Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Kultuur, kunst, kunstiliigid (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

Kunstiajalugu , tunnikonspekt 1, õpetaja Liis Reier

Kultuur ja kunst


  • Kultuur(lad cultura ` viljelus, harimine) – inimkonna poolt ajaloo käigus loodud ja loodavate ainelste ja vaimsete väärtuste koguhulk, mis iseloomustab ühiskonna arengutaset .

Kultuur


Aineline e materiaalne kultuur

Tehnika
Tootmisvahendid
Materiaalsed väärtused

Vaimne kultuur

Teadus

Kunst

Filosoofia
Kõlblus
Haridus
  • Kunst on inimtegevuse liik, milles avaldub inimese üldine loomejõud. Kunst on tegelikkuse peegeldamine või taasloomine. Kunsti aineks on elu kogu oma mitmekülgsuses, mida töötleb ja peegeldab kunstnik erilises vormis – kunstilistes kujundites ehk kunstikeeles.

  • Kunstiliigid on kunsti eksisteerimise ajalooliselt kujunenud püsivad vormid ( nt kujutav kunst, muusika , kirjandus, teatrikunst , filmikunst, koreograafia ).

  • Kunstikeel on tehniliste võtete ning kujutus- ja väljendusvahendite kogum, mille abil kunstnik kehastab oma loomingulise kavatsuse kunstiteoses. Igal kunstiliigil on oma spetsiifiline keel nt.

Muusikas – meloodia , rütm , tempo,instrumentatsioon, ...
Maalikunstis – joonistus , värv, perspektiiv , koloriit, valgus-vari, ...
Kirjanduses – sõna, metafoor , allegooria , rütm, riim, ...
Koreograafias – žest, liikumine, piruett, ... jne.
  • Kujutav kunst on kunstiliik , mille väljendusvahendid on nägemismeelega tajutavad pinnalised või ruumilised kunstilised kujundid. Kujutava kunst teos on liikumatu, staatiline ning ei arene ajas.

Kitsamas mõttes on kujutava kunst liigid graafika , maalikunst ja skulptuur . Laiemas mõttes arvatakse kujutava kunst liikide hulka ka arhitektuur , tarbe- ja dekoratiivkunst, fotokunst mis on samuti visuaalselt(nägemismeele abil) tajutavad ruumilised või pinnalised kunstid , ent nende teoste kunstilise lahenduse määravad kasutusotstarve ja tehnilised võimalused.
  • Kunstiajalugu on kujutava kunst liikide (arhitektuur, maalikunst , graafika, skulptuur, tarbekunst ) ajalooline arengukäik. Seda uurib kunstiteadus.
  • Kunstiteadus tegeleb kunstiteoste omavaheliste seostega, kunstnike elu ja loominguga, kunstiteoste sisu ja vormiga, teiste kultuuridega võrdlemisega.
Iseseisvaks valdkonnaks kujunes kunstiteadus alles 19. sajandil, enne peeti seda ajaloo abiteaduseks.

Kunsti osa ühiskonnas ja ühiskonna osa kunstis.


Alljärgnevalt on ära toodud olulisemad valdkonnad ühiskonna ja kunsti st. inimese ja tema loomigu omavahelistes suhetes.
  • Esteetika – (kr aisthetikos ´meelelise tajuga seotud) teadus, mis uurib kauni avaldumist tegelikkuses, ilu ja kunsti olemust. Esteetika põhikategooriad on ilus ja inetu; ülev ja tavaline; traagiline ja koomiline.
Esteetiline elamus – emotsionaalne seisund, mis tekib inimesel ümbritseva tegelikkuse, inimese loodud esemete ja eelkõige kunstiteoste esteetilisel tajumisel.
Esteetiline ideaal – inimese kujutlus täiuslikkusest (nt täiuslikust elust, täiuslikust inimesest jms)
  • Religioon usund , rahvapäraselt usk, inimese suhtumine temast absoluutselt üle olevasse ja tema olemist määravasse tegurisse, mida käsitatakse umbisikulise väena või kujutletakse isikustatud kujul Jumalana, kelle põhitunnused on pühadus ja kõikvõimsus.

  • Eetika – (kr ethos ´komme, harjumus), filosoofia osa, mille käsitlusaine on moraal kui ühiskondliku teadvuse osa ja ühiskonnaelu korralduse oluline lähtealus. Moraali ja kõlblusnormid ja ideaalid on muutunud ja muutuvad ajaloos.

  • Poliitika – ühiskonna ja riigi toimimist korraldav sihiteadlik ja järjekindel tegevus. Poliitikas osalevate huvigruppide eesmärk on riigivõimu omandamine, kasutamine ja säilitamine.

  • Kriitika – (kr kritike ´hinnang) vigadele, puudustele ja vastuoludele osutamine

Kunstiliigid


Arhitektuur (lad architekton ´ehitusmeister) sakraalse ja profaanse ehituskunsti üldnimetus.
  • Profaankunst – ilmalik kunst, mis pole seotud religioosse kultuse ega hardumusega vaid kaunistab igapäevaelu ja ühiskonda. Profaanehitiste hulka kuuluvad näiteks .................................................................................................
  • Sakraalkunst on seotud mingi religioosse kultusega. Sakraalehitiste hulka kuuluvad näiteks .................................................................................................
Arhitektuuri mõiste hõlmab nii ehituskunsti kui ehitustehnikat.Lähtuvalt materjalist eristatakse kolme suurt gruppi: kiviehitus, tellisehitus, puitehitus. 19. saj. lisanduvad uudsed materjalid: raud või teras, klaas, betoon . Nii sakraal kui profaanehitised võivad teatud vormikujunduse kaudu omandada mingi sümboli tähenduse ( nt ristiusu kiriku ristikujuline põhiplaan jms). Varasemal ajal oli valdav osa arhitektuurist sakraalse iseloomuga ,ent alates 19.sajandist saavutas juhtiva rolli profaanarhitektuur.

Skulptuur (lad sculpere ´välja lõikama, raiuma) raidkunst või plastika. Kujutava kunsti olulisemaid žanre, mille puhul valmistatakse jäigast või plastilisest materjalist kolmemõõtmelisi kujutisi. Skulptuuri põhivormid on:

  • Reljeef – skulptuuriteos, mille puhul kujutatud figuurid ja esemed eenduvad tasapinnast millel nad paiknevad ja millega nad kindlalt seotud on. Reljeefe kasutatakse hoonete või esemete kaunistamiseks , neid valmistatakse kivist, savist, kipsist, puidust või tehismaterjalist. Eristatakse madalreljeefi, poolreljeefi ja kõrgreljeefi. Vana- Egiptuses oli levinud ka süvistatud reljeef.
  • Ümarplastika – igast küljest töödeldud ja vaadeldav skulptuur nt figuur, portreeskulptuur , hauaskulptuur, monument vms.
  • Ehitusplastika – teatud ehitise jaoks loodud ja sellega orgaaniliselt seotud figuraalplastika. On enamasti kivist vormitud ning võib asetseda nii sees kui väljaspool hoonet. Eristatakse dekoratiivset või hoonele praktilise eesmärgiga lisatud ehitusplastikat.
Eri ajastutel ja eri kultuurides on domineerinud erinevad skulptuuriliigid.
Maalikunst – Kujutava kunsti valdkond , mille puhul erinevalt skulptuurist luuakse kahemõõtmelisi, st pinnalisi teoseid, milleks kasutatakse värve. Tähtsamad maalitehnikad on akvarell-, guašš -, õli-, pastell -, tempera-, akrüülmaal ja enkaustika ehk vahamaal . Maalikunst on jagatud üksikuteks maaližanrideks lähtuvalt kujutatavast ainestikust ning taas eri ajastutel on domineerinud eri žanrid.
Religioosne maalikunst
  • Müüt ja allegooria
  • Aktimaal
  • Ajaloomaal
  • Portreemaal
  • Maastikumaal
  • Olustikumaal
  • Vaikelu
  • Abstraktne kunst
    Graafika (kr graphein ´kirjutama) mõistet kasutatakse laiemas ja kitsamas tähenduses:
    Koondnimetusena kõikide joonistamisvõimaluste ja sel teel loodud kujutiste kohta
  • Sünonüümina kunstilisele trükigraafikale
    Graafika väljendusvahenditeks on punkt ja joon.
    Tarbekunst – kunsti haru mis hõlmab tarbeesemete valmistamist . Kujundatakse ja teostatakse nt mööblit, keraamikat, rõivaid, klaasi- ja metallitöid, tekstiili jms. Tarbekunst püüdleb seejuures funktsionaalse ja esteetilise ühendamisele.
    Kujundav kunst ehk disain jaguneb
    • Ruumidisain ehk sisekujundus
    • Tootedisain ehk masstoodangus olevatele esemetele esteetilise ja funktsionaalse kujunduse ning vormi loomine

  • Vasakule Paremale
    Kultuur-kunst-kunstiliigid #1 Kultuur-kunst-kunstiliigid #2 Kultuur-kunst-kunstiliigid #3 Kultuur-kunst-kunstiliigid #4
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2015-11-29 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 5 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Denis0231 Õppematerjali autor

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    31
    docx

    ESTEETIKA

    Kadri ESTEETIKA · Umberto Eco ,,Ilu ajalugu", ,,Inetuse ajalugu" · Kraavi, J Postmodernismi teooria ja postmodernistlik... · Aastaarvud ega teoste nimed ei mängi rolli eksamil. Tuleb seletada, millal ja kes mida ütles. Põhimõtted. Mis on esteetika (filosoofiline distsipliin)? Märksõnad: ILU, harmoonia, proportsioon, subjektiivne vs objektiivne, isikupära. INETUS. KUNST. MEELELISE TAJU ÕPETUS. Mis on kunst? Mis on kunstiteos? Mida kujutab kujutav kunst? Aisthetikos ­ meeleliseks tajuks võimeline. Esteetika on filosoofiline teadus kunstist, selle suhetest tegelikkusega. Kas kunst kopeerib seda maailma, mida nad enda ümber näevad ja neid emotsioone ja käitumismustreid või on kunst midagi välja mõeldud, midagi, mis loob uusi reaalsusi? Milline on kunsti suhe ümbritsevasse maailma? Kunst on kunstniku eneseväljenduse viis. Kunst tahab maailma muuta, paremaks teha, inimesi muuta

    Kunstiajalugu
    thumbnail
    32
    doc

    Kordamine kunstiajaloo eksamiks

    Tarbekunsti on sageli liigitatud materjalide järgi (savi, metall, klaas, puit, nahk, tekstiil jne) 20. saj tekkis tehiskeskkonna tööstusliku tootmise kavandamine ­ disain. Maalikunsti ja skulptuuri on nimetatud kauniteks kunstideks. Selline nimetus levis17. ­ 18. saj klassitsistliku esteetika mõjul, mis pidas kunstniku peaülesandeks ilu loomist. 19. saj levis realistlik esteetika, mille järgi kunst peab taotlema tõde ja selleks jäljendama (kujutama) nähtavat maailma. Nõnda muutus tavaliseks väljend kujutav kunst. 20. saj hakati kasutama nimetust vabad kunstid. 2. Kunsti tekkimine ­ megaliitilised ehitised, koopamaalid, pisiplastika. Arvatakse, et esimesed kujutised, mida võiks pidada kunstiks, valmistati vanema kiviaja (paleoliitikumi) hilisemas järgus, mis algas umbes 40 000 aastat tagasi. Keel kasutab tingmärke, mis erineb loomade signaalidest

    Kunstiajalugu
    thumbnail
    180
    doc

    Maastikuarhitektuuri ajalugu 2010

    Ürgaja inimesed mõistsid neid ümbritsevat palju kordi paremini kui tänapäeva inimesed seda suudavad ning seetõttu on üsna loomulik, et just loodusest on pärit need motiivid, mida ürgajal raiuti ehetesse või maaliti seintele. Olenemata erinevatest skaaladest on loomad üksteisega lähedalt seotud, seotud ka kiviseinaga ja kogu koopaga tervikus. Kujundus on kompleksne ajas ja 1 Kangilaski, J. 1997. Üldine kunstiajalugu. Tallinn: Kunst, lk 24...28. Koostanud: 6Kadi Karro Viimati täiendatud 09.02.13 Maastikuarhitektuuri ajalugu 1 2010. a ruumis. Tervikut arvesse võttes on koopajoonised esimesed ja siiani kõige ehedamad kõigist maastikukujunduse intuitiivkunstidest. Umbes samal ajal tekkisid ka esimesed püstkoja- või telgitaolised elamud. Jääaja lõpul muutus ka

    Maastikuarhitektuuri ajalugu
    thumbnail
    477
    pdf

    Maailmataju

    Tegemist on sellise ,,kunstivormiga", mille väljundiks ei ole kaunid maalid, muusika ega arhitektuur, vaid just informatsioon. Seda võib nimetada ka kui ,,informatsioonikunstiks" ehk lühidalt ,,infokunstiks". Võib ka nii öelda, et Maailmataju on mingisuguste erinevate uurimustööde ühtne ( terviklik ) kogum. Kõik inimeste tegevusalad ( informatsiooni vormid ) kogu maailmas koonduvad ainult neile kolmele vormile ­ teadus, religioon ja kunst: Joonis 1 Kogu inimtegevus jaotub kolme suurde valdkonda: teadus, religioon ja kunst. Maailmataju aga koosneb paljudest erinevatest osadest ( uurimustöödest ), kuid kõik need osad moodustavad kokku ühe terviku. Tegemist on tegelikult ainult üheainsa tervikteosega. Maailmataju koostisosad on aga järgnevalt välja toodud. Maailmataju esmasteks koostisosadeks on nö. kolm ,,Suurt Jagu": 4

    Karjäärinõustamine
    thumbnail
    990
    pdf

    Maailmataju ehk maailmapilt 2015

    kui „informatsioonikunstiks“ ehk lühidalt „infokunstiks“. Kuid rangemalt väljendudes on Maailmataju mingisuguste erinevate teaduslike uurimustööde ühtne ( terviklik ) kogum. Näiteks ka protestantlik piiblikaanon koosneb 66 raamatust, millest 39 raamatut moodustavad Vana Testamendi ja 27 raamatut Uue Testamendi. Kõik Maailmataju osad nagu ka inimeste tegevusalad ( informatsiooni vormid ) kogu maailmas koonduvad ainult neile kolmele vormile – teadus, religioon ja kunst: Joonis 1 Kogu inimtegevus jaotub kolme suurde valdkonda: teadus, religioon ja kunst. Maailmataju aga koosneb paljudest erinevatest osadest ( teaduslikest uurimustöödest ), kuid kõik need osad moodustavad kokku ühe terviku. Tegemist on tegelikult ainult üheainsa tervikteosega. Maailmataju koostisosad on aga järgnevalt välja toodud. Maailmataju esmasteks koostisosadeks on nö. „Kolm Suurt Jagu“: 3

    Üldpsühholoogia



    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun