Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Tartuffe ehk petis- kokkuvõte (32)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

Tartuffe ehk petis
Molière
Komöödia viies vaatuses
Tegevus toimub Pariisis, Orgoni majas .
Esimene vaatus
  • Proua Pernelle`l on halb tuju ja ta tahab majast lahkuda. Ta vaidleb teistega , kes seal ruumis on. Tema ütleb, et Tartuffe on jumala poolt saadetud , et teisi harida. Teised aga ütlevad, et ta on mittekeegi, kelle iga sõna ei tohiks kullana võtta. Nad ei taha Tartuffe talla -alused olla kogu aeg. Proua Pernelle arust ei ole hea, kui alatasa pidutsetakse ja naerdakse. Naabrid hakkavad nii halvasti mõtlema. Teised aga arvavad naabri koha pealt seda, et ta on lihtsalt nii üksik ja peab teisi laimama (laimab meeleheitest).
  • Cleante ja Dorine räägivad omavahel, et ka Proua poeg on Tartuffe meelevallas– kõik, mis too teeb on imetlusväärne, ta on prohvet (Orgoni jaoks jumal ja pihiisa).
  • Saabus Orgon .
  • Orgoni poeg Damis tahab Valère õega abielluda , aga saab seda teha ainult siis, kui Valère abiellub Damise õega.
  • Orgon päris Dorinelt (teenijanna), kuidas tema maal oleku ajal majas olukord oli olnud. Dorine pajatas, et proua oli haige olnud, Tartuffe aga oli ennast kõige paremini tundnud , prouast mitte hoolides ning ainult süües ja magades. Orgon tundid mehele kaasa.
  • Cleante arvas , et Dorine naeris Orgonile näkku, Orgon oli aga vastakal arvamusel. Tema kiitis Tartuffe`t. Tartuffe tuli nende majja elama nii: Orgon käis kirikus ja nägi meest seal palvetamas (hingest palvetamas) ja hiljem pakkus mees talle püha vett. Orgon sai siis teada mehe teenri käest, et Tartuffe on vaene ja ta tahtis mehele raha anda, kuid mees jaotas pool teistele vaestele. Seejärel tõi Orgon mehe enda juurde elama. Cleante näeb mehes silmakirjalikku petist, Orgon aga jumalat.
    Teine vaatus
  • Orgon tahab Mariane (tütre) käest teada, kas talle meeldib Tartuffe. Mariane on väga sõnakuulelik ja vastab, et võib öelda kõik, mida Orgon soovib.
  • Orgon tahab, et Mariane Tartuffega abielluks. Viimane pole aga nõus. Orgon väidab, et Tartuffe saab varsti nende pere liikmeks. Dorine kuulis seda juttu pealt ja ütles, et see oleks sobimatu.Orgon määris ikka Tartuffet Marianele pähe, aga Dorinel oli alati midagi halba mehe kohta öelda. Mariane pidi alguses abielluma Valèrega, ent Orgon ütles, et mees ei ole nii vaga kui Tartuffe. Jutuajamine jäi pooleli , sest Orgon vihastas üle kõige Dorine peale.
  • Mariane ja Dorine on kahekesi. Mariane räägib alguses, et tahab Tartuffega abielluda ja et jumaldab teda. Dorine üritab naist ümber veenda. Lõpuks Dorine alistub ja tahab Mariane üksi jätta, naine aga otsustab, et tahab ikkagi Dorine abi, et mitte abielluda. Dorine lubab, et nad mõtlevad midagi välja, et Mariane saaks Valèrega abielluda.
  • Valère tuleb. Ta räägib, et kuulis Mariane abiellumisest. Nad lähevad tülli ja hakkavad lahkuma , kui Dorine tõmbab nad jälle kokku ja leevendab nende teeseldud viha ja tüli. Koos otsustatakse, et Mariane teeskleb, et on nõus Tartuffega abielluma ja Valère hoiab eemale.
    Kolmas vaatus
  • Mariane vend Dorine on samuti abielu vastu ja peidab end ühte tuppa , et kuulata pealt, mida võõrasema Tartuffega räägib. Võõrasema proovib viimast ümber veenda, sest ta ei taha ka abielu.
  • Dorine ütleb Tartuffele, et proua tahab temaga rääkida. Tartuffe leebub jalamaid.
  • Mariane ema Elmire tuleb Tartuffe juurde, et rääkida abielust . Tartuffe näib hoolitsev ja ütleb, et palvetas Elmire eest tema haiguse ajal. Tartuffe avaldab armastust Elmire vastu ja Elmire on õnnelik, et saab nüüd oma plaani teoks viia. Vastutasuks tahab ta , et Tartuffe ei abielluks tütrega.
  • Elmire poeg Damis tuleb kõrvaltoast välja ja lubab kogu kuuldu isa Orgonile ette kanda, et paljastada julm petis. Elmire seda ei tahaks, sest ta pole intriigide punuja.
  • Elmire ei taha meest selle jutuga tülitada, ent Damis räägib Orgonile loo ära.
  • Tartuffe hakkab end Orgoni ees laitma, kuid Orgon arvab , et too pole midagi valesti teinud ning on hoopis Damise peale tulivihane ja kihutab ta majast välja. Ta ütleb, et abielu toimub veel samal päeval– karistuseks.
  • Tartuffe hakkab pärast Damise väljaviskamist uuesti end kaitsma ja peab ennast ohvriks. Orgon lohutab teda ja ei taha, et ta lahkuks. Orgon otsustab, et nad kirjutavad kogu varanduse Tartuffe nimele .
    Neljas vaatus
  • Cleante ütleb Tartuffele, mis ta temast arvab. Tartuffe ütleb, et õige kristlasena ei saa ta Orgoni poega uuesti tagasi tuua, Cleante arvates aga just peabki. Tartuffe on omakasu peal väljas, kuid teeskleb, et see kõik on jumala soov.
  • Dorine ütleb Cleantele, et nad peavad abielu ära hoidma.
  • Mariane palub põlvili isa käest, et ta ei peaks abielluma. Isa on aga vastu. Elmire lubab mehele näidata, milline petis too on. ta laseb Tartuffe enda juurde kutsuda.
  • Elmire käsib Orgonil end laua alla peita , et see saaks sealt jälgida kogu toimuvat Tartuffega.
  • Elmire räägib Tartuffele oma „tunnetest” (mida tegelikult pole). Tartuffel kahtleb naise sõnades, sest arvab, et too tahab ainult abielu ära hoida. Tartuffe tahab tegusid . Naine saadab ta siis vaatama, ega teistes tubades kedagi pole, kes peale satuks.
  • Kui Tartuffe on lahkunud, tuleb Orgon välja ja neab teda maa põhja. Elmire tahab, et mees veel natukene ootaks, et oma silmaga näeks, mis toimub.
  • Tartuffe tuleb tagasi ja tahab Elmiret kallistada, ent Orgon ilmub nähtavale ja karjub ta peale ning käsib majast lahkuda. Alguses üritab Tartuffe end välja vabandada , kuid hiljem ütleb, et hoopis tema võib Orgoni välja visata , sest maja on tema nimel.
  • Elmire ei saa aru, kuidas maja saab Tartuffe oma olla. Orgon lubab neile kohe kõigest rääkida.
    Viies vaatus
  • Orgon läheb otsib ühte laegast.
  • Damis on nii vihane Tartuffe peale, et lubab, et on võimeline teda tapma .
  • Proua Pernelle ei taha uskuda , et Tartuffe millegi taolisega oleks võimeline hakkama saama. Kõik otsustavad, et parem oleks leppimist teeselda.
  • Kohtuteener härra Loyal toob Tartuffelt teate, et kogu pere peab majast välja kolima . Kõik on raevus.
  • Proua Pernelle usub lõpuks, et Tartuffe on petis.
  • Valère toob sõnumi, et Orgoni tahetakse tappa, sest laekas olid keelatud paberid olnud. Valère aitab orgonil põgeneda.
  • tartuffe tuleb politseiametnikuga Orgoni vangi viima. Kuid lugu pöördub ja politseiametnik võtab hoopis Tartuffe vangi, sest monarh olevat tema libekeelsust läbi näinud. Orgon sai kogu oma varanduse tagasi.
  • Orgon ja Cleante otsustavad, et kõik koos minnakse monarhi tänama. Orgon lubab, et tütar abiellub Valèrega.
  • Tartuffe ehk petis- kokkuvõte #1 Tartuffe ehk petis- kokkuvõte #2 Tartuffe ehk petis- kokkuvõte #3
    Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
    Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2008-05-17 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 912 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 32 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor siki1808 Õppematerjali autor
    5 vaatust, igal vaatusel punkthaaval kirjeldatud tegevust.

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    2
    docx

    Tartuffe ehk petis - Moliere

    Moliere Tegelased: Proua Pernelle ­ ema Orgon ­ Elmire mees Elmire ­ Orgoni naine Damis ­ poeg Mariane ­ tütar Valere ­ Mariane peika Cleante ­ Elmire vend Tartuffe ­ vagatseja Dorine ­ Toaneitsi Härra Loyal ­ kohtuteener Politseiametnik Filipote ­ Pernelle'i teenijanna Tegevustik: Pariis; Orgoni maja I VAATUS Proua Pernelle soovib kiirelt majast lahkuda ja teised takistavad. Kellelegi ei meeldi, et ta Tartuffe kuulab (petis). Pernelle ei usu neid ja lahkub. (I stseen) Cleante ja Dorine vestlus, arutavad kuidas Orgon & Pernelle petis Tartuffe müju all on (II stseen) Elmire teatab, et Orgon jõudis (III stseen) Damis määrib oma üde Valere'le pähe, tahab ise valere'i õde (IV stseen) Orgon saabus ja uuris, mis majas toimub; tegelikult huvitus ainult Tartuffe tegemistest (V stseen) Cleante & Orgoni vaidlus jälle Tartuffe pärast

    Kirjandus
    thumbnail
    6
    docx

    Moliere - Tartuffe ehk petis

    DAMIS, Orgoni poeg. MARIANE, Orgoni tütar ja Valére´i armsam. VALERÉ, Mariane´i armsam. CLÉANTE, Elmire´i vend. TARTUFFE, valevaga. DORINE, Mariane´i toaneitsi. HÄRRA LOYAL, kohtutäitur. POLITSEIMEISTER. FLIPOTE, proua Pernelle´i teenija. Tegevus toimub Pariisis, Orgoni majas. ESIMENE VAATUS ESIMENE STSEEN Proua Pernellel on kiire majast lahkumisega. Elmire, Dorine, Damis, Mariane, Cleante üritavad teda takistada. Kõik on pahased vanaproua peale ,et ta nagu isagi (Orgon) Tartuffe kuulab. Rahvas kutsub seda viimast kelmiks. Pernelle peab seda aga laimuks. Paneb kõik sealolijad oma rumala jutuga enda arust paika ning lahkub. TEINE STSEEN Cleante ja Dorine räägivad, et kuivõrd Orgon ja proua Pernelle Tartuffe mõju all on. Tartuffe olevat viimne kui kelm. KOLMAS STSEEN Elmire teatab, et tema mees on saabunud ning vaja on üles tema juurde minna. NELJAS STSEEN Damis räägib ,et kui Valere saab abielluda tema õega ss saab tema Valere õe endale. Kui just

    Kirjandus
    thumbnail
    2
    doc

    Moliere „Tartuffe“

    Raina Rahnel 10e 03.05.2009 Kirjandus I tööleht nr 4. Moliere ,,Tartuffe" 1. Raamat räägib, kuidas heausklik isand võtab enda juurde elama usumehena esineva petise. Kogu Orgoni pere on Tartuffe vastu, sest nad kõik kahtlustavad Tartuffe vagadust. Orgoni pere üritab kõigest väest Orgonile selgeks teha, et Tartuffe näol on tegemist petisega, kuid too on nii pimestatud Tartuffe vagadusest, et ta ei näe seda ja ei taha uskuda. Ta oli isegi nõus ütlema lahti oma pojast ja anda oma tütar Tartuffele. Loo lõpus siiski selgub, et Tartuffe ihkas ainult Orgoni naist ja vara ja avanevad ka Orgoni silmad, teada saades, milline on tema pühakust mees, keda ta kui vennana oma majas pidas. 2. Romaani peamiseks probleemiks oli tuua ilmsiks, milline tõeline pale peitub näiliselt usuvaga mehel

    Kirjandus
    thumbnail
    1
    doc

    Damise iseloomustus teose ”Tartuffe” põhjal

    vanaemale selgeks teha, kui valelik on vaene aadlisoost mees nende majas. Damisel oli hulgaliselt halbasi natuuri omadusi: arusaamatus, pidev pahameel, omakasupüüdlikus, kättemaksu himu, alandlikus ja tapa himu. Elmire poja mõistmatus väljendus selles kui ta ei suutnud taibata, kuidas õnnestus Tartuffe'il nii osavalt Orgon ja proua Pernelle oma pilli järgi tantsima panna. Samuti ei suutnud ta aru saada sellest, et kui ta käitub oma isa ees alandlikult ning proovib sellega Tartuffe minema ajada, siis see ei õnnestu, sest tema tavaline loomus oli üpris karm. Damise omakasupüüdlikus avaldus, kui tuli välja, et Valere ei saagi ta õe, Mariane'ga abielluda, see aga tähendas, et noormees ei saa naituda Valere õega. Pahameel ja kättemaksu himu läbis kogu teost sujuvalt algusest lõpuni. Damise pahameel avaldus alguses, kui ta mõistis, et Tartuffel on ta isale liiga suur mõju ning siis, kui noormees visati majast välja vaese aadlisoost mehe asemel

    Kirjandus
    thumbnail
    15
    odt

    10. klassi kirjanduse eksami piletid

    ,,Söerikastaja" 1958 - Krossi kõige algatuslikum kogu, mis küttis kirgi kuumaks ilmumise hetkel. Läbis valikufiltri, toonitas agiteerivat, üleskutsuvat, hukkamõistvat poolt. Sellest kogust tulvab tarmukust, hoogu ja energiat.Esile tooks luuletuse ,,Saun" - vihjab puhastusele ja selle vajalikkusele meie ühiskonnas.Protsetivaimust vaba luuletus ,,Linnud" - peale linnualauluelamuse ei tasu midagi otsida. 3. I Romaan. J.D.Salingeri ,,Kuristik rukkis" : kokkuvõte süzeest; Holdeni iseloomustus; teose peamõte. II Juhan Liivi luuletuse peastesitus: meeleolu ja sõnumi sõnastamine; kõnekujundid luuletuses ROMAAN- jutustava proosa suurvorm, tänapäeval kõige hõlmavam ilukirjanduslik maailmakirjelduse vorm. Iseloomustab mitmeplaaniline sündmustik, tegevusliinide ja probleemide rohkus ning arvukas tegelaskond. Holden on 17 aastane poiss, kes on välja visatud mitmest koolist.Holden on elava fantaasiaga,

    Kirjandus
    thumbnail
    32
    doc

    Konspekt - 10 klass

    2. Klassitsismi tunnusjooned ja esindajad maade järgi Lektüürikontroll Vali üks teema kummastki teosest 1. Swift, Liliputtide maal ­Gulliveri aheldamine ja toitmine, Gulliveri läbiotsimine ja ülekuulamine, riigialamate köiel tantsimine, üle kepi hüppamine, roomamine ja lindid, 9 Liliputtide maa ja Blefuscu iidse vaenu pôhjus, Tramecksan ja Slameksan ning kingakontsad 2. Moliere, Tartuffe ­ Orgone, Elmire ja Tartuffe; Orgone, Damis ja Tartuffe; Orgone, Mariane, Valere ja Tartuffe Teatrikirjand ? Konspekti metoodika 1. avarus, selgus, ülevaatlikkus 2. skeemid, tabelid, tulbad 3. värvid, jooned, nooled 4. lühendid, lakoonilisus, oma märgid *kôigepealt loe ja tutvu *teistkordsel lugemisel konspekteeri Moliere ­ Jean Baptiste Poquelin (1622 ­1673) ôpiku pôhjal konspekti koostamine vastavalt konspekti nôuetele tugisônad 1

    Kirjandus
    thumbnail
    16
    doc

    Kirjanduse eksam 10. klass

    Kirjanduse Eksam 2013 1) Homerose eeposed ,,Ilias" ja ,,Odüsseia" . Eepose mõiste. Eepos ­ suur eepiline värssteos, lugulaul, mis kujutab maailma loomist, jumalate ja kangelaste vägitegusid, müütilisi või tegelikke ajaloosündmusi, looduskatastroofe. Vanimaid säilinud eeposi on sumerite "Gilgames", india "Mahbhrata" ning Vana-Kreekast pärit Homerose koostatud "Ilias" ja ,,Odüsseia" . Eesti rahvuseepos on ,,Kalevipoeg" , Lätis ,,Karutapja" , Soomes ,,Kalevala" ."Ilias" on vanakreeka eepos, mille autoriks peetakse traditsiooniliselt pimedat Joonia laulikut Homerost. Ilias on üks väheseid säilinud kirjandusteoseid, mille tegevus toimub pronksiajal. Laulude praegune kuju pärineb allikatest, mis on kirja pandud 7.-6. sajandil eKr, tekstide aluseks arvatakse olevat aga palju vanem suuline traditsioon. Sõnavara erinevusi ja sarnasusi kirjeldav mudel näitas, et "Ilias" pärineb ligikaudu aastast 762 eKr. Iliase tegevus toimub Trooja sõja 10. aastal. Eepos räägib ahhailas

    Kirjandus
    thumbnail
    31
    doc

    Nimetu

    Kirjanduse Eksam 2013 1. Homerose eeposed ,,Ilias" ja ,,Odüsseia" . Eepose mõiste. Eepos ­ suur eepiline värssteos, lugulaul, mis kujutab maailma loomist, jumalate ja kangelaste vägitegusid, müütilisi või tegelikke ajaloosündmusi, looduskatastroofe. Vanimaid säilinud eeposi on sumerite "Gilgames", india "Mahbhrata" ning Vana-Kreekast pärit Homerose koostatud "Ilias" ja ,,Odüsseia" . Eesti rahvuseepos on ,,Kalevipoeg" , Lätis ,,Karutapja" , Soomes ,,Kalevala" ."Ilias" on vanakreeka eepos, mille autoriks peetakse traditsiooniliselt pimedat Joonia laulikut Homerost. Ilias on üks väheseid säilinud kirjandusteoseid, mille tegevus toimub pronksiajal. Laulude praegune kuju pärineb allikatest, mis on kirja pandud 7.-6. sajandil eKr, tekstide aluseks arvatakse olevat aga palju vanem suuline traditsioon. Sõnavara erinevusi ja sarnasusi kirjeldav mudel näitas, et "Ilias" pärineb ligikaudu aastast 762

    Kirjandus




    Kommentaarid (32)

    drbullet profiilipilt
    drbullet: Elu on ikka lihtsaks tehtrud :)
    17:37 31-05-2009
    drbullet profiilipilt
    drbullet: Elu on ikka lihtsaks tehtrud :)
    17:29 31-05-2009
    pagan5 profiilipilt
    pagan5: Väga korralik kokkuvõte.
    18:15 11-01-2012



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun