Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

EMOTSIOONID ja motivatsioon (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

EMOTSIOONID
  • Emotsioon ahelreaktsioonina: emotsiooni põhjustav sündmus sündmuse kodeerimine (sündmus liigutatakse kategooriasse, näiteks alandus, meelelahutus, solvang ) – hinnang (sündmus positiivne või negatiivne, enda või teiste tekitatud, kas inimene kontrollib olukorda) – füsioloogiline reaktsioon (hirmuga kaasneb külmatunne, higistamne, lihaste pingulolek) – tegutsemisvalmidus (hirmuga kaasneb impulss ennast oletatatava hädaohu eest kaitsa, näiteks joostes) – emotsioonide avaldumine (näoväljenduses, hääletoonis, muu emotsionaalne käitumine) – regulatsioon (emotsioonide väljendumist pidurdatakse või võimendatakse tahtlikult).
    Emotsiooni komponentidest osalevad sündmus, füsioloogiline reaktsioon ja regulatsioon. Kõige enam on kultuurinormidest mõjutatud regulatsioon.
  • Emotsioonide uurimisvõimalused: küsimustikud, eksperimendid , näoväljenduse uurimine , psühhofarmakonide toime uurimine, eksperimendid loomadega, ajukuvamismeetodid.
  • Põhiemotsioon – kuus põhiemotsiooni – viha, hirm, vastikus, üllatus, õnnelikkus, kurbus + põlgus. Kõik ülejäänud emotsioonid on nende kombinatsioonid, alamkategooriad. Põhiemotsioonide tunnused:
    • universaalsete näoväljenduste olemasolu
    • emotsioonide esinemine teistel primaatidel
    • emotsiooniga kaasnevad erilised füsioloogilised muutused
    • tekib eriliste ja iseloomulike eelnevate sündmuste tulemusena
    • kaasneb püsivate ja kooskõlaliste vastuste mudel
    • emotsiooni kiire teke
    • lühiajaline kestus
    • kaasneb eriliste ja iseloomulike hinnangute komplekt
    • emotsiooni ei ole võimalik ära hoida ega keelata

    Ekmani põhiemotsioonid: hirm, kurbus, rõõm, vastikus, viha, üllatus. Teooria esimese mainija Descatrese põhiemotioonid: üllatus, soov, rõõm, kurbus, viha, armastus.
    Põhiemotsioonide idee kriitika: puudub üksmeel selles, et kui palju ja millised on põhiemotsioonid.
  • James-Lange teooria (1884, 1885) – emotsioon on psühhofüsioloogiliste muutuste tagajärg, mitte põhjus. Tajutud sündmus põhjustab muutusi organismi talitluses ja alles nende tagajärjel tekib emotsioon. Cannon- Bardi teooria (1927). Emotsioone ei kontrolli mitte kehalised reaktsioonid, vaid aju: Emotsiooni ja kehalise väljenduste vahel puudub üks-ühene seos. Emotsioon säilib ka kehalise reaktsiooni puudumise korral. Kehalise muutuse kunstlikul esilekutsumisel emotsiooni ei teki. Kehalised muutused on üsna aeglased, kuid emotsioonid avalduvad kohe pärast stiimuli ilumist. Põhiline erinevus – Lange ütleb, et emotsioone kontrollib organism, Cannon- Brad , et aju.
  • Autonoomne närvisüsteem valmistab keha ohuolukorrale reageerimiseks ette. Näiteks võib inimene püksi lasta, et kergem olla, higistama hakata. Kultuuritabud, tekitab pigem häbi.
  • Emotsioonide vajalikkus: Hirm - Kaasasündinud emotsioon, mis aitab ära hoida potensiaalset ohtu tervisele ning paneb keha vastavalt käituma. Vastasel korral oleksid hulljulged teod igapäevased ning suremuse protsent kordades kõrgem. Vastikus- Kaasasündinud emotsioon , mis samuti kaitseb eelkõige tervise rikkumise eest. Tänu sellele pelgame me süüa näiteks roiskuma läinud liha, sest tõenäoliselt saaksime me sealt mingi haiguse.
    Iga emotsiooni komponent valmistab meid erinevalt emotsiooni tundmiseks ette.
  • Olulisemad ajupiirkonnad emotsioonide kogemiseltaalamus , hüpotaalamus, limbiline süsteem, amügdala, ajukoor. Emotsioonide lateralisatsioon: Parem poolkera on aktiivsem teiste inimeste emotsioonide töötlemise ajal. Vasakpoolne frontaalsagar on seotud positiivsete emotsioonidega, parem negatiivsetega.
  • Damasio – Tal oli patsient mandelkeha ehk amügtala kahjustusega, aga kõik muud oli korras. Ta ei suutnud ära tunda hirmu, ei endal ega teistel. See näitab, et inimene ei saa emotsioone teistel õppida ja omandada, vaid aju või keha tekitavad inimeses emotsioone.
    MOTIVATSIOON
  • Motivatsioon on üldisem asjaolude kogum, mis meid tegutsema paneb ja tegutsemas hoiab. Vajadus on keha või psüühika toimimise seisukohalt olulise omaduse puudujääk. Motivatsioon tekib vajaduse esinemisel.
    Mashlow’ motivatsoonihierarhia:
    • Füsioloogilised vajadused
    • Turvalisusevajadus
    • Kuuluvuse ja armastusevajadus
    • Tunnetuslikud vajadused
    • Esteetilised vajadused
    • ENESETEOSTUSVAJADUS – suutlikkus saavutada kõik see, milleks inimesel jätkub võimeid, oskusi ja teadmisi, ning seejuures ka rahuldatust tunda

  • Homoöstaas ehk organismi sisemine tasakaal kehas biokeemiliste ja füsioloogiliste funktsioonide suhteliselt kitsas toimimise vahemik. Enamus bioloogilisi vajadusi sunnib inimest tegutsema selle nimel, et säilitada või taastada organismi sisemine tasakaal. Nälg ja janu – tugev ja ebameeldib nälja- ja janutunne. Halb siis, kui keha annab meile näljatundest signaale tegeliku nälja puudumisel, varusid on küllaga, inimene läheb paksuks, samas ei sure nälga.
  • Füsioloogilised tegurid näljatunde tekkimisel: Näljatunne pole täpses tasakaalus energiavajadusega – pigem süüakse ette ja üritatakse säilitada olemasolevat . Väga olulised näljatunde tekkimisele on söömisharjumused, lisaks aju, seedesüsteem, toidu omadused. Neofoobilisus - võõraste maitsete vältimine.
    Kui ventromediaalne hüpotaalamus on kahjustatud, siis toimub rasvumine inimene ei tea, millal söömist lõpetada, täiskõhutunnet ei teki.
  • Kultuurilised vajadused:
    • Arengumotivatsioon – iseenda võimete, oskuse ja iseenese paremaks muutmine
    • Uudishimu – soov rohkem teada
    • Kontrollitunne – maailma adekvaatne tunnetus, veendumus enda asjatundlikkuses ja suutlikkuses antud valdkonnas tekitab meis kont rollitunde, teadmine, kuidas maailm toimib.
    • Kognitiivne dissonants – tunnetuslik ebakõla – tahaks koogi ära süüa, aga paks ka olla ei viitsi.
    • Saavutusvajadus – hetkel tajutava või tulevikus prognoositava tunnustuse ebapiisavus või puudus.

    Sotsiaalsed vajadused:
    • Armastusevajadus
    • Eneseohverdus -ehk alturismivajadus
    • Empaatiliste, usaldusväärsete ja püsivate suhete olemasolu
  • EMOTSIOONID ja motivatsioon #1 EMOTSIOONID ja motivatsioon #2 EMOTSIOONID ja motivatsioon #3
    Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
    Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2013-01-19 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 40 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor anna-kati pahker Õppematerjali autor

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    7
    docx

    Emotsioonide konspekt

    inimorganismis, tema kogemustes ja käitumises, mis algab emotsiooni põhjustava olukorraga ja lõpeb emotsiooni avaldumisega Emotsioon sisaldab järgmisi komponente: · Emotsioone põhjustavad sündmused ­ iga emotsiooni kutsub esile mingi sündmus või olukord · Sündmuste kodeerimine ­ sündmused liigitatakse erisuguse tähendusega kategooriatesse · Hinnang ­ sündmust hinnatakse vastavalt selle mõjule inimese heaolule ja toimetulekule · Füsioloogiline reaktsioon ­ Emotsioonid sisaldavad füsioloogiliste muutuste mudeleid · Tegutsemisvalmidus ­ sisaldavad erinevaid käitumistendentse · Emotsioonide avaldumine- näo ilmed, hääle muutus · Regulatsioon ­ tahtlik pidurdamine või võimendamine. Kõige enam mõjutab kultuur regulatsiooni ning ka sündmuste kodeerimist. 2. Kuidas on võimalik emotsioone uurida? Tooge näiteid, milliste meetoditega on võimalik uurida igat emotsiooni komponenti? Sotsiaalsete....füsioloogiliste Inimestel 1

    Tunnetuspsühholoogia ja käitumise regulatsioon
    thumbnail
    5
    docx

    EMOTSIOONID ja MOTIVATSIOON

    Eksperimendid inimestega Näoväljenduste uurimine Psühhofarmakonide toime uurimine Käitumistestid 3. Mida tähendab mõiste ,,põhiemotsioon"? Millised on põhiemotsioonide tunnused? Nimetage Ekmani põhiemotsioonid. Kirjeldage veel ühte põhiemotsioonide taksonoomiat. Mis toetab põhiemotsioonide ideed ja mida on sellele ette heidetud? Kuidas on veel võimalik emotsionaalseid reaktsioone liigitada? Põhiemotsioon ­ emotsioon, mis on omane kõikidele inimestele, sõltumata kultuurist. Põhiemotsioonid on olemas sünnist saati, kõik inimesed väljendavad neid sarnaselt. Põhiemotsioonide tunnused: · Universaalsed näoväljendused · Emotsioonide esinemine teistel primaatidel · Kaasnevad erilised füsioloogilised muutused · Emotsiooni kiire teke · Lühiajaline kestus · Pole võimalik ära hoida ega keelata Ekmani põhiemotsioonid: · Viha · Hirm · Vastikus · Üllatus

    Tunnetuspsühholoogia ja käitumise regulatsioon
    thumbnail
    12
    docx

    Tunnetuspsühholoogia ja käitumise regulatsioon

    vaade; horizontal-dorsaalne vaade Peaaju osad on keskaju, vaheaju, väikeaju, ajusild, piklikaju. Eesaju jaotub omakorda vahe-ja otsaajuks. SELJAAJU: Seljaaju pikkus 43-45 cm, kaal 35-40g · Millisteks sagarateks jaotatakse suuraju poolkerad? Kus need asuvad (näita pildil või enda/sõbra peal) ning mis on nende peamised funktsioonid? frontaal- ehk otsmikusagar, ­ tahtelised liigutused, lõhnade tajumine, motivatsioon, meeleolu seisund parietaal- ehk kiirusagar, ­ sensoorse info vastuvõtt ja töötlemine, v.a lõhn, kuulmine ja nägemine temporaal- ehk oimusagar, ­ lõhnade ja kuulmise keskus, abstraktne mõtlemine, mälu, otsustamine oktsipitaal- ehk kuklasagar­ toimub nägemisinfo töötlemine · Nimeta olulisemad ajupiirkonnad ja nende funktsioonid. Kui kaua inimese peaaju "küpseb"?

    Tunnetuspsühholoogia ja käitumise regulatsioon
    thumbnail
    20
    ppt

    Emotsioonid ja emotsiooniteooriad

    Emotsioonid Allik, J., Rauk, M. (toim.) (2002) "Psühholoogia gümnaasiumile" Kirjutage üles 5 emotsiooni, mis teile esimesena pähe tulevad Uurimus 11 kultuuris · Kõige sagedamini nimetatakse: ­ Rõõm ­ Õnnelik ­ Hirm ­ Kurbus ­ Armastus Eestis · Kõige sagedamini nimetatakse: ­ Viha ­ Rõõm ­ Armastus Emotsioonid · Pole ühest määratlust või definitsiooni · Kolm peamist emotsiooni omadust: ­ Emotsioon tekib, kui inimene hindab olukorda enda jaoks oluliseks ­ Emotsioonid on mitmetahulised, kogu keha haaravad protsessid, millega kaasnevad muutused nii inimese füsioloogias, subjektiivses kogemuses kui ka käitumuslikud väljenduses ­ Emotsioone on võimalik kirjeldada kas laiaulatuslike mõõtmete (nt üldiselt positiivsed või negatiivsed emotsioonid) või üksikute spetsiifiliste kategooriate (nt kurbus, rõõm, viha) kaudu James-Lange emotsiooniteooria

    Psühholoogia
    thumbnail
    4
    doc

    Emotsioonid- lisa

    Antiik-Kreeka filosoofi Empedoklese (492-432 eKr) kirjutistest, kus tema arvates on võimalik kõiki jälgitavaid nähtusi taandada neljale algomadusele- soe/külm ja kuiv/märg. · Emotsioonide esimene põhjalikum analüüs on kirja pandud raamatus ,,Nikomachose eetika", milles Aristoteles (384-322 eKr) käsitleb emotsioonide rolli seoses vooruste ja pahedega. Igapäevases kõnepruugis on emotsioon tundmuslik hingeseisund. Psühholoogias on emotsioonide käsitlus märksa laiem, hõlmates peale selle, mida inimene ise tunneb, mitmeid teisi tegureid, nagu näiteks emotsioone põhjustavad sündmused ja tegevused, mida see hingeseisund meid tegema sunnib. Sellest tulenevalt on raske leida emotsiooni ühest määratlust, millega kõik emotsiooniuurujad üheselt nõus oleksid. Paljud psühholoogid pooldavad tänapäeval emotsiooni prototüüpset määratlust- see rõhutab emotsiooni tüüpilisi

    Psühholoogia
    thumbnail
    8
    doc

    Emotsioonid

    (külm,märg), õhk(soe,märg), maa(külm, kuiv). Nende elementide tõmbumine andis aluse rõõmu tekkeks, samas kui elementide eemaletõukumine põhjustas kurbust, valu, haigusi, vigastusi, õnnetusi. Teise Antiik-Kreeka filosoofi Aristotelese arvates oli inimesele kõige loomupärasem vältida tunnetes äärmusi ja leida mõistlik kesktee nende äärmuste vahel. Tänapäeva psühholoogid ütlevad aga, et see midagi, mida me kogeme, on emotsioon. Psühholoogia prototüüpilise definitsiooni kohaselt on emotsiooni kolm peamist omadust järgmised: 1. Emotsioon tekib, kui inimene hindab olukorda enda jaoks oluliseks 2. Emotsioonid on mitmetahulised, kogu keha haaravad protsessid, millega kaasnevad muutused nii inimese füsioloogias, subjektiivses kogemuses kui ka käitumuslikus väljenduses 3. Emotsioone on võimalik kirjeldada kas laiaulatuslike mõõtmete (nt. üldised

    Psühholoogia
    thumbnail
    26
    docx

    Psühholoogia kursusetöö

    meie olemust ning neid ei ole võimalik lahutada iseloomust ega inimese tegudest. (Lunge, 1980) Emotsioonidega kaasnevad muutused nii inimese füsioloogias, subjektiivses kogemuses kui ka käitumuslikus väljenduses.(Eensalu, 2011) Kursusetöö järgmiseks eesmärgiks on uurida, milliseid emotsioone üldse olemas on ja milline mõju neil imesele on. (autor) Kursusetöö tegemisel olen kasutanud erinevaid teaduslike toeseid kui ka artikleid ning valdavalt eesti keelseid (autor). Kuidas emotsioonid tekivad? Et välis- ja sisemaailmast saadavaid mõjusid vastu võtta ja suunata töötlemiseks vastavatesse keskustesse, on teatud närvirakud spetsialiseerunud ärrituste vastuvõtmisele ­ retseptorrakud (Babski, 1966 - pinn). On selgunud, et emotsionaalset laadi informatsioon võetakse vastu ja ühendadakse koorealustes närvikeskustes. Kaua aega oli keskuse asukoht vaieldav ning selle tõestuseks tehti rida katseid ­ erinevate ajuosade

    Psühholoogia
    thumbnail
    3
    docx

    Motivatsioonid, emotsioon, stress

    päritolule. Humanistlik lähenemine-(Maslon- vajaduse püramiid/hierarhia) 1. Füsioloogilsed vajadused 2. kaitsusvajadus 3. armastus- ja kuuluvusvajaus 4. tunnustusvajadus 5. eneseteostusvajadus Kognitiivne lähenemine- millised mõtlemisprotsessid mõjutavad käitumist. Intrinsiivne(seesmine) motivatsioon- seotud pikaajaliste eesmärkide saavutamisega Ekstrinsiivne( väline) motivatsioon- seotud väliste tasudega. Tavaelus piirid ähmased, vahel võib väline motivatsioon hakata sisemist kahandama. SEKSUAALVAJADUS väga tugev liikumapanev jõud. Bioloogiline eesmärk: oma geenide/ liigi säilitamine. Suguiha-soov leida partner ja astuda seksuaalvahekorda. Põhjused: füsioloogilsed ja psühholoogilised. Füsioloogilised põhjused · Ajuripats(vaheajus)->suguhormoonide tootmine · Testosteroon (androgeen) Mõlemad mõjutavad suguiha · Östrogeen Ülesanded:1)olulised sootunnuste väljakujunemisel

    Psühholoogia




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun