Mis veebilehti külastad? Anna Teada Sulge
Facebook Like
Küsitlus


Praktiline töö "Rahvastepall" (0)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Tartu Tamme Gümnaasium
Rando Avarmaa
Eesti Koolispordi Liidu Dumle rahvastepalli
võistluste korraldamine
Praktiline töö
Juhendaja Tiina Tooding
Tartu, 2013

Sisukord


Sisukord 1
Sissejuhatus 3
1. Praktilise töö teoreetilise tausta ülevaade 4
1.1. Pallimängude turniirisüsteemid 4
1.1.1. Ringsüsteemi põhimõtted 5
1.1.2. Ringsüsteemi plussid ja miinused 5
1.1.3. Väljalangemissüsteemi põhimõtted 6
1.1.4. Väljalangemissüsteemi plussid ja miinused 7
1.1.5. Ühe kaotuse süsteem kahe mänguga 7
1.2. Mängude järjekord 8
1.3. Rahvastepalli reeglid 8
1.4. Erinevad rahvastepalli mängimise variandid 10
1.4.1. Mängud kolmikutes 11
2. Tööprotsess 13
2.1. Tööprotsessi kava 13
2.2. Tööprotsessi kava analüüs 14
3. EKSL Dumle võistlustel võistkondade poolt kasutatud mängutaktikate analüüs 18
3.1 . Taktikate analüüs 19
Kokkuvõte 20
Kasutatud allikad 22
Lisad 23
Lisa 1 Väljalangemissüsteemi tabel 23
Lisa 2 Ringsüsteemi tabel 24
Lisa 3 Mängude järjekorra tabel 25
Lisa 4 Täidetud alagrupimängude turniiritabelid 26
Lisa 5 Täidetud finaalide tabel 27

Sissejuhatus


Võistlused on sportlaste arendamise lahutamatu ja väga tähtis osa, kuna ilma võistlustest osavõtuta poleks sporti, poleks sportlaste kasvatamist . Võistlused võimaldavad jõuda kõige suuremate koormusteni, mille käigus õpetatakse sportliku võitlemise oskust, kasvatavad sportlaste tahtmisomadusi ning aitavad anda hinnangut treeningtöö kvaliteedile.
Rahvastepall on väga laialt levinud pallimäng . Ilmselt on iga üks oma nooruses seda mänginud. Rahvastepall on olulisim pallimäng vanuses 7 – 13. Selles vanusegrupis peetakse rahvastepallis kõige rohkem võistlusi ja turniire. Tartu Tamme Gümnaasiumis on rahvastepalliga tegeletud juba mitukümmend aastat. Nendest viimased kuus aastat on korraldanud Eesti Koolispordi Liidu (edaspidi EKSL) Dumle- rahvastepalli võistlusi.
Minu praktilise töö eesmärgiks on korraldada EKSL Dumle- rahvastepalli võistluse Tartu linna voor. Selleks, võistlusi läbi viia
 • Teen turniiritabelid.
 • Koostan mängude järjekorra tabelid .
 • Õpin selgeks võistlusmäärused ja olen kohtunik .
  Teiseks eesmärgiks on jälgida erinevate koolide mängutaktikaid ja neid analüüsida. Veel pakun välja erinevaid rahvastepalli mängimise variante , mida saab kasutada treeningutel.
  Mina oma tööga tahan õppida neid võistlusi korraldama . See töö on kasulik, kuna annab teadmisi võistluste korraldamise kohta ja neid oskusi saab ka edaspidi kasutada. Turniiritabelite koostamine, mängude järjestuse määramine, kohtuniku töö - neid oskusi saab üle kanda teistele sportmängudele
  Eelkõige on see töö väärt lugemist nendele, kes ise rahvastepalli mängivad või õpetavad seda teistele. Näiteks õpetajatele, treeneritele ning päeva- ja mängujuhtidele.

  1. Praktilise töö teoreetilise tausta ülevaade


  Rahvastepall on pallimäng, mida põhikoolis väga palju mängitakse. Ta on suhteliselt lihtne ja õpilased saavad selle selgeks juba mõne tunniga.
  Teised pallimängud nagu korvpall , käsipall, võrkpall ja jalgpall nõuavad pikemat õppimist enne kui laps suudab nendel aladel võistelda.
  Rahvastepallis saab aga võistlema hakata üsna kiiresti.
  Rahvastepall sobib väga hästi viskamise-püüdmise harjutamiseks. See mäng on kindlasti üks laste lemmikmänge. Rahvastepalli mängitakse tavaliselt võrkpalliga, aga võib mängida ka kõikide teiste sobivate kummi- või nahkpallidega (Liik, 2006, lk 95).
  Sport tugevdab tervist, arendab kehalisi võimeid, aitab luua kontakte ja parandab suhteid inimeste vahel. Inimesed teevad sporti, et liikumisest rõõmu tunda, tervist tugevdada, põnevust leida, keha kujundada, suhelda, karjääri teha, ennast näidata ning moodsa eluviisiga kaasa minna. Liikuda on aga vaja sellepärast, et üldse eksisteerida.
  Rahvastepall on mäng, mis kõike seda õpilastele pakub. Seepärast valisin ka võistluse korraldamiseks just selle ala.
  Edasi annan töös ülevaate rahvastepalli võistluste korraldamiseks vajalikest mõistete

  1.1. Pallimängude turniirisüsteemid


  Vaatlen erinevaid süsteeme, et saada teadmisi selle kohta, millised on turniiritabelite võimalikud variandid.
  Minu töö erinebki minu kaaslase omast selle poolest, et uurin põhjalikumalt erinevaid turniirisüsteeme.
  Võistluste organiseerimisel on välja kujunenud kaks turniiritabelite süsteemi: ringsüsteem ja väljalangemissüsteem. Neid kahte süsteemi on võimalik ka kokku segada, mille tulemusel saab tekitada omale kõige sobivama turniiritabeli lahenduse. Võistlussüsteemi valikul tuleb arvestada järgnevaga:

  1.1.1. Ringsüsteemi põhimõtted


  Ringsüsteemi põhimõtteks on, et iga osavõtja mängib iga teise osavõtjaga läbi ning võit saavutatakse kogutud punktide pealt. Ringsüsteemi kasutades kõrgematel võistkondlikel mängudel ei tohi iga võistkond mängida päevas üle ühe mängu. Selleks, et aega maksimaalselt ära kasutada, tuleb osavõtjad jaotada paaridena voorudesse nii, et kõik saavad üheaegselt mängida. Igas voorus on poole vähem mänge kui võistlustel osalejaid. Näiteks kuue osavõtja puhul on viis vooru . Kui osavõtjate arv on paaritu, on voore sama palju kui osalejaid, kuna igas voorus on keegi mänguvaba. Kui osavõtjad jaotatakse alagruppidesse, tuleb arvutused teha iga alagrupi kohta eraldi (Sirel, M. Piisang, 2010, lk 51)
  Paremusjärjestuse selgitamine käib ringsüsteemis läbi punktide. Kui võistlustel ei ole aktsepteeritud viigiga, antakse võidu eest ühe punti ja kaotuse eest null punkti. Kui viik on lubatud, antakse võidu eest 2 punkti, viigi eest ühe punkti ning kaotamise eest 0 punkti. Kui kahel võistkonnal on sama palju punkte, saab määravaks nende omavahelise mängu tulemus – võitja saab kõrgema koha. ( Sirel, Piisang, 2010, lk 51). Näide ringsüsteemi tabeli kohta lisades (Lisa 2).
  Ka rahvastepallis kasutatakse ringsüsteemi ning selles viiki ei tunnistata, kuid erinevalt eelnevatest punktisüsteemidest saab võidu eest kaks punkti, kaotuse eest ühe ning loobumise eest null punkti.

  1.1.2. Ringsüsteemi plussid ja miinused


  Üheks suureks plussiks on see, et ringsüsteem selgitab välja suhteliselt täpse paremusjärjestuse. Negatiivseks küljeks on aga väga pikk ajakulu eriti, kui mängijaid on palju. Aja kokkuhoiuks võib jaotada mängijad või võistkonnad alagruppidesse (Lenk, 1974, lk 6).

  1.1.3. Väljalangemissüsteemi põhimõtted


  Väljalangemissüsteemi põhimõtteks on, et kaotanud osavõtja langeb võistlustelt välja ning võitja saab võimaluse võistelda järgmises voorus.
  Ühe kaotusega väljalangemissüsteemi puhul langeb kaotaja välja kohe peale esimese mängu kaotust. Näide ühe kaotusega väljalangemissüsteemi tabeli kohta lisades (Lisa 1)
  Vooru mõiste on siin sama mis ringsüsteemis. Esimeses voorus kohtuvad kõrvuti olevad numbrid - 1 ja 2, 3 ja 4 jne. Teises voorus kohtuvad esimeses voorus võitnud osavõtjad samas järjekorras - esimese paari võitja teise paari võitjaga jne. Nii peetakse mängud joonestiku lõpuni. Mängu viimases
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele faili TASUTA e-mailile

  Vasakule Paremale
  Praktiline töö-Rahvastepall #1 Praktiline töö-Rahvastepall #2 Praktiline töö-Rahvastepall #3 Praktiline töö-Rahvastepall #4 Praktiline töö-Rahvastepall #5 Praktiline töö-Rahvastepall #6 Praktiline töö-Rahvastepall #7 Praktiline töö-Rahvastepall #8 Praktiline töö-Rahvastepall #9 Praktiline töö-Rahvastepall #10 Praktiline töö-Rahvastepall #11 Praktiline töö-Rahvastepall #12 Praktiline töö-Rahvastepall #13 Praktiline töö-Rahvastepall #14 Praktiline töö-Rahvastepall #15 Praktiline töö-Rahvastepall #16 Praktiline töö-Rahvastepall #17 Praktiline töö-Rahvastepall #18 Praktiline töö-Rahvastepall #19 Praktiline töö-Rahvastepall #20 Praktiline töö-Rahvastepall #21 Praktiline töö-Rahvastepall #22 Praktiline töö-Rahvastepall #23 Praktiline töö-Rahvastepall #24 Praktiline töö-Rahvastepall #25 Praktiline töö-Rahvastepall #26 Praktiline töö-Rahvastepall #27
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 27 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2013-04-20 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 6 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor megarants Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Rahvastepalli võistluste korraldamise kohta kirjalik osa.

  Märksõnad


  Meedia

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  937
  pdf
  Erakorralise meditsiini tehniku käsiraamat
  192
  pdf
  NOORTELAAGRI KORRALDAJA KÄSIRAAMAT
  352
  pdf
  Andekusest ja andekatest lastest
  130
  rtf
  Amundsoni raamat
  161
  pdf
  Juhtimise alused
  1072
  pdf
  Logistika õpik
  139
  pdf
  Spordi üldained 1 tase
  33
  doc
  Rulatamine

  Logi sisse ja saadame uutele kasutajatele
  faili e-mailile TASUTA

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  või
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun