Facebook Like
Hotjar Feedback

Emakeele arvestus (4)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Miks Hrutr oli tülis Unnriga ?
 • Kuidas vürst oma ratsu läbi sureb ?
 
Säutsu twitteris
EMAKEELE ARVESTUS
 • Keskaja kirjanduse ülevaade, periodiseering, kuulsamaid inimesi ja kirjanikke
  Keskaeg oli ajalooperiood vanaaja ja uusaja vahel. Keskaeg kestis 5.-15. Sajandini, algas 476 pKr Rooma keisririigi lagunemisega ja lõppes 1492 pKr, mil Kolumbus avastas Ameerika. Periodiseering: varakeskaeg (5.–11. sajand), kõrgkeskaeg (11. sajand – 14. sajandi lõpp), hiliskeskaeg (15. sajand – 16. sajandi algus).
  Keskaja kirjandus on tugevalt seotud ristiusustamisega. Mõjutused on järelkaja antiikmaailmast, rahvalood, piibel ning ristiusk . Kirjandusžanrid: Proosas : romaan, novell . Lüürikas: sonett , ballaad , romanss . Draamas: müsteerium, miraakel , farss .. Tekivad rõhuline silbisüsteem ja lõppriim. Suur tähtsus oli eepikal ja saagadel.
  Martin Luther (teesid, 1517). Kolumbus (Ameerika avastamine 1492).
  Egill Skallagrimson ( skald -islandi laulik ), Benoit de Sainte -Maure (rüütliromaan „Trooja romaan“), Chretien de Troyes ( nimekaim prantsuse truväär), Wolfram von Eschenbach (saksa laulik, „Parziwal“), Gottfried von Strassburg(saksa laulik, „Tristan“), Rutebeuf ( nimekaim fablioo autor, draamade autor), Francois Villon (prantsuse luuletaja, „Väike testament “, „Suur testament“).
 • Keskaja kirjanduse olulisemad žanrid, vormiuuendused ja kirjanduse eristamise 3 komponenti.
  Eepika, kangelaseepsed, rüütlikirjandus, rüütliromaan, trubaduuride luule, rahvaluule , linnaluule , linnaromaan,keskaegne draama .
  Assonantsriim(iga värsi viimase silbi täishääliku kokkulangemine, blankvärss(riimita värss), paarisriimid, nelikvärsid e. Nibelungide stroof , sekstiin (koosneb 6-st värsilisest stroofist, 3-värsilisest saatest), kantsoon(5-7 värssi, 3-4 värsiline saade), sirventeesid, fabliood(lüh. anekdoodlikud värssjutustused lõbusatest eluseikadest)
 • Vana-Iiri kirjandus ning Alsteri sari, keldi kangelased, bardid ja fillid . Finn ja Ossian.
  Iirimaad juba 1. aastatuhandel eKr asustanud keltide veel sugukondlikus ühiskonnas olid lauljad – vanade pärimuste ettekandjad ja talletajad – suure au sees. Iiri saagad olid proosa vormis, neid iseloomustas rõhutatult lüüriline kujundlikkus, poeetiline rütm. Sageli oli proosajutustuste vahele põimitud värsse.
  Põhjaiiri saagade kangelased olid ulaadide kuningas Conchobar ja tema õepoeg Cuchulainn, kelle isa oli ühe pärimuse järgi valgusejumal Lug. Lõunaiiri saagade kangelased olid Finn/Find/Fingal ja tema poeg Ossian.
  Bardid – nemad esitasid muusika saatel ülistuslaule valitsejaile ja sangareile.
  Filid – oli kuningate lähedased nõuandjad ja ennustajad, jäädvustasid eepilistes lugudes sugukondade genealoogiat, muistseid müüte ja uskumusi.
  Laulikute mõte oli näidata, et kõik siin maailmas on ilus.
  Finn ei olnud ainult vapped sõjamees, vaid ka laulik ja prohvet ning Ossiani isa. Finn olevat elanud 3. sajandil, tema isa oli sõdalane Cumhaill ja ema luigekaelne Murna, jumaliku tuathade (tuatha de danaan – Danu lapsed, Danu oli kõikide jumaluste ema), rassi järeltulija.
 • Germaani kirjanduse vanimad lood: maailma loomine, siduda Völuspaa teemaga .
  Vanimad lood : „Vanem Edda “, „ Snorri Edda/ Noorem Edda“, „ Beowulf “.
  Maailma loomine 1.= kõigepealt oli tühjus (rohkem kui mitte midagi), mis kahestus: soe naba ja külm naba. Soe naba tõmbab jääd külmalt nabalt enda poole. Soojus on elu alus ja tugevam. Jääst eraldus tilgake (Ümir). Ümiril sünnib 2 last: talv ja suvi(2 poolust sai kokku). Nad on hiiglased ja toituvad ürglehma piimast (Augundla). Ta on inimeste elu aluseks. Ta lakkus kaljut ja sealt sündis Bur, kelle naiseks saab hiiglane ja neil on 3 last: Odin ,Vili ja Ve. 3 võitlesid Ümiriga ja tapsid tema ja kõik hiiglased. Nad olid nüüd tühja maailma valitsejad, mille nad lõid Ümyri nahast. Soojalt nabalt toodi tuletukid valguseks. Ööl ja pimedusel sündis poeg Dag(päev), kellel on 2 last: Manil (kuu) ja Sol (päike). Järsku tulevad hundid ja ajavad kuud/päikest taga, kuni nad alla neelavad (Fenrir neelab päikese). Saabus pimedus ja Kaali päev!
  Maailma loomine 2.= Hea ja kurja vaheline võitlus. Algul on ees 3 paha. Seal on hiiglased, kääbused ja haldjad (hoidjad). Haldjad teevad tammest tugevad inimesed ja lepast nõrgad inimesed. Asgard (tammeots jõuab taevasse e. jumalate paik), Mitgard(meie maa), Niflheimis on lohe (põrgu). Völuspaa-nägijatari kuulutus “ on veel üks versioon muistse maailmapildist. Maailmalõpu-visioonides on leitud usuvahetusaja meeleolusid. Tulevase aja ennustuses on otsitud ristiusu mõju. Range kompositsioon , sisemine dramatism ja lakooniline sõnastus annavad laulule erakordse väljendusrikkuse. See lõppeb maailmalõpuga.
 • Germaani tuntumad jumalad, räägi 3 tähtsast ja nendega seotud lood.
  Tuntumad germaani jumalad: Odin ( peajumal , Woden/ Wodan/ Godan/ Valfödr/ Herfödr/ Herjan/ Haar/ Sigfödr jne.), Loki, Thor, kaksikud Freyr ja Freya , Heimdallr, Tyr.
  Odin - sõja, surma, tarkuse , ennustamise, nõidumise ja poeesia jumal. Teda austasid eeskätt kuningad, pealikud ja sõjamehed. Odini relv oli oda Gungnir, tema hobune oli kaheksa jalaga Sleipnir. Ta valitses sõjaõnne üle ja otsustas, kes pidi lahingus langema . Odin oli jumalatest vanim, ta lõi koos oma vendade Vili ja Véga maailma ja ta oli teiste jumalate isa. Odini naine oli Frigg. Odin oli salapärane ja ettervamatu, ta võis muuta oma kuju. Tal oli kombeks käia ringi vana, halli habeme ja ühe silmaga mehe kujul, kelle nägu varjas lai kübar. Teise silma ohverdas ta, et juua Mímiri tarkuse allikast ja omandada võime näha kogu maailma minevikku , olevikku ja tulevikku. Odin tundis ruune, selle oskuse hankis ta puues end püha saarepuu Yggdrasilli otsa. Odini kaarnad Huginn ja Muninn lendasid iga päev maailmas ringi ja tõid Odinile teateid kõigest, mis toimus. Kaarnad seostusid Odiniga kui sõjajumalaga — raipesööjatena olid nad lahinguväljadel tavalised külalised. Odini järgi on nime saanud kolmapäev skandinaavia keeltes (onsdag), inglise keeles ( wednesday ) ja hollandi keeles (woensdag). Osmussaare rootsikeelne nimi Odensholm tähendab Odini hauda. Selle nime all on saart esmakordselt mainitud ühe taanlase reisikirjas XIII sajandist. Enne II maailmasõda märkis Odini väidetavat hauakohta rändrahn Odinstain, mille hiljem õhkisid Nõukogude sõdurid.
  Thor - Odini ja Jörði poeg. Ta oli jumalatest kõige tugevam ja ta võitles edukalt hiidude vastu. Thori kujutati tugeva, punaste juuste ja punase habemega mehena . Tema relvaks oli vasar Mjöllnir, mis viskaja kätte tagasi pöördus. Thoril oli ka imeline vöö, mis tema jõu kahekordistas, ning raudkindad, mis olid vajalikud vasara käsitsemiseks. Thor sõitis kaarikus, mida vedasid kitsed. Kui tema kaarik üle taeva veeres ja ta oma vasarat viskas, lõi välku ja müristas. Thor oli põllumajanduse kaitsja. Tema naine oli Sif, kelle kuldsed juuksed sümboliseerisid küpset vilja. Thori teiseks ülesandeks oli hiidudega ja muude kurjade olevustega võitlemine, mistõttu ta oli ka füüsilise jõu ja võitluse jumal. Thori järgi on nime saanud neljapäev taani, norra ja rootsi keeles (torsdag), inglise keeles (thursday), saksa keeles (donnersdag), hollandi keeles (donderdag) ja soome keeles (torstai). Muistsete saarlaste peajumalas Taarapitas (Taaras-Toorus) on mõned uurijad näinud germaani Thori algupära.
  Frigg- oli germaani mütoloogias jumalate pealiku Odini naine ja Baldri ema. Frigg oli viljakusejumalanna . Tuntud on müüt sellest, kuidas Frigg võttis igalt asjalt ja olevuselt tõotuse, et need ei tee tema pojale Baldrile midagi halba, jättis välja aga puuvõõriku, mis tundus kahjutu ja süütu taim. Just puuvõõrik sai aga Baldrile saatuslikuks tema pimeda venna Hödri käe läbi.
 • Mis on ruunid , mis on spruhhid, kes olid valküürid, kes on kabu, mida tehti Valhallas.
  Ruunid – germaani rahvaste tähestik koosnes 24 tähest või kujundist, mida nimetati ruunideks. Esimesed tõendid ruunidest pärinevad 2. Sajandist pKr, kuid tõenäoliselt kasutati neid juba varem. Germaani rahvastel puudus pärgament mistõttu uuristati ruunid puusse, kivisse või luusse – see selgitab ka nende nurgelist kuju. On oletatud, et ruunid arenesid ladina keelest pärast kokkupuuteid roomlastega, kuid kindlad tõendid selle kohta puuduvad. Vana-skandinaavia sõna ruun tähendab tõlkes mõistatus, saladus , sosin. Sageli seostatigi ruune maagiaga.
  Spruhhid - manamised, lausumised. Germaani spruhhid olid kaheosalised. Sisaldasid nõidumist, needmist, õpetamist.
  Valküürid - olid germaani mütoloogias Odini lahingukaaslased või kilbikandjad. Valküürid ratsutasid lahinguväljade kohal ja kogusid
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Emakeele arvestus #1 Emakeele arvestus #2 Emakeele arvestus #3 Emakeele arvestus #4 Emakeele arvestus #5 Emakeele arvestus #6 Emakeele arvestus #7 Emakeele arvestus #8 Emakeele arvestus #9 Emakeele arvestus #10 Emakeele arvestus #11 Emakeele arvestus #12
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2010-02-25 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 99 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 4 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor snowflower Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Keskaja kirjanduse kokkuvõte, 55 vastatud küsimust. Välja on toodud kõik tähtsamad mõisted žanrid, näidislood. Süvitsi analüüsitakse Vanemat Eddat, Beowulfi, Nibelungide laulu ja Njalli saagat.
  keskaja kirjandus

  Mõisted


  Kommentaarid (4)

  Tannnuu profiilipilt
  Tannnuu: Ikka super! Kõige kasulikum asi, mille annaabist saanud olen. Ilma selleta kulutaks KÜMNEID tunde info otsimisele, väga põhjalik, ainult selle varal õppides hinne 5.
  04:26 16-12-2010
  sannakrr profiilipilt
  sannakrr: olgu jumal sinuga reaalselt ma tunnen nagu ingel puudutas mind, kui ma sain selle faili kätte
  19:22 11-06-2018
  richard123 profiilipilt
  richard123: Päästis mu eesti keele perioodi hinde super suur tänu
  19:49 06-12-2010


  Sarnased materjalid

  62
  docx
  Kirjanduse lõppueksami materjalid
  112
  doc
  12-klassi kirjanduse lõpueksami koolieksami piletite põhjalikud vastused
  82
  doc
  KIRJANDUSE LÕPUEKSAM kevad 2017
  21
  doc
  Maailmakirjandus II-keskajast klassitsismini
  20
  docx
  Kirjanduse arvestus
  0
  docx
  V-Hugo Jumalaema kirik Pariisis terve raamat
  31
  doc
  Nimetu
  16
  doc
  Kirjanduse eksam 10-klass  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun