Sõnu seletav sõnaraamat

Kõhunääre on oluline seedenääre, mille nõre sisaldab HCO3- ja ensüüme kõikide toiainete lõhustamiseks. Vesinikkarbonaat tekib pankreasejuha rakkudest pärineva CO2 ja vee ühinemisel. Kõhunõrenäärmes on ensüüme kõikide toitainete lõhustamiseks: proteaasid lõhustavad valke, lipaasid lipiide ja amülaasid süsivesikuid.
Kõhunääre - pancreas Sagarikulise ehitusega hallikasroosa või kollaka värvuse, pehme konsistentsiga parenhümatoosne elund, milles on ühendatud nii eksokriinne kui ka endokriinne nääre. Kõhunäärme eksokriinne osa on seroosne liitnääre, endokriinse osa moodustavad pankrease e Langerhansi saared.
Kõhunääre e. pankreas Eritab insuliini, mis annab maksale korralduse eraldada verest suhkur (veresuhkru sisalduse langetamine). Eritab glükagooni hormooni, mis aktiviseerib hormoonid, mis hakkavad glükogeeni lagundama (veresuhkru sisalduse tõstmine). *Koos nad reguleerivad vereglükoosi sisaldust.

Kõhunääre on   seedeaparaadi   suurimateks   seinavälisteks  näärmeteks. Pikkuselt ja mahult peamine osa seedekanalist paikneb kõhuõõnes. Seedekanal  on   seestpoolt   kaetud   limaskestaga,   mis   suupilu­   ja   pärakupiirkonnas   läheb   üle   nahaks.
Kõhunääre e. pankreas Mao taga  Toodab insuliini (reguleerib veresuhkru taset) ja glükagooni (lagundab glükogeeni glükoosiks). Sugunäärmed Munasarjad- naistel  Mõjutab sootunnuste- vastavalt kas mehe või Munandid- meestel naise (nt. habame või rindade)- arengut
Kõhunääre ehk pankreas: nõre koostis (eraldi lehel), omadused ja eritumise regulatsioon. Kõhunääre on seganääre, st tal on väline kui ka sisesekretoorne osa. Välissekretoorne osa produtseerib kõhunäärme nõret, mis osaleb toitainete lõhustamises.

Kõhunääre EHK PANKREAS NB! Talitleb nii välisnõrenäärmena-seedenääre,kui sisenõrenäärmena. Hormoon INSULIIN- soodustab glükoosi imendumist rakkudesse ja aktiviseerib ensüüme, mis muundavad glükoosi glükogeeniks.
Kõhunääre on kahvatu hallikasroosa värvusega , koma kujuga elund, mis omab sagarikulist ehitust. Pikkus, laius ja paksus vastavalt 16x4x2 cm, mass 70-80g. Eristatakse osi: pea, keha, saba.
Kõhunääre - toodab suhkru ladustamiseks insuliini Jämesool- selles olevate bakterite osavõtul toimuval käärimisel tekib süsivesikutest piimhapet, äädikhapet, süsinikdioksiidi ja

Kõhunääre ehk pankreas eritab: insuliini, mis annab maksale korralduse eraldada verest suhkur; glükagooni, mis aktiviseerib hormoonid, mis hakkavad glükageeni lagundama.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kõhunääre on oluline seedenääre, mille nõre sisaldab HCO3- ja ensüüme kõikide toitainete lõhustamiseks. Kõhunäärmenõres on ensüüme kõikide toitainete lõhustamiseks: proteaasid (trüpsiin, kümotrüpsiinid A ja B, karboksüpeptidaas ning aminopeptidaas) lõhustavad valke, lipaasid (lipaas ja fosfolipaas) liliipde ja amülaasid (α-amülaas) süsivesikuid.
Kõhunääre - kõhunäärmenõre, peensoolenäärmed-soolenõre. Jämesooles- Seedimisprotsessid:mehaanilised, sekretoorsed ja imendumisega seonduvad nähtused.

Kõhunääre ehk pankreas toodab hormooni-INSULIIN, mis muudab üleliigse glükoosi glükogeeniks ( loomne varusuhkur) ja mis talletatakse maksas ja lihastes.
Kõhunääre – neutraliseerib happelise toidumassi; lõhustab süsivesikuid, valke ja rasvu Erituselundid: *Neerud – reduleerivad ainete sisaldust veres.
Kõhunääre on oluline 1) neutraliseerib toidumassi peensooles 2) sisaldab ensüüme, mis lõhustavad kõikki toitaineid 20)insuliin- on diapeetikute haigus

Kõhunääre on seganääre. Tal on nii välis- kui ka sisesekretoosne osa. Välissekretoorne osa reguleerib kõhunäärme osa, mis osaleb seedimises.
Kõhunääre ehk pankreas: o Toodab hormooni insuliin ja glükagoon o Need hormoonid reguleerivad veresuhkru väärtusi ja hoiavad seda stabiilsena.
Kõhunääre - toidu lagundamine lõpule), peensool(toitainete imendumine verre),seedimata toitained jämesoolde,päraku kaudu välja.

Kõhunääre on võimeline insuliini eritama, kuid ta ei funktsioneeri korralikult ning insuliini eritub liiga vähe.
Kõhunääre on oluline seedenääre, mille nõre sisaldab HCO3- ja ensüüme kõikide toitainete lõhustamiseks.
Kõhunääre – toodab insuliini, soodustab glükoosi tungimist rakku ning glükogeeni sünteesi maksas.

Kõhunääre ehk pankreas: Asend Kõhunääre paikneb ristipidi tagumisel kõhuseinal, mao taga.
Kõhunääre – võimaldab toitu seedida, et saada energiat ning materjale keha ehitamiseks.
Kõhunääre – amülaasi, trüpsinogeeni, lipaasi; suured süljenäärmed – amülaasi.

Kõhunääre - insuliin, glükogeen; glükoos‹›glükogeen; suhkruhaigus.
Kõhunääre - Pancreas-asub epigastrumis, ulatudes hüpokondoriumisse.
Kõhunääre on seedeaparaadi suurimateks seinavälisteks näärmeteks.

Kõhunääre - insuliin ja glükagoon – glükoosi sisaldumine veres
Kõhunääre ehk pankreas Paikneb mao taga kõhuõõne tagaseinal.
Kõhunääre ehk pankreas. Makse vahetus naabruses asub sapipõis.

Kõhunääre - Asub kõhus/maos. Toodab Insuliini ja glükagooni.
Kõhunääre on organ, mis asetseb kõhu õõnsuses mao taga.

Kõhunääre - eritab insuliini ja glükagooni (veresuhkur)
Kõhunääre ehk pankreas • Toodab hormooni insuliin.
Kõhunääre ehk pankreas reguleerib veresuhkru hulka.

Kõhunääre on kahjustatud ega erita enam insuliini.
Kõhunääre on veel võimeline insuliini eritama.

Kõhunääre - mao taga olev sisenõrenääre.
Kõhunääre - 99% sünteesib seedeensüüme.
Kõhunääre - toodab insuliini, glükagooni

Kõhunääre on oluliseim seedenääre.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto


30 päevane VIP +50% ROHKEM

Telli VIP ja ole 30+14 päeva mureta

5.85€

3.9€

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto