Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Ioniseeritavat rühma nimetatakse amfolüüdiks. Vaatame näiteks aminohapet glütsiin, H2N-CH2- COOH. Glütsiini karboksüülrühma ja aminorühma pKa väärtused on vastavalt 2,3 ja 9,6. Kui me lahustame glütsiini väga happelises keskkonnas (näit. pH = 1,0), siis on nii glütsiini karboksüülrühm kui aminorühm protoneeritud ja molekul omab summaarset laengut +1. Hakates nüüd lahuse pH-d tõstama (näit NaOH lisamise teel) hakkab toimuma prootoni dissotsiatsioon vastavalt järgmisele skeemile:
Ionisatsioonienergia - energia hulk, mis kulub elektroni I ε= eraldamiseks aatomist ja tuuma mõjusfäärist 2 elektroni afiinsus - energia, mis eraldub siis, kui elektron E liitub aatomile ja moodustub negatiivse laenguga ioon
Ioniidid ehk ioonivahetajad (harvem ka ioonivahetusvaigud) on tahked vees ja orgaanilistes lahustites lahustumatud polümeersed materjalid (polüelektrolüüdid), mis astuvad kergesti ioonivahetusreaktsioonidesse; seega on võimelised oma ioone vahetama lahuses olevate ioonide
Ioniidid on kõrgmolekulaarsed orgaanilised, ka mõned anorgaanilised ühendid, mis vahetavad oma koostisse kuuluvaid radikaale või ioone vees sisalduvate katioonide või anioonide vastu: Na2R + CaSO4 = CaR + Na2SO4
Ionosfäär on Maa ümber olev ioone ja elektrone sisaldav elektriliselt aktiivne atmosfäärikiht (lisa 4), mis tekib Päikeselt Maa atmosfääri jõudvate elektromagnetkiirguse ja elementaar- osakeste toimel.
Ioniseerivateks allikateks on välised mõjurid: röntgenkiirgus, UV kiirgus, kosmilised kiired ja osakesed, radioaktiivsus jms. Nende mõjul tekkivat elektrijuhtivust nimetatakse vahendatud e sõltuvaks elektrijuhtivuseks.
Ionosfäär on planeedi atmosfäär plasmaolekus väliskiht, mida iseloomustavad elektronide ja ioonide suur kontsentratsioon, hea elektrijuhtivus, raadiolainete peegeldamise, murdumise ja neeldumise võime.
Ionisatsioonienergia on energia, mis kulub elektroni eemaldamiseks üksikult aatomilt (või molekulilt). Mida väiksem on ionisatsioonienergia, seda meelsamini loovutab aatom (või molekul) elektroni ja ioniseerub.
Ionisasioonipotentsiaali tõttu on nende omadused leelismuldmetallide omadest erinevad (nende hüdroksiidid ei lahustu vees ega ole leelised). Mõnikord arvatakse leelismuldmetallide hulka ka berüllium ja magneesium.
Ionosfaar on laetud positiivselt, maapind negatiivselt, takistus kogu maapinna ja kogu ionosfääri vahel on ca 200 oomi, pinge 250−300 kV. Elektrivälja atmosfääris hoiavad alal pilved.
Ionisatsioonienergia - on energia, mis kulub elektroni eemaldamiseks üksikult aatomilt (või molekulilt). Teisiti öeldes on tegemist elektroni seoseenergiaga aatomis (või molekulis).
Ionesco on absurditeatri peamine esindaja (3, 258). Ta lammutab hoogsalt vana teatri reeglistikku, pelgamata kõige pöörasemaid moondamisi ja groteskseid kujutlusmänge.
Ioniseeruvad – Li, Na, K, Rb, Cs, Be, Mg, Ca, Sr, Ba, B, Al, Sc, Y, lantanoidid, ©, Si, Ti, Zr, Hf, Th, (P), V, Nb, Ta, Cr, (W), U, F, Cl, Br, J, Mn, (H, Tl, Ga, Ge, Fe)
Ioniidid – teatud kõrgmolekulaarsed ühendid või Ca, Al silikaadid (näit. tseoliidid), millel on võime adsorbeerida oma pinnale lahustest anioone või katioone.
Ion on something that the individual is involved in, or simply expressing your congratulations on the person’s success for some- thing recently achieved.
Ioniseeriv kiirgus – alfa, beeta ja gamma (kõige vähem tundlikud bakterid). Vesi – eluks vajalik ressurss, mille kättasaadavus on elu limiteerivaks faktoriks.
Ionosfääris on elektronide ja positiivsete ioonide kontsentratsioon kõikjal väiksem neutraalsete aatomite omast (320km kõrgusel on näiteks 1/120).
Ioniseeriv kiirgus – kiirgusm mis tekitab vabu elektrone, lööb aatomist välja elektroni ja tekitab vaba radikaali, mis võib tekitada vähkkasvaja.
Ionisatsioonenergia - elektronide eraldumine neutraalseist aatomeist või molekulidest. See teooria kestis 11. Aastat, enne kui tuli kvantmehaanika.
Ionisatsioonikamber – teatud väljatugevusest hakkavad nad gaasi neutraalsete osakestega nii tugevasti põrkuma, et vabanevad uued laengud.
Ione – tumedajuukseline imekaunis naine, kellest igaüks oleks võinud rääkida Pompeji’s. Glaucuse armastatu.
Ioniseeriva kiirgusega - toime avaldub lühemate lainepikkustega kiirtel alla 100 nm. Steriliseerimine mitteioniseeriva kiirgusega.
Ionisatsioonienergia - esimesed eionisatsioonienergiad I kasvavad perioodis vasakult paremale ja rühmas vähenevad ülalt alla.
Ioniseeriv kiirgus - kiirete mikroosakeste voog ja lühilaineline elektromagnetkiirgus, mis ioniseerib aatomeid ja molekule.
Ionisatsioonienergia on energia, mis on vaja anda n elektronile peale seda kui n – 1 elektroni on juba aatomist eemaldatud.
Ionisatsioonienergiad on tunduvalt suuremad ja afiinsus elektroni suhtes palju madalam kui antud perioodi teistel elementidel.
Ioniidid on materjalid, m,illel on omadus vahetada nende koostisesse kuuluvaid ioone ioonide vastu mis on vees.
Ionisatsioonienergia on alati kõrgem kui esimene, eriti veel, kui elektron tuleb ära võtta sisemisest elektronkihist.
Ionofoorid on ühendid (valgud), mis asuvad membraanis ning transpordivad metalli-ioone läbi membraani.
Ionisatsiooni toimumiseks on osakesele vaja anda energiahulk, mis on suurem antud osakese ionisatsioonienergiast.
Ionisatsioonienergia on energia, mis kulub, et kõige nõrgemini kinnitatud elektroni aatomist lahti rebida.
Ioniseerivateks kiirgusteks on kosmiline kiirgus, röntgenkiirgus ja radioaktiivsetest materjalidest tulev kiirgus.
Ioniseerivl kiirgusel on suurem läbivusvõime, on võimeline esile kutsuma bioloogilist ja keemilist mõju.
Ionisatsioonienergia on energia, mis kulub elektroni eemaldamiseks üksikult aatomilt (või molekulilt).
Ion rattakiiver on d3o Mootoratta kiiver filmist Tron sõideti võidu kangaga kaetud rattaseltsid.
Ioniseeruvad lahustid – sellised, mille molekulid on polaarsed ja dielektriline läbitavus on kõrge.
Ionosfääris on mitu ionisatsiooni suhtelise maksimumi piirkonda: D kiht, E kiht, F kiht.
Ionosfäär ise on äärmiselt huvitav ja mõistatuslik ala, kus juhtub muudki põnevat.
Ioniseerival kiirgusel on meditsiinis kaks väga erinevat kasutusala – diagnostika ja ravi.
Ioniseeriv kiirgus on võimeline aatomitest ja molekulidest elektrone välja lööma.
Ionosfäär on atmosfääri osa, mis on päikesekiirguse poolt ioniseeritud.
Ioniseerival kiirgusel on kumuleeriv mõju ja see tapab rakud kõrgete dooside korral.
Ionisatsioonienergia on energia, mis kulub elektroni eelmaldamiseks aatomist.
Ionisatsioonienergia – energia, mille tulemusel elektron lahkub aatomist.
Ioniseeriv on lühimalainelisem ja energiarikkam kiirgus.
Ionisatsiooniisomeeria – [CoBr(NH3)5]SO4 ja [CoSO4(NH3)5]Br
Ionisatsioonienergia on alati endotermiline ΔH > 0
Ioniseeriv kiirgus – nt. radioaktiivne kiirgus.
Ioniseerivad – gaasist saab plasma.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ionosfääris on tingitud sellest, et elektrilaengud pannakse raadiojaamast saabunud elektro- magnetilise välja mõjul võnkuma ja need põrgates omavahel kokku tekitavadki soojust.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun