Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Konfutsianism on Hiina filosoofiasüsteem, millele pandi alus 6. sajandil eKr. Konfutsianismi loojaks peetakse Hiina filosoofi Konfutsiust, keda Zhou dünastia ajal (1122-256 eKr) valitsenud segadused sundisid järele mõtlema, kuidas Hiina saaks tagasi Shangi dünastia (1766-1122 eKr) aegse rahuaja.
Konfutsianismi põhituumaks on ühiskondlik moraal, kõlblusõpetuse tuumaks on viis suhet: 1. valitseja vooruslikkus – alamate kuulekus, 2. isa armastus – pojalik austus, 3. vanema venna heatahtlikkus – noorema venna austus, 4. mehe õiglus – naise kuulekus, 5. vanema sõbra ustavus – noorema sõbra usaldus.
Konfutsianism – õpetus inimese ja ühiskonna harmooniast ja selle saavutamisest. • Esimesed linnad tekivad 3500 a eKr. • Hiinlased leiutasid paberi, püssirohu, portselani, kirja trükikunsti, tindi jms. • Hieroglüüfkiri (2000 märki) arenes välja piltkirjast.
Konfutsianismi aluseks on järgmised põhimõisted – ren („humanistlikkus), mis koos li (rituaalsed normid), zhong (oma olemusele truuks jäämine ehk loomulikkus), shu (vastastikkus), ja xiao’ga (pojalik austus) moodustavad täiusliku inimese.
Konfutsianism on Hiina filosoofi Kong Fuzi (Confuciuse) õpetusele toetuv filosoofiline ja usuline õpetus, mille maailmakäsitluse aluseks on inimese kõlbelisus ja ta elu kooskõla universumi seadustega.
Konfutsianism on põhiliselt Hiina rahvuslik ideoloogia, kandus see Hiina kultuuri levikuga ka naabermaadesse ning avaldas suurt mõju Jaapani, Korea, Vietnami ja Taiwani kultuurile.
Konfutsianism - rajaja Konfutsius, tegutses VI-V saj ekr. Inimlikkus - tuli arvestada teiste inimestega, lapsed peavad vanemast lugu pidama ja vanemad laste eest hoolitsema.
Konfutsianism – filosoofia • Mõiste pärineb ladinakeelsest nimest Kong Fuzi (551-479 eKr). • “Vesteid ja vestlusi” (Lunyu) – “pühakirjad”, aforismid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Konfutsianism ehk süsteem inimestevahelistest käitumisest ja eetikast on üks nurgakivi lõunakorealaste vahelistes suhetes; see rõhutab just kohustusi, mis baseeruvad vastavalt suhte liigile. Põhilised tõekspidamised baseeruvad viiel erineval suhtel: 1) käskija ja subjekt, 2) mees ja naine, 3) vanemad ja lapsed, 4) õed ja vennad, 5) sõber ja sõber.
Konfutsianism – usundi rajajaks peetakse õpetlast Kong Fu-zi’d, kelle ütluste põhjal on hiljem kirja pandud teos „Lunyu“ – Vesteid ja vestlusi.
Konfutsianism on Hiina pikaaegseim ja mõjukaim õpetus ning riiklik ideoloogia, mis hakkas kujunema 6.–5. saj e.m.a Konfutsiuse õpetuse mõjul.
Konfutsianismi põhituumaks on ühiskondlik moraal, kõlblusõpetuse tuumaks on viis suhet: 1. valitseja vooruslikkus – alamate kuulekus, 2. isa
Konfutsianism – harmoonia, Algselt sintoism – kogu loodus on õpetused Usk hingede rändamisse, traditsioonid, mõõdukus.
Konfutsianism on õpetus, mille loojaks oli Konfutsius, kes oli umbes 500 aastat enne Kristust elanud Hiina mõttetark.
Konfutsianismi tuumaks on sügava inimlikkuse (ren) tunnetamine, mis tähendab toimimist, arvestades inimsuhete tundikkust.
Konfutsianismil on suur roll shintoistliku eetika kujunemisel – mütoloogia kujunemine Pan-Jaapani mütoloogiaks.
Konfutsianism on oluline inimlikkuse tunnetamine, austada kodumaad, ning armastada oma ligimesi.
Konfutsianismi põhituumaks on ühiskondlik sideme moraal, kõlblusõpetuse tuumaks on viis suhet.
Konfutsianism on Hiinast pärinev kaug-ida eetika, poliitika ja filosoofiasüsteem.
Konfutsianism on üles kirjutatud kahte raamatute kogumisse.
Konfutsianism on minu arvates suhteliselt õpetlik usund.
Konfutsianism – seda loetakse tavaliselt filosoofiaks.
Konfutsianism – eetika- ning filosoofiasüsteem.
Konfutsianismi põhituumaks on ühiskondlik moraal ja eetika.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun