Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Soome haridussüsteem (4)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris
Tartu Ülikool
Sotsiaal- ja haridusteaduskond
Humanitaarainete õppekava
SOOME HARIDUSSÜSTEEM
ALUSHARIDUS
(referaat)
Koostaja : Tiina Tammearu
Juhendaja : Karmen TrasbergTartu 2010
Sisukord
Ülevaade Soome haridussüsteemist 3
Kohustuslik haridus 3
Gümnaasiumiharidus 5
Kutseharidus 5
Kõrgharidus 6
Ülikoolid 7
Polütehnikumid 7
Eripedagoogika 8
Õpetajakoolitus 8
Alusharidus 9
Lasteaiad 10
Eelkooliklassid 11
Kasutatud Kirjandus 12

Ülevaade Soome haridussüsteemist


Soome haridus tugineb inimõigustele, võrdsusele ja demokraatiale. Kõigile lastele ja noortele luuakse võrdsed tingimused hariduse omandamiseks, sõltumata soost, elukohast, vanemate sotsiaalsest või majanduslikuks taustast , emakeelest, kultuurilisest taustast või tervislikust seisundist. Soome koolisüsteem püüab hoolt kanda iga õpilase erivajadustest.
Lisaks eeltoodule väärtustatakse Soome hariduses looduse mitmekesisuse ja keskkonna elujõulisuse säilitamist ning multikultuursuse heakskiitmist. Haridussüsteem toetab kollektiivsust, vastutusvõimelisust ning indiviidi õiguste ja vabaduse austamist. Samuti võetakse arvesse rahvuslikke ja kohalikke erijooni, mõlemat riigikeelt (soome ja rootsi keelt), kaht riigikirikut (ortodoksset ja evangeelset luteri kirikut), saamlasi põliselanikena ning rahvusvähemusi.
Õpe ja sellega kaasnevad õpikud ning muu õppematerjal ja töövahendid on õpilasele tasuta. Samuti on tasuta ka koolitoidud. Kui õppija koolitee on üle viie kilomeetri pikk, lapse vanust või muid tingimusi arvestades liiga raske, väsitav või ohtlik, on õppijal õigus tasuta koolisõidule või piisavale toetusele kooli jõudmiseks. Kui koolisõitu ei suudeta korraldada, on õppijal õigus tasuta ööbida ja nädalavahetustel ning vaheaegadel tastuta ööbimiskohast koju sõita.

Kohustuslik haridus


Koolikohustuslikud on kõik lapsed, kes elavad Soomes. Kohustuslik haridus algab aastal, mil laps saab seitsme aastaseks ning lõpeb, kui põhiharidus on omandatud või 10 aastat pärast koolikohustuse algust. Lapsevanemad või hooldajad on kohustatud tagama, et laps seda kohustust täidab. Kohalikud võimuorganid peavad võimaldama kõikidele kooliealistele lastele tasuta põhihariduse, kes nende võimupiirkonnas elavad. Samuti peab omavalitsus tagama lastele tasuta lõunasöögi, raamatud, õppematerjalid, transpordi ja tervishoiu. Siiski on vanematel õigus valida, kuhu kooli nad oma lapsed panevad.
Kohustusliku hariduse täitmist kontrollivad kohalikud võimuorganid, pidades arvet kõikide kooliealiste laste üle. Vanemat või hooldajat informeeritakse, kui laps tuleb kooli registreerida. Kui last ei ole õigeks ajaks registreeritud, siis võib lapsevanemalt või hooldajalt nõuda tasu lapse järelvalve kohustuse eiramise eest.
Laps võib alustada koolis käimist ka aasta varem. Umbes üks protsent lastest kasutab seda võimalust, kuid arstlikud ja psüühilised kontrollid peavad kinnitama, et ta tuleb koolis toime. Sarnaselt sellele, võib ka hiljem kooli minna ning tuleb läbida samasugused katsed.
Soomes pole kohustuslik koolis käia, kohustusliku hariduse võib omandada ka näiteks kodus. Sellisel juhul peab omavalitsus lapse õpinguid kontrollima. Lapsevanem või lapse hooldaja peab tagama täieliku põhihariduse omandamise. Kodus õppijate arv on minimaalne.
Kuni 1998. aastani oli põhikool jagatud kaheks osaks: 1. - 6. ja 7. - 9. klass. 1. jaanuaril 1999. aastal selline jagunemine lõpetati. Nüüd kehtib üheksa aastat kestev kohustuslik põhikool. Kooliaasta kestab 190 päeva augusti keskpaigast kuni juuni alguseni . Miinimum tundide arv nädalas varieerub 19-st 30-ni, olenedes tasemest ja valikainete rohkusest. Maksimaalne tundide arv on 7 tundi päevas. Tavaliselt kestab tund 60 minutit: juhendamine toimub vähemalt 45 minuti ulatuses ning ülejäänud aeg on puhkamiseks.
Klassi suurust ei ole reguleeritud, väljaarvatud eripedagoogikas, kus maksimaalne õpilaste arv rühmas on 6 – 10, vastavalt nende erivajadustele. Tavaliselt õpivad ühes klassis samaealised lapsed. Lubatud on õpetada ka eriealisi ühes rühmas, eriti väikestes koolides . Õpilased esimeses kuues klassis õpivad ühe õpetaja käe all, kuid kasutatakse ka aineõpetajaid, näiteks muusika - ja kunstiõpetuses ning kehalises kasvatuses. Õpilastel klassides 7 – 9 on erinevad õpetajad peaaegu igas õppeaines.
Õpetajatel on õigus valida oma õpetamismeetodid ja nad saavad kasutada enda õppematerjale. Kohustuslikud õppeained on emakeel (soome ja rootsi keel) ja kirjandus, teine riigikeel , võõrkeeled, keskkonnaõpe, terviseõpetus, usuõpetus või eetika , ajalugu, sotsiaalained, matemaatika , füüsika, keemia, bioloogia , geograafia, kehaline kasvatus, muusika , kujutav kunst , käsitöö, koduökonoomia ja õpilasnõustamine. Põhikooli kahes viimases klassis nähakse ette 4 valikainetundi nädalas, varasemates klassides valikaineid ei ole. Koolidel on võimalik neid oma äranägemise järgi tekitada.
Hindamine on igapäevane
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Soome haridussüsteem #1 Soome haridussüsteem #2 Soome haridussüsteem #3 Soome haridussüsteem #4 Soome haridussüsteem #5 Soome haridussüsteem #6 Soome haridussüsteem #7 Soome haridussüsteem #8 Soome haridussüsteem #9 Soome haridussüsteem #10 Soome haridussüsteem #11 Soome haridussüsteem #12
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2010-05-02 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 107 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 4 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor tintsuus Õppematerjali autor

Lisainfo

Mõisted


Kommentaarid (4)

fthdd23 profiilipilt
fthdd23: olen failiga rahul
15:24 14-02-2018
MSA profiilipilt
S K: abi oli palju
14:11 07-11-2010
Triinuce profiilipilt
Triinuce: Sisukas
07:26 28-11-2014


Sarnased materjalid

352
pdf
Andekusest ja andekatest lastest
198
doc
SOTSIOLOOGIA LOENGUKONSPEKTID
236
pdf
J-Liventaal sissejuhatus õigusesse - I osa
193
docx
Turismiettevõtluse lõpueksami märksõnade konspekt
53
doc
Sissejuhatus sotsioloogiasse konspekt
112
doc
12-klassi kirjanduse lõpueksami koolieksami piletite põhjalikud vastused
62
docx
Kirjanduse lõppueksami materjalid
18
docx
Sotsioloogia eksam - kordamisküsimused ja vastusedFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun