Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


Auditeerimine (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Raamatupidamise põhiprintsiibid
 • Majandusüksuse printsiip – iga raamatupidamiskohustuslane peab arvestama oma vara kohustusi ja majandustehinguid lahus oma omanike, töötajate, klientide, kreeditoride jt isikute varast, kohustustest ja majandustehingutest.
 • Jätkuvuse printsiip – raamatupidamisaruannete koostamisel lähtutakse eeldusest, et raamatupidamiskohustuslane on jätkuvalt tegutsev ja tal ei ole kavatsust või vajadust oma tegevus lõpetada või oluliselt selle mahtu vähendada. Kui aruanded on koostatud mitte järgides antud printsiipi , tuleb ära seletada, millistest põhimõtetest aruandes on lähtutud.
 • Arusaadavuse printsiip – raamatupidamisaruannetes esitatav info, mis avalikustatakse, peab olema piisavalt ülevaatlik, üheselt mõistetav aruannete kasutajatele, kellel on selleks piisav majandusalane ettevalmistus.
 • Olulisuse printsiip – aruannetes tuleb kajastada ettevõtte kogu oluline info, mis mõjutab tema majandustulemust, finantsseisundit ja rahavoogusid. Oluliseks tuleb lugeda sellist infot, mis mõjutab aruannete lugeja poolt tehtavaid otsuseid. Väheolulisi majandustoimingudi võib kajastada lihtsustatult.
 • Järjepidevuse printsiip – raamatupidamisearvestuses ja aruandluses tuleb kasutada varem kasutatud arvestuspõhimõtteid, aruandlusviise ja aruandeskeeme.
 • Tulude ja kulude vastavuse printsiip – aruandeperioodi tuludest arvatakse maha nende samade tulude tekkimiseks tehtud kulud. Väljaminekud, millele vastavad tulud tekivad mingil muul perioodil tuleb kajastada sel perioodil, kui tekivad nendega seotud tulud.
 • Objektiivsuse printsiip – aruannetes esitatav info peab olema neutraalne ja usaldusväärne.
 • Konservatiivsuse printsiip – aruandeid tuleb koostada ettevaatlikult ja kaalutletult, et vältida varade ja tulude ülehindamist või kohustuste ja kulude alahindamist. Eriti taunitav on selline tegevus tahtlikult.
 • Avalikustamise printsiip – aruannetes esitatakse kogu informatsioon, mis võimaldab saada raamatupidamiskohuslase finantsseisundist, majandustulemusest ja rahavoogudest õige ja õiglase ülevaate.
 • Sisu ülimuslikkuse printsiip – raamatupidamises ja aruannetes tuleb majandustehingud kajastada lähtuvalt nende sisust ka juhul kui see ei ühti nende juriidilise vormiga .
  Majandustehingu õige kajastamine tähendab seda, et majandustehing tuleb kajastada vastavalt algdokumendile.
  Õiglane kajastamine tähendab seda, et me oleme need varad hinnanud nende õiglasesse väärtusesse.
  Tekkepõhine arvestus – tehingut tuleb kajastada nende toimumise hetkel sõltumata, kas raha makstakse välja või raha saadakse. Kassapõhine arvestus tähendab seda, et tehingut kajastatakse sel hetkel kui raha liigub.
  Majandusarvestuse liigid ja audiitortegevus
 • Finantsarvestus , mis annab infot ettevõtte juhtkonnale ning samuti ettevõtte tegevusest huvituvatele välistarbijatele (aktsionärid, pangad , riigiasutused). Info välitarbijad saavad peamise osa sellest finantsaruannetest. Aruanded annavad minevikulise info.Saab kasutada ka sisearvestust ja aruandlust. Finantsaruannete ettevalmistamise eest vastutavad ettevõtte juhid ning nende aruannete ettevalmistamine, koostamine ja analüüs ongi finantsarvestuse ülesandeks. Finantsarvestuse alane tegevus on reguleeritud eelkõige riiklike õigusaktidega.
 • Juhtimisarvestus , mis seisneb raamatupidamisaruannete kasutamises juhtkonna poolt ettevõtte tegevuse hindamiseks, planeerimiseks ja kontrollimiseks. Juhtimisarvestuse põhitähelepanu on suunatud ettevõtte siseste tulemuste arvestamisel. Juhtimisarvestus on suunatud rohkem tulevikku, kuna ülesandeks on info ettevalmistamine planeerimiseks ja juhtimisotsuste tegemiseks. Suurem osa antud tegevusest on reguleeritud ettevõtte siseste dokumentidega.
 • Kuluarvestus , mis on tegelikult osa juhtimisarvestusest. Tegeleb ettevõtte struktuuriüksuste tootmis- ja tegevuskulude kogumise, töötlemise, kontrolli ja analüüsiga. Lisaks võib toimuda ka tootekulude kalkuleerimine . Kuluarvestuse saab jaotada kaheks: raamatupidamiskuluarvestus ja juhtimisinfoks vajaliku kulu arvestus. Seega on kuluarvestus raamatupidamisarvestuse ja juhtimisarvestuse ühisosaks. Kulu kajastatakse kasumiaruandes, kui vara vähenemine või kohustuste suurenemine. Kuluarvestus peab olema täpne ning adekvaatne, et langetada õigeid juhtimisotsuseid.
 • Maksude arvestus, mis tegeleb maksude arvutamise, analüüsi ja planeermisega. Arvestuse aluseks on riiklik maksuregulatsioon. Maksuseadused kehtestavad maksuarvestuse dokumentidele suhteliselt ranged nõuded.
 • Finantsaruannete analüüs, mis seisneb firma antud momendi majandusliku seisundi hindamises, tuginedes möödunud informatsioonile. Keskseks eesmärgiks on välja selgitada firma tugevad ja nõrgad valdkonnad ning kindlaks teha võimalikult maksimaalselt seoseid , miks antud olukord on just selline. Analüüse kasutatakse ettevõtte strateegiliste plaanide koosatmiseks. Analüüsi tulemused on huvipakkuvad nii sisestele kui välistele tarbijatele.
 • Sisekontroll , mis on organisatsiooni kui terviku tegevuskava hõlmates juhtkonna suhtumist , tegevusmeetodeid, protseduure ja meetmeid, mis annavad piisava kindlustunde, et ettevõtte eesmärgid saavutatakse . Tegemist on organisatsioonisisese süsteemse nähtusega. Sisekontrolli süsteem peab tagama, et organisatsioon toimib vastavalt selles kehtivatele normatiivdokumentidele ja et need on kooskõlas kehtiva sedausandlusega. Organisatsioonis toimiv süsteem, ettevõtte sisese korra täitmine töötajate poolt.
 • Siseaudit, mille peamine funktsioon on kontrollida sisekontrolli süsteemi ning teha ettepanekuid selle täiustamiseks ja parendamiseks. Ülesanne on jälgida, juhtide käepikendus. Osakonnana või üksusena organisatsioonis.
 • Audiitorkontroll (vandeaudiitor), tegemist on sõltumatu väliseksperdi hinnanguga ettevõtte finantsarvestuse ja aruandluse kvaliteedile. Tegemist on välise funktsiooniga, aga tegeleb ettevõtte finantsaruannetega. Tema ülesanne ei ole hinnata ettevõtte juhtkonda, majanduslikku seisu, toimetulekut. Annab hinnangu sellele, kas aruanded vastavad nendele tulemustele, mida ettevõte on saavutanud ja kas ettevõte kajastab õigesti enda andmeid. Tuleb hinnata ettevõtte majanduslikku seisu, et näha kas see on vastav aruannetes kajastatule.
 • Eelarvestamine, see seisneb eelarve koostamise protsessis. Eelarve kvaliteet on seotud enamiku eelnevate majandusarvestuse valdkondadega, tuginedes kvaliteetsetele analüüsitulemustele. Analüüs omakorda saab olla kvaliteetne vaid siis, kui finantsarvestus on korrektne .
  Audiitortegevust reguleerivad audiitortegevuse seadus, audiitorkogu põhikiri, auditeerimiseeskiri, audiitorkogu üldkoosolekute otsused ja juhatuse otsused. Tegevuse üldaluseks on rahvusvahelised audiitortegevuse head tavad.
  1999 jõustus esimene audiitortegevuse seadus. Uus auditeerimiseeskiri võeti vasu 15. juunil 2000. 2004 aastal võeti Eesti audiitornõukogu vastu rahvusvahelistesse audiitororganisatsioonidesse. Audiitorikutse toimib alates 19.02.1990. Kutsetunnistusi on eestis välja antud 2009 a lõpu seisuga 567. 2004 sai audiitorkutse 2 inimest. 2007 aastal tuleb juurde 17 audiitorit, sest sel ajal töötati välja uut audiitortegevuse seadust. Praegu kehtiv audiitortegevuseseadus kehtib alates 8.03.2010. Seadus sisaldab esmakordselt ka siseaudiitori tegevust (lisaks vandeaudiitorile).
  Audiitorile esitatavad nõuded
 • Peab olema õigusvõimeline ja teovõimeline isik.
 • Kellel on vähemalt riiklikult tunnustatud bakalaureuse haridustase. Välismaal saadud haridus peab olema riiklikult tõestatud.
 • Peab olema laitmatu reputatsioon.
 • Peab olema audiitoritegevuseks vastav teoreetiline ettevalmistus.
 • Peab olema praktiseerinud vähemalt 3 aastat vilunud audiitori juhendamisel. (koostöö)
 • Peab sooritama audiitortegevuse eksami.
  Audiitor peab järgima kutse- eetika põhimõtteid, mis on praktilise eetika nõuded, mida esitatakse erinevatele tegevusvaldkondadele
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Auditeerimine #1 Auditeerimine #2 Auditeerimine #3 Auditeerimine #4 Auditeerimine #5 Auditeerimine #6 Auditeerimine #7 Auditeerimine #8 Auditeerimine #9 Auditeerimine #10 Auditeerimine #11 Auditeerimine #12 Auditeerimine #13 Auditeerimine #14 Auditeerimine #15
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 15 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2015-02-28 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 9 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor kuritibu Õppematerjali autor

  Lisainfo


  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  17
  doc
  Auditeerimine
  20
  pdf
  Auditeerimine
  19
  doc
  Auditeerimise kokkuvõte
  42
  pdf
  Auditeerimise alused
  40
  docx
  Auditeerimine-Viktor Arhipov
  17
  docx
  Auditeerimise alused
  19
  doc
  Auditeerimine
  12
  doc
  Auditeerimine

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun