Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Karistusõigus loengukonspekt II semester (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

  • Millal see asi ära võetakse?
  • Mida peab valesti esitama?
  • Mis on häbistavad andmed?
  • Kuidas eristada täideviijat ja osavõtjat?
  • Mis saab siis kui üks on süüvõimeline ja üks on süüvõimetu?
  • Mis saab siis kui üks plaani ületab?
  • Kuidas ettevaatamtusdelikte seadusest ära tunda?
  • Miks selline erinev käitumine - tahtlike deliktide ja ettevaatamtusdeliktide puhul?
  • Milline füüsiline isik saab tuua juriidilise isiku vastutuse kaasa milline tegu on üle kantav juriidilisele isikule?
  • Kui vastutab jur isik siis mis saab füüsilisest isikust?
  • Mis saab füüsilisest isikust kes selle teo toime pani?

Lõik failist

Karistusõigus II.osa
https://quizlet.com/82596923/karistusoiguse-moisted-flash-cards/
Süütegude kogumid
  • tuleb jõuda järelduse, kas inimene on pannud toime ühe teo, või kaks või kolm või neli – ehk kas on tegemist ühe (teo ainsus ) või mitme teoga (teo mitmus ).
  • Teo ainsus on siis, kui mitu olemusest sarnast käitumisakti on kantud ühisest tahtluses, ja need on üksteisega seotud, kogu käitumine on kokkukuuluv tegu. Tunnused: 1)ühtne tahtlus (lõpptulemus) 2)ajaliselt-ruumiliselt seotud (lühike ajavahemik tegude vahel) 3)objektiivne vaatlus – kolmandale isikule peab tunduma üks tegu ja üks käitumisakt
  • Teo mitmus on siis, kui ajalis-ruumiline side tegude vahel puudub.
  • Veel aitab vahe teha, et vaadata rünnatavat õigushüve . Kui kaks loogiliselt seotud tegu on suunatud täiesti erinevate õigushüvede vastu, siis reeglina on tegemist teo mitmusega.

Teo ainsus:
  • kaks tegu, kuid vastab vaid üks §, siis kasutataksegi seda §
  • üks tegu, aga sellele vastab kaks või rohkem § - ideaalkogum ehk üks tegu, mis realiseerib mitu kuriteokoossseisu. Siis tulevad mõlemad § ära näidata. Sellistel juhtudel mõistetakse karistus ühe raskema § järgi (§ 63 lg 1)

Teo mitmus:
  • kõik need teod vastavad erinevatele kuriteokoosseisudele – reaalkogum . Kõik § tulevad ära näidata ning iga teo eest mõistetakse eraldi karistus ning need liidetakse.
  • kõik teod vastavad ühele koosseisule – koosseisupärane teo ainsus. Tuleb märkida üks § ühe korra, sõltumata sellest, mitu episoodi on. (vältav süütegu -koosseisule vastav olukord kestab teatud perioodi ja kogu selle perioodi vältel saame öelda, et on tegemist kuritegevusega. )

Üldreeglid milles on erandid:
  • teo mitmus ja teo ainsus võivad nõuda teistsugust kvalifitseerimist.
  • Seadusainsus/normikonkurents- normid konkureerivad ja üks peaks neist astuma kõrvale. Need on olukorrad, kus teoorias öeldakse, et üks koosseis hõlmab kõigi teiste asjassepuutuvate kuritekoosseisude ebaõigluse. Üks koosseis on niivõrd rohkem oluline, et teistega pole mõtet tegeleda. Seda on võimalik teha:

1)spetsiaalsuse reegel -siis kui kaks kooosseisu on omavahel üld ja erinormi vahekorras, siis subsumeeritakse tegu üldkoosseisu järgi.
- kõrvalkoosseis tõrjub põhikoosseisu. Kvalifitseeritakse kõrvalkoosseisu ning põhikoosseis jääb kõrvale.
- enamohtlik koosseis tõrjub põhikoosseisu. Kui on olemas mõrva tunnused, siis ainult selle järgi kvalifitseerida, tapmise koosseis jääb kõrvale
- kui on täidetud priviligeeritud koosseis, siis astuvad tagasi kõik muud koosseisud.
- liitkoosseis tõrjub lihtkoosseisu.
2)subsidiaarsuse reegel – kui üks koosseisudes ründab sama liiki õigushüve märksa intensiivsemalt, siis jääb vähemintensiivne rünne kõrvale.
- kuriteo ettevalmistamine ja kuriteo katse taanduvad lõpuleviidud teo eest.
- kergem samaliigilise hüve vastu suunatud rünne taandub raskema eest nt §118 taandub tapmise ees
- ohtudelikt taandub kahjustusdelikti eest
- osavõtt taandub täideviimise eest. Osavõtt on kuriteole kihutamine või kuriteole kaasamine. Kui üks isik on nii kihutaja kui täideviija siis ta vastutab vaid täideviimise eest.
- ettevaatamatus taandub tahtliku teo eest. Tahtlik tegu on intensiivsem rünne.
3)konsumeerimise reegel- kui üks koosseisudest ammendab teise koosseisus avaldava ebaõigluse ehk kui üks rünne on niivõrd palju raskem, et teisega pole mõtet tegeleda.
- kui kellegile lüüakse nuga kõhtu siis lähb kõht ja ka riided katki. Riiete purunemise kohta öeldakse, et see on põhiteoga kaasnev tegu.
- kui järeletegu ründab mingit muud hüve, siis ei tohi kõrvale jätta vaid tuleb kvalifitseerida. Või kui see kahjustab kolmanda isiku hüve siis tuleb see eraldi kvalifitseerida.
1 teema puudu!
3.03. 2016
Varavastased kuriteod
§ 203
§ 215
§ 200
asja kahjustamine ja rikkumine ja hävimine : asja kahjustamise puhul ei ole süüdlasel selle asja omastamine eesmärk – ta lihtsalt
Vasakule Paremale
Karistusõigus loengukonspekt II semester #1 Karistusõigus loengukonspekt II semester #2 Karistusõigus loengukonspekt II semester #3 Karistusõigus loengukonspekt II semester #4 Karistusõigus loengukonspekt II semester #5 Karistusõigus loengukonspekt II semester #6 Karistusõigus loengukonspekt II semester #7 Karistusõigus loengukonspekt II semester #8 Karistusõigus loengukonspekt II semester #9 Karistusõigus loengukonspekt II semester #10 Karistusõigus loengukonspekt II semester #11 Karistusõigus loengukonspekt II semester #12 Karistusõigus loengukonspekt II semester #13 Karistusõigus loengukonspekt II semester #14 Karistusõigus loengukonspekt II semester #15 Karistusõigus loengukonspekt II semester #16 Karistusõigus loengukonspekt II semester #17 Karistusõigus loengukonspekt II semester #18 Karistusõigus loengukonspekt II semester #19 Karistusõigus loengukonspekt II semester #20 Karistusõigus loengukonspekt II semester #21 Karistusõigus loengukonspekt II semester #22 Karistusõigus loengukonspekt II semester #23 Karistusõigus loengukonspekt II semester #24 Karistusõigus loengukonspekt II semester #25
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 25 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2016-12-04 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 65 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor AnnaAbi Õppematerjali autor
• tuleb jõuda järelduse, kas inimene on pannud toime ühe teo, või kaks või kolm või neli – ehk kas on tegemist ühe (teo ainsus) või mitme teoga (teo mitmus).
• Teo ainsus on siis, kui mitu olemusest sarnast käitumisakti on kantud ühisest tahtluses, ja need on üksteisega seotud, kogu käitumine on kokkukuuluv tegu. Tunnused: 1)ühtne tahtlus (lõpptulemus) 2)ajaliselt-ruumiliselt seotud (lühike ajavahemik tegude vahel) 3)objektiivne vaatlus – kolmandale isikule peab tunduma üks tegu ja üks käitumisakt
• Teo mitmus on siis, kui ajalis-ruumiline side tegude vahel puudub.
• Veel aitab vahe teha, et vaadata rünnatavat õigushüve. Kui kaks loogiliselt seotud tegu on suunatud täiesti erinevate õigushüvede vastu, siis reeglina on tegemist teo mitmusega.

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
36
docx

Karistuseadustiku eriosa vastused

Vahetult sünnituse käigus või üsna sünnituse järgselt tehtud tegu. Kui keegi teine tapab, siis vastutab tavalise tapmise järgi. Kui kaasaaitaja- vanaema tassib vanni ema juurde, siis ema vastutab 116 järgi aga vanema tapmise või mõrva järgi. Kergendav asjaolu. § 117. Surma põhjustamine ettevaatamatusest Tagajärje delikt. Inimene pidi ette nägema. Hoolsuskohustuse täitmatajätmine. Teo etteheidetavus tavapärase mõistuse juures. Karistus on suunatud sellele, et pärast tulevikus keegi ei teeks seda sama. Üldpreventsioon. Viiteline dispositsioon- “sama tegu, kui …”. N: Pagulaste ületoomine, paat läheb põhja. 10 inimest sureb - ettevaatamatu tapmine. On olemas põhjuslik seos teo ja tagajärje vahel. Provotseeritud tapmine ja lapse tapmine on vähemohtlikud koosseisud. 2. Raske tervisekahjustuse piiritlemine kehalisest väärkohtlemisest. Kehaline väärkohtlemine on valu tekitamine – kohe on koosseis olemas

Karistusõigus
thumbnail
45
doc

Karistusõiguse Üldosa

kaitsealased süüteod. Kuna lähtudes õigushüvedest, siis mõnikord lähtutakse ka subjekti tunnistustest. Mis on KarS? § 1 lg 2 ­ legaaldefinitsioon. (2) Karistusseadus käesoleva peatüki tähenduses on käesolev seadustik või muu seadus, mis näeb ette karistuse süüteo eest. ÕN-l on oma süsteem. Sageli sanktsioon on mingis teises ÕA-l. Mis on süüteod? Kuriteod ja väärteod (mitte ühiskonna ohtlikkusest). Neid eristatakse sanktsiooni liige järgi. Rahaline karistus, mitte ,,rahatrahv". Rahaline karistus on väärteo eest, kuna arvestatakse päeva eest, mitte ühetega. Vangistus, vanasti ,,karistati vabaduse karistusega (isiku kinnivõtmine enne tõkendi lahendamist, arest jne, aga vangistus on karistus kuriteo eest)". Oluline on võimalik karistuse liik. Üldosa laieneb nii ühele, kui teisele. Mis on jaotuste veel aluseks? Karistuse aluseks on konkreetses ühiskonnas omaks võetud arusaamad, mis on süütegu ja mis on karistatava teo olemuseks

Õigus
thumbnail
6
doc

Karistusõiguse üldosa kordamisküsimused

Karistusõigusel on väga kindel eesmärk ­ võidelda kuritegevuse vastu 2. Kuriteo ja väärteo piiritlemine KarS § 3 lg 2, 3, 4. KURITEGU - lg 3 Kuritegu on käesolevas seadustikus VÄÄRTEGU - lg 4 Väärtegu on käesolevas sätestatud süütegu, mille eest on põhikaristusena ette seadustikus või muus seaduses sätestatud süütegu, nähtud füüsilisele isikule rahaline karistus või vangistus mille eest on põhikaristusena ette nähtud ja juriidilisele isikule rahaline karistus rahatrahv, arest või sõiduki juhtimise õiguse äravõtmine. 1) Vangistus- 1 kuu kuni 20 a. 1) arest - mõistetakse päevades, kuni 30 päeva, 20 aastat või eluaegne vanglakaristus (maksimaalne võib määrata vaid kohus karistus)

Karistusõigus
thumbnail
40
pdf

Karistusõiguse konspekt

Eksamil ainult kaasus, hindab rohkem seda kuidas on koosseis leitud, kuidas järeldused kujundatakse. Õigeid -valesid vastuseid pole. Argumentatsioon on väga oluline. Eksamil võib olla arvuti lahti ja võib surfata ka riigikohtulahendeid!!! Menetlus saab tugineda materiaalõiguses tõestatule. J. Sootak, Karistusõiguse õpik Kristjan Kühl, Karistusõiguse üldosa Karistusseadustiku eelnõu, Sootak jt. Karistusõiguse kommentaarid (siin on ka põhiküsimused) Optiline karistusõigus, Jaan Sootak (karistusõiguse skeemid, mis võiks kaasas olla) Karistusõiguse kaasuste lahendamise metoodika, J. Sootak Jooksvalt karistusõiguse Juridica artiklid, P. Pikamäe Priit Pikamäe doktoritöö ja väitekiri – Tahtluse struktuur: tahtlus kui kooseisupäraste s Karistusõiguse kommenteeritud väljaanne. 3 või 4 erinevat trükki. Riigikohtu lahendid!!!! ÜLDPÕHIMÕTTED JA MÕISTED 2001

Karistusõigus
thumbnail
68
docx

EESTI KARISTUSÕIGUS

..................................................................................33 Lisa 2..............................................................................................................................34 Sissejuhatus 5 Karistusõigus määrab, millised teod on käsitletavad süütegudena ja milliseid karistusi nende eest määratakse ehk karistusõigus määrab kindlaks nende ühiskondlike suhete ringi, mis on riigi kaitse all ja mille rikkumine toob kaasa karistuse. Alates 1. septembrist 2002 kehtib Eestis ühtne karistusõigus karistusseadustiku näol. Karistusseadustik jaguneb üld-ja eriosaks. Karistusseadustikuga sai alguse oluline pööre karistusõiguses. Kogu karistusõigus muutus tunduvalt kaasaegasemaks ja euroopalikumaks. Uue seaduse järgi jagunevad süüteod kuritegudeks ja väärtegudeks

Karistusõigus
thumbnail
30
doc

Karistusõiguse üldosa kordamisküsimused

Karistusõiguse üldosa kordamisküsimused 1. Karistusseadustiku üldosa mõiste, tähendus ja struktuur Karistusõigus määrab, millised teod on käsitletavad süütegudena ja milliseid karistusi nende eest määratakse ehk karistusõigus määrab kindlaks nende ühiskondlike suhete ringi, mis on riigi kaitse all ja mille rikkumine toob kaasa karistuse. Alates 1. septembrist 2002 kehtib Eestis ühtne karistusõigus karistusseadustiku näol. Karistusseadustik jaguneb üld-ja eriosaks. Karistusseadustiku üldosa annab teo karistatavuse alused üldiselt ning jaguneb kolmeks põhiosaks: õpetus karistusseadusest, õpetus kuriteost ja õpetus karistusest. Üldosa koosneb seitsmest peatükist. Esimene peatükk käsitleb üldsätteid, teine peatükk süütegu ja peatükid kolmest seitsmeni karistusega seonduvat.

Karistusõigus
thumbnail
24
doc

Karistusõigus

Karistusõigus Sügissemester lõppeb arvestusega – kaasuse lahendamine. Õppematerjal: karistusseadustik vajalik, J. Sootak. Karistusõiguse kaasusülesannete lahendamise metoodikast. 3. vlj. Tallinn: Juura 2008 (kogu kursus). Optiline karistusõigus kaasa I. SISSEJUHATUS KARISTUSÕIGUSE ÜLD- JA ERIOSASSE 1. Karistusõiguse mõiste ja koht õigussüsteemis 1.1. Terminoloogia Ühelt poolt kuritegu, teiselt poolt karistus. Kuritegu ld k crimen, ka eestis oli kasutusel kuni 2002. aastani kriminaalõigus, nüüd karistusõigus. Sisu poolest jaguneb karistusõigus kahte ossa: kriminaalõigus (kuriteo õigus-osa, mis käsitleb kuritegusid) ja väärteoõigus (kergemad üleastumised). 1.2. Karistusõigusnormi sisu Karistusõigusnorm on osa õigusharust. Õigusnorm kehtestab teo karistatavuse, ütleb, milline tegu on karistatav ja mis sellele järgneb. 1.3. Piiritlemine era- ja avalikust õigusest

Õigus
thumbnail
23
xls

Karistusõiguse üldosa

KARISTUSÕIGUS Üldosa 1. Karistusõiguse ülesanne, allikad ja kehtivus Õiguse ülesanne on anda võimalus väga erinevate ühiskondlikke suhete reguleerimiseks seadusandja poolt kehtestatud reeglite alusel. Karistusõigus kaitseb isikut ja õiguskorda õigusvastaste rünnete eest karistusõigusele omaste vahenditega. Karistusõiguse ülesanne on tagada inimeste sotsiaalse kooselu aluste, nende põhiväärtuste e. õigushüvede kaitse. Karistusõigus määrab kindlaks süüteod, süütegude eest kohaldatavad karistused, kohtu ja õiguskaitseorganite tegevuse õiguslikud alused ja nende tegevuse põhiprintsiibid, selleks et seaduslike vahenditega kaitsta isikut õigusvastaste rünnete vastu. Karistusõigus lähtub õigushüve teooriast ja tema ülesandeks on, kaitstes isiku õigushüvesid, hoida tasakaalus isikuvabaduste piiramist ja kaitsta isikut, hoidudes samas isiku eraellu liigselt sekkumast.

Õigus




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun