapuu, har. elupuu.
Langust kuni - 15 0 C: ranniksekvoia, diferentseerumiseks. põhjust: hukkub, seda valgusenõudlikum ta mammutipuu, virsikupuu, har. pukspuu, küpressid.
Larix decidua - Kasvab looduslikult Kesk-Euroopa mägedes − Alpides, Karpaatides ning Sudeetides. Eestis kasvab paljudes parkides, ka metsakultuurides.
Leedu metsaseaduses on kirjas, et ka erametsades kehtib üldriiklik metsakaitse tuletõrjevahendite süsteem, mida finantseerivad metskonnad ja omavalitsused.
Lehekesi 3 - 7 Paaritusulgjas liitleht Munajad, üksikute teravate hammastega (sisselõiked) Roots kinnituskohast kaetud sinakasrohelise härmatisega
Leedu kogupindala on 6 268 000 ha ja 34,5% (u. 2 160 000 ha) Leedust on kaetud metsadega. 20 aastaga on metsade pindala suurenenud umbes 215 000 ha võrra.
Laast - ja kiudplaat 6,0% Muu 8,2% 8 2002.a. puidutööstuse eksport koguekspordist 19,5% 11 094,3 miljon kr sellest mööbel ja detailid 16%.
Langetussuunda mõjutavad - puu kalle, võra asetus, teised puud, maastik, kokkuveotee, tuul, elektriliinide paiknevus, sõiduteede paiknevus, kraavid, hooned.
Lehed 4 - 7 (kännuvõsust). 10 kaupa võrsete tippudes, valmivad cm pikad, 2,5-4 cm laiad, kolmnurksed Levinud Euroopa ja Aasia põhjaosas.
Lehekesi on 5..7, need on piklik-ovaalsed, pealt hõredalt, alt tihedalt lühikarvased ja hallid, kuni 5 cm pikad ning 1...2 cm laiad.
Lehed 3 - 5 lehekesega, lehekesed piklikmunajad, kuni 8 cm pikad, terava tipuga, kahelisaagja servaga, alt viltjate karvadega.
Laasimist on mõtet teha koos oskusliku ja õigeaegse harvendusraiega Ia, I või äärmisel juhul II boniteediklassi puistutes.
Lehed 3 - 5 hõlmased, hõlmad tipuosas üksikute hammastega, pealt matid, paljad, alapoolelt noorelt paljad kuni karvased.
Lagedal alal on lume sulamise ajal muld veel külmunud ja lume sulamisest tekkinud vesi voolab ära mööda maapinda.
Lank - raiumiseks välja mõõdetud metsaosa, kuid tavaliselt veel raiumata (kuid kasutatakse ka raiutud ala
Leedu metsaseadus on suhteliselt lühike ja lihtne võrreldes Eesti metsaseadusega, mis on palju mahukam ja detailsem.
Laanemetsade muld on hea drenaaziga, viljakas, paiknedes enamasti liivsavimoreenidel, mõnikord kaetud peenliivaga.
Lageraie on raie kus jäetakse kasvama ainult seemnepuud ja säilikpuud ning muu loodussõbralik materjal.
Lehekesed on saagja või kahelisaagja servaga ja terveservase alusega, allküljelt hallikad ning karvased.
Lausmetsakorralduse andmed on üldjuhul keskmisena viis aastat vanad, seevastu SMI kogub metsade kohta andmeid iga aasta.
Laasitud oksad on kuivamiseks otstarbekas ladustada ja hakkida pärast okaste ja leh- tede varisemist.
Lagunemistingimused on head. Huumushorisont on kõrrelised: metskastik, punane aruhein, Umbes 7% metsadest.
Lehed 3 - 5 cm pikad, munajad, pealt tugevalt läikivad,alt hõrekarvased,sügisvärvus punane.
Lageraie - raiutakse peaaegu kõik puud tüvepuit, raietöödega rikutud järelkasv ja loomine.
Lageraie on ka lubatud mistahes vanusega või rinnasdiameetriga, kui täius on 40% või vähem.
Laiad säsikiired on nähtavad palja silmaga ja need on iseloomulikud näiteks tammele ja pöögile.
Lammi muld - tekkinud järvede ja jõgede perioodiliselt üleujutatud aladele – lammidele.
Lehe pikkus on 3...6 cm. 40. Perekond kontpuu (Cornus) ja verev kontpuu (Cornus sanguinea)
Lankide liitmisaeg on ajavahemik aastates, mis on vajalik eelmise raiesmiku taasmetsastamiseks.
Lehekesi 11 - 31, piklikmunajad, terava tipuga, hõredalt saagja servaga, 5-12 cm pikad.
Lankide liitumisaeg - s.o. ajavahemik aastates, mis kulub eelmise raiestiku taasmetsastamiseks.
Lehed ovaalsed - munajad, teritunud tipuga, pealt tumerohelised, alt hallikate karvadega.
Labidaga on võimalik materdada tulekolded ja kasutada seda pinnase pööramiseks.
Langust kuni - 150 C: ranniksekvoia, mammutipuu, virsikupuu, har. pukspuu, küpressid.
Lehed ovaalsed - munajad, 4-10 kokku) moosustavad 31% kõikidest külgroodude nurkades.
Lank - raiumiseks välja mõõdetud metsaosa, kuid tavaliselt veel raiumata.
Lageraied - raiutakse peaaegu eranditult kõik puud raielangil 1 aasta jooksul.
Lauatööstus - palkidest saetakse lauad, prussid, toorikud, tehnoloogiline laast.
Laudpõranda peitsimisega on võimalik muuta puidu värvitooni, samas säilib pinna loomulik
Leede - glei (LG) või leede turvastunud mullad Lähtekivim karbonaatne.
Lageraie on Eestis tingimustes peamiseks viisiks küpse metsa raiumisel:
Langust kuni - 250 C: har. jugapuu, har. robiinia, valgepöök, har. pöök.
Lehed 4 - 6 cm pikad, sama dekoratiivsete värvirohkete lehtede tõttu.
Langemiseks on soodsad. Sageli esinevad mõlemad külmaliigid samaaegselt.
Lagunemiseks on head. Kõdu hulk sõltub otseselt mullaviljakusest: näit.
Leesikaloo - loometsade kõige kehvemate tingimustega kasvukohatüüp.
Lageraie - raiutakse peaaegu kõik puud raielangil 1 aasta jooksul.
Lageraietele on kehtestatud mõningad piirangud, mida ei tohi ületada:
Langust kuni – 25 oC: h jugapuu, h robiinia, h valgepöök, h pöök.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Lankide liitumisaeg - s.o. ajavahemik aastates, mis kulub eelmise raiestiku taasmetsastamiseks. Männi ja kõvalehtpuude loodusliku uuenduse või kultiveerimise korral on see aeg 4 a., kuuse loodusliku uuenduse või kultiveerimise korral 3 aastat ja muudel juhtudel 2 aastat.
Latt – Saetud pinnaga puitmaterjal, mõõdud alla 75*75
Lahemaa rahvuspark - loodud 1971. a. esimese rahvuspargina Baltikumis.
Lehed äraspidimunajad - ümmargusedtömbi- või pisut pügaldunud tipuga.
Lehed kitsas - või laisoomusjad või kahepoolse kitse kerajad.
Lasita - Aken. Liimitud massiivpuidu tootmine - laienev.
Lehekahjurite hävitajatena on tuntud suuri kuhilpesi ehitavad kuklaseliigid.
Lahenduseks on kobraste arvukuse reguleerimine küttimisega.
Laius 95 – 120 mm MUUD SISEVOODRIPROFIILID LIISTUD
Laialdaselt allee - ja pargipuuna nii üksikult kui grupiti.
Larix – suvehaljad ühekojalised kõrged puud.
Laululindude seas on tavalised metsvint ja lehelinnu liigid.
Lae - ja sisenurgaliistud Välisnurgaliistud
Laialeheline ebajasmiin – heledad kolmnurgad, koor on hall.
Lehed 20 - 30 cm pikad, 6-9 paari lehekestega.
Lageraie on ka peamisi puidu varumise viise.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Legeeritud terasteks nimetatakse teraseid, mis sisaldavad legeerivaid elemente: kroomi, volframi, niklit, koobaltit, molübdeeni jt. Legeerivad elemendid avaldavad terase omadustele märgatavat mõju.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun