Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Varras on jõudnud anduri alumisse piirkonda(aju saab teada, et noole kõrgus on kaalumiseks sobiv) ja edasi liikudes ülemisse tundlikuse piirkonda annab teise signaali(nool on sobivast piirkonnast väljunud). Juhtaju arvutab materjali kaalu välja rõhu andurilt saadud andmete alusel kaalumisek sobivas noole kõrguses(andmed, mis tulevad andurilt N1) juhul kui on olemas signaal, et kopp on suletud asendis(N2). Kui mõnelt andurilt ei tule sobivat signaali, ei toimu ka kaalumist.
Välisisolatsioon – õhkvahemikud ja seadmete tahke isolatsiooni õhuga kontaktis olevad pinnad, mis alluvad elektrivälja ning muude välistingimuste (saast, niiskus, kahjurid jms) mõjule. Välisisolatsioonile mõjuvad tegurid: • õhurõhk p • temperatuur T • absoluutne niiskus H Välisisolatsiooni pindadele mõjuvad lisaks:
Voolutrafo sekundaarmähisesse on ühendatud ampermeeter ja näitab voolu 0,8 A. Milline voolutrafo mõõdab voolu 110 kV poolel ja voolutrafo sekundaarvoolu poolel on nimivool 1A, trafo ülekande tegur on 100. Milline võimsus läbib 110 kV liini antud lõigul? (tegemist on akttivkoormusega).
Ventilaator on elektriseade, mis on ette nähtud gaaside teisaldamiseks (puhumiseks või imemiseks). Neid kasutatakse ruumide tuulutamiseks - ventileerimiseks, õhu puhumiseks ahjudesse, kuivatus- ja jahutus- seadmetes, kliimaseadmetes, kodutehnikas jms.
Valgeks müraks nimetatakse juhuslikku protsessi, mille spektraaltihedus on konstantne kõigi sageduste korral nullist lõpmatuseni ja mille autokorrelatsiooni funktsioon on null kui   0 . Infoks nimetatakse teavet, mida üks süsteem teisele edastab.
Veevarustuse - ja kanalisatsiooniseadmed jne. Tarbijaid tuleb toita kahest sõltumatust toiteallikast (ühe toiteallika pinge kadumisel säilib teise toiteallika pinge), toitekatkestust võib lubada ainult automaatse reservtoite sisselülitamise ajaks.
Võrguettevõtjal on õigus keelduda võrguteenuste osutamisest kui võrguteenuse kasutaja elektripaigaldise ei vasta õigusaktides sätestatud nõuetele või kui võrguteenust ei ole võimalik osutada tarbijast tulenevate muude asjaolude tõttu.
Väliskeskkonnaks nimetatakse termodünaamilist süsteemi ümbritsevat suure mahutavusega keskkonda, mille olekuparameetrid (N: temperatuur, rõhk jne.) ei muutu, kui süsteem mõjutab seda soojuslikul, mehaanilisel või mõnel muul viisil.
Vahekaugustel on läbilöögipinge varraselektroodide puhul suurem kui varras – tasapind elektroodidel, sest viimasel juhul on elektroodide süsteemi suurema mahtuvuse tõttu laeng elektroodidel suurem ja lahenduse arendamine kergem.
Vahemikus 30 – 60 cm). Paigaldades välisseadme liiga kõrgele:  on seadet hiljem raske hooldada  sulatusvesi hakkab tilkuma seina peale  tugevad tuuled halvendavad sulatusprotsessi  seadme üle puudub järelvalve
Valvega alajaam – mehitatud alajaam Valveta alajaam – alajaam mida teenindab alajaamas mittepaiknev personal Regulaarvalvega alajaam – alajaam kus teenindus toimub normaalse tööpäeva kestel või muul vajalikul ajal.
Valgustuskilp – iga liin toidab mitut valgustit (lubatud, iga liini 7. Koormusgraafikud ja neid iseloomustavad tegurid: Elektriseadmete koormuste muutmist kujutatakse graafiliselt koormusgraafikute kohta, kuni näol.
Väljaks nim. temperatturi 1)Q=G 1c1 (t´1 -t´´1)η= G2c2 (t´´2 -t´2) Q-soojuskoormus; mittetäielik põlemine Q3, 3). Meh. Mittetäielik põlemine väärtusi kõigis vaadeldava keha või süsteemi punktides.
Välisõhutemperatuuril - 5 ºC vajab küttesüsteem pealevoolu temperatuuri 35 ºC , siis on ka kondensaatorist väljuva vee temperatuur 35 ºC. Sooja tarbevee valmistamisel tõstetakse kondenseerumistemperatuur umbes 60 ºC.
Vaieldamatult on Eestis maailma üks paremaid kogemusi põlevkivi kasutamisel ning siinsete spetsialistide intellektuaalne potentsiaal arvestatav „puhta söe" tehnoloogiate arendamiseks põlevkivi baasil.
Võimsuse ühikuks on W. 1HP=0,745 kW 1PS =0,735 kW Energia liigid mehhaanilise energia (potentsiaal), soojusenergia (soojus), keemilisusenergia, elektromagneetiline energia, gravitatsioonienergia, tuumaenergia.
Vastavalt sellele on erinevad ka kütuseelementide töötemperatuurid 50 °C kuni 1000 °C. Vesinik ja hapnik (tavaliselt õhk) juhitakse erinimelistele poorsetele katalüsaatorit sisaldavatele elektroodidele.
Vahealajaamad on ette nähtud elektri jaotamiseks keskpingel, võimalikult ka transformeerimiseks näiteks pingelt 10 kV pingele 6 kV. Alajaamade jaotust otstarbe järgi on illustreeritud joonisel 5.31.
Vaakumtorudega päikesepaneelid ehk kollektorid - Vaakumtorudega päikesepaneelide eeliseks on nende suur päikesekiirguse neelatavus ning väliskeskkonna madal temperatuuri ning tuule vähene mõju neile.
Võrdseks 0 - ga, arvestades, et puit on absorbeerinud kasvades CO 2 ümbritsevast õhust ja metsas kõdunedes ta eraldaks samasuure koguse CO2 nagu põletamisel katla koldes.
Vesikütte süsteem on hüdrauliliselt suletud süsteem mis omab kindlat küttekehade, soojuskandja torude ning torustikule paigaltatud armatuuri mahtuvust kindlale kogusele veele.
Vedelkütuste korral on tavaliselt lubatava SO2 emissiooni piirnormina paljudes maades kasutusel väärtused 400 – 1700 mg/m3, sõltuvana katlamaja või elektrijaama võimsusest.
Voolutrafo nimisekundaarvooluks on IEC- standardi kohaselt 1 A või 5 A. Ka pingetrafod jaotatakse mõõte- ja kaitsepingetrafodeks ning seetõttu on nende omadused mõnevõrra teistsugused.
Valentsnivoodel on naaberaatomite elektronide vastastikune mõju suurem ja nivoodest tekivad laiemad tsoonid Tsoonide teke - Valentsnivoode nihkumisega tekib valentstsoon.
Väljuvat kiirgusvoogu nimetatakse efektiivseks kiirgusvooks: E ef = E + RE lang . Omakiirgus on kiirgus mis keha kiirgab enda pinnalt arvestamata ei langevat ega peegelduvat
Välisõhk - 20…+15 Ventilatsiooniõhk +15…+25 Põhjavesi +4…+10 Järve- või jõevesi 0…+10 Merevesi +3…+8 Kalju 0…+5 Maapind 0…+10 Heitvesi >+10
Vaadeldud skeem on iseloomulik suurtele koormuskeskustele, millele viitab kolmemähiseliste trafode kasutamine ja nelja tarbijafiidritega sektsiooni olemasolu.
Väiksema lendosasisald - ga kütus on antratsiit, suurima liigitatakse soojusvaheteid: Eelsoojendid, kondensaatorid, lendosasisald-ga aga puit, turvas ja põlevkivi.
Väliskeskkond – süsteemi S väliskeskkonnaks on kõik see, mis ei kuulu süsteemi S. Avatud süsteem – süsteem, mis on seotud väliskeskkonnaga.
Vahealajaama skeem on joonisel 5.38. Alajaam koosneb kahest 10 kV lahus töötavast latisektsioonist, sisend- ja väljundlahtritest ning trafolahtritest.
Võimsuslüliti on seade, mis on võimeline sisse ja välja lülitama nii elektriahela normaal- kui ka anormaaltalitlusvoolu näiteks lühiste korral.
Valentsed kristallid - Keemiline side luuakse elektronpaaridega (kovalentne side!). Kristallidele on iseloomulik kovalentsete sidemete küllastatus.
Vahemikus 20 – 40 1/min, kusjuures genereeritava elektri sageduse hoidmiseks tuleb see kogu tuulegeneraatori töö ajal hoida püsivana.
Või mpeg - 4 tihendusvormingu korral), • Maapealse televisiooni antennivõrgus ortogonaalset sagedusjaotusega modulatsiooni COFDM.
Valmiduspaus on aeg pärast TLA-d, mille möödumisel TLA automaat on valmis alustama järgmist taaslülitust järgmise lühise korral.
Vastulülituspidurdusse üleminekuks on otstarbekas vahetada ankrumähise otsad, kuna ergutusmähiseid on kaks ja nende otste ümbervahetamine on tülikam.
Välisriikides on enamlevinud mõisted õli ja söe ekvivalent, millede tunnussuurusteks on vastavalt õli ja söe kütteväärtused.
Voolutrafo - vahelduvvooluahelais ampermeetri mõõtepiirkonna laiendamiseks kasutatav eriotstarbeline transformaator.
Võimsates auruturbiinides on mitukümmend rõhuastet, mis konstruktsioonilistel põhjustel võivad olla jaotatud mitme korpuse vahel.
Vankelmootoril on kaks süüteküünalt kütuse segu ühtlasemaks põlemiseks, sest põlemiskamber on pikk ja peenike.
Varasemalt on elektrikatkestuste põhjuseid analüüsinud peale meedia veel konkurentsiamet ja Elektrilevi OÜ.
Vastulülituspidurduses on mootori vool käivitusvoolust suurem, moment on väike, kuna rootorivoolu sagedus on suurenenud.
Ventilatsiooni ulesandeks on ettenahtud siseohu parameetrite tagamine, sealhulgas tervisliku ja mugava sisekliima loomine.
Vasturõhu - turbiiniga seadme võimsus võib olla 1 – 200 MW. Kütusena saab kasutada kõiki kütuseid.
Vagonetiga süsteem on üldjuhul üsna töökindel ning võimaldab loomapidamishoonetes maksimaalset ruumikasutus.
Väljatõmbe süsteem – luuakse ruumides väike alarõhk ja värske õhk tõmmatakse sisse läbi väikeste avade.
Väljatugevus on suurim elektroodide teravate servade läheduses, kus tekib intensiivne ionisatsioon.
Väljaminekud ehk investeeringu puhul on tegemist intressi määraga 0%. generaatorigaas. kogusumma.
Vahelduvvool on ohtlikum, kui alalisvool, kuna organism reageerib peamiselt voolu suuna muutusele.
Veele - veeaurule. Aurugeneraatorist väljub kuiv küllastunud aur rõhuga 65 – 70 baari.
Varieeruda 30 – 90 minutini olenevalt süsteemist ja regioonist kus soojuspumpa kasutatakse.
Väljaks nim. temperatturi väärtusi kõigis vaadeldava keha või süsteemi punktides.
Vastav energia on ionisatsioonienergia Wi Vesiniku aatomi energeetiline spekter n P id e v l
Võimendustegur on 1.1 ja periood 1. Tagasiside võimendustegurid k2=0.2;1.7;4 ja perioodid
Vahemikku 80 - 90 ºC jääb leekpunkt küll siiski kergematel rasketel kütteõlidel.
Vasturõhuga t - i kulukarakteristik sõltub vasturõhust ja on üldjuhul mittelineaarne.
Väikestel vahekaugustel - lähikorrastatus Polükristallid koosnevad paljudest monokristallidest.
Vteg - tegelik õhukogus m3/kg Teoreetilisest õhukogust ei piisa tavaliselt.
Võimsused 3 - faasilistes süsteemides Võimsused ühefaasilises vahelduvvooluringis
Võimsusega 1000 – 1500 MWe. Tuumkütuseks oli kuni 1986. a. madala rikastusastmega 2 %
Välisalajaam – alajaam mis on ette nähtud taluma väiseid ilmastiku tingimusi.
Väärindatud turbakütustest on väga laia levikuga turbabriketid, mida toodetakse freesturbast.
Varieerus 1 - st kuni 198-ni. 4. SAARE- JA HIIUMAA PIIRKONNA VÕRGUANALÜÜS
Ventilatsioonisoojuspumpa on võimalik ära kasutada ventileeritavas õhus olevat soojust.
Võimendustegur on 1.2 ja periood 1. Tagasiside võimendustegurid: k2=0.1;1;4;7.
Vedelikel on sõltuvalt rõhust erinev keemistemperatuur ehk keemispunkt.
Voolumähis on väikese keerdude arvuga ja ühendatakse jadamisi tarbijaga.
Voolupaus on aeg, mille jooksul liin või selle faas ei edasta energiat.
Veoalajaam – alajaam mille põhiülesandeks on elektrivõrgu toitmine.
Väljuvaid fiidreid on jaotusalajaamas vähem ning puuduvad kaarekustutuspoolid.
Vahealajaamade ülesanne on jaotada keskpingel elektrit suurtes koormuskeskustes.
Vooluhulk on tuumaelektrijaamade reaktorites enamasti konstantne.
Väliskeskkonnaks nimetatakse termodünaamilist süsteemi põhivõrrand.
Vaikimisi on see 10% ja see sobib enamikel juhtudel ka mulle.
Vääveloksiide on põhjustatud fossiilsete kütuste põlemisest.
Vastumoment on astmelises sõltuvuses pöörlemiskiirusest.
Vedelikes on molekulid tunduvalt lähenenud teineteisele.
Vedelikueraldaja on vajalik kompressori kuiva käigu tagamiseks.
Vesinik on teiste gaasidega võrreldes hea soojusjuht.
Veskid – toimub kütuse jahvatamine ja kuivatamine.
Väävli sisaldus on kuni 0,05%, mis jääb arvutustest välja.
Voolamine düüsides - nim. muutuva ristlõikega kanalit,
Võimsate g - e korral kasutatakse destileeritud
Vahemikus 0 - kindlaks töötava keha oleku.
Vee keemis - temperatuur sõltub rõhust.
Väljastamisauk on otse ühendatud summutiga.
Väljatõmbe - sissepuhke ventilatsioon
Võimsustarve on võimalik arvutada P= h
Välissein - välissein 39,20 0,08
Vote UP
-1
Vote DOWN
Värelus e. flikker on nägemisaistingu ebaühtlus valguse kõikuvast heledusest või muutlikust spektraaljaotusest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Võimsuslüliti ülesanne on ahela lahutamisel tekkiv elektrikaar kustutada.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Voolujuht on elektrotermiliselt vastupidav lühisele, kui:



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun