Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Antiikkirjanduse mõisted (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

KIRJANDUSE EKSAM
  • MÕISTED
  • Võõraste sulgedega end ehtima – teiste tehtud töö eest au endale võtma.
  • Tüliõun – tülitekitaja, tüli põhjus. Antiikmütoloogias viskas riiujumalanna Eris kuldõuna Thetise ja Peleuse pulmas külaliste hulka, õunal oli kirjas – Kõige ilusamale ja kõik tahtsid seda endale (Pallas Athena, Hera ja Aphrodite ). Trooja sõja põhjustaja.
  • Tantalose piinad – Tantalos oli Zeusi poeg ja tal oli au süüa koos jumalatega ja ta võõrustas ka ise neid. Talle ei meeldinud jumalad ja tahtis näidata, et neile saab sitta keerata – tappis oma poja, tegi temast jumalatele roa – tahtis kannibalideks teha (see oli taunitud ), aga jumalad said aru ja määrasid karistuseks : Tantalos on allmaailmas Hadese tiigi ääres janus , aga kui hakkab jooma, kaob vesi, tal on ka nälg, tema kohal ripuvad puuviljad , kui nendeni küünitab, siis need kaovad. Igavene nälg & janu.
  • Sisyphose töö – mõttetu töö. Ta reetis kunagi Zeusi saladuse (Zeus röövis kotka kujul neiu ja Sisyphos rääkis seda neiu isale ), peab igavesti Hadeses karistuseks kivimürakat mäkke veeretama, mis aga koguaeg tagasi veereb .
  • Pyrrhose võit – see on väljend, mis pärineb Molosside kuningalt Pyrrhoselt, kes ütles 279. aastal eKr Itaalias peetud võiduka, aga kaotusterohke Ausculumi lahingu järel: ”Veel üks selline võit ja ma olen kadunud.”
  • Proksrustese säng – raudne säng, kuhu Proksrustes sidus oma ohvrid , kus ta venitas nad pikemaks/raius lühemaks. Proksrustese tappis Theseus selle sama sängi abil.
  • Penelope kudumistöö – Penelope oli Odysseuse naine, kes ootas teda Trooja sõjast koju, kuid tal käisid tüütud kosilased , ta ütles, et koob Ody isale surilina ja siis abiellub, kui valmis saab. Tegelt vend harutas iga öö selle uuesti üles, mis ta päeva jooksul kudunud oli.
  • Parnassos – mägi Kesk-Kreekas, mille edelanõlval asus Apolloni pühamu Delfi, seal oli ka muusade asukoht.
  • Pandora laegas – Pandora oli Zeusi loodud ilus neiu, esimene naine. Jumalad kinkisid Pandorale laeka, kuhu igaüks kätkes midagi halba, ja tal keelati seda avada. Ta oli liiga uudishimulik ja avas selle, sealt tuli igast nuhtlusi ja paska välja, aga üks hea asi ka – lootus(Elpis), see on jäänud tänapäevanigi inimestele lohutajaks õnnetuses.
  • Oidipuse kompleksTeeba kuningas Oidipus tappis saatuse traagilise iroonia läbi oma isa ja abiellus oma emaga. Oidipuse kompleks on Freudi poolt käsitletud termin, mille kohaselt võib poistel avalduda alateadvuslik soov tappa oma isa ja abielluda oma emaga.
  • Nestor – tark vana nõuandja, kes andis Trooja sõjas Agamemnonile nõu. Ody poeg Telemachos läks tema juurde isa kohta küsima, kui Ody kadunud oli peale Trooja sõda, aga kahjuks ei teadnud Nestor sittagi.
  • Nektar – jumalate jook .
  • Nartsissism – eneseimetlus , tuleneb Narkissose müüdist (mida me kõik teame, seega ma ei hakka seda siia kirja panema ).
  • Muusad – neid oli 9 ja nad olid Zeusi ja Mälu tütred.
  • Morpheus – Ta oli unejumala poeg, kes oli osav moondama end mistahes inimolendiks. Ta oli Keyx’i ja Alkyone müüdis, kes olid armastajad . Keyx läks merele ja Alkyone ootas teda. K uppus, aga A ikka ootas teda. Morpheus moondus K’ks ja ütles unes A’le, et ta on surnud ja et ära oota enam mind, aga vala pisaraid. A sai aru, et mees on surnud, läks randa ja nägi surnukeha, ta tormas vette ja uppumise asemel moondus linnuks, K moondus ka linnuks ja nende armastus jäi muutumatuks.
  • Moirad – saatusejumalannad, pole öeldud, kas elasid maal/taevas. Nad määrasid inimestele kas hea/kurja saatuse. Neid oli kolm: Klotho, elulõnga ketraja ; Lachesis, lõnga pikkuse määraja ja saatuse üle otsustaja ja Atropos, kes ei saanud end pöörata ja lõikas kääridega elulõnga katki.
  • Minotaurus – Minotaurus oli koletis , kes oli pooleldi mees & pooleldi härg. Minose naise Pasiphae ja ilusa sõnni ristsugutis, Poseidon pani naise sõnni armastama , kuna Minos ei raatsinud sõnni Poseidonile ohverdada. Daidalos konstrueeris labürindi, kus Minotaurus saaks elada ja kust ta välja ei pääseks. Ta toitus noortest ateenlastest. Ohvrid liikusid seal, aga jõudsid ikka Minotauruse juurde, kui paigale jäid, siis ilmus M nende ette. M’i tappis Theseus Ariadne lõnga abil, mille ta sissepääsu juurde kinnitas ja selle abil välja pääses. Ta tappis looma, kui see magas , rusikatega surnuks tagudes.
  • Midas – Ta oli Früügia kuningas, kes oli veits rumal. Ta kohtles hästi Bakchose kaaskondlast Sileeni ja B andis vastutasuks talle ühe võime. Midas tahtis, et kõik, mida ta puudutab, muutuks kullaks. Nii saigi , ta oli rikas, aga ta ei saanud süüa ega juua, läks tagasi B juurde ja see käskis tal pesta Paktolose jões, et sellest vabaneda . Midas sai endale ka eeslikõrvad, kuna hääletas pillimänguvõistlusel Apolloni vastu. Ta varjas neid mütsiga aga ta juukselõikaja, kes sellest teadis sosistas selle saladuse auku ja kaevas augu kinni. Sinna peale kasvasid aga kõrkjad ja tuulega sosistasid ikka kõrkjad : Kuningas Midasel on eeslikõrvad, seega inimesed said ikka teada. See lugu näitas, et tuleb eelistada võimsamaid jumalaid(what ever :D)
  • Mentor – Telemachos (Ody poed ) usaldas teda Ithaka elanikest kõige rohkem, Athena võttis tema kuju ja julgustas Telemachost minema Nestori juurde, et küsida Ody kohta.
  • Menaadid/ bakhandid – Viinast hullutatud naised, tormasid mööda metsi & mägesid, lärmasid ja laulsid, seotud olid Dionysosega.
  • Medusa – Ta oli üks kolmest gorgost. Ta oli tiivuline, juuste asemel mürkmaod ja kui talle otsa vaadata, siis muutusid kiviks. Ta tapja oli Perseus.
  • Antiikkirjanduse mõisted #1 Antiikkirjanduse mõisted #2 Antiikkirjanduse mõisted #3
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2013-01-21 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 17 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor hannaala Õppematerjali autor

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    18
    docx

    kirjandus 2020 talv

    1. Titaanid ja 12 suurt olümplast - Zeus, Hera, Poseidon, Pallas Athena, Artemis, Aphrodite, Hermes, Ares, Hephaistos, Hestia. Teada ka nende Roomas kasutusel olnud nimed. Titaanid olid maa ja taeva lapsed. Titaane kutsutakse sageli vanemateks jumalateks. Titaanidest tuntuimail Kronosel (Saturnus) oli palju lapsi, teatuim Zeus (Jupiter), kes haaras isalt võimu. Tähtsamad titaanid: Okeanos – jõgi ümber maa, Tethys – Okeanose naine, Hyperion – päikese, kuu, koidu ja eha isa, Mnemosyne – mälu, Themis – õiglus, Iapetos + pojad Atlas (taevas õlgadel), Prometheus (inimsoo päästja). Olümpose väravad pilvedest, seda valvasid aastaajad, Olümpos rahu ja õndsuse paik, jumalad elasid seal, sõid ambroosiat, jõid nektarit. 1. Zeus (Jupiter) ja Poseidon (Neptunus) ja Hades (Pluto) – vennad 2. Hestia (Vesta) – kolme esimese õde 3. Hera (Juno) – Zeusi naine 4. Ares (Mars) – Zeusi + Hera poeg 5. Athena (Minerva) ja Apollon (

    Kategoriseerimata
    thumbnail
    24
    docx

    Vana-Kreeka Antiikkirjandus

    2 Antiikkirjandus · Antiikirjanduseks nimetatakse Vana-Kreeka ja Rooma kirjandust(8 saj eKr ­ 6 saj pKr) · Antiikne ­ (antiquus) = vana, muistne · Termin ,,antiik" on pärit 18 sajandist Vanakreeka kirjandus · Kreeka kirjandus on Euroopas vanim ja ainus täiesti iseseisvalt arenenud kirjandus · Vanakreeka kirjanduse zanrid on saanud eeskujuks hilisematele kirjandustele(tragöödia, komöödia) · Tänapäevaks on säilinud vähe Vanakreeka kirjandust(nt Sophoklese 123st näidendist on tänapäevaks säilinud 7): papüürus kõdunes Euroopa tingimustes, ühiskondlikud katastroofid(Aleksandria raamatukogu põleng), 4 saj pKr saavutas ristiusk võidu paganluse üle (hävitati mittemeelepärased teosed) · Vanakreeka kirjandusloo ajajärgud: o Arhailine ajajärk ­ varane kreeka kirjandus (8 ­ 6 saj eKr) ­ Homerose eeposed ,,Ilias" ja ,,Odüsseia" o Atika ajajärk ­ klassikaline kreeka kirja

    Kirjandus
    thumbnail
    2
    odt

    Mõisted antiikkirjandusest.

    Achilleuse kand- inimese ainus nõrk koht. Väljend pärineb müüdist, kus Achilleuse ema merenümf Thetis kastis poja Styxi jõkke, et poeg oleks haavamatu, kuid ema hoidis kinni poja kandadest ning vesi ei pääsenud sinna kohta, nii jäi see koht haavatavaks. Ambroosia- jumalate toit. Kes iganes seda tarbib, on pidevalt kujutatud surematuks. Arkaadia- maakond Peloponnesuse piirkonnas, seda kujutatakse idülliliselt karjakasvatusega tegeleva piirkonnana, nimi on tulnud Zeusi ja Kallisto poja Arkase järgi, kes oli arkaadlaste esiisa. Skylla ja Charybdis- kaks halba varianti. Müütiliselt kaljud meres, mis hävitavad laevad nende teel. Kaks koletist Odysseuse mereteel, kes valvasid sissepääru teise merre. Demoklese mõõk- näitab mööduvust, eelkõige oma positsiooni mööduvust. Damokles oli õukondlane, kes polnud rahul oma seisusega. Valitseja kutsus ta seejärel õhtusöögile, kus pakkus kuninglikku sööki, kuid samal ajal rippus Damoklese pea kohal mõõk, mis oli kinni v

    Kirjandus
    thumbnail
    8
    doc

    Antiikmütoloogia

    ANTIIKMÜTOLOOGIAST KERKINUD SENTENTSID, VÄLJENDID, KÕNEKÄÄNUD JA TERMINID SKYLLA (lad. Scylla) JA CHARYBDISE [harübdis] VAHEL OLEMA - kahe võrdselt halva asja vahel valima - Skylla oli 12jalgne koletis, kes elas pärimuse järgi Messiina väina (Sitsiiliat Itaalia saapaninast eraldav väin) äärses kaljukoopas Charybdise vastas ning haaras endale igalt mööduvalt laevalt oma kuue pika kaela otsas kõikuva röövloomakolbaga kuus meremeest. Ka Odysseus, kellel Charybdisest õnnestus mööda pääseda, pidi abitult pealt vaatama, kuidas Skylla oma rabelevad ja karjuvad ohvrid kõrgel õhus oma koletute hammaste vahel purustas. Vaid argonaudid, Kreeka kangelased, kes purjetasid laevaga "Argo" Kreekast varastatud kuldvillakut tagasi tooma, pääsesid tänu Hera poolsele jumalikule abile ilma kaotusteta läbi väinast, mis lausa kees ja kus pöörased lained kerkisid taevani. Ovidiuse järgi oli Skylla olnud kunagi kaunis tütarlaps, kellesse armus merej

    Kunstiajalugu
    thumbnail
    11
    odt

    Kirjanduse arvestus I - antiik

    Kirjandus Müüdid: Pilet 1 ­ Titaanid ja kümme suurt Olümposlast Kronos ehk Saturnus, valitses teiste üle, Zeus, oli tema poeg ning kihutas ta troonilt minema Okeanos ­ jõgi, mis voolas ümber maa Tethys ­ Okeanose naine Hyperion ­ päikese, kuu, koidu ja eha isa Themis ­ õiglus Iapetus ­ Atlase ja Prometheuse isa Atlas ­ kandis maailma oma õlgadel Prometheus ­ päästis inimkonna, tuues neile tule Zeus ehk Jupiter ­ ülemvalitseja, taeva isand,vihmajumal äikesejumal. Kotkas, tamm, piksenool, valitsuskepp. Hera ehk Juno ­ abielu kaitsja, kangelaste kaitsja, taevajumalanna. Lehm, paabulind, granaatõun. Argos. Poseidon ehk Neptunus ­ mere valitseja, tormijumal. Sõnn, hobune, kolmhark. Hades ehk Pluto ehk Pluton ­ allmaa isand, jõukuse jumal, väärismetallide isand, surmajumal. Athena ehk Minerva ­ lahingujualanna, Ateena jumalanna, tsivilisatsioonijumalanna, käsitöö ja põlluharijate kaitsja, ratsutamiskunsti raj

    Kirjandus
    thumbnail
    3
    docx

    Kirjanduse mõisted antiikmütoloogiast

    Kirjanduse mõisted Achilleuse kand- ülekantud tähenduses ainuke nõrk koht, puudus. Achilleuse ema olevat poja kastnud pühasse vette, mis pidi surematuks muutma ja hoidis kannast kinni. Seetõttu oli kand ta haavatav koht. Sealt tapeti ta Apolloni poolt. Varasema versiooni järgi tegi ema Achilleuse surematuks ambroosia ja tule abil. Ambroosia- kreeka mütoloogias surematuks tegev jumalate toit, ka healõhnaline salv, õli vms Arkaadia- maakond või mägine ala Kreekas Peloponnesose poolsaare keskosas, kuhu oli raske ligi pääseda. Skylla ja Charybdis- 2 merekoletist, kes valvasid sissepääsu teise merre Messiina väinas. Odysseus pääses nende käest, kuid paljud tema kaaslased mitte. Skylla sõi ära kõik ettejuhtuvad elusolendid, Charybdis imes väinast 3 korda päevas vee välja ja purskas selle siis tagasi. Ülekantud tähenduses 2 suurt võrdest ohtu/ 2 võrdselt vältimatut õnnetust Damoklese mõõk- Damokles oli Sürakuusa türanni Dionyso

    Kirjandus
    thumbnail
    41
    doc

    Antiikmütoloogia lugude kokkuvõte (piletid)

    PILET NR 1 TITAANID Titaanid olid lõpmatult kaugetel aegadel maailma isandad, sageli kutsutakse neid ka vanemateks jumalateks. Võimsad, neid oli palju. Tähtsaim oli Kronos (Saturnus), kes valitses titaanide üle, kuni ta poeg Zeus ta võimult kihutas. Kronos põgenes Rooma, sellele järgnes kuldne ajastu. Teised tähtsad titaanid: Okeanos ­ jõgi, mis vanade kreeklaste arvates pidi voolama ümber maa; tema naine Tethys; Hyperion ­ päikese, kuu, koidu ja eha isa; Mnemosyne ­ mälu; Themis ­ õiglus; Iapetos oma poegadega ­ Atlas, Prometheus. KAKSTEIST SUURT OLÜMPLAST Olid kõige tähtsamad titaanide järgnenud jumalate hulgas. Neid kutsuti olümplasteks sellepärast, et Olümpos oli nende kodu. Zeus (Jupiter) Zeus ja tema vennad heitsid liisku, et teada saada , milline osa maailmast kellelegi pidi kuuluma. Meri ­ Poseidon, allmaailm ­ Hades, ülemvalitseja ­ Zeus, kes oli kõigist võimsaim. Teda kujutatakse armumas ühesse naisesse teise järel. Zeus oli õilis ega abis

    Kirjandus
    thumbnail
    2
    doc

    Vana-Kreeka mõisted

    Vana-Kreeka Mõisted II 1. Media katel ­ Ilu ravi ja kaotatud nooruse igatsus, Medeia lasi tükkideks raiutud jäär tulle visata, välja hüppas noor loom. 2. Medusa ­ koletis(gorgod)1/3 gorgost, surelik, juuste asemel maod, kelle pilk kivistas inimese 3. menaadid / bakhandid ­ veinijumala Dionysuse saatjad, kelle hulgas oli nii nümfe, kui ka harilikke naisi 4. Mentor ­ Alaemuse poeg, Odüssuse, Telemahhose kasvataja, Juht, vanem õpetaja. 5. Midas ­ kuningas, kes muutis asju katsudes need kullaks 6. Minotaurus ­ mütoloogiline olend, pulli pea, inimese kehaga 7. moirad ­ saatusejumalannad, Zeusi ja Themise tütred, keda harilikult kujutati vanade naistena 8. Morpheus ­ unenägude jumal. Suutis võtta ükskõik ,mis inimese kuju ja unenägudes end ilmutada 9. muusad ­ kunstide, teaduse ja vaimse tegevuse kaitsejumalannad. Zeusi ja Mnemosyne tütred 10. nartsissism ­ väga enesekeskne ja edev inimene, uskumuse kohas

    Kirjandus




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun