Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge

"pesti" - 242 õppematerjali

pesti

Kasutaja: pesti

Faile: 0
thumbnail
1
rtf

Palsameerimine

olukorra lahendamiseks lõikaja, kes pidi kõhu lahti lõikama ja peale seda kiiresti linnast lahkuma, sest seda pattu karistati needmise ja kivirahega. Pärast kõhuõõne tühjendamist pesti see hoolikalt. Ajaloolane Herodotes kirjutas: "Nad täidavad tühimiku puhtaima peenekshõõrutud mürri, kassia ja igasuguste muude vürtsidega, väljaarvatud viiruk, ning õmblevad avause kinni" Seejärel keha dehüdrateeriti ehk vabastati veest 70 päeva soodalahuses leotades. Seejärel surnukeha pesti ja mähiti osavalt linasesse riidesse. Riie kaeti vaigu või mingi muu kleepuva ainega, mis täitis liimi otstarvet, ning muumia pandi ohtrasti kaunistatud inimkehakujulisse puukirstu.

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
19 allalaadimist
thumbnail
15
pdf

Palsameerimine

Palsameerimine Palsameerimine ehk mumifitseerimine on muumia valmistamine surnukeha õliga ehk palsamiga võides. Aju eemaldati metallinstrumendi abil ninasõõrmete kaudu. Seejärel töödeldi kolpa vastavate rohtudega. Järgnevalt võeti välja kõik siseorganid peale südame ja neerude. Pärast kõhuõõne tühjendamist pesti see hoolikalt. Keha dehüdrateeriti ehk vabastati veest 70 päeva soodalahuses leotades. Seejärel surnukeha pesti ja mähiti osavalt linasesse riidesse. Riie kaeti vaigu või mingi muu kleepuva ainega, mis täitis liimi otstarvet Muumia pandi ohtrasti kaunistatud inimkehakujulisse puukirstu. Mumifitseerimine Tänapäeval võib koolnu palsameerida mõne tunniga. Tavaliselt tehakse seda nii, et veenidesse ja arteritesse, samuti kõhu- ja rindkereõõnde lastakse sobival hulgal palsameerimise vedelikku. Soodsa hinna ja ohutuse tõttu kasutatakse palsameerimiseks enamasti formadelhüüdi.

Ajalugu → Ajalugu
7 allalaadimist
thumbnail
16
pptx

Kitosaan, selle omadused, kahjulikkus, poolt- ja vastuargumendid.

Kosmeetikas Paberitööstuses Heitveede puhastamisel Looduslik ja sünteetiline Looduslikult leidub: koorikloomades, putukates ning seened sünteesivad seda. Kunstlik valmistamine- selleks tuleb kuumutada kitiin tugevalt leeliselises keskkonnas. Kitiini saamine Krevettide- koorimine, kuivatamine, uhmerdamine Valgu eraldamine- lisati 250ml NaOH 5% lahust, kuumutati, filtreeriti, pesti Kaltsiumkarbonaadi eraldamine- CaCO3 +2HCl CO2+H2O+CaCl2 , lisati 250ml 7% HCl, segati(gaaside eraldumiseni), filtreeriti ja pesti neutraliseerumiseni Kitosaani saamine 50% NaOH(150ml) valamine 2g kitiini lisamine ümarkolbi Keetmine 0,5h Jahutamine ja pesemine neutraliseerumiseni Kuivatamine Kitosaani rasvasiduva võime uurimine Muutke teksti laade Teine tase Kolmas tase Neljas tase

Keemia → rekursiooni- ja...
8 allalaadimist
thumbnail
11
pptx

Raamatu "Näkimadalad" kokkuvõte

Näkimadalad Herman Sergo Mirjam K. Clemet Pest tappis kogu tema perekonna ja ta hakkas ise Skalluse talu peremeheks. Ta kohtus Getteriga, kes kolis ka Skalluse tallu. Nad olid väga head sõbrad. Ta hakkas koos teiste meestega hülgejahil käima. Ta kohtus Walborgiga ja nad abiellusid. Getter Peaaegu terve ta pere suri pesti ajal ära, alles jäi ainult kuri õde ja tema abikaasa. Getter tegeles Skalluse talus loomadega, koristas maja ja tegi süüa. Kui Clemet jaWalborg abiellusid, läks Getter Skalluse talust ära ja asus elama Jakobi onn, mis asus sügaval metsas. Ta armastas Clemetit. Jakob Ka tema pere suri pesti ajal. Ta elas metsaonnis. Clemet kutsus ta Skalluse tallu appi, Jakob läkski. Jakob aitas Clemetit ja Getterit igasuguste kodutöödega.

Kirjandus → Kirjandus
214 allalaadimist
thumbnail
10
pdf

Hügieenikommete muutus ajas

oru tsivilisatsioon, mis on üks kolmest vanimatest tsivilisatsioonidest Mesopotaamia ja Egiptuse kultuuride kõrval (Bushak, 2015). Induse oru tsivilisatsiooni linnas olid reo- ja puhtavee kanalitesüsteem (Indus Valley), mis näitab, et linnas oli mitte ainult isenda puhtus hinnatud vaid ka ümbruskonna. Kuna kehapuhtus oli hinnatud oli enamus majades vannituba ning tualettruum, mis oli ühendatud linnas oleva veevärgiga (Indus Valley). Tihti pesti ennast püsti seistes vett peale valades ning vesi valgus tänavatel olevatele kinnistesse äravoolu kanalitesse (Indus Valley). Samuti kasutati ka linnas avalikke vanne, ning arheoloogid loevad Mohenjo Daro suurt vanni kui üht vanimat ajaloolist avalikku vanni (Bushak, 2015). Vann oli suhteliselt suur ning sügav ning selle vett vahetati regulaarselt, et see oleks puhas (Indus Valley). Vanas-Egiptuses oli kõrgel kohal pesemis ja keha puhastamis rituaalid (Bushak, 2015)

Muu → Argikultuuri muutumise kursus
1 allalaadimist
thumbnail
4
docx

Anorgaaniline keemia Protokoll 6 Katioonid

Tsentrifuugiklaasi võeti ~1,5 mL analüüsitavat lahust, lisati tilkhaaval 2M HCl lahust ning segati klaaspulgaga. Tekkinud sade tsentrifuugiti ning sadestumise täielikkus kontrolliti. Selleks lisati tsentrifugaadile mõni tilk 2M HCl. Tekkis hägu, seega polnud sadestumine täielik. Lisati veel mõni tilk HCl, segati ning tsentrifuugiti uuesti. Peale teist tsentrifuugimist ei tekkinud lahuses hägu. Tsentrifugaat eraldati sademest ning säilitati edasiseks analüüsiks. Kloriidide sadet pesti külma soolhappelise veega. Pesuvee valmistamiseks võeti 10 mL destilleeritud vett ning lisati sellele 3 tilka konts. HCl. Pesemiseks lisati sademele 2 mL pesuvett, segati ning tsentrifuugiti. Sadet pesti kolm korda. Pb2+-ioonide tõestamiseks lisati pestud sademele 2 mL vett, segati ning soojendati 5 minutit keevas veevannis. Tsentrifuugiti kuumalt.Tsentrifugaatvalati teise katseklaasi ning lisati mõni tilk KI, et tõestada Pb2+-ioonide esinemist lahuses. Pb2+-ioonid tõestusid

Keemia → Anorgaaniline keemia
183 allalaadimist
thumbnail
28
docx

VEE KOKKUHOIU VÕIMALUSED KODUSES MAJAPIDAMISES

· Dusi all kasutatati vett optimaalselt · Kahesüsteemsel wc potil kasutatati võimalikult palju säästlikumat nuppu · Pesumasinat ja nõudepesumasinat kasutatati võimaluse korral säästliku reziimiga · Auto pesemiseks kasutatati survepesurit 7. TULEMUSTE ANALÜÜS 1.1 Pesumasina kasutamine Pesumasina tavakasutusel kasutati tavaprogrammi, säästlikul kasutamisel kasutati säästlikku programmi, mis peseb kiiremini ja vähesema veega. Tavakasutuse ajal pesti pesu nagu tavaliselt. Nagu katsest selgus oli mitmeid kordi pesumasin pool-tühi ning sealt tuligi suur pesukordade arv. Säästlikult pestes koguti pesu kokku ja pesti ainult siis, kui masin oli täis ning võimaluse korral kasutati säästlikku programmi. Tabel 4. Veekulu tavakasutamisel Tavakasutusega täismasina korral kulub vett 90 liitrit ning säästliku kasutamisega kulub täismasina korral 89 liitrit vett. Tabelilt 4 näeme, et pesu pesti kümmnel korral, neist seitsmel

Muu → Praktika kaitsmine
5 allalaadimist
thumbnail
7
odt

Kuressaare linnus

Nimelt on kõigi võlviroiete, portaalide, ukse- ja aknaraamistuste, piilarite talumite ja jalamite, võlvikonsoolide, sakramendiorvade ja isegi väliskarniisi profileeringud tugevalt nõgusad, konkaavsed; teiste Eesti ehitusmälestiste arhitektuuris domineerivad tasapinnalised või ümarad vormid. (Pesti., Rikas 1983) 4 Kasutatud kirjandus 1. Siin ja sealpool maanteed 1986. Tallinn: Eesti Raamat. 2. Pesti, O., Rikas, K. 1983. Kingissepa rajooni ajaloo- ja kultuurimälestised. Tallinn: Eesti Raamat. 3. Saaremaa Muuseum 2007. Kuressaare linnus. http://www.saaremaamuuseum.ee/index.php? action=show&type=story&id=1002 (15.05.11) 4. http://www.miksike.ee/documents/main/referaadid/kunstiajaloo_referaat.htm (15.05.11) 5. Kultuurimälestiste riiklik register 2009. Kuressaare linnus. http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=20868 (15.05.11)

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
11 allalaadimist
thumbnail
8
ppt

Näsiniin

Mürgituse tunnused · Põletab limaskesta · Süda kloppib väga kiiresti · Palavik · Iiveldus · Peavalu · Kõhuvalu · Võib kaduda teadvus · Surm saabub hingamishäirete tõttu Rahvapärased nimetused · Metssirel · Surmalill Kasutusalad · Ravimina ­ koort ja vilju · Teaduslikus meditsiinis · Vanasti ­ Pesti koortega koduloomi ­ Pandi naha alla puust pind, et pääseda sõjaväest Küsimused · Kuidas asetsevad õied ja marjad? · Kuidas kasutati näsiniint vanasti? · Miks kutsutakse näsiniint sumalilleks?

Bioloogia → Bioloogia
8 allalaadimist
thumbnail
10
rtf

Praktika kokkuvõte

Kellaajaliselt läksin ma tööle 8.00 ja ära tulin 14.00 ja hiljem tulin ma ära 16.00. Töö turvalisus Tööhügieen ja tööohutus oli ettevõttes heal tasemel. Kõigil töötajatel olid tööriided olemas ja vastavatel töödel ka kindad käes. Igal tööl olid vastavad kaitsevahendid olemas (ahju juures paksud ja kuumakindlad kindad, köögikombainidel olid kaaned peal ja segamismasinatel olid kaitsevõred ees. Enne töölehakkamist pesti seal alati käed ära ja peale iga töö lõpetamist pesti jälle käsi. Töid tehti alati puhaste tööriistadega. Ainuke vigane asi seal oli kraan kuni see oli katki ja teda oli raske panna sobival tugevusel vett laskma. Vahel sai seal keegi märjaks, sest kraan pritsis vett. Enne uute tööriistade kasutamist õppetai mulle ka kuidas neid kasutada turvaliselt. Ainuke tööõnnetus mis mul seal oli tuli küpsetuspaberiga sõrme lõikamisest.

Toit → Pagar-kondiiter
107 allalaadimist
thumbnail
16
odp

Barokk mood

Ehted lihtsad ja elegantsed Moes briljandid Kindaid kanti ilu pärast, külma eest kaitsesid muhvid Nii mehed kui naised kandsid kaasas paunakesi ja kukruid Eelistati nööridega kokkutõmmatavaid kotte Kottidel hõbe- ja kuldtikandid ning kaunistuspaelad Jalanõud Nii meestel kui naistel moes kontsad Jalatsid kaunistustega Mehed kandsid eelkõige saapaid, naised kingi Ilu ja hügieen Pesti võimalikult vähe Kaasas kanti kõikvõimalikke lõhnarätikuid ning kotikesi Meikisid nii mehed kui naised Aitäh!

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
68 allalaadimist
thumbnail
9
ppt

Punamütsike

PUNAMÜTSIKE Ragne Regina Pesti Risti Põhikool 2010 Elas kord Punamütsike. Ema tegi Talle ilusa uue punase kuue koos kapuutsiga. Punamütsikesel jäi vanaema haigeks. Ta läks vanaemale kooki ja marjajooki viima. Ta kohtus tee peal hundiga. Hunt juhatas Punamütsikese pikema tee peale, et ise minna ruttu vanaema juurde ja ta ära süüa. Punamütsike kohtub hundiga metsas Kui Punamütsike vanaema juurde jõudis, oli hunt juba vanaema ära söönud ja vanaema riided selga pannud, ning vanaema voodisse pugenud. Punamütsike küsis hundilt (vanaemalt), et miks sul nii suured kõrvad on, ja miks sul nii suured hambad on? Ja hunt vastas: ,, selleks et sind paremini kuulda ja kiiremini ära süüa!! '' Hunt sõi Punamütsikese ka ära, ja jäi õue puu alla magama. Hunt vanaema voodis vanaema riietes Siis tuli jahimees, päästis Vanaema ja Punamütsikese är...

Informaatika → Arvuti õpetus
32 allalaadimist
thumbnail
5
doc

Kala talurahva toidus

Vastupidiselt jahiseadusele püüti kalu kudemise ajal, sest kuskilt pidi liha hamba alla sama. Hea saagi korral ja halbade teede tõttu tarbisid rannarahvad oma saagi ise ja söötsid väikseid kalu sigadele ja kanadele, sest puudus võimalus kauplemiseks. Teine viis oli sooja ajal püütud saak koguda sumpadesse, kui need täis said pandi kalad veega täidetud vaatidesse ja viidi Peterburgi. Tol ajal oli selline kalaga kauplemine väga tulus äri. Latikas puhastati, pesti, lõigati pärast soomuse eemaldamist seljast lõhki ja hoiti paar päeva soolvees, milles oli iga latika kohta peotäis soola. Siis seoti kalad kahekaupa kokku ja visati üle õrre. Ahvenad seevastu riputati maja seina äärde räästa alla, siis polnud vaja neid halva ilma korral ära koristada. Kuivanud latikad Koguti kokku ja pandi kasti ning puistati üle soolaga. Tinte kuivatati toaahju ja kiiska vinnutati. Kuivatatud kaladest tehti sülti või siis pesti sool maha ja keedeti supiks

Toit → Kokandus
21 allalaadimist
thumbnail
22
docx

Kilekotid ja keskkond

12.2015) 9. Liigtarbimine. Kilekotid. https://liigtarbimine.wordpress.com/kilekotid/ (01.12.2015) 10. Lipp, K. 2009. Kakskümmend küsimust kilekottide kohta. Bioneer. http://www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/aid-4722/Kaksk%C3%BCmmend-k %C3%BCsimust-kilekottide-kohta (01.12.2015) 11. Mägi, M. Eesti elanike kilekotihullus püütakse lõpetada. Postimees 09.09.2015 http://tarbija24.postimees.ee/3322167/eesti-elanike-kilekotihullus-puutakse-lopetada (01.12.2015) 12. Pesti, R. 2013. Huvitavat lugemist: kogu tõde kilekottidest. Ragn Sells. http://ragnsells.ee/kuukiri/huvitavat-lugemist-kogu-tode-kilekottidest/ (01.12.2015) 9 10 LISA 11

Loodus → Eesti keskkonnakaitse...
13 allalaadimist
thumbnail
4
rtf

Väike kitseke

Kitseke Elas kord kaugel maal üks väike kitseke. Tal oli õnnelik elu. Kuid ühel päeval otsustas kitseke väljaspoole metsa ringi vaatama minna ja leidis endale rõõmsa taluperenaise uueks omanikuks. Kitsekesel oli parim elu, mida üks kits tahta võis: teda toideti korralikult, pesti 3 korda päevas ja harjati 5 korda päevas. Nad elasid 7 aastat niimoodi ning taluperenaine ja kitseke armastasid teineteist väga ning nad olid, kui ema ja laps. Ühel päeval kuulis suur ja võimas kuri võlur taluperenaise ja kitsekese vahelisest suurest sõprusest ning muutus väga kadedaks.Otsekohe võttis võlur suuna taluperenaise talu poole. Võlur võttis kitsekese endale luba küsimata taluperenaiselt ära, koera asemele. Taluperenaine oli nii vihane, kui olla oskas.

Kirjandus → Kirjandus
1 allalaadimist
thumbnail
7
ppt

Egiptuse kodune igapäevaelu

madal kelder, kuhu pääses köögist mööda treppi. Mööbel Seinad olid kaetud värvitud linadega. Põrandat katsid taimeväätidest punutud matid. Vanimad säilinud mööblitükid pärinevad arhailisest perioodist. Muu mööbli moodustasid lauad ja hoiukohad. Polnud suuri laudu. Voodi asus kõrgendatud alusel, et hoida eemal roomavaid elukaid. Riided hoiti seinaorvudes. Hügieen, kosmeetika, riietus Pesti end Niiluses, kanalites või tiikides. Ainult kõrgklass võis endale lubada vannituba. Seebina kasutati soodat või spetsiaalseid pesupastasi. Eelistatuim riidesort oli lina. Kuningate ja eraisikute kujud loovad elava pildi moe muutumisest. Naised kandsid liibuvaid kleite, mehed ümber keha seotud seelikuid. Ametlik riietus nägi ette ka parukat.

Ajalugu → Ajalugu
7 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Ristisõda

Lembitu: Riia vallutamine, 6000meest. 1217- Madisepäeva lahing(Viljandi)- KAOTUS! Lembitu langes, liivlaste juht Kaupo 1219- Taani kuningas Valdemar II Rävalas. võidukas lahing Tallinna all- kivilinnus, taani võim, ristiusk. 1220sügis- taanlastel Harjumaa, Rävala, Virumaa, Järvamaa 1220- rootslased Lihulas, ristisid ümberkaudset rahvast. Rootslased löödi puruks! 1223- eestlased ründasid sakslasi, linnused võeti üle. Vastuhaku käigus hävitati kõik, mis vallutajad olid rajanud, pesti maha ristimine, pöörduti tagasi vanade tavade juurde. 1227talv- sakslased saartele, hävitati muhu linnus. Liiguti Valjala alla, saarlased alistusid, ristimine. EESTLSTE ALLAJÄÄMISE PÕHJUSED ~20 aasta jooksul kaitsti oma maad sõjaline ülekaal vastaste poolel: ordurüütlid olid elukutselised sõjamehed, hea väljaõppe ja kogemustega. Täiuslikud relvad, sõjatehnika. Vallutajad head diplomaadid. Vallutades ära liivlased, latgalid ja eestlased- ässitasid nad üksteise vastu.

Ajalugu → Ajalugu
24 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Rokokoo kunst

Milline oli rokokoo aegne mood? · Mehed muutusid naiselikeks, naised sarnanesid meigitud nukkudega; · moes olid laiad rehvseelikud (naised laiuselt nõnda suured, et olid sunnitud ustest läbi minema külg ees); · materjalidest oli eelistatuim siid; · mustritest kasutatusel triibud ja lillemustreid; · pärlite ja kalliskivide kasutamine; · soengute kaunistamisel kasutati linte, sulgi; · juukseid pesti harva, seejuures puuderdati ja kasutati suurtes kogustes lõhnaõlisid. Milliseid käsitööesemeid hakati rokokoo ajal valmistama Hiina eeskujul? · Suurmoeks said mitmesugused Hiinalikud kaunistused, mida õpiti tundma Euroopasse toodud Hiina käsitööesemetelt; · Armastati luksusesemeid ja oluasjakesi; · Eurooplastele uudsest materjalist (portselanist) valmistati ka uusi esemeid ­ tee ja kohvi serviise;

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
8 allalaadimist
thumbnail
7
ppt

Muinas-Kreeka

Mõnedel saabastel olid paelad, teised püsisid jalas juba saapaninast algava ristirästise rihmpõimingu abil Naised kandsid pikemana näimiseks paksu korktallaga jalatseid Ilu ja hügieen: Valge alusmeik sisaldas tinavalget, mis oli tervisele väga ohtlik Tõenäoliselt varjutati silmalauge antimoniga, aga kasutust leidsid ka nõgi ja lambitahm Ohtralt tarvitati lõhnaõlisid, üks eelistatuimaid oli kannikeselõhn Näole kanti õhtuti jahumaske mis hommikul piimaga maha pesti Mõlema soo esindajad puhastasid usinasti hambaid ning nühkisid end pärast vanni üle erilise kraaprauaga, mis eemaldas surnud naharakud ja parandas vereringet

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
19 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Praktika aruanne - toitlustusettevõttes

sisejalanõud. Kokkadel olid küll peakatted, kuid neid alati ei kantud. Jah, töötajad koristavad töökoha ja panevad töövahendid omale kohale. Seal ei sorteeritud pürgi, ainult et, paberid läksid ühte prügikasti. Päeva lõppedes viiakse küll prügi välja, kuid prügikast oli poole peal ei viidud seda välja, kasutati järgmine päev seda sama. Jah, järgiti tervisekaitse nõudeid. Igal külmkapil oli kõraval paber ja sinna kirjutati temperatuure. Pesti käsi jne. Milliseid seadmeid kasutati köögis? Seadmeid oli köögis väga palju. Tükeldusmasin, suur ahi, supi keetmis pada, hakklihamasin jne. Seadmed olid alati töökorras ja oli võimalik neid kasutada. Kui lähebki midagi sedamedest katki, kutsutakse spetsialist, kes teeb korda, sest nad ise ei hakka korda tegema, muidu äkki läheb hullemaks. Millised olid sinu tööülesanded? Minu peamised tööülesanded olid: koka abistamine, tükkeldamine, supi tegemine jne

Toit → Kokk
101 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Rasvad

1. Mis vahe on küllastunud ja küllastumata rasvhapetel? Küllastunud e vedelatel rasvhapetel on C vahel üksiksidemed. Küllastumata e tahketel rasvhapetel on C vahel kaksiksidemed. 2. Milleks lagunevad rasvad .........? Rasvad lagunevad rasvhapeteks ning glütserooliks. 3. Mis tähendab oomega rasvhape? Oomega rasvhapped e küllastumata rasvhapped. Võivad luua vesiniksidemeid teiste molekulidega ning on vajalikud näiteks rakumembraanide ehitamiseks. Leidub taimeõlides ja kalas. 4. Kust saab rasva? Nahaalune rasvkude, mis sulatatakse või pressitakse kuumalt välja Taimsed rasvad saadakse kuumpressil või ekstraheerimisel Näiteks seemned peenestatakse ja asetakse bensiini või eetrisse, mis pärast õli väljalahustamist seemnetest lenduvad 5. Mis juhtub rasvase piruka panemisel kilekotti? Kilekott läheb rasvaseks. 6. Rasvhappe seebistumine... Toiduainete keetmisel rasvad sulavad ja lähevad rasvad vedelikku ni...

Keemia → Keemia
16 allalaadimist
thumbnail
18
pptx

Pesumasin

R O O S I N ATA L I N Õ G I S T O 9A KUIDAS KÕIK ALGAS • Päris alguses ei kasutatud kehakatete puhastamiseks vett, vaid need peksti vastu kive pehmeks ning hõõruti liivaga. • Teada on ka meremeeste pesemisviis- suurde kotti pandud musti riideid veeti laeva taga, et soolane vesi riietelt suurema mustuse eemaldaks. • Hiljem hakati kasutama 1797.aastal leiutatud pesulauda, millel nühiti riideid puhtaks. • Kuni 19.sajandini pesti pesu käsitsti. TEE TÄNAPÄEVA PESUMASINANI • Esimene elektriline pesumasin loodi 1908. aastal USAs. • Pesumasinat tootis Chicagos asuv pesumaja kompanii. • 1950-ndatel lisati küttekeha pesuvee soojendamiseks ning mõeldi välja ka pesu tsentrifuugimine. • 1960-ndatel aastatel olid pesumasinad juba üsna kaasaegsed - paari nupulevajutusega soojendasid need vee, pesid, loputasid ning tsentrifuugisid. TÄNAPÄEV

Füüsika → Elektriõpetus
4 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Loodusmälestis

muistne ohvrikoht, kuhu vanasti merejumalatele lepitusohvreid toodi. (Panga all meres olnud koht, mis alatasa rahutult mühisenud ning kus mõnikord vesi lausa keenud. Sinna tulnud igal aastal merejumala heaks kas inimene või loom heita. Hiljem asendunud see õlle ja viina valamisega merre, antud seda "merele maida". Paika, kus ohvritalitus läbi viidi, kutsutud "mari kakk". Seal käidud ka jõululaupäeva- ja uusaastaööl, teada saamaks, kas õnn või õnnetus ees ootamas. Olavi Pesti, Külli Rikas. Kingissepa rajooni ajaloo- ja kultuurimälestised. Tln., 1983) Mustjala panga tähtsus seisneb selles, et see on Lääne Eesti paekalda kõrgeim ja väljapaistvaim pank, tähtis turismiobjekt, pangal on ulatuslikult jälgitavad panga kivimite lasuvustingimused, koostis ja selle muutumine ruumis. Panga pangal on lubatud turism, geoökoloogilised uuringud ning pangapealne hooldusraie. Loodusmälestisena on keelatud rikkuda Panga panga ilmet, kaevandamine, ehitustegevus ning

Geograafia → Geograafia
5 allalaadimist
thumbnail
7
odt

Toomapäev

Paadid keerati kummuli ja valati neile anniks õlut. Kraasna asunduse eestlastel olid 19. sajandi lõpul säilinud ohvrikombed, uskumused ja loitsud, millega pöörduti maajumal Tooma, karjakaitsja, piksekahju ja põua eest hoidja poole. Toomapäeva on seostatud hingede liikumisega, kuigi hingedeaeg on ju üldiselt pigem oktoobris-novembris. Oluline oli mustuse ja laiskuse minema saatmine kaltsu- ja õlenukkudena. Toomapäeval liikusid õlut nurudes ringi toomad. Pesti kerisekive ja puhastati majapidamist. Toomapäevast alates suuremaid töid ei tehtud, sest oli alanud jõuluaeg. Töökeelud Keelatud olid kõik tööd peale pühadega seotu ehk siis lubatud olid eeskätt koristamine, kraamimine ja pühadetoitude valmistamine. Eriti keelatud oli ketramine ja jahvatamine. Mõlemad tegevused on seotud päripäeva liikumisega, mistõttu neid on seostatud päikese liikumisega. Rangelt oli keelatud puude raiumine ja nende kojutoomine.

Eesti keel → Eesti keel
2 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Ingerimaa kombed

Tähtis oli laulu ajal nuuksuda. Tekst rääkis raskest elust ja sellepärast oli raske tundeid varjul hoida. Surnu juures lauldi , kuna sellega anti surnule teisepoolusele minekuks turvatunne. Nutt oli moodus , kuidas hoida ühendust surnutega. Paremad nutjad olid vanad naised , kes olid saanud tunda elu pahu poolt. Kohati kasutati professionaalseid nutjaid , see komme ei olnud Ingeris laialdaselt levinud. Surnu silmad suleti , et ta ei vaataks endale järglast. Surnu pesti ja viidi sauna ootama matuseid. Surnuaiale minekul peatuti korraks , et teha mälestuseks "karsikko" . "Karsikko" puusse tehti surnu nime tähed , sünni- ja surmaaasta ning rist , ortodoksi usuliste matustel oli nutulauljad, kes ülistasid surnut. Pärast matuseid toimusid peied. Kirstu kaasa pandi villaseid paelu, mõnikord ka nuga. Toimus kindlasti jutlus. Abiellumiseks sobivaks vanuseks loeti meestel 25-30 aastat ja naistel 20-25 aastat. Vanematelt pidi saama loa

Ühiskond → Kodanikuõpetus
11 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Lepalt on toidulisagi saadud

Külluslikku viljasaaki ennustasid eeskätt isasurvad, mida hellitlevalt kutsuti ka leivaurbadeks. Kui aga puul oli rohkesti tumenenud vilikondi ehk käbisid, millest seemned olid ammu tuulde lennanud, pidi see tähendama ikaldust. Siit nimetus ­ näljaurvad. Värviandja ja toidunõude materjal. Lepakäbidega värviti vanasti pühademune. Selleks lõigati lepakäbid kääridega peeneks ning mähiti koos riidega munade ümber. Pärast keetmist pesti munad kohe värvipurust puhtaks, et see ei kuivaks koore külge kinni. Kõige lõpuks anti pruunidele munadele ilus läige, tõmmates need üle õhukese rasvakihiga. Aasta puu EL 02/2004 Urmas Kokassaar Marika Almar

Loodus → Loodusõpetus
3 allalaadimist
thumbnail
4
docx

Tehnika areng

lükates. Hiljem lisandusid pedaalid, siis pidur. Peale seda hakkas rataste suurus muutuma, millega lisandusid kummist valatud rattakummid. Kui lisati kettülekanne hakkasid rataste mõõtmed ühtlustama. Kui arenes tehnoloogia ja materjalid tekkisid ka erinevad käigud, vabajooks ja kaablitega pidurid. Loomulikult muutuvad pidevalt siiani veel jalgrataste tüübid, ja arenevad komponendid. Hiljuti lisandus elektri jõul töötav jalgratas. Pesu pesemine Ammustel aegadel pesti pesu lihtsalt lähimas veekogus. Abiks olid erinevad seadeldised pesulauast pesurullini. Pesulaud on pesumasina eelkäija. Esimesed pesumasinad olid käsitsi vändatavad kuid hiljem lisandusid mootoriga pesumasinad kuid erinevalt tänapäevasest puudusid sellel kõik erinevad võimalikud sätted ja lisad, mis tasapisi ükshaaval lisanduma hakkasid – käigukastist aknani. Telefon Telefoni leiutas Alexander Graham Bell 1976. aastal kuid juba enne seda kasutati

Ajalugu → Ajalugu
2 allalaadimist
thumbnail
6
docx

Orgaaniliste väetiste analüüs

Valmistasime kuivaine ja toortuha proovid ette termostaati ja muhvelahju viimiseks. Määrasime pH universaalindikaatori värvide skaala alusel. Märgtuhastamine: Alustades märgtuhastamisega kaalusime täpselt 0,5g orgaanilist väetist ning panime selle Kjeldahli number üks põletuskolbi, millele lisasime 3 ml kontsentreeritud H 2SO4 ja katalüsaatorina 1 tera seleeni. Seejärel kuumutati kolbi kuumutusplokil kuni kolvis olev lahus muutus selgeks. Pärast jahtumist pesti kolvi sisu 100 ml mõõtekolbi, täitsime kolbi destilleeritud veega kriipsuni, loksutasime ning filtreerisime. Toortuha määramine: Selleks võtsime portselantiigli nr 15 mille tühimass oli 17,46g. Tiigel täideti ca 66% ulatuses orgaanilise väetisega. Kaalumise tulemuseks oli 21,88g millest 4,42g oli orgaanilise väetise mass. Seejärel asetasime tiigli ahju. Kuumutamist alustati madalamatest temperatuuridest, et väetis ei söestuks ega põlema süttiks. Kui gaasid

Põllumajandus → Agrokeemia
16 allalaadimist
thumbnail
10
pptx

Vana-Rooma toit

küttimas ja kalal) juurvilju ja suppi. Liha ja mereannid olid luksus, küll said neid lubada endale vaesed Emmer'i sai Söömine Söödi spetsiaalses söögitoas (triclinium). Seal inimene lamas diivanitaolisel voodil. Diivanid olid asetatud laua ümber ja laud oli hobuseraua kujuline, selleks et orjadel oleks kerge oma isandaid teenida. Söödi näppudega ja kahte tüüpi lusikaga (suur ja väike) Enne sööki ja söögikordade vahel pesti käsi. Kõik, mida ei söödud visati maha ja orjad pühkisid selle ära. Suviti söödi tihtipeale väljas ja siis juba toolil istudes või isegi seistes. Meelelahutus Söögi korral, kui olid külalised, esinesid muusikud, akrobaadid, luuletajad või tantsijad. Tantsijad olid kõige ebaharilikumad, sest seda peeti mitte sobivaks ning ei sobinud lauakommetega.

Kultuur-Kunst → Kunstiajalugu
4 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Vana-Liivimaa

Meinhardi ülesandeks tehti Liivimaa ristiusku toomine. Bertholdi ei tahtnud liivlased vastu võtta,siis sai ta peapiiskopilt korraldused ristiusu korraldamiseks.Albertil oli kindel eesmärk rajadfa Liivimaal kirikuriik ja kogu maa pühendamine Neitsi Maarjale,1199 pühitseti ta Üksküla piiskopiks. 1201-Albert alustas saksa asunike tarvis Riia linna ehitamist,kuhu viis piiskopkonna keskuse, asutati Kristuse Sõjateenistuse Vendade ordu.Ordu allutati küll piiskopile,kuid hakkas peagi ajama iseseisvat poliitikat ja kujunes Riia piiskopile ohtlikuks konkurendiks. 1208-võtsid ristimise vastu Ümera piirkonna latgalid,kes relvastatud vastupanu ei osutanud,lootes sakslaste sõjalisele toetusele oma vanade vaenlaste, eestlaste vastu.Edaspidi osalesid latgalid aktiivselt Eestile tehtavates sõjakäikudes,Järgnevalt vallutatiPolotskile alluvad Vene väikevürstkonnad Jersika ja Koknese,Edasi suunati pealöö eestlaste vastu.jõudsid ristisõdijate retked eestim...

Ajalugu → Ajalugu
51 allalaadimist
thumbnail
1
odt

Vana-Rooma arhtitektuur

Appia ­ Rooma ­ Capua ­ Brundisium), kaarekonstruktsioon abil kivist sildu ja väravaid. Roomas hinnati kõrgelt puhast vett, vee juhtimiseks mägiallikatest või järvedest linnadesse ehitati tohutuid veejuhtmeid (Pont du Gard 1. saj.). Tähtsal kohal oli profaanarhitektuur. Ehitati turuhooneid, terme, amfiteatreid, vabaõhuteatreid, hipodroome jpm. Termid ­ suured saunakompleksid koos spordiväljakute ja -ruumidega, raamatukogudega jms. Saunateenus oli kõigile tasuta. Ennast pesti saviga. (Diocletianuse termid). Roomale iseloomulikud olid amfiteatrid, kus peeti gladiaatorite heitlusi. Suurim ja kuulsaim amfiteater on tänaseni säilinud Colosseum (1. saj. e.Kr.). -esimesel korrusel istus keiser lähikondlaste ja ülikutega. Poolsambad dooria stiilis -teisel korrusel ratsanikud ja rikkamad, kõrgemast soost isikud. Poolsambad joonia stiilis -kolmandal korrusel lihtinimesed. Poolsambad korintose stiilis.

Kultuur-Kunst → Kunst
6 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Pan Kleksi akadeemia

erepunast visiitkuube,ploomisuurust klaasnööpidega sidrunikollast sametvesti,väga kõrget kõvakraed ja kaelasideme asemel samettähte.Pan Kleks sööb liblikaid,juuksekasvutablette,lilli,värvilisi klaaskilde või neid roogasid mida ta ise maitsva värviga maalib. 7.)Kuidas liikus pan Kleks oma majas ringi?Pan Kleks liikus kord mööda kasipuid üles ja alla,vahepeal lendas nagu sulg.Vahepeal käis ka tavaliselt ringi. 8.)Milline oli akadeemia koolivorm,kuidas ennast pesti?Koolivorm oli:sinine särk,pikad valged püksid,sinised sokid ja valged kingad.Kui keegi tegi ulakust/ei viitsind õppida tuleb tal kandakollast rohelisetäpilist lipsu.Nad pesid ennast dusi all ja iga päev tuli erinev mahlajook,millega nad pesid(mahl oli ka seebi eest,sest ta andis palju vahtu).Iga päev peale pesemist on magamistuba nagu suur pesupali. 9.)Mis on kleksograafia,kuidas toimusid geograafiatunnid?Kleksograafia on teadus tindiplekkide tegemisest

Kirjandus → Kirjandus
96 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Kuld

ehedal kujul ja kasutati umbes 5500 aastat tagasi. Arheoloogide arvamuste kohaselt pandi alus kulla kaevandamisele Lähisidas.Ühed suurimad kullakaevandused asusid ka Egiptuses. Arvataksegi, et kõige rohkem kaevandati ja töödeldi kulda just Egiptuses. Kaevandustes töötas hiigelhulk orje, kes töötasid nii päeval kui öösel. Ühed tassisid maaki, teised purustasid ja peenestasid seda. Lõplikult peenestati maak rauduhmrites ja käsiveskites. Seejärel pesti maagipurust kuld veega välja. Tänapäeval leidub kulda enim Hiinas, Indias, USA- s, Venemaal, Indoneesias, LAV-is jne.On teada ka fakt, et kogu inimkonna ajaloo jooksul on kaevandatud ligi 140 tuh. tonni kulda. Kulla kasutus Kuld on pehme, tihe, läikiv ja kõige vormitavam ja plastilisem väärismetall.Kulda on sajandeid kasutatud rahana, vara säilitajana ja juveelinduses. Põhiliselt kasutati ja kasutatakse kulda ehete tegemisel. Kuna kuld ise on tavakasutamise jaoks liiga

Keemia → Keemia
9 allalaadimist
thumbnail
2
odt

Keskaja söögikombed

Söögikoht oli aukohal. Laua ääres oli igaühel oma kindlaks määratud koht. Aadlikud ja madalam seisus istusid sageli eraldi lauas. Tavaliselt söödi kolm korda päevas. Sööki valmistas perenaine. Oli kombeks, et seal. Kus elasi nii vana- kui ka noorperenaine, jäi toitlustamine vanema ja kogenuma hooleks. Pidulaud oli alati kaetud linaga. Toidunõudeks olid laual soola- ja sinepitopsid, iga suu jaoks peeker ja nuga. Enne söömist pesti alati käed, sest söödi ju paljaste kätega. Praegusel ajal oleks see lihtsalt ebaviisakas. Peale käte pesemist loeti väike palve ja asuti roogade kallale. Toidu ettetõstmiseks kasutati lusikat ja kahvlit. Kahvel oli tavaliselt kas kahe- või kolmeharuline. Sellinne kahvel mida meie kasutame tuli kasutusele alles 17. sajandil. 17. sajandil kodunes meie kartul. Esialgu valvasid mõisnikud hoolega, et naised, kes kartuleid maha panid ja need sügisel üles võtsid, mugulaid koju ei viiks

Ajalugu → Ajalugu
10 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Liivimaa ristisõda

oma osa saada, aga rootslaste väga löödi kohemaid puruks. 1222 maabus Taani vägi koos Valdemar II-ga Saaremaal, kus hakati ehitama kivilinnust. Kui kuningas lahkus, asusid saarlased kohe aktiivselt tegustema. Ehitati 17 kiviheitemasinat ja taanlased löödi Saaremaalt minema. Teade võidust kutsus ka ülejäänud Eestimaa ülestõusule. 1223 ründasid eestlased kõikjal sakslasi ja võtsid linnused üle. Vastuhaku käigus hävitati kõik mis vallutajad olid rajanud, pesti maha ristimine, pöörduti tagasi vanade tavade juurde. Taaselustati suhted vene vürstidega, kellelt saadi arvestatavat sõjalist toetust. Riia peapiiskop ja mõõgavennad kogusid end ja alustasid peagi järkjärgulist tagasivallutamist. 1227 aastaks oli taas kogu Eesti ristitud.

Ajalugu → Ajalugu
212 allalaadimist
thumbnail
7
odt

VENEMAA REFERAAT

Põllumajandus Karl Mark Venemaa Referaat Juhendaja:Endla Pesti Olustvere 2013 Sisukord Venemaa............................................................................................3 Majandus........................................................................................4 Venemaa Föderatsioon....................................................................5 Matrjoska..................................................................

Geograafia → Geograafia
7 allalaadimist
thumbnail
20
docx

Rokokoo kunstistiil

Laagri kool Rokokoo kunstistiil Referaat koostaja:Anet Õunpuu Laagri Kool Sisukord 1.Sisukord 2.Sissejuhatus 3.Välimus ja mood 4.Arhitektuur 5.Maalikunst ja skulptuur 6.Kokkuvõte 7.Kasutatud allikad 8-9.Lisad 1. Sissejuhatus Selle stiili valsin ma kuna tahtsin teada rohkem sellest stiilist ja sellega lähemalt tutuvuda. Väga huvi pakkusid ka värvilahendused ja selle aja mood. 2. Välimus ja mood Sellel ajal üks viis oma rikkust näidata oli mood ja välimus,mida kõrgem soeng seda jõuakam oled,soengud olid kõrged ja kaunistatud,meiki kandsid naised kui ka mehed. Moes olid spiraalselt keerduvad lokid ning siidlehviga parukad. Juustele kaunistuseks lisati sulgi ja linte. Soenguid uuendati harva ning selle tõttu hakkasid levima täid.(lisa 4.) Riided olid laia dekolteega...

Kultuur-Kunst → Kunst
7 allalaadimist
thumbnail
1
doc

1900-1910 aastate mood Worldi fail

Gibsoni tüdruk oli pikk, sale, rinnakas ning S-kujulise figuuriga. Tema kael oli peenike ja pikk ning juuksed olid omakorda selle rõhutamiseks üles kuhjatud. Juuksed üleskuhjatud- Lopsakad lained ja üleskuhjatud elegants erinesid vaid selle poolest, kui palju oli soengusse lisatud kunstjuukseid ja kui suur oli polsterdus, mille ümber juuksed koguti. Juuste harjamine- Juuste harjamine oli juuksehoolduses tähtis rituaal juukseid pesti sagedamini kui ühelgi varasemal ajastul. Juukse värv- Moes olid hallid ja valged juuksed, juuksevärve aga pruugiti varasemast vähem. Ripsmed- Ripsmete rõhutamiseks kasutati värvi sees immutatud kammi. Suured kübarad- Kübarad polnud mitte ainult suuremad kui kunagi varem, vaid veelgi keerulisemalt kaunistatud ja ääretult laia ettepoole kaldus äärega. Juuste lokimine- Väga populaarsed olid esimesed püsilokid Karl Nesslerilt New Yorgist. Nende tegemine

Kategooriata → Tööõpetus
21 allalaadimist
thumbnail
2
sxw

Egiptus

Kõige madalama kihi moodustasid orjad. Enamasti olid nad sõjavangid ja vaarao omandid. Orjal oli esialgu oma perekond ja maalapp, mille eest tuli seaduse käsul makse maksta. Hiljem jäeti nad aga õigustest ilma ja orjade elu muutus raskemaks. Egiptust on tihti kutsutud Niiluse anniks, sest just selle jõe tõttu on Egiptus olnud heal järjel. Mööda niilust lõunasse sõites pidi paat olema alati täispurjes,aga põhja sõideti alati alla lastud purjega. Isegi pesu pesti Niiluses,aga see töö jäeti alati meestele,sest oli oht langeda krokodilli söögiks.Vana Egiptuses oli põhitoiduks kala,mida püüti kas harpuuni,kahva või papüüruse kiududest valmistatud võrguga.Papüürus kasvas põhiliselt Niiluse soistel kallastel ja sellest valmistati ka paate.Niilus oli aga ka oluline aastaaegade määramisel. Esimene aastaaeg kestis märtsist juunini, mida nimetati põuaperioodiks või viljakoristusajaks. Teine aastaaeg(juulist oktoobrini) oli üleujutuste aeg

Ajalugu → Ajalugu
15 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Viirus-rakk interaktsioon

Viirus-rakk interaktsiooni tüübid Tsütotsiidne (tsütolüütiline, tsütopaatiline) Mittetsütotsiidne (atsütopaatiline) Transformatsioon (rakkude vohamine) Produktiivne viirusinfektsioon ­ rakus toimub viiruste produktsioon ja uute viiruste liberisatsioon, mis põhjustab peremeesrakkudes muutusi (raku hävimine). Abortiivne viirusinfektsioon ( mitteproduktiivne) ­ katkenud, mittearenenud infektsioonid. Kõik abortiivsed viirus-rakk interaktsioonid on seotud latentsete ja persistentsete infektsioonidega. Latentsus ­ (peidus olema, varjatud olema) peitumus, haigustunnusteta olek. Persistentne ­ säiliv, katkestamatu, visa, persisteeruv. Tsütotsiidsed muutused viirusega infitseeritud rakus Tsütopaatilised viirused hävitavad raku, milles nad paljunevad. Selle tulemusena tekkinud raku kahjustusi nimetatakse tsütopaatiliseks efektiks (TPE). Abortiivsed viirused ei põhjusta raku hävingut, nad võivad organismis esineda ...

Meditsiin → Arstiteadus
4 allalaadimist
thumbnail
11
docx

Ülevaade Ungari kirjandusest

maha, sügisel tungis Austria sõjavägi ka Ungarisse , jaanuaris 1849 langes Budapest, 14. aprillil 1849 , kapitulatsioonile järgnesid rängad repressioonid, hukati sadu inimesi, ka peaminister Lajos Batthyány ja 6. oktoobril Aradis kolmteist kindralit , Ungari vaimseks keskuseks sai Pest-Buda, rahvusliku kultuuri asutused: Ungari Teaduste Akadeemia , Kisfaludy Selts (1836, kirjanduse selts) Pesti Ungari Teater . kesksete ajakirjade ilmumine: Auróra (1822-1830) ajakirjandus muutus 1840-ndatel poliitiliseks faktoriks ­ Lajos Kossuth Pesti Hírlap - Pesti Uudiste toimetaja: esimene kaasaegne ajaleht, reformimeelsete jõudude põhiline häälekandja , 1844: ametlikuks riigikeeleks sai ungari keel Romantism Ungaris · Romantism Euroopas: rõhutati individuaalsuse väärtust ­ see puudutas nii isikuid kui

Kirjandus → Kirjandus
14 allalaadimist
thumbnail
4
pdf

Lahuste valmistamine, kontsentratsiooni määramine

Kasutatud mõõteseadmed, töövahendid ja kemikaalid kaalud, kuiv keeduklaas, klaaspulk, lehter, kooniline kolb, 250 cm3 mõõtesilinder, areomeeter, filterpaber, NaCl segus liivaga Kasutatud uurimis- ja analüüsimeetodid ja metoodikad Filtreerimine Kasutati suurepoorilisest filterpaberist filtrit, mis asetati klaaslehtrisse ja niisutati destilleeritud veega. Lahus valati filtrile mööda klaaspulka. Keeduklaasis olevat jääki pesti veel 3 korda destilleeritud veega ning filtreeriti läbi sama filtri. Tiheduse määramine Lahuse tiheduse määramiseks valati see mõõtesilindrisse ning lisati vett, et lahuse maht oleks 250 cm3. Seejärel mõõdeti areomeetriga lahuse tihedus. (mõõdetud tihedus) 1,006 g/cm3 1 (sellest väiksem tihedus tabelis) 1,0019 g/cm3 2 (sellest suurem tihedus tabelis) 1,009 g/cm3

Keemia → Keemia alused
115 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Eestlaste muistne vabadusvõitlus

Ka venelased korraldasid rüüsteretki Eesti aladele, mis muutis vastupanu veelgi raskemaks. Ühesõnaga sõjaline ülekaal oli vastasel poolel. Pikaajaline sõjategevus oli eestlasi kurnanud majanduslikult ning oodati sõja lõppu. Palju oli kaotusi inimjõus, kaduma oli läinud eneseusk, et sõda oleks võimalik võita. 1223.aasta algul ründasid eestlased kõikjal sakslasi ja võtsid linnused üle. Õnnestus tagasi saada oma valdusse kogu maa, pesti maha ristimine ning pöörduti tagasi vanade tavade juurde. Kuid 1227.aastal toimus pöördepunkt- suur sakslaste vägi liikus üle jää Eesti saartele. Muhu linnus hävitati ja vallutati ning puutumata ei jäänud ka Saaremaa. Vastupanu näis lootusetu ning saarlased otsustasid alistada ja ristida lasta. Kaotuse üheks põhjuseks võib lugeda ka seda, et sel ajal puudus ühtne riik. Sidemed üksikute maakondade vahel olid nõrgad

Ajalugu → Ajalugu
38 allalaadimist
thumbnail
4
docx

Fakte romaaniajastu kirjanikest

2. Tema vanemad olid slovakid ja sünninimi oli tal Alexander Petrovics. 3. Ta ungaripärastas oma nime 1842. aastal alustades kirjanikukarjääri. 4. Astus Sopronis soldatiks, nõrga kondiga poisina valetas ta ennast vanemaks, et ta vastu võetaks. 5. 1849. aastal jäi ta Segesvári lahingus kadunuks. Looming: 1. Tema pidevalt ilmuvad luuletused lõid aluse tema kirjanduslikele kontaktidele. 2. 1844. aastal jõudis ta otsusele ja läks jala Pesti, et oma luuletused välja anda. ,,Ibolyák" (Kannikesed) tuli alles 1996 päevavalgele), kuid see ei õnnestunud. 3. 1. juulist 1844 sai ta abitoimetajaks Pesti Moelehes ja sai enda teoseid avaldada trükist. 4. Tema luuletusi deklameeriti, kopeeriti, viisistati; nii mõnigi neist muutus õige pea rahvalauluks. 5. Temast sai vabakutseline kirjanik, esimene poeet, kes Ungaris oma sulest ära elas; ta

Kirjandus → Kirjandus
6 allalaadimist
thumbnail
10
rtf

Nimetu

Enne praktikale minekut teadsin et Pühajärve on suur nimi ning ka eeldasin, et hügieen seal on ülimalt range. Kohale minnes muutus mu arvamus kohe. Juba esimesel päeval jäi mulle silma paar asja mis mind häiris. Mahlapudelitel ei olnud korke peal ja seisid laual niisama, riisimagustoit, mis oli vahukoorega tehtud seisis laual soojakäes peaaegu päevaega, kokad kandsid ehteid. Enne tööpäeva lõppu pandi kiletatud toorainetele peale kuupäevad ning pesti köök. Toimus ka suurpuhastus, kus pesti külmkappide tihendeid ja seinu. Prügi ei sorteeritud, kõik visati ühte kotti. Esmaabi kohta ei oska midagi öelda, kuna sellest meile seal ei räägitud. Kokkuvõte Oma praktikaga jäin ma väga rahule. Praktika juhendajad ja kaastöölised olid väga meeldivad ja abivalmid. Võimalused õppimiseks ja arenemiseks olid olemas. Oma tööülesannetega sain ma hakkama, kuigi alguses oli väike pabin sees. Kindlasti sain juurde palju uusi kogemusi ja

Toit → Kokk
21 allalaadimist
thumbnail
9
rtf

PRAKTIKA ARUANNE - Kokk

Enne praktikale minekut teadsin et Pühajärve on suur nimi ning ka eeldasin, et hügieen seal on ülimalt range. Kohale minnes muutus mu arvamus kohe. Juba esimesel päeval jäi mulle silma paar asja mis mind häiris. Mahlapudelitel ei olnud korke peal ja seisid laual niisama, riisimagustoit, mis oli vahukoorega tehtud seisis laual soojakäes peaaegu päevaega, kokad kandsid ehteid. Enne tööpäeva lõppu pandi kiletatud toorainetele peale kuupäevad ning pesti köök. Toimus ka suurpuhastus, kus pesti külmkappide tihendeid ja seinu. Prügi ei sorteeritud, kõik visati ühte kotti. Esmaabi kohta ei oska midagi öelda, kuna sellest meile seal ei räägitud. Kokkuvõte Oma praktikaga jäin ma väga rahule. Praktika juhendajad ja kaastöölised olid väga meeldivad ja abivalmid. Võimalused õppimiseks ja arenemiseks olid olemas. Oma tööülesannetega sain ma hakkama, kuigi alguses oli väike pabin sees. Kindlasti sain juurde palju uusi kogemusi ja

Toit → Kokk
121 allalaadimist
thumbnail
3
doc

Ungari

· Euroopa Liidu ametlik keel: Ungari · Ajavöönd: Kesk-Euroopa aeg · President: László Sólyom · Peaminister: Ferenc Gyurcsány · Iseseisvus: 31.oktoober 1918 · Rahvaarv: 10,1 miljonit · Rahaühik: forint Pealinn Budapest oli algselt jagatud kaheks linnaks: Buda ja Pesti eraldas Doonau. Doonau jõgi, voolab Ungari territooriumil 410 km pikkuselt. Linnas on palju ajaloo- ja kultuurismälestisi ning see on kuulus oma terviseallikate poolest. Ungari 386-liikmeline ühekojaline parlament valitakse otse iga nelja aasta järel. Ungarlaste esiisad on madjari hõimud, kes vallutasid Karpaatia oru 896. aastal. Püha Istváni valitsusajal sai Ungarist 1000. aastal kristlik kuningriik. Ungari keel erineb kõikide

Geograafia → Geograafia
28 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Egiptuse ja Mesopotaamia erinevused

olla veelgi suurem. Jumalaid kujutati tavaliselt loomade või lindudena või nende kehadega. Nende ellusuhtumine oli sügavalt religioosne. Preestrite ülesanne oli religioossete tõekspidamiste täpsem sõnastamine ja tähtsamate jumalate eest hoolitsemine. Et inimesed saaksid jumalate eest hoolt kanda, rajati templeid. Tüüpiline Egiptuse tempel oli nelinurkne ning kõrge müüriga muust maailmast eraldatud. Templis paiknevale jumalakujule ohverdati loomi, seda toideti, pesti ja riietati ning suitsetati viirukit. Preestrid pidid pidevalt selle kuju eest hoolt kandma. Samuti uskusid egiptlased elusse pärast surma, millest oli neil detailne ettekujutus. Mesopotaamia usk sarnaneb egiptuse omaga mitme tunnuse poolest, kuid oli ka erinevusi. Mesopotaamia religioon oli mõnetigi rahvapärasem. Jumalatel oli inimkuju. Kuningatele ei pööratud sealsetes uskumustes nii suurt tähelepanu nagu Egiptuse religioonis. Mesopotaamias pöörati rohkem tähelepanu elule enne surma

Ajalugu → Ajalugu
15 allalaadimist
thumbnail
5
doc

Urmas Lennuk

Ei pelga ka tõdemust, et mingil määral peab teatritegemine olema sotsiaalselt heaks kiidetud. 4 5. Kasutatud kirjandus Internetiallikad: http://et.wikipedia.org/wiki/Urmas_Lennuk ( 14.jaanuar 2010 ) http://uudised.err.ee/index.php?06172977 ( 14.jaanuar 2010 ) http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=11&artid=31165 ( 14.jaanuar 2010 ) http://www.temuki.ee/arhiiv/2004/02/04veb_t05.htm (14.jaanuar 2010) Artikkel ajalehes: Madli Pesti .Teater taas sadamaaidas. Sirp nr 31(3264) 28.08.2009 5

Kirjandus → Kirjandus
15 allalaadimist
thumbnail
1
odt

Vana-Rooma konspekteering

Mered-Vahemeri,Joonia ja Türreenimeri. Mäed-Alpid,Apeniinid. Saared-Sitsiilia,Korsika. Jõed- Po,Tiberi. Rahvastik:etruskid,itaalikud(latiinid,samniidid)+kreeklased+foniiklased. Elanike arv Roome riigi õitsengul:90 milj, elanikke Rooma linnas 1-1,5 milj.Kuningate aeg 753-509 eKr,Vabariigiaeg 509-265eKr,Keisririigiaeg 30 eKr-395pKr.Roome linna asutamine-21.04.753 eKr.Rooma impeeriumi jagamine kaheks-395 pKr,Lääne-Roome lõpp-476 pKr Saavutused ehituskunstis-korruselamud,kirikute ja kuplite ehitamine,lubjamört.Veevarustus-purskkaevud, akveduktid(varustasid linna joobiveega)kanalisatsioonisüsteem.Pesemiskultuur-Termid,odrajahuga pesti,h-naised,õ-mehed.Teede ehitamine-Kõik teed viisid Rooma,kivist teed ja sillad, Via Appia- 195 km, kokku 372 teed e. 83 000km. Patriitsid- kodanik, kes kuulus eliitperede hulka ja kes võis astuda riigiametisse. Plebed- neid loeti vabadeks, kuid neil puudusid kodanikuõigused-ei võtnud osa rahvakoosolekutest,ei te...

Ajalugu → Ajalugu
7 allalaadimist


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun