Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Rahvusvaheline majandus, kaubandus ja rahandus (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Miks tekkis rahvusvaheline kaubandus?
 • Millised on absoluutse ja suhtelise eelise erinevused?
 • Miks on toolikkus väga tähtis?
 • Milliseid kaubanduspiiranguid seatakse riikide vahel?
 • Miks on riikide vahel kaubandupiirangud?
 • Mis määrab vahetuskursid?
 • Miks on riigi maksebilanss alati tasakaalus?
 • Miks jooksevkonto on negatiivne ning miks siis on kapitali- ja finantskonto ülejääk?

Lõik failist

 • Rahvusvaheline majandus
 • Riigipiire ületavad kaubad , teenused ning ka kapital ja sellepärast rahvusvahelise majanduse uurimisobjektideks on
  -rahvusvaheline kaubandus
  - rahandus .
  Alustame siis rahvusvahelise kaubandusega
 • Import - sissevedu
  Eksport - väljavedu
  Kaubanduses toimub pidev liikumine. Tooteid ja teenuseid imporditakse ning eksporditakse. Import ja eksport ei ole alati võrdsed, aga nad sõltuvad teineteisest. Meie impordime näiteks oma majapidamisse asju ning vastutasuks ekspordime oma tööjõu eest saadud tasu. Samamoodi toimub ka riigis, ühe riigi import moodustab teise riigi ekspordi.
 • Miks tekkis rahvusvaheline kaubandus?
  -Ressursside piiratus ja ebaühtlane jagunemine. Kõiki tooteid ei ole võimalik kõikjal toota või kui on siis ei ole see kasulik (Nt.banaanid). Hoopis odavam on seda impotida.
  -Toodete mitmekesisus ja tarbijate eelistus.Näiteks toodetakse Eestis mööblit kuid samas on müügil ka välismaal toodetud mööbel. Inimesed tahavad mitmekesisemaid tooteid ning paljud eelistavad hoopis midagi muud (Nt. Toiduainetega näiteks jäätisega).
 • Millised on absoluutse ja suhtelise eelise erinevused?
  -Absoluutne eelis on sellel riigil, kes suudab toota mingit kaupa teistest riikidest tõhusamalt
  -Suhteline
  eelis
  on sellel riigil, kes suudab
  toota mingit kaupa teistest riikidest suhteliselt väiksemate kuludega ehk toomiskulu on väiksem
  Sõltuvalt suhtelisest eelisest on võimalik kasutada ressursse efektiivsemalt, tootes seda tooded, millel on tootmiskulu väiksem ehk siis, mille tootmisel on suhteline eelis. Teisi tooteid on kasulikum sisse importida.
  Rahvusvahelises kaubanduses ei ole kasu määraja ainult tootlikkus ehk siis absoluutne eelis, vaid pigem ühe kauba tootmise tootlikkus võrrelsed teise kauba tootmise tootlikkusega. Ehk siis tähtsamat rolli mängib suhteline eelis. Kasu võib ka siis saada kui kõigi toodete toolikkus on madalam (absoluutne eelis puudub). Konkurentsis on võimalik läbi lüüa siis kui toodad toodet, mille toomiskulu on väike (millel on suhteline eelis).
  (Kui on vaja tootmise kulu siis jagad esimese teisega )
 • Töötunnid enne kaubandussuhte loomist.
  Anne
  Tõnu
  1 õunakook
  1 tund
  6 tundi
  1 puupink
  2 tundi
  3 tundi
  Kokku
  3 tundi
  9 tundi
  Tootmise alternatiivkulud .
  Anne
  Tõnu
  1 õunakook
  ½ puupinki
  2 puupinki
  1 puupink
  2 õunakooki
  ½ õunakooki
  Töötunnid peale
  kaubandussuhte loomist.
  Anne (1 õunakook)
  Tõnu (1 puupink)
  Oma tarbeks
  1 tund
  3 tundi
  Ekspordiks
  1 tund
  3 tundi
  Töötunnid kokku
  2 tundi
  6 tundi
 • Miks on toolikkus väga tähtis?
  -Elatustase sõltub toolikkusest
  - Palgad sõltuvad toolikkusest
  Kui toolikkus on suurem siis suudetakse toode valmis teha lühema ajaga ning töötajatele on võimalik võimaldada suurem tunnitasu, sest nad teevad sama ajaga rohkem tööd kui need, kelle tootlikkus on väiksem.
 • Milliseid kaubanduspiiranguid seatakse riikide vahel?
  - Tollimaksud -riigipiiri ületamisel impordilt võetavad maksud .
  Tulutollid
  (võetakse raha hankimiseks, on suhteliselt väikesed võrreldes
  kauba hinnaga)
  Kaitsetollid (kaitsevad kodumaist tootjat välismaise konkurentsi eest, et
  ostetekse kodumaist toodet, et välismaine toode oleks
  kallim)
  -Kvoodid-piirangud,
  mis on pandud välismaalt sisse toodavatele kaupadele. (piiravad väliskonkurentsi)
  -Muud taktikad
  Ekspordisoodustus
  (toetus, mida riik maksab eksportijatele, et nad saaksid müüa oma
  tooteid välimaal madalama hinnaga kui kodumaal, see on legaalne )
  Dumping (eksportijat müüvad tooteid välismaal alla oma keskmiste kulude,
  alla omahinna)
  -Seadusandlikud
  bürokraatiamenetlused-valitsuse
  korraldused ja määrused, mis teevad kaupade impordi sihilikult
  keeruliseks.
  9. Miks on riikide vahel kaubandupiirangud?
  Kaubanduspiirangute
 • Rahvusvaheline majandus-kaubandus ja rahandus #1 Rahvusvaheline majandus-kaubandus ja rahandus #2 Rahvusvaheline majandus-kaubandus ja rahandus #3 Rahvusvaheline majandus-kaubandus ja rahandus #4
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2009-01-07 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 84 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Helen_Keller Õppematerjali autor
  Minu power pointi esitlusele täiendav leht.

  Sarnased õppematerjalid

  thumbnail
  12
  ppt

  Rahvusvaheline majandus ja rahandus

  Rahvusvaheline majandus Rahvusvaheliseks majanduseks nimetatakse kõiki tehinguid, mis ületavad riigipiire. Uurimisobjektid Rahvusvaheline kaubandus Rahandus Import ­ sissevedu Eksport - väljavedu Miks tekkis rahvusvaheline kaubandus? Ressursside piiratus ja ebaühtlane jagunemine Toodete mitmekesisus ja tarbijate eelistus Millised on absoluutse ja suhtelise eelise erinevused? Absoluutne eelis on sellel riigil, kes suudab toota mingit kaupa teistest riikidest tõhusamalt Suhteline eelis on sellel riigil, kes suudab toota mingit kaupa teistest riikidest suhteliselt väiksemate kuludega ehk toomiskulu on väiksem Töötunnid enne kaubandussuhete loomist.

  Majandus
  thumbnail
  29
  ppt

  Loeng 10 - Maksebilanss

  Import annab tulemuseks maksebilansi deebetsisendi. 2. Tehingud, mille tulemuseks on raha sissevool riiki on maksebilansi kreedit poolel. Kaupade, teenuste ja väärtpaberite eksport on peamine kreeditsisend. 3. Nii kreedit kui ka deebettehingud kajastuvad kahekordses raamatupidamises, seega on maksebilanss alati tasakaalus. Allkontod võivad olla puudu- või ülejäägiga. Allkontode bilanss näitab, kuidas rahvusvaheline kaubandus mõjutab sisemajandust. Maksebilansi allkontod on: ·Jooksevkonto ·Kapitali- ja finantskonto · Reservkonto 3 Lembit Viilup, Ph.D, Eesti IT Kolledz Maksebilanss Jooksevkonto saldo · Kaupade konto · Teenuste konto · Tulukonto (mitteresidentide tulukus) Kapitali ja finantskonto · Otseinvesteeringud · Portfellinvesteeringud · Muud investeeringud

  Majandus
  thumbnail
  6
  doc

  Rahvusvaheline kaubandus - XV peatükk

  liikmesriikidevahelised tollimaksud, kuid kuna kolmandate riikide suhtes võib iga riik fikseerida oma individuaalsed piirangud, siis säilivad nende kaupade sisetollid, mis on toodetud väljaspool vabakaubanduspiirkonda. Euroopa Vabakaubanduspiirkond (EFTA ­ European Free Trade Association) Island, Norra, Sveits, Liechtenstein, (Soome, Rootsi, Austria). Rahvusvahelised kaubandusorganisatsioonid: 1. Üldine Tolli- ja Kaubanduskokkulepe (GATT) 2. Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) 3. Maailmapank (WB) Kaubandusbilanss ­ vahe riigi ekspordi ja impordi vahel. Otsesed- ja kaudsed investeeringud. Maksebilanss on statistilise arvestuse süsteem, mis peegeldab rahalises vormis sisemaa majandussubjektide tegevuse suhet kogu välismajanduslikku tegevusse. Aktiva (andja rollis) Passiva (saaja rollis) Kaupade eksport kaupade import Kapitali import kapitali eksport Saadud laenud antavad laenud

  Majandus
  thumbnail
  6
  docx

  Rahvusvaheline majandus. Mõisted eesti ja vene keeles

  Majandusõpetus Teema 15.Mõisted Rahvusvaheline kaubandus ja valuutakurss 1. Rahvusvaheline majandus, international economics - majandusteooria osa, mis 1. uurib erinevate riikide majandussubjektide koostöö seaduspärasusi rahvusvahelise kaubanduse, tootmisfaktorite liikumise, finantside ja rahvusvahelise majanduspoliitika valdkonnas. 2. Rahvusvaheline tööjaotus, international division of labor - riikide 2.

  Majandus
  thumbnail
  4
  odt

  Rahvusvaheline majandus

  Rahvusvahelised maksed Kui inimesed tegelevad rahvusvahelise majandussuhtlusega, nt kaubavahetusega, tekib sageli mure erinevate valuutade kasutamise pärast. Oma kaupa välismaale müües soovivad mõlemad äriga seotud osapooled saada oma riigis käibel olevat raha. Seetõttu peavad eksportijad ja importijad suutma valuutasid kiiresti ja tõhusalt ümber vahetada. Välisvaluutat ostavad ja müüvad sellele spetsialiseerunud valuutavahetajad ja pangad üle kogu maailma. Valuutaturul kujuneb igal valuutal oma hind, mida nimetatakse vahetuskursiks. Kui euro on väärt umbes 1,4 dollarit, saab ühe euro eest osta 1,4 dollari väärtuses Ameerika kaupa. Nõudlusest suurem pakkumine vähendab valuuta väärtust ja vastupidiselt kui nõudlus on suurem kui pakkumine, siis valuuta väärtus tõuseb teise valuuta suhtes. Valuutade nõudlust ja pakkumist ja vahetuskursside tugevnemist ja nõrgenemist mõjutavad järgmised tegurid: 1. Kaupade ja teenuste eksport- import. Kui mõnes riigis

  Majandus
  thumbnail
  20
  doc

  Eksami vastused

  RAHVUSVAHELINE MAJANDUS KORDAMISKÜSIMUSED 1. Mõisted: rahvusvaheline majandus, välis- ja sisemajandus, maailmamajandus, majanduskord, uus rahvusvaheline majanduskord. · Rahvusvaheline majandus- käsitleb riikide vastastikust majanduslikku sõltuvust, ta analüüsib kaubavoolusid, teenuste liikumist ja makseid ühe riigi ning ülejäänud maailma vahel, neid voogusid reguleerivat poliitikat ja selle mõju riigi heaolule; uurib üksikute rahvusriikide vahelisi suhteid maailma nappide ressursside jaotamisel inimvajaduste rahuldamiseks. · Välismajandus- hõlmab riikidevahelised tehingud, nagu rahvusvaheline kaubandus,

  Rahvusvaheline majandus
  thumbnail
  11
  doc

  Rahvusvaheline majandus arvestustöö

  on piiramatu (s.t. lõpmatult elastne). Jooniselt võime lugeda, et vabakaubanduse tekkides saab riigis olema nõudlus 80 tootele, s.h. 20 neist täidetakse kodumaise pakkumisega ja 60 imporditakse. Loomulikult langeb kodumaise toote hind samuti 8000 dollarile ja omamaine tööstus saab konkurentsist kahju: kasum langeb, töötajad tuleb vallandada ning algab surve valitsusele üleskutsega kaitsta kodumaist tootmist. 10. GATT GATT- Bretton Woodsi konverentsil 1947. aastal koostatud rahvusvaheline leping, mille peamiseks eesmärgiks oli kaubanduspiirangute langetamine. Kuigi juriidiliselt ei ole GATT organisatsioon, on ta ajalooliselt täitnud rahvusvahelist kaubandust koordineerivat orgi rolli. Kuigi algselt pidi GATT saama aluseks Rahvusvahelisele Kaubandusorganisatsioonile (ITO), ei jõutud selleni kunagi. Praeguseks on GATTi ülesanded üle võtnud WTO. Peamiseks kohustuseks on tollimaksu vähendamine impordilt GATT-i liikmesriikidest

  Majandus
  thumbnail
  26
  ppt

  Trendid rahvusvahelises kaubanduses

  MAJANDUSE ABC RAHVUSVAHELINE MAJANDUS Rahvusvahelise majanduse mõiste EESTI MAJANDUSPOLIITILINE MUDEL Kaks alternatiivi: VALUUTAKOMITEE TASAKAALUSTATUD Ankurvaluuta euro EELARVE Suletud majandus ? Avatud majandus VABAKAUBANDUS PUUDUMINE Majanduse avatuse–suletuse skaalal on Eesti üks avatumaid riike maailmas Suletud majandus – majandussüsteem, millel puuduvad välismajandus- likud suhted Avatud majandus – majandussüsteem, milles lubatakse tehinguid välis- maiste majandussubjektidega Trendid rahvusvahelises kaubanduses 14 Kaubandus GDP

  Majandus
  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun