Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Raamatupidamise eksam (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
 • Mõisted
  • Vara - raamatupidamiskohustuslasele kuuluv rahaliselt hinnatav asi või õigus
  Vara on raamatupidamiskohustuslase poolt kontrollitav ressurss (asi või õigus),mis:
  (a) on tekkinud minevikus toimunud sündmuste tagajärjel; ja
  (b) tõenäoliselt osaleb tulevikus majandusliku kasu tekitamisel (mitte äriühingutest raamatupidamiskohustuslaste puhul neile seatud eesmärkide täitmisel).
  Näiteks materiaalne ese, tegevuslitsents või lepinguline õigus saada teiselt osapoolelt raha või muid varaobjekte, auto, kinnistu , printer, mis tervikuna moodustavad varad .
  • Kohustus – raamatupidamiskohustuslasel lasuv rahaliselt hinnatav võlg
  Kohustus on raamatupidamiskohustuslasel lasuv võlg,
  (a) mis on tekkinud minevikus toimunud sündmuste tagajärjel; ja
  (b) millest vabanemine nõuab eeldatavasti tulevikus ressurssidest loobumist.
  Seni raamatupidamises kasutatud termini asemel oleks keeleliselt korrektsem kasutada terminit kohustis , sest kohustus tähendab lubadust , mis tuleb ilmtingimata täita või vajadust ja vastutust tegutseda, käituda kindlal moel.Termin kohustis väljendab ainult võlasuhet teise isiku suhtes, mida ka bilansi koostamise seisukohast on algselt silmas peetud.
  • Kohustis –eraõiguslik suhe, milles üks pooltest (võlgnik, deebitor ) on kohustatud teisele poolele (võlausaldaja, kreeditori) kasuks sooritama teatud teo ( loobuma teatud osast oma varast) või hoiduma mingit tegu tegemast.
  • Omakapital ( netovara ) – (equity) raamatupidamiskohustuslase varade ja kohustuste vahe. Omakapitalist räägitakse ainult äriühingute (aktsiaseltside, osa-, täis- ja usaldusühingute) puhul. Sihtasutuste ja mittetulundusühingute puhul nimetatakse vastavat bilansi osa netovaraks.
  • Tulu – ( revenue ) aruandeperioodi sissetulekud, millega kaasneb varade suurenemine või kohustuste vähenemine ja mis suurendavad raamatupidamiskohustuslase omakapitali, välja arvatud omanike tehtud sissemaksed omakapitali (RPs §3). Tulu võib esineda nii rahana kui ka naturaalses vormis ning tuluga kaetakse kulusid . Siinjuures tuleb rõhutada, et mitte igasugune sissetulek ei ole tulu, võetud laen on isiku rahaliseks sissetulekuks, kuid kujutab endast tulevikus tagasimakstavat kohustist.
  • Kulu – (expense) aruandeperioodi väljaminekud, millega kaasneb varade vähenemine või kohustuste suurenemine ja mis vähendavad raamatupidamiskohustuslase omakapitali, välja arvatud omanikele tehtud väljamaksed omakapitalist (RPs §3).
   1) Kulu on mingi eesmärgi saavutamiseks kasutatud või loovutatud ressursside maksumus.
   2)Kulu on majandusüksuse tegevuse arendamiseks ja eesmärkide taotlemiseks, sh tulu saamise eesmärgil tehtav väljaminek või vara loovutus , ent ka sel eesmärgil tehtud üritustest saadud kahju.*4
  • Finantsvarad – on vara, mis on: (a) raha; (b) lepinguline õigus saada teiselt osapoolelt raha või muid finantsvarasid (näit. nõuded ostjate vastu); (c) lepinguline õigus vahetada teise osapoolega finantsvarasid potentsiaalselt kasulikel tingimustel (näit. positiivse õiglase väärtusega tuletisinstrumendid ); (d) teise ettevõtte omakapitaliinstrument (näit. investeering teise ettevõtte aktsiatesse).
  • Põhivara - Lühiajalisi varasid nimetatakse käibevaraks ning pikaajalisi varasid nimetatakse põhivaraks.
  • Õiglane väärtus – on summa, mille eest on võimalik vahetada vara või arveldada kohustust teadlike, huvitatud ja sõltumatute osapoolte vahelises tehingus.
  Õiglane väärtus on vara tõenäoline müügihind, mis on määratud arukalt, heas usus ja omaniku parimatest huvidest lähtudes ning millega sõltumatud ja pädevad osapooled oleksid nõus tehingut tegema. Erialases kirjanduses on õiglase väärtuse sünonüümina kasutatud terminit reaal - või turuväärtus.
  • Osapooled on seotud, kui üks neist omab kontrolli teise osapoole üle või mõjutab oluliselt teise osapoole ärilisi otsuseid. Seotud osapooled on näiteks: emaettevõte (ning emaettevõtet kontrollivad või selle üle olulist mõju omavad isikud) tütarettevõtted sidusettevõtted teised samasse konsolideerimisgruppi kuuluvad ettevõtted (nt emaettevõtte ülejäänud tütarettevõtted) tegev- ja kõrgem juhtkond ning olulise osalusega eraisikutest omanikud , välja arvatud juhul, kui nendel isikutel puudub võimalus oluliselt mõjutada ettevõtte ärilisi otsuseid eelmises punktis kirjeldatud isikute lähisugulased ja nendega seotud lähedased pereliikmed (s.o pereliikmed, kelle puhul võib eeldada olulise mõju olemasolu, näiteks elukaaslased ja lapsed) ja nende kontrollitavad või nende olulise mõju all olevad ettevõtted.

 • Printsiibid
  Majandusüksuse printsiip – raamatupidamiskohustuslane arvestab oma vara, kohustused ja majandustehingud lahus tema omanike, kreeditoride, töötajate, klientide ja teiste isikute varast, kohustustest ning majandustehingutest.
  Jätkuvuse printsiip – raamatupidamiskohustuslane on jätkuvalt tegutsev ning tal ei ole tegevuse lõpetamise kavatsust ega vajadust. Juhul, kui raamatupidamise aruanded ei ole koostatud lähtudes jätkuvuse printsiibist, tuleb aruannetes avaldada rakendatud arvestusprintsiip. Raamatupidamise aruande koostamisel on juhtkond kohustatud hindama ettevõtte jätkusuutlikust vähemalt 12 kuu jooksul pärast bilansipäeva. Juhul, kui ettevõtte tegevuse jätkuvuse suhtes eksisteerib ebakindlus (näiteks ettevõtte omakapital ei vasta äriseadustiku nõuetele), on juhtkond kohustatud avalikustama ebakindlust põhjustavad asjaolud lisades.
  Arusaadavuse printsiip – raamatupidamise aruannetes esitatav informatsioon peab olema esitatud nii, et see oleks ülevaatlik ja üheselt mõistetav aruannete kasutajatele, kellel on aruannetest arusaamiseks piisavad finantsalased teadmised (kuid ei pruugi teada ettevõtte tegevust). Raamatupidamise aruandeid koostatakse laia ringi aruande kasutajate informeerimiseks (sh. ettevõtte omanikud ja kreeditorid, töötajad, äripartnerid, avalikkus , riiklikud institutsioonid ja teised). Ülevaatlikkuse ja arusaadavuse huvides kasutatakse kogu aruandes ühesugust terminoloogiat.
  Olulisuse printsiip – raamatupidamise aruannetes tuleb kajastada kogu raamatupidamiskohustuslase finantsseisundit, majandustulemust ja rahavoogusid mõjutav oluline informatsioon. Oluline on selline aruandeinformatsioon, mille avaldamata jätmine või ebakorrektne avaldamine võib mõjutada aruannete kasutajate poolt aruannete põhjal tehtavaid majandusotsuseid . Väheolulisi objekte võib arvestada ja aruannetes kajastada lihtsustatud viisil.
  Järjepidevuse ja võrreldavuse printsiip – raamatupidamisarvestuses ja aruannetes kasutatakse jätkuvalt samu arvestuspõhimõtteid, esitusviise ja aruandeskeeme. Järjepidevus arvestuspõhimõtete, esitusviisi ja aruandeskeemide osas on vajalik selleks, et võimaldada ettevõtte finantsnäitajate objektiivset võrdlust läbi aastate
  Tulude ja kulude vastavuse printsiip – aruandeperioodi jooksul teenitud tuludest arvatakse maha samade
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Raamatupidamise eksam #1 Raamatupidamise eksam #2 Raamatupidamise eksam #3 Raamatupidamise eksam #4 Raamatupidamise eksam #5 Raamatupidamise eksam #6 Raamatupidamise eksam #7 Raamatupidamise eksam #8 Raamatupidamise eksam #9 Raamatupidamise eksam #10 Raamatupidamise eksam #11 Raamatupidamise eksam #12 Raamatupidamise eksam #13 Raamatupidamise eksam #14 Raamatupidamise eksam #15 Raamatupidamise eksam #16 Raamatupidamise eksam #17
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 17 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2018-06-07 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 14 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Haibula005 Õppematerjali autor

  Meedia

  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  18
  docx
  Raamatupidamis arvestus eksam
  32
  docx
  Raamatupidamine I osa
  34
  docx
  Raamatupidamise alused
  54
  docx
  Raamatupidamise alused
  46
  doc
  Finatsraamatupidamine
  8
  doc
  Finantsraamatupidamise eksam
  16
  doc
  Finantsraamatupidamise kordamine
  6
  doc
  Raamatupidamise mõisted ja teemad

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun