Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Kahepooluseline maailm (1)

1 HALB
Punktid

Lõik failist

Pingelõdvenduse algus: 1970.aastate alguseks oli Lääne välispo jõudnud ummikusse. Pandi alus pingelõdven. Essadena asusid NSVL ja teiste sotsmaadega suhteid parandama Eu riigid. 66.a külastas Moskvat Pr president . Pr ja NSVL vahel hakkas arenema maj. Ja kultuuriline koostöö. Paranesid ka NSVL suhted 2. Eu suurema riigiga Lä- Saksa.70.a sõlmis Lä-Saksa NSVL ja Pool nn idalepingud , tunnustades Saksa idapiirina Oder -Neisse jõge. Lä-Saksa ja NSVL majsuhted hakkasid kiirelt arenema, kaubavahetus kasvas 5a 5kordsex.Ühendr. välispol. Muutis 69.a presidendiks valitud Richard Nixon.
Helsingi protsess: Pingelõdvenduse sümb Eu kujunes Eu julgoleku ja koostöönõupidamine e Helsingi protsess. Pingelõ edenedes hakkas Lä suhtumine muutuma .73.a juulis helsingis alanud nõupidamisel oli 3 etappi . 1.etapis osalesid välismin. 2. Etapis pidasid läbirääkim diplomaadid ja experdid. 3.etapp toimus Helsingis, kus 1.aug 75 allkirjastasid 33 Eu riiki, USA ja Kanada nõupidamise lõppdokumendi. Nõupi lõppdok koosnes 3 osast e korvist, nagu neid nim hakati. Helsingi nõupid lõppaktiga pandi alus Eu Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonile, mis on tuntud OSCE nime all.
Pingelõdvenduspol tulem: Enamasti on seda peetud kasulikux peamiselt NSVL. Igal juhul tõi pingel kaasa tihedama läbikäimise lääneriikide ning idabloki vahel. Maj koostöö tähendas lääneriikide investeeringuid ning laene . Tihenes ka kultuuri- ning teadusalane suhtlemine ja turism.
Külm sõda 3. Maail : Üliriikide konkurents 3. Maailmas tõi kohalikele rahvastele kaasa traagilisi tagajärgi. NSVL kasutas Aaf oma marioneti Fidel Castro abi. Nii panid Kuuba üksused Angolas võimule Moskva -meelse rühmituse MPLA. Angola relvaüksuste katse hõivata maavarade poolest rikast Shaba provintsi Sairis kukkus Lä-Eu ja Maroko sekkumise tõttu läbi. NSVL 2.tugipunktiks Aaf kujunes Etioopia . NSVL osutas Etioopia uuele valitsusele majanduslikku ja sõjalist abi, mille toel Etioopia ründas oma naabrit Somaaliat ning vallandas verise kodusõja.
USA- Hiina suhete normal: USA üritas muuta kahepoolset maailma 3poolseks, asudes suhteid arndama mõnevõrra isoleeritud kommunistliku Hiinaga . Hiina suhted NSVL olid 60.a kiiresti halvenenud. 66.a katkes Hiina kommunistliku partei ja NLKP vahel side. Märtsis 69 toimus Hiina ja NSVL vahel verine piirikonflikt. Veeb 72 külastas Pekingit USA president Nixon, kes kinnitas seal, et Hiina ja USA hakkavad looma uut ja paremat maailma. Ühendriikide Hiina-poliitika osutus edukaks.
Araabia maade vastaseis Iisr: 57.a oli Iisrael Siinai poolsaare Egiptusele küll tagastanud, kuid see ei muutnud araablaste suhtumist juutidesse. 64.a moodustas osa palestiinlasi rühmituse Palestiina Vabastusorganisatsioon. Juudid andsid 67. A juunis ennetava löögi, millele järgnes nn kuuepäevane sõda. Eriti oluline oli, et juutidel õnnestus vastase lennuvälju pommitades saavutada ülekaal õhus. 6. Okt 73, juutidel usupühal lepituspäeval, alustasid Egiptus ja Süüria ootamatult pealetungi iisraeli positsioonidele. Esialgu saatis araablasi edu. Egiptus ja Iisrael sõlmisid 79.a märtsis rahulepingu, millega Egiptus sai tagasi Siinai poolsaare.
Islamirev Iraanis : 60.a alustas šahh Mohammad Reza Pahvlavi nn valget rev, mis tähendus ulatuslikku läänestamist. Naistele anti meestega võrdsed õigused, teostati maareform, arendati tööstust, moderniseeriti haridus - ja tervishoiusüsteem. 70.a kasvas rahulolematus üldiseks vastuhakuks, mida juhtis Pariisi põgenenud usujuht Homeini. 79.a naasis Homeini kodumaale ning Iraan kuulutati islamivabariikix.80.a astus Iraan sõtta naaberriik Iraagiga. Sõda kestis 8.a.
Thatcherism Suurbritannias: Kujunenud rahulolematus viis 79.a valimistel võidule konservatiivid. Peaministrix sai Margaret Thatcer, kes lubas lõpu teha sots. Võimutsemisele Suurbri. Ta viis oma otused ellu karmi käega. Thatcher võitis kokku 3 valimised. Tema edu põhjusex olid tema karmide reformide positiivsed tagajärjed. Tööstuse struktuur muutus, maksude alandamine tõi Suurbrisse väliskapitali, arenes kõrgtehnoloogiline tootmine, mis taastas tööstuse konkurentsivõime.
Reaganoomika USA-s:Presidentix valitud Roland Reagani majanduspoliitika alusex oli arusaam, et sotside problade lahendamine vaid tulude riigieelarvelise ümberjaotamise abil pidurdab majanduse arengut. Reagan oli veendunud, et maksude alandamine elavdab maj niivõrd, et see korvab saamata jäänud maksutulud . Vähenes inflatsioon, langes tööpuudus ning inimeste sissetulekud suurenesid. Välispol lõppes Reagani ajal pingelõ. 84.a valiti Reagan suure ülekaaluga uuesti USA presidendix.
Sulaaeg Baltimaades: NSVL toimunud sulaperiood e teatav liberaliseerumine algas pärast Stalini surma. Paljud inimesed vabastati vangilaagritest ja lubati koju asumiselt.
Sulaajal iseloomustas NSVL majelu detsentraliseerimine, st loodi rahvamajandusnõukogud. Enamik tööstusettevõteid allutati kohalikule kontrollile . Kaosest hakkas üle saama põllumajandus. Muudatused toimusid ka Baltimaade ühiskonnas. Tähelepanuväärseim muutus sulaperioodil oli vaimse surutise lõdvenemine ning uue põlvkonna esiletõus.
Stagna perioodi algus: Sula ei kestnud NSVL tervikuna ega Baltimaades siiski kaua. Baltimaade olid tootlikkuselt küll üle NSVL keskmise, kuid jäid lääneriikidest aina rohkem maha.Põllumaj arenes küll edasi, kuid üle 0,5 toodangust veeti välja NSVL teistesse piirkondadesse. Kultuurtielus pääses stagnatsioon võidule 60 a lõpul, mil vahepealsele vabadusele tehti lõpp. Uuesti tugevnes tsensuur ning kontroll iga mõtteavalduse üle.
Uus venestamiskamp: 70.ate lõpul halvenes olukord Baltimaades veelgi. Otsustes nähti ette vene keele osatähtsuse märkimisväärne suurendamine nii avalikus elus kui ka hariduses. Uue venestamiskampaania algus likvideeris avalikku vastupanuliikumist. Tugevnes Balti riikide vastupanuvõitlejate koostöö. 79.a kirjutasid 45 Balti teisitimõtlejat alla balti apellile, kus nõuti MRP salaprotokollide tühistamist ja pakti tagajärgede likvideerimise.
Kahepooluseline maailm #1
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 1 leht Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-01-24 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 40 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor kedi1992 Õppematerjali autor
Tehtud spikri vormis, Lähiajalugu II õpiku järgi.

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
3
doc

Pingelõdvendus, Helsingi protsess, Külm sõda

Pingelõdvenduse algus 1970. aastate alguseks oli Lääne välispoliitika jõudnud ummikusse. Sõnades oldi küll kommunismi levikule vastuseistud, aga tegelikult ei oldud midagi tehtud. Lääneriikidel tekkis arusaamine, et nad ei suuda kommunismiga võidelda, vaid tuleb sellega leppida. Majanduslik olukord ei olnud kõige parem. NSVL näis samal ajal aina tugevamalt. Lääs vajas külmas sõjas hingetõmbe aega, see tähendas et vajati parandada suhteid kommunistliku maailmaga.Pandi alus pingelõdvendusele. Esimestena alustasid suhteid parandama NSVLiga Euroopa riigid. Prantsusmaa ja NSLV vahel hakkas arenema majanduslik ja kultuuriline koostöö.Paranesid ka NSVL suhted teise Euroopa suurriigiga ­ Lääne-Saksamaa. 1970. aastal sõlmis Lääne- Saksamaa NSVL ja Poolaga idalepingud, tunnustades Saksamaa idapiirina Oder-Neisse jõge. 1972. tunnustas L-Saksamaa Saksa DV-d. 1973. aastal allkirjastas L-Saksamaa NSVLiga koostöölepingud majanduses ja kultuuris.USA hakkas parandama suhte

Ajalugu
thumbnail
7
docx

Pingelõdvendus 20.sajandil - õppematerjal

PIINGELÕDVENDUS Pingelõdvenduse algus: 1970. oli läänepoliitika ummikusse jõudnud; hakkas levima seisukoht, et kommunistliku süst hävitamiseks puudub Läänel jõud. 1966 külastas Pr president Moskvat, alguse sai pingelõdvendus. Hakkas arenema Pr-Vene majanduslik ja kultuuriline koostöö NSVL suhted paranesid ka L-Saksamaaga. 1970 sõlmis L-Saksa Poola ja NSVL-ga idalepingud, tunnustades Saksa idapiirina Oder-Neisse jõge. 1972 tunnustas L-Saksa Saksa DV-d, allkirjastati mitmeid koostöölepinguid maj ja kult vallas Brezneviga. USA-s 1969 presidendiks saanud Nixon seadis välispol nurgakiviks heade suhete loomise NSVL ja Hiinaga. Selle tulemusel lahkus USA Vietnamist, normaliseeris suhted Pekingiga, algas pingelõdvendus Euroopas. USA ja NSVL suhete soojenemine: 1972 mais külastas Nixon Moskvat, allkirjastati mitmeid lepinguid, sh ,,NSVL ja USA suhete alused", mis kohustas riigi liidritel korrapäraselt kohtuda.. Neil aastal sõlmiti ligi 50 majandus-, kaubandus-, teadus-,

Ajalugu
thumbnail
22
doc

NSVL ja tema mõjuvõimu nõrgenemine

 1979. tekkis Afg-s konflikt, kutsuti NSVL appi  NSVL juhtidel mõte Agf-s toimuvat ära kasutada ja täielikult oma kontrolli alla saada  1979. otsustas poliitbüroo Afg-s riigipöörde korraldada ja valitsejaks keegi otse Moskvale alluv  27. dets 1979 tungisid NSVL väed üle piiri, eriüksus Alfa ründas Nõukogude langevarjurite toetusel presidendi paleed Kabulis, tappis president Amini koos perega  maailm ei kavatsenud NSVL tegevusele läbi sõrmede vaadata  USA ja teiste lääneriikide reageering järsk: Moskva olümpiamänge boikoteeriti, tema tegevust ei mõistnud ka muidu sõbralikud riigid  NSVL sissetung ühendas vaenujalal afgaani relvarühmad võitluseks okupantide vastu → sissisõda, mille võitmine NSVL-le üle jõu  sõda kurnas NSVL poliitiliselt, majanduslikult, moraalselt Johannes Paulus II saab Rooma paavstiks:

Venemaa
thumbnail
44
docx

Lähisajalugu: Külm sõda

Kuubale, jätsid nad Castro ülekaalukate jõududega võitlema (nn Sigade lahe dessant, ebaõnnestus) o Hruštšov hakkas Kuubale paigaldama keskmaarakette, mis võinuks tuumalöögiga hävitada suurema osa USAst o 1962 – Kennedy sai teada rakettidest, kuulutas välja kontrolljoone merel, nõudis Nli raketibaaside likvideerimist o Maailm seisis tuumasõja lävel: USA ähvardas rünnata, kui Hruštšov järele ei anna, mida ta lõpuks tegi o Hruštšov teatas, et baasid likvideeritakse, tunnustas kontrolljoont, USA lubas, et ei tee katset Kuubat vallutada o Tulemus: Castro režiim jäi püsima, maailm sai aru, et maailma saatus ripub vaid juuksekarva otsas  Vietnami sõda 1955-1975 o 1954 oli Vietnam jagunenud kaheks riigiks: Põhja-Vietnam (NSVL ja Hiina) ja Lõuna-Vietnam (USA),

Ajalugu
thumbnail
16
docx

Ajalugu: Maailm 1956-1985

on kommunistliku süsteemi kehtestamine kogu maailmas ja järelikult on tal oma huvid mitte ainult NSV Liiduga piirnevates maades, vaid kõikjal – nii Berliini tänavail kui ka Aafrika vihmametsades, nii Araabia turgudel kui ka inimtühjadel polaaraladel. Kuid kõikjal põrkus ta teise üliriigi, USA tahte ning põhimõtete vastu. Kõige selgemalt avaldus ülemaailmne vastasseis Saksamaal. Saksamaa saatus ei olnud ikka veel selge. Saksa LV ja kogu demokraatlik maailm keeldusid tunnustamast Saksa DV- d, NSV Liit taotles aga jätkuvalt Lääne-Berliini allutamist oma võimule. 1958. aastal hakkas NSV Liit nõudma, et lääneriigid viiksid oma väed Lääne-Berliinist ära ja hakkaksid pidama läbirääkimisi Saksa DV marionettvalitsusega. Lääne-Berliin oli kujunenud veidraks demokraatlike vabaduste ja turumajanduse saareks keset üha enam sovetsieeruvat Ida-Saksamaad. Tegemist oli võrdlemisi suure

Ajalugu
thumbnail
89
doc

Ajalugu

1. MAAILM XX SAJANDI ALGUSES. IMPERIALISMI PERIOOD 1.1 USA 1.1.1 MAJANDUS Orjapidamine oli keelatud. Kasutusele oli võetud nafta. Ehitati palju raudtee magistraale. Eriti kiire areng toimus lõuna-osariikides. Tekkisid monopolid: perekond Rockefellerid, nafta firma Standard Oil Compani; Perekond Morganid - terase tootmine ja pangandus; Van der Bildt - raudteed. 1915 - 60% USA rikkustest oli 2% elanike käes. Seda majanduse perioodi nimetati prosberity ehk õitsengu aeg. 1.1.2 SISEPOLIITKA Valitses kahe partei süsteem: vabariiklased versus demokraadid. 1823 - Monroe doktriin - USA kontrollib kogu ameerikat. Eurooplased ei tohi sekkuda ameerika asjadesse ja ameerika ei tohi sekkuda euroopa asjadesse. Vabariiklaste poolt loodud põhimõtte. 1900 - Presidendiks vabariilane McKINLEY. 1901 ta tapeti. Presidendiks sai koloneli auastmes asepresident Theodore "Teddy" Roosevelt. Tema kohta õeldi: "Ta tahab olla igas pulmas peig ja matusel kadunuke." Oma poliitlist karjääri alu

Ajalugu
thumbnail
25
doc

12. klassi teise poole ajaloo konspekt

Kultuurielu üldisi arengujooni 1. Kultuuri professionaliseerumine ­ Eesti tippintelligentsi väljakujunemine, kes suutsid end kultuuri alal töötades ka ära toita ja kelle looming oli konkurentsivõimeline. 2. Laienesid kultuurikontaktid (seni ainult vene ja saksa), domineerima hakkas põhjamaade ja inglise-prantsuse kultuuriorientatsioon. 3. Kirjanduses valitses kahekümnendate aastate algul luule, alates 1925. aastast nihkus esiplaanile proosa. 4. Kiiresti arenes näitekunst. Sel perioodil tegutsesid järgmised teatrid: Vanemuine, Estonia, Tallinna draamateater, Tallinna töölisteater, Endla, Koit, Ilmarine. Poolkutselised teatrid olid: Kannel, teater Valgas ja Kuressaares. Kuulsamad näitlejad olid: Paul Pinna, Netty Pinna, Hugo Laur, Ants Lauter. 5. Loominguvõimelisemate kunstnike enamik koondus Tartusse, kus tegutses kunstikool ,,Pallas". Graafikutena said kuulsaks Eduard Viirald (tema kabareed peetakse Eesti graafika sedöö

Ajalugu
thumbnail
48
doc

Ajaloo kordamismaterjal eksamiks

AJALOO RIIGIEKSAM 2010 EESTI AJALUGU Eesti ajaloo perioodid, üldiseloomustus ja pöördepunktid periood Eesti kaart pöördepunktid (haldusjaotus) muinasaeg 8 suurt maakonda + 4/6 Muistne vabadusvõitlus (1208-1227) kuni 13. väikest, kihelkonnad (45) sajandi alguseni keskaeg a) neli feodaalriiki: Jüriöö ülestõus 1343-1345 (Taani valduste 13.saj.-16. Tartu piiskopkond müümine, muutused talupoja õiguslikus olukorras: Saare-Lääne piiskopkond pärisorjuse ja teoorjusliku mõisamajanduse sajandi Eestimaa hertsogkond kujunemine), keskpaik (Taani valdus) Linnade tekkimine (9), Hansa Liit (4) Orduriik (jagunes komtuur- Liivi sõda 1558-1583, ja foogtkondadeks) Vana-Liivimaa poliitilise süsteemi 1202-1236 Mõõgavendade

Ajalugu




Kommentaarid (1)

Laural147 profiilipilt
Laural147: mitte eriti palju infot
18:03 09-04-2011



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun