Tunnikonspekt
Tunnikonspekti aluseks on põhikooli näidistunnikonspekt Anu
Raudsepa materjalidest loengu
Ajaloo ja ühiskonnaõpetuse didaktika juurde.
Klass: 8
Aine: ajalugu
Teema:
Valgustusfilosoofia Õppematerjalid:Tannberg , Tõnu, Laur, Mati, jt.
Uusaeg : õpik 8. klassile I osa.
Avita : 2003 lk 38-41
Tannberg, Ene,
Nagel , Maaja. Uusaeg: töövihik 8. klassile I osa. Avita: 2012 lk 20-21
Lisamaterjalid:
PowerPoint esitlus ”Valgustusfilosoofia” (
koostaja : Terttu-Triin Tomusk)
Õpilaste eelteadmised ja –oskused (teema käsitlemiseks): Õpilased on eelnevalt õppinud ajaloo tunnis (7. klassis) hiliskeskaegsete sündmustega kaasas
käinud muutusi eurooplaste
maailmapildis (
renesanss ja
humanism , suured maadeavastused,
reformatsioon ) ning on tuttavad üldiste poliitiliste oludega 17. sajandi lõpu – 18. sajandi
Euroopas (
absolutism Prantsusmaal ja selle
kehtestamise katsed Inglismaal, usukonfliktid,
sõjalised konfliktid). Õpilased oskavad töötada õpiku ja töövihikuga, oskavad konspekteerida,
on eelnevalt täitnud ja värvinud kontuurkaartide vihikust kontuurkaardi nr 2 ning omavad
ülevaadet katoliikluse ja reformeeritud usuvoolude levikust Euroopas.
Eesmärk: Õpilane saab ülevaate valgustusajastust, teab mis on
valgustus ja millised on selle
iseloomulikud tunnused, omab ettekujutust tähtsamatest valgustusfilosoofidest ja nende
vaadetest (eelkõige nende vaateid ideaalse riikliku korralduse kohta), teab uut mõistete
tähendust ning oskab neid õiges kontekstis kasutada.
Uued mõisted: valgustus , deism, võimude lahusus,
utoopia ,
valgustatud absolutismTähtsad isikud:
Descartes ,
Montesquieu ,
Voltaire,
Rousseau Õpioskused:Kaasõpilastega
suhtlemine , konspekti koostamine, avalik esinemine (küsimustele vastamine).
Õpetaja eeltegevused ja vahendid:Kontrollida, kas tehnika töötab (st arvuti ja projektor).
Töövahendid: õpik, töövihik, tahvel (kriidid/ markerid) arvuti, projektor
Teemaga seonduvad mõisted ja isikud (abiks õpetajale):Humanism on inimese ja inimlikkuse väärtustamine, mis sai alguse hiliskeskaegses Itaalias ja
levis varauusajal ka mujal Euroopas.
dogma – (kr k
dokein – näima, tunduma) arvamus, mis on formaalselt sätestatud uskumiseks
ja tõeks tunnistamiseks. Dogmad sätestab tavaliselt mingi kõrgem autoriteet, näiteks
kirikukogu .
valgustus – periood Euroopa kultuuriajaloos (u 1680. – 1780. aastad), mida iseloomustab usk
mõistuse võimalustesse ning traditsioonide ja autoriteetide hülgamine
deism – 17. – 18. sajandil Euroopas levinud õpetus Jumalast kui maailma loojast, kes aga ei
sega end looduse ja ühiskonna ellu (nö Jumala kui eksperimenti jälgiva teadlase kuju)
valgustatud absolutism – monarhi ainuvalitsuslik võim, mis seadis ülesandeks valgustuslike
reformide teostamise üldise hüveolu saavutamiseks ühiskonnas (ehk: ainuvalitseja valitseb
valgustusfilosoofia põhimõtete alusel)
utoopia – välja mõeldud ideaalriik või ideaalne ühiskond. Ka on selle sõnaga tähistatud
selliste ühiskondade loomiseks reaalselt asutatud kogukondi. Kõnekeeles nimetatakse
utoopilisteks häid, kuid mingitel põhjustel mitteteostatavaid
ettepanekuid . Termin pärineb
Thomas More'i teosest "De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula
Utopia ", mida
tavaliselt
teatakse pealkirja "Utoopia" all. More lõi sõna "utoopia" kahest
kreekakeelsest sõnast –
outopia, mis tähendab mitteeksisteerivat kohta, ja
eutopia, mis tähendab head kohta.
Traktaat (ladina keeles
tractatus, "käsitlus", "arutlus") on teadusteksti vanem vorm, mis
tavaliselt kujutab enesest lühemat teatud teemat käsitlevat kirjalikku teksti. Tänapäeval
kirjutatakse traktaate põhiliselt religiooni, poliitilika või ka
kaunite kunstide mõne valdkonna
ideoloogia levitamiseks. Sellistel traktaatidel puudub tavaliselt teaduslik sisu.
entsüklopedistid – "Entsüklopeedia ehk teaduste, kunstide ja käsitööde
seletav sõnaraamat"
(prantsuse
Encyclopédie, ou dictionnaire raisonné des sciences , des arts et des métiers) oli
prantsuse esimene entsüklopeedia, mis ilmus kokku 28 köites aastail 1751–1772.
"Entsüklopeedia" väljaandjaid ja kaastöölisi hakati kutsuma entsüklopedistideks (nt Denis
Diderot , Jean le
Rond d'Alembert, jpt)
Thomas Hobbes (5. aprill 1588 – 4. detsember 1679) oli inglise
ajaloolane ,
filosoof ja
matemaatik. Ta oli üks peamisi absolutismi teoreetikuid ning ühiskondliku leppe teooria
algataja. Hobbes’i arvates on riik inimühiskonnale parim eksisteerimisvorm, kuna ilma selleta
valitseks loodusseisund, mis tähendaks 'kõikide sõda kõigi vastu'.
Parimaks riigikorraks, mis selle ära hoiaks, peab Hobbes absoluutset monarhiat, kuna seal on
võim koondunud ühe inimese kätte, kes peaks ideaalis olema õiglane ja omakasupüüdmatu
ning suudaks seaduste ja ettekirjutustega ühiskonda kontrollida. Paljude inimeste
võimulolekut pidas Hobbes ebasoovitavaks, kuna siis tekiksid paratamatult
nendevahelised huvide konfliktid.
Riigi teket kujutas Hobbes ette ühiskondliku leppena: teatud hetkel tulid loodusseisundis
elanud inimesed kokku ning otsustasid, et senise armetu olukorra parandamiseks peab üks
neist saama piiramatu võimu, et kehtestada seadused ja
ettekirjutused , mis ühiskonna kontrolli
all hoiaksid. Maailmast pole teada ühtki riiki, mis sel viisil oleks tekkinud.
John
Locke (29. august 1632 – 28. oktoober 1704) oli inglise filosoof, empirismi peamine
põhjendaja. Aastal 1693 avaldas Locke teose "Mõned mõtted haridusest" ("Some Thoughts
Concerning Education"), mis mõjutas Jean-
Jacques Rousseau'd.
Pooldas
parlamentarismi ja usuvabadust.
Arvas , et riik on oma võimu saanud rahvalt ja peab
tegevuses lähtuma rahva huvidest. Pooldas rahva õigust hakata võimule vastu, kuid taunis
vägivalla kasutamist.
Rene Descartes – (31. märts
1596 – 11. veebruar
1650 ) oli prantsuse matemaatik, filosoof ja
loodusteadlane . Descartes'ilt pärineb kuulus ütlus "Mõtlen, järelikult olen (olemas)".
Ladinakeelne originaal kõlab "
Cogito ergo sum", sellega püüdis Descartes väita, et kui
inimene mõtleb, kas ta olemas on, siis ainuüksi mõtlemine tõendab seda, et ta on.
Charles-Louis de Montesquieu – (18. jaanuar 1689 – 10. veebruar
1755 ) oli
valgustusajastu prantsuse poliitiline mõtleja. Ta on tuntud oma võimude lahususe käsitluse poolest, mida
peetakse tänapäevases riigiteoorias iseenesestmõistetavaks. Tema populariseeris ka mõisted
"
feodalism " ja "Bütsants." .
Montesquieu on
moodsa võimude lahususe printsiibi looja, millest ta kirjutas teoses "Seaduste
vaim". Tema idee oli luua "Parlamentaarne
monarhia ", milles olid eraldatud seadustandlik,
täidesaatev ja kohtuvõim. Seadustandlik võim kuulugu parlamendile, täitesaatev võim jäägu
kuningale ning kohtuvõim vaid sõltumatutele kohtutele. See takistab ühte võimu
omavolitsemast ning kodanike õigused on nõnda paremini kaitstud - seda pidas ta ideaalseks
riigikorraks.
François-Marie Voltaire – (21. november 1694 – 30. mai 1778) oli prantsuse deistlik filosoof,
kirjanik, ajaloolane. Ta sai
kuulsaks näitekirjaniku ja poeedina, hiljem oli tuntud John Locke'i
ja Isaac Newtoni vaadete populariseerijana.
Muuhulgas võitles ta sallivuse ja kodanliku
avalikkuse eest ning katoliku kiriku piiramatu võimu vastu, ka õpetas ta Preisi kuningat
Friedrich II-t.
Voltaire ei uskunud demokraatiasse („Kui harimatu rahvahulk hakkab tegutsema, hukkub
kõik.”). Tema jaoks oli ideaalseks riigikorraks valgustatud absolutism.
Jean-Jacques Rousseau – (28. juuni
1712 – 2. juuli 1778) oli prantsuse filosoof ja kirjanik.
Tema poliitiline filosoofia mõjutas tugevalt Suurt Prantsuse revolutsiooni, samuti Ameerika
revolutsiooni ning uusaegse poliitilise, sotsioloogilise ja pedagoogilise mõtte arengut.
Rousseau poliitiline ideaal oli rahvavõim. Tema meelest pidi kõiki riigiasju arutama
rahvakoosolekul, kuid see oli mõeldav vaid väikeste riikide puhul.
Rousseau oli ka arvamusel, et kultuuri areng on kaasa
toonud kõlbluse languse ning
idealiseeris looduslähedast eluviisi. Temalt pärineb ka üleskutse: "Tagasi
loodusesse !"
Daniel Defoe – (õieti Daniel Foe; 1660. aasta algus või september– 21. aprill või 26. aprill
1731 ) oli inglise kirjanik, kes on kuulus raamatu "
Robinson Crusoe " autorina. Ta on
kirjutanud ka raamatu "Moll Flanders" ja teisi teoseid. (NB! prantsuse aadliseisuse tunnuse de
on ta oma
nimele ise lisanud)
Defoe osales 1685. aastal Charles II abieluvälise poja James
Scotti korraldatud protestantide
mässus James II kroonimise vastu. Mäss sai lüüa,
Scott hukati, ent Defoe pääses
vangivõtmisest ja kohtu küüsist (legendi järgi nägi Defoe mässu järgselt surnuaias redutades
hauakivil nime Robinson Crusoe, millise nime andis ta hiljem oma kuulsaima romaani
peategelasele).
Romaani „Robinson Crusoe“ loetakse üheks maailma kõigi aegade tuntuimaks raamatuks.
Robinsoni prototüübiks oli šotlane William Selkirk, kes pandi ta omal
valikul karistuseks
allumatuse eest 1704. aastal
Juan Fernandeze
saarele Vaikses ookeanis sadu miile eemal Tšiili
rannikust. 1709 korjas kapten Woodes
Rogers ta sealt üles. Defoe merehädaline Robinson
viibis üksikul saarel aga kakskümmend kaheksa aastat.
Tunni osadÕpilaste tegevusÕpetaja tegevusI Tunni
organiseerimine (enne tunni algust)
(klassipäevik/ e-kooli
avamine , õppematerjalid kaasa;
Õpilastel on ajaloo õpik, töövihik
kirjutada tahvli vasakusse serva tunni teema, õpiku leheküljed, ja vihik tunni alguseks laual.
töövihiku leheküljed, kodune ülesanne).
II Häälestus (10 minutit)
• Sissejuhatus (lühidalt tutvustada, mida uut selles tunnis
• Õpilased tuletavad meelde,
õpime).
mis seostub neil sõnapaariga
muutused maailmapildis,
• Olemasolevate eelteadmiste väljaselgitamine/ meelde
pakuvad mõistekaarti sõnu ja
tuletamine: mõistekaart teemal „Muudatused
seoseid .
maailmapildis” (et tuletada meelde, mis eelnevalt õpitust
– 7. klassis, 8. klassi eelnevates
tundides , teistes ainetes
(nt kirjanduses!) – seostub tunni teemaga) – õpilaste
pakutud mõistetest, nimedest ja seostest kujuneb
tahvlile mõistekaart.
(Nt: „7. klassis õppisime, kuidas ja milliste sündmuste
tagajärjel muutus hiliskeskajal ja varauusajali inimeste
maailmapilt . Milliseid isikuid ja sündmusi oskad
nimetada?”)
NB! hästi nähtav roheline kriit või roheline tahvlimarker!
• Eesmärgi püstitus (ülevaate saamine valgustusest ja selle
• Õpilased avavad õpikud lk
tähtsamatest esindajatest, uute mõistete kasutama
38, tutvuvad peatükiga
õppimine).
lühidalt, avavad vihiku ja
valmistuvad
konspekteerimiseks.
III Õppimine – meetodid (20 minutit)
• Õpetaja loeng, mida illustreerib PP esitlus - antud
• Õpetaja loengu jälgimine,
peatüki pidepunktid, nende lahtiseletamine. Õpilastelt
konspekteerimine
suunavate küsimuste küsimine, nende
vastuste kasutamine näidete
esitamiseks ja teema jätkamiseks.
• Küsimustele vastamine
(silmamälu, käeline mälu,
küsimustele vastamine,
järelduste tegemine),
töövihiku täitmine.
• Õpikus olevatele piltidele ja lisatekstidele tähelepanu
• Õpilased uurivad esitluses ja
juhtimine, nende põhjal küsimuste esitamine.
õpikus olevaid pilte,
loevad (Nt: „Millised on Descartes’i „mõistuse
rakendamise lisatekste, vastavad õpetaja
reeglid”? / „Mis on võimude lahusus?” /”Millise palvega
küsimustele (silmamälu,
pöördub Voltaire Jumala poole oma traktaadis
küsimustele vastamine,
„Sallimatuse vastu”? / „Mis on traktaat?”)
järelduste tegemine).
• Õpilased kuulavad üksteise
vastuseid, arutatakse
omavahel (nt mis on traktaat)
IV
Peegeldumine (15 minutit)
• Teadmiste rakendamine. Õpetaja palub tegeleda
• Õpilased loevad õpiku teksti
töövihiku täitmisega. Õpetaja kannab tunni e-kooli ja
ja täidavad töövihikut.
märgib puudujad.
• Kokkuvõte ja
hinnangud ning neist tulenevad järeldused.
Õpetaja küsib, kas töövihiku ülesanded on tekitanud
täpsustust vajavaid küsimusi (võimalusel ei vasta ise
• Õpilased vastavad õpetaja
vaid suunab teisi õpilasi selgitama), mis jäi
tunnist küsimustele, vajadusel
meelde.
esitavad omapoolseis
küsimusi ebaselgeks jäänud
asjade kohta (nt töövihikus)
• Õpetaja juhib tähelepanu kodusele ülesandele: töövihik
lõpetada, uute mõistetega (valgustus, deism, võimude
lahusus, utoopia, valgustatud absolutism) vihikusse
• Õpilased kirjutavad koduse
laused koostada – abiks on õpik, töövihik ja konspekt.
töö päevikusse.
• Tunni lõpetamine.
• Tunni lõpetamine
Kõik kommentaarid