Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge

"veenis" - 216 õppematerjali

thumbnail
3
doc

Kreeka jumalad

võrgutada kinnitati karistuseks igaveseks veereva ratta külge. Uranos (ladina keeles Uranus) on vanakreeka taevajumal. Gaia esimene laps Uranos paaritus oma emaga,kuid kartes, et järglased jätavad ta vimust ilma, sundis ta neid jääma Gaia kõhtu.Gaia meeleheide muutus varsti vihkamiseks. Ta tegi kuldse sirbi ja veenis oma poega Kronost oma isa kastreerima.Uranos kukutati troonilt ning must veri immitses haavast maasse,kus see tõi ilmale fuuriad ja nümfid. Kronos viskas Uranose genitaalid merre, mille vahust ilmus Aphrodite.

Kirjandus → Kirjandus
74 allalaadimist
thumbnail
1
odt

Hephaistos

Temaga seotud sümbolid olid haamer, alasi ning tuli. Zeus andis Aphrodite Hephaistosele naiseks. Aphrodite pettis teda mitme jumala ja surelikuga, sealhulgas Hephaistose venna Aresega. Kõikenägev päikesejumal Helios rääkis sellest Hephaistosele ning ta valmistas lõksu: kui Ares ja Aphrodite voodis olid, vangistas Hephaistos nad metallvõrku ning lohistas nad Olümpose mäele, et neid teiste ees häbistada. Jumalad naersid ning Poseidon veenis Hephaistost vangistatuid vabastama, kui Ares abielurikkumise eest trahvi maksab. Kasutatud allikad: http://greekmythology.wikia.com/wiki/Hephaistos https://et.wikipedia.org/wiki/Hephaistos#Legend http://www.miksike.ee/documents/main/lisa/6klass/5kreeka/jumal11.htm Töö koostaja:

Ajalugu → Ajalugu
10 allalaadimist
thumbnail
6
pptx

Islami rajaja ja kesksed tegelased

esimese ilmutuse Talle ilmus nägemus peaingel Gabriel, kes ütles, et temale on määratud saada "Allahi saadikuks" Abu Bakr Ta oli prohvet Mohammadi kasuisa Ab Bakr oli üks esimestest islamiusku pöördunutest Valitses Rashiduni ("Õigesti juhitud") kalifaati Khadijah bint Khuwaylid Prohvet Mohammedi esimene naine Khadijah (Hadidza) oli esimene islamiusku pöördunu Ta veenis Mohammedi Allahi sõnumi tõelisuses, kui mees ise peale ilmutuse saamist oma vaimses tervises kahtles. Hadidza suri moslemite tagakiusamise ajal Mekas, arvatavasti äärmisest vaesusest tingitud kurnatuse tagajärjel. Uthman ibn Affan Ta oli esimene kaliif, kes kuulus Omaijaadide dünastiasse Kolmas Araabia kaliif aastatel 644­656 Uthmani ajal sai oma esialgse kuju Koraan

Teoloogia → Usundiõpetus
3 allalaadimist
thumbnail
9
doc

Giuseppe Verdi

Margherita suri 1840. aastal. Tema esimene ooper ,,Oberto" sai väga tuntuks ja peale seda pakkus Bartolomeo Morelli talle lepingut veel kahe ooperi kirjutamiseks. Ta naine ja lapsed surid, kui ta 4 töötas oma teise ooperi ,,Un giorno di regno" kallal ja see osutus ka mõistetavalt läbikikkunuks ja ta langes depressiooni ning lubas, et ei kirjuta enam kunagi ühtegi ooperit. Kuigi Morelli ta veenis teda 1842. aastal kirjutama veel ühe ooperi Nabucco, mis tegi temast kuulsuse oli ta otsustanud lõpetada. Legend räägib, et teda veenis uuesti jätkama kuulsa heebrea orjade koori Va Pensiero sõnad. Järgmist aastakümmet võib nimetada Verdi galerii aastateks, kuji ta kirjutas ohtralt oopereid sealhulgas ,, I Lombsrdi" (1843) ja ,,Ernani"(1844). Paljude inimeste jaoks on Giuseppe Verdi kõige kuulsam ja originaalsem ooper ,,Macbeth"

Muusika → Muusika
102 allalaadimist
thumbnail
10
odp

Marie Under

1928 ­ RÕÕM ÜHEST ILUSAST PÄEVAST. Luuletusi 1923­1927 1929 ­ ÕNNEVARJUTUS. Ballaadid 1927­1929 1930 ­ LAGEDA TAEVA ALL. Luuletusi 1927­1930 1935 ­ KIVI SÜDAMELT. Luuletusi 1930­1935 1943 ­ MURELIKU SUUGA. Luuletusi 1935­1942 1954 ­ SÄDEMED TUHAS. Luuletusi 1943­1954 1963 ­ ÄÄREMAIL. 10 algupärast luuletust ja 36 tõlget 1981 ­ MU SÜDA LAULAB Marie Under kinkis Ants Laikmaale enda kirjutatud saksakeelseid luuletusi. Laikmaa veenis poetessi, et ta kirjutaks eesti keeles. 2. augustil 1904 avaldas ajaleht "Postimees" Marie Underi esimese luuletuse "Kuidas juhtus...". Luuletaja kasutas pseudonüümi Mutti Ta suri 25. septemberil 1980 Stockholmis https://www.youtube.com/watch?v=8S5h3gb_iAc Täname tähelepanu eest

Kirjandus → Kirjandus
1 allalaadimist
thumbnail
1
txt

Bioloogia 9.kl Vereringe

* Veenid on hemate seintega kui arterid. * Veenide seintes on klapid, mis takistavad vere tagasivoolu. * Veenides voolab veri sisaldab keharakkudest prit olevat ssihappegaasi ja jkaineid. Arterid * Mda artereid liigub veri sdamest eemale. * Arterid on jmedad paksuseinalised ja elastsed veresooned * Arterid hargnevad jrjest peenemateks arteriteks ja lpuks kapillaarideks. * Mda kiki artereid ei voola hapnikurikas veri. Vere liikumine arteris ja veenis * Arteris liigub veri sdame kokkutmmete survel. * Veenides paneb vere liikuma neid mbritsevalt lihaste kokkutmbumine. Kapillaarid - hendavad artereid veenidega. - Peenikesed hukeseseinalised veresooned. - Hapnik ja lahustunud toitained psevad lbi kapillaaride seinte keharakkudesse ning ssihappegaas ja jkained rakkudest verre. Vererhk * Kindlustab vere liikumise soontes. * Tekib sdame vatsakeste kokku tmbel, mis vere arterisse suunab.

Bioloogia → Bioloogia
10 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Wilhelm Richard Wagner

õpetajalt ka mõningast klaveriõpetust · Kasuisa surma järgselt pandi Wagner õppima Dresdeni kooli (Kreuzschulesse), õpingute eest tasus kasuisa vend · Olles kogu oma eelneva elu huvitanud näitekirjandusest, alustas ta 13 aastaselt (1826. aastal) oma esimese katsetusega näitekirjanduses. See tragöödia teos oli tugevalt Shakespeare'ist ja Goethe'st mõjutatud. Teose valmimise järgselt otsustas ta panna oma loo muusikasse ning veenis perekonda võimaldama talle muusikatunde · Theodor Weinling otsustas Wagneri õpetamise lõpetada, kuna väidetavalt polnud tal Wagnerile enam midagi õpetada Looming · Esimene loominguperiood algas 1833 ning lõppes 1834. Selle aja jooksul kirjutas Richard Wagner oma esimese ooperi Haldjas. Teoses puudus veel isikupära, ning on palju Carl Maria von Weberi mõjutusi · Teine loominguperiood, mis oli aastatel 1842 kuni 1854 oli nii-öelda reformieelne periood.

Muusika → Muusikaajalugu
9 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Luuletaja Marie Underi elulugu

Under käis aastatel 1893-1898 Cornelia Niclaseni nelja-, hiljem viieklassilises saksa tütarlaste erakoolis. Pärast õpingute lõpetamist töötas ta raamatukaupluses müüjana. Vabal ajal kirjutas ta luuletusi saksa keeles. Aastal1902 abiellus ta eesti raamatupidaja Carl Eduard Friedrich Hackeriga ning noorpaar kolis Kutisnosse Moskva äärelinna. Neil oli 2 last. 1904. aastal armus Marie eesti maalikunstnikku Ants Laikmaasse. Laikmaa veenis Mariet, et ta oma luuletused tõlgiks eesti keelde, et hiljem need avaldada kohalikus ajalehes. Aastal 1906pöördus Under tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ning abiellus Adsoniga. Marie Under kuulus isiklikku tundeluulet viljelevasse rühmitusse "Siuru" ja saavutas luuletajamaine esikkoguga "Sonetid", mis ilmus 1917. aastal.

Kirjandus → Kirjandus
266 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Hephaistos (Referaat)

Legendid Zeus andis Aphrodite Hephaistosele naiseks, et teised jumalad ilujumalanna pärast tülli ei läheks. Aphrodite pettis Hephaistost mitme jumala ja surelikuga, sealhulgas sõjajumal Hephaistose venna Aresega. Kõikenägev päikesejumal Helios rääkis Aresest ja Aphroditest Hephaistosele ning too valmistas lõksu. Kui Ares ja Aphrodite voodis olid, vangistas ta nad metallvõrku ning viis Olympose mäele, et neid teiste jumalate ees häbistada. Jumalad naersid ning Poseidon veenis Hephaistost vangistatuid vabastama, kui Ares abielurikkumise eest trahvi maksab. Legendid räägivad veel, et Hephaistos sepistas kõik Olümpose troonid. H valmistatud olevat ka kink, naine nimega Pandora ja tema laegas, mille jumalad inimestele saatsid. Töös abistasid teda ükssilmsed kükloobid. Ühe müüdiversiooni järgi varastas Prometheus inimestele tule Hephaistose ääsilt. Seepärast sepistas Hephaistos ka Prometheuse ahelad, mida ei suutnud purustada keegi peale Heraklese.

Ajalugu → Ajalugu
14 allalaadimist
thumbnail
10
docx

Treenimise positiivsed ja negatiivsed mõjud südamele

Seega on liikumisel palju häid toimeid elundsüsteemidele, kuid samas on treenimine ka üks peamisi abinõusid vananemise ja inaktiivsusega kaasneva osteporoosi ning sellest tingitud luumurdude ennetamiseks. (Landõr, 2016) 1.1 Treenides ennetatavad südamehaigused 1.1.1 Tromboos Tromboos on veresoone ummistus, mis on põhjustatud verehüübimisest veresoone siseselt. See juhtub, kui verehüüve e. tromb blokeerib verevoolu veenis või arteris, takistades või lõpetades selle täielikult. Tromb võib tekkida vereringe erinevates osades. On kaks peamist tromboosi tüüpi: venoosne tromboos, kus hüüve tekib veenis ja arteriaalne tromboos, kus verehüüve tekib arteris. (Tromboos, 2016) Üks sagedasemaid venoosseid tromboose on süvaveeni tromboos, kus verehüüve tekib sügaval lihaste ja luude vahel asetsevates veenides. (Tromboos, 2016)

Bioloogia → Bioloogia
4 allalaadimist
thumbnail
1
doc

"Tolerants ja nulltolerants"

Narkomaane tuleks ravida, nagu tehakse näiteks Rootsis ja Taanis. Minu arvates on väga õige neid aidata, sest siis nad saavad aru, et see pole mingi elu ja püüavad enda elu uuesti algusest peale alustada. Kuid muidugi on ka selliseid keda ei saa muuta, tee mida tahad. Ma usun, et narkomaanid pälvivad ühiskonnas nulltolerantsi. Kellelegi ei meeldi vaadata, kui mingi inimene on kusagil põõsa all või trepi peal, süstal veenis. On olnud omal ka kogemusi selliste vaatepiltidega ja see ei olnud ilus. Kuna enamasti narkootikumid viivad inimese rahalistesse probleemidesse, siis nad on nõus kõike tegema, et kusagilt raha saada. Kurb vaadata, kuidas mõned noored inimesed oma elu ära rikuvad, algul proovivad ja pärast lihtsalt ei suuda ilma narkootikumideta elada. Kuid minu arvates siiski, nad on inimesed ja neid tuleks aidata, mitte eluks ajaks kusagile vangi panna. Enamus inimesi õpib oma vigadest,

Ühiskond → Ühiskonnaõpetus
23 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Albert Einstein

Albertil ei läinud enam põhikoolis nii hästi, kui oli läinud algkoolis. Seal arvasid õpetajad, et ta ei saavuta siin elus midagi ning tegid teda alalõpmata maha. 1894aastal läks isa äri pankrotti ning vanemad pidid kolima Itaaliasse Milanosse hiljem Paviasse, aga Albert jäeti Münchenisse oma õpinguid lõpetama. Alberti isa tahtis, et poeg õpiks elektrotehnikat, aga Einsteinile ei meeldinud õpetamise meetod ning kooli reziim. 1895aastal veenis Albert kooli ära arsti tervisetõendiga, et saada koolist lahti ja kolida oma vanemate juurde Itaaliasse. Samal ajal kirjutas ta oma esimese teadusliku töö. Albert tahtsi minna kohe õppima Sveitsi Polütehnikumi Zürichisse, aga kahjuks ta kukkus sisseastumiskatsetest läbi, kuigi ta tulemused matemaatikas ja füüsikas olid suurepärased. Vanemad saatsid ta keskkooli lõpetama Aarausse, kus ta õppis Maxwelli elektromagneetilist teooriat

Ajalugu → Ajalugu
9 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Aleksandr Skrjabin

Aleksandr Skrjabin Oli vene helilooja, kes elas aastatel 1872-1915. Tema muusika on sillaks romantilise ajastu ja 20. sajandi vahel, kuid oma muusikaga ei kuulutanud Skrjabin inimkonnale mitte ainult uue ajastu saabumist. Väsimatult veenis ta kaasaegseid selles, et inimene on kõige tugevam, kõige võimsam ja kõige arukam olevus ja et kõigile on saabunud aeg suunata oma tarkus, tahe ja energia üldise harmoonilise loominguõhkkonna kujundamiseks kogu maailmas. Helilooja uskus sügavalt oma kunsti jõusse ja enese kui kunstniku erilisse vastutusrikkasse ülesandesse maailma ees. Tema kunstnikuloomuses ühinesid kõige vastuolulisemad jooned: ta unistas kogu inimkonna

Muusika → Muusikaajalugu
45 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Vereringe elundkond

Veresooni on kolme põhilist liigi: veenid, arterid ja kapillaarid. Veenid: Mööda veene liigub veri südamesse tagasi. Veenid on õhemate seintega kui arterid. Veenide seintes on klapid, mis takistavad vere tagasivoolu. Arterid: Mööda artereid liigub veri südamest eemale. Arterid on jämedad, paksuseinalised ja elastsed veresooned. Arterid hargnevad järjest peenemateks arteriteks ja lõpuks kapillaarideks. Mööda kõiki artereid ei voola hapnikurikas veri. Vere liikumine arteris ja veenis: arteris liigub veri südame kokkutõmmete survel. Veenides paneb vere liikuma neid ümbritsevate lihaste ümber. Kapillaarid: Ühendavaid artereid veenidega. Peenikeses õhukeseseinalised veresoomed. Hapnik ja lahustunud toitained pääsevad läbi kapillaaride seinte keharakkudesse ning süsihappegaad ja jääkained rakkudest verre. Veri: Kude, mis koosneb vereplasmast, puna-ja valgeverelivledest ning vereliisakutest. Täiskasvanud inimeses on 5-6 liitrit verd.

Bioloogia → Bioloogia
12 allalaadimist
thumbnail
6
doc

Richard Wagner - Referaat

sai seal oma ladina keele õpetajalt ka mõningast klaveriõpetust. 1821. aastal, kui Ludwig Geyer suri, oli Wagner 8-aastane. Ta pandi õppima Dresdeni Kreuzschulesse ning õpingute eest tasus kasuisa vend. Noor Wagner tundis huvi näitekirjandusega tegelemise vastu ning tema esimene loominguline katsetus, millega ta alustas 1826. aastal, oli tugevalt Shakespeare'ist ja Goethest mõjutatud tragöödia Leubald. Ta otsustas panna oma loo muusikasse ning veenis perekonda võimaldama talle muusikatunde. 1827. aasta jõuludeks oli pere kolinud taas Leipzigisse. Aastatel 1828-1831 sai Wagner oma esimese kompositsioonialase õpetuse Christian Gottlieb Müllerilt. 1828. aasta alguses kuulis ta esimest korda Beethoveni sümfooniat ning sellest heliloojast sai talle oluline inspiratsiooniallikas. Ta kirjutas klaveriversiooni Beethoveni 9. sümfooniast, klaverisonaate ja orkestriavamänge. 1829

Muusika → Muusikaajalugu
136 allalaadimist
thumbnail
2
odt

Lähiajalugu II PTK 43

Paulus II. Ühendriigid hakasid senisest tõhusamalt toetama vastupanuliikumist ka mujal maailmas, mis tõi kaasa kommunistide võimu kukutamisele ja raudse eesriide hukutamisele. Ühendriikide majandussõda NSV Liidu vastu Reagan takistas NSVL-il gaasijuhtme ehitamist Siberist Euroopasse, keelates USA-l müüa selleks vajalikke juppe (viidates Poolas toimunule). Gaasijuhtme projekt saigi läbi kukutatud. Reagan veenis Saudi Araabiat nafta tootmise suurendamiseks, et vähendada nafta hinda. Tulemusena ei saanud NSVL enam relvi osta ja saamata jäi tulu relvakaubandusest. Lisaks piiras USA kõrgtehnoloogilise toodangu eksporti ja nii ei olnud NSVL enam USA-ga samal järjel. Võidurelvastumise uus etapp Programm Tähtede sõda- Eesmärgiks luua USA-le ja tema liitlastele Maa orbiidile paigaldatud relvasüsteemide abil kosmiline kaitsekilp. NSV Liidu kaotus külmas sõjas 1982 Breznev suri. Järglseks J

Ajalugu → Ajalugu
12 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Marie Under

mõisas lastepreilina. Lühikest aega töötas ta Viru tänava paberikaupade poes kassapreilina. Vabal ajal kirjutas ta saksa keeles luuletusi.Aastal 1902 abiellus Marie Under Carl Eduard Friedrich Hackeriga (1878­1948) ning noorpaar kolis Kutsinosse Moskva äärelinna. Neil oli kaks last ­ Dagmar (1902­1994) ja Hedda (1905­1988). Hedda ristiisaks oli maalikunstnik Ants Laikmaa.Marie Under kinkis Ants Laikmaale enda kirjutatud saksakeelsed luuletused. Laikmaa veenis poetessi, et ta kirjutaks eesti keeles. 2. augustil 1904 avaldas ajaleht "Postimees" Marie Underi esimese luuletuse "Kuidas juhtus...". Luuletaja kasutas pseudonüümi Mutti.Aastal 1906 pöördus Marie koos perega tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ning abiellus Adsoniga.1944. aasta septembris põgenes ta perega Rootsi.

Kirjandus → Kirjandus
6 allalaadimist
thumbnail
2
doc

USA ja Itaalia pärast I maailmasõda

kutsealaliitude või teiste organisatsioonide baasil) Mussolini (oli endisi sõdureid ja töötuid ühendanud fasistliku liikumise juht; lubas taastada riigis korra, muuta Itaalia sama võimsaks, kui oli olnud Rooma impeerium; 1922. a. Peaminister; 1925. a. kehtestati üheparteisüsteem, M-le anti seadustega piiramatu võim, poliit. opositsiooni allasurumiseks loodi salapolitsei ning rajati koonduslaagrid; intensiivne riiklik propaganda veenis itaallasi oma riigi vägevuses) 4. USA ja Itaalia välispoliitiline orientatsioon kahe maailmasõja vahel. USA välispoliitika: isolatsionism ehk vabariiklaste poolt väljatöötatud välispoliitika USAs 20-ndatel aastatel, mida iseloomustas USA poliitiliste liitude eitamine Euroopa riikidega, eelkõige selliseid, mis oleksid sisaldanud sõjalisi kohustusi. Maailmapoliitikast USA end siiski ei isoleerinud, vaid realiseeris oma huve majanduspoliitika kaudu.

Ajalugu → Ajalugu
18 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Mängud poliitikas ja inimsuhetes

Nad olid nõus Hamletiga koos aega veetma, et selgitada välja Hamleti nõrkused. Inimesed kuuletuvad võimule peamiselt seetõttu, et loodavad sellest ise kasu saada. Nii leidus ka 1941. aasta juuniküüditamise ajal Eestis eestlasi, kes aitasid ligi 10000 kaasmaalast Siberisse saata lootes ise sellest mingisugust kasu. Laertes oli pärast isa ja õe surma vihkamisest pimestatud ning ei suutnud kainelt mõelda. Seda kasutas ära Claudius, kes veenis Laertese Hamletit tapma. Tundes suurt viha võib inimene oma väärtushinnangud unustada. Saatest ,,Raport" saame tihti näha, kuidas inimesed on vihahoos teinud tegusid, mida nad hiljem kahetsevad kuna tegu ei vastanud tegelikult tema väärtushinnangutele. Peamiseks mänguks poliitikas ja inimsuhetes on võimumäng. Läbi võimu saab allutada teist inimest tegutsema võõra tahte järgi. Selle nimel ollakse valmis loobuma oma tõekspidamistest, manipuleerima teistega ja isegi tapma

Kirjandus → Kirjandus
14 allalaadimist
thumbnail
16
ppt

Marie Under

Barbarus, Albert Kivikas, Johannes Semper Looming 1904 avaldus esimene luuletus "Kuidas juhtus..." Postimehes 1917 esimene luulekogu Sonetid (Siuru kirjastus) Looming 192335 aastal oli tema loomingu kõrgperiood · Nooruse ekstaas, hüüded, rõõm Alates 1935 aastast esines palju kurva alatooniga luulet · Kahtlemine, mured, küsimused ja depressioon ema surmast Inspiratsioon 1617 aastaselt mõjutused klassikalisest saksa kirjandusest Ants Laikmaa veenis poetessi eesikeelseid luuletusi kirjutama Eduard Vilde õhutusel kirjutas ka proosat Inspireeritud loodusest, lilledest ja väga palju taimedest Luulekogumikud (14) 1923 PÄRISOSA. Luuletusi 19201922 1928 HÄÄL VARJUST. Luuletusi 1923 1927 1928 RÕÕM ÜHEST ILUSAST PÄEVAST. Luuletusi 19231927

Kirjandus → Kirjandus
16 allalaadimist
thumbnail
2
odt

Ooperi "Rinaldo" retsensioon

veebruaril 1685. aastal Halles Saksi-Weissenfelsi hertsogi õukonna kirurgi Georg Händeli ja pastori tütre Dorothea Tausti teise lapsena. Lapsepõlves näitas poiss erakordset muusikalist andekust. Isa vastuseisu tõttu „muusiku kerglase elukutse vastu“ ei olnud noorel Händelil muud võimalust muusikaga tegelemiseks kui salaja pööningul klavikordi harjutada. Kui Saksi-Weissenfelsi hertsog juhtus ühe perekondliku visiidi ajal üheksa-aastase poisi orelimängu kuulma, veenis ta Händeli isa andma noorsandile korralikku muusikaharidust. Friedrich Wilhelm Zachowi käe all õppis noormees mängima orelit, klavessiini ja viiulit ning omandas komponeermise põhitõed. Kontserdil esinesid Rahvusooper Estonia näitlejad: Monika-Evelin Liiv, Oliver Kuusik, Heli Veskus, Rauno Elp, Helen Lepalaan jt, keda saatis Rahvusooper Estonia orkester. Esitati peamiselt orkestrimuusikat.

Muusika → Muusika
6 allalaadimist
thumbnail
4
docx

Marie Under looming ja elulugu

Lühikest aega töötas ta Viru tänava paberikaupade poes kassapreilina. Vabal ajal kirjutas ta saksa keeles luuletusi Aastal 1902 abiellus Marie Under Carl Eduard Friedrich Hackeriga (1878–1948) ning noorpaar kolis Kutšinosse Moskva äärelinna. Neil oli kaks last – Dagmar (1902–1994) ja Hedda (1905–1988). Hedda ristiisaks[1] oli maalikunstnik Ants Laikmaa. Marie Under kinkis Ants Laikmaale enda kirjutatud saksakeelseid luuletusi. Laikmaa veenis poetessi, et ta kirjutaks eesti keeles. 2. augustil 1904 avaldas ajaleht "Postimees" Marie Underi esimese luuletuse "Kuidas juhtus...". Luuletaja kasutas pseudonüümi Mutti. Aastal 1906 pöördus Marie koos perega tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ning abiellus Adsoniga. 1944. aasta septembris põgenes ta perega Rootsi.

Kirjandus → Kirjandus
4 allalaadimist
thumbnail
9
pptx

Richard Wagner - Slideshow

Richard Wagner (18131883) 10. klass Lapsepõlv Richard Wagner sündis 22.mail 1813 Leipzigis, üheksanda lapsena. Esimese 14 eluaasta vältel oli Wagneri nimeks Wilhelm Richard Geyer. Noor Wagner tundis huvi näitekirjandusega tegelemise vastu ning tema esimene loominguline katsetus, millega ta alustas 1826. aastal, oli tugevalt Shakespeare'ist ja Goethest mõjutatud tragöödia Leubald. Ta otsustas panna oma loo muusikasse ning veenis perekonda võimaldama talle muusikatunde. Leipzigis 1827­1833 Aastatel 1828­1831 sai Wagner oma esimese kompositsioonialase õpetuse Christian Gottlieb Müllerilt. Ta kirjutas klaveriversiooni Beethoveni 9. sümfooniast, klaverisonaate ja orkestriavamänge kuna kuulis 1828. aasta alguses esimest korda Beethoveni sümfooniat ning sellest heliloojast sai talle oluline inspiratsiooniallikas. 1831. aastal asus Wagner õppima muusikat Leipzigi Ülikoolis. 1832

Muusika → Muusikud
19 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Alberti kiri Romanile

Alberti kiri Romanile Tead Roman, meil juhtus üks väga traagiline sündmus, nimelt üks mees tappis ennast mu naise pärast ära. Kõik algas sellest, et Werther tuli meie külasse elama, kus ühel peol kohtas ta Lottet ning armus temasse. Pärast seda ta aga sai teada, et ma olen Lottega kihlatud. Ta käis praktiliselt iga päev meil külas, et Lottet näha. Tahtsin temaga rääkida, et Lotte ei armasta teda, kuid Lotte veenis mind, et ma seda ei teeks, kuna muidu Werther muutuks veel kurvemaks. Ükspäev tuli Lotte minu juurde ja ütles:``Kui me Wertheriga koos oleme, siis ärme kallista ega musita! ``Oleks tahtnud Wertheril näo sisse lüüa, kuna tema pärast ei tohi ma nüüd pidudel, kus tema ka on, Lottega midagi teha. Lottel tulid juba ka süümepiinad, kuna ta ei saanud midagi teha selleks, et Wertheril südamevalud väheneksid, sest Werther oli ju ise süüdi selles, et ta Lottesse armus

Kirjandus → Kirjandus
9 allalaadimist
thumbnail
2
odt

Kirjand Giovanni Boccaccio raamatu "Dekameron" põhjal

minna, seega võib teost pidada omamoodi käitumisõpetuseks. Novellides võis õpetliku sisu kõrval tihti kohata ka omanäolist huumorit, mis lubab arvata, et eesmärgiks oli ka inimeste lõbustamine. Boccaccio oli otsekohene ning jutustades lugusid vägagi erinevatest inimestest oli tema sündmuste käsitlus avameelneavameelne. Ühes loos kasutas naine ära kergemeelset meest, kellel polnud aimugi, et too peab armukest ning väitis, et ukse taga käisid koputamas tondid ning veenis meest neile nõidust peale panema. Kuigi lugu on õpetlik muudab neiu kaasa kergeusklikkus selle ka naljakaks. Loos on selgesti esindatud kavalus ja laus rumalus ning see mis juhtub, kui sellised lihtsameelsed inimesed sattuvad kokku vähegi targematega. Boccaccio kirjutas teose kindlasti ka ajaviiteks just naistele. Tema arvates oli neil palju vaba aega, kuna nad ei tegelenud õppimisega ning seega oli raamat mõeldud ka aja sisustamiseks

Kirjandus → Kirjandus
108 allalaadimist
thumbnail
2
rtf

Edith Piaf

elama väikeses hotellis Belleville'i kvartalis. Aasta hiljem sündis tütar Marcelle, kes suri meningiiti kolmandal eluaastal. Rohkem Édithil lapsi ei sündinud. Pärast tütre surma hakkas Édith jälle Pariisi tänavail laulma. Aastal 1935 märkas Pariisi Pigalle'i piirkonnas tema omapärast olekut ja vapustavat häält ühe ööklubi omanik Louis Leplée. Talle kuulus ööklubi "Le Gerny", mille külastajad olid väga mitmekesise sotsiaalse taustaga. Leplée veenis Piafi enda juures laulma. Oma väikese kasvu ja närvilise olekuga meenutas Édith Lepléele varblast, mille pärast viimane hakkas teda kutsuma La Môme Piafiks ("Väike varblane"). See hüüdnimi saatis Piafi kogu ülejäänud elu ning sai tema esinejanimeks. Leplée õpetas talle lavaloleku põhitõdesid ja käskis Piafil kanda musta kleiti, mis hiljem muutus tema visuaalseks kaubamärgiks. Samuti tegi ta palju reklaami, meelitades niimoodi

Muusika → Muusika
2 allalaadimist
thumbnail
19
odp

Marie Under - Eesti luule hing

tegelemiseks emakeelse luuleloominguga). Töötas veel laste- ja kassapreilina Elukäik vanemana Aastal 1902 abiellus Marie Under Carl Eduard Friedrich Hackeriga ning noorpaar kolis Moskva äärelinna Neil oli kaks last ­ Dagmar ja Hedda. Hedda ristiisaks oli maalikunstnik Ants Laikmaa. Ants Laikmaa pastellmaal Marie Underist Dagmar Hacker, Marie Under, Hedda Hacker Marie Under kinkis Ants Laikmaale enda kirjutatud saksakeelseid luuletusi. Laikmaa veenis poetessi, et ta kirjutaks eesti keeles. 2. augustil 1904 avaldas ajaleht "Postimees" Marie Underi esimese luuletuse "Kuidas juhtus...". Luuletaja kasutas pseudonüümi Mutti Aastal 1906 pöördus Marie koos perega tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ning abiellus Adsoniga.

Kirjandus → Kirjandus
67 allalaadimist
thumbnail
4
docx

Embrüoloogia seminaritöö

algab südametöö, 4. tekivad luu- ja lihasalged, 5. tekib ajukoor, 6. tekivad silmad, 9. nädalal toimuvad esimesed närvisignaalid ning loode hakkab tõmblema, 14. nädalaks on lootel välja arenenud skelett ja lihastik, 19. nädalal on tekkinud sõrmejäljed, jne. Sain teada, et loodet ümbritseb kolm kesta, milleks on: amnion e. veekest, mis sisaldab loodet ja lootevett, koorion, varikest. Samuti oli uueks teadmiseks see, et loode vereringe (nabaväädis) erineb täiskasvanud organismist. Veenis voolab arteriaalne veri, st loode saab sealt hapnikku, ning arteris voolab venoosne veri, st süsihappegaas ja jääkproduktid eralduvad emale. Leian, et filmiseminarid on hea võimalus õppida ning kinnistada materjali. Inimesed on erinevad, niisamuti on ka õppimistehnikad erinevad – mõnel on nägemismälu, teine peab jälle palju kirjutama, et uus materjal paremini kinnistuks. Nähes oma silmaga, on palju kergem kõigest aru saada, sest on loodud mingi kuvand

Bioloogia → Inimene
41 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Ernest Hemingway

Vigastatute seas oli ka Hemingway, kes oli võimeline karkudel liikuma alles kahe kuu pärast, pärast mitmeid operatsioone. Tema vigastatud jalal oli 227 armi. Hemingway ülendati Esimeseks Leitnandiks ja autasustati hõbemedaliga vapruse eest. 1919. aasta jaanuaris oli ta tagasi Ameerikas. Töötas reporterina erinevate lehtede juures. 1920. aasta sügis oli olulise tähtsusega. Ta kohtas noort neidu Hadley Richardson'i, kellega hiljem abiellus, ja kirjanikku Sherwood Anderson'i, kes veenis teda minema Pariisi oma kirjanduslikke püüdlusi teostama. 1921. aasta sügisel sõitiski Hemingway oma naisega Pariisi. Seal tutvus ta mõjuka seltskonnaga. Seda aega kajastab teos "Pidu sinus eneses". Pariisi-perioodil ilmusid Hemingway esimesed ilukirjanduslikud teosed. Tuntuse tõi romaan "Ja päike tõuseb". Lahutab Hadley'st ja abiellub rikka Arkansase maaomaniku tütre Pauline Pfeifferiga. 1928. aastal pöördus Hemingway kodumaale tagasi. Kirjutab, kalastab, peab jahti Aafrikas, võtab

Kirjandus → Kirjandus
82 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Marie Under

lugema ning hakkas 13-aastaselt luuletama. Under käis aastatel 1893­1898 Cornelia Niclaseni nelja-, hiljem viieklassilises saksa tütarlaste erakoolis. Pärast õpingute lõpetamist töötas ta raamatukaupluses müüjana. Vabal ajal kirjutas ta luuletusi saksa keeles. Aastal 1902 abiellus ta eesti raamatupidaja Carl Eduard Friedrich Hackeriga ning noorpaar kolis Kutsinosse Moskva äärelinna. Neil oli 2 last. 1904. aastal armus Marie eesti maalikunstnikku Ants Laikmaasse. Laikmaa veenis Mariet, et ta oma luuletused tõlgiks eesti keelde, et hiljem need avaldada kohalikus ajalehes. Aastal 1906 pöördus Under tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ning abiellus Adsoniga. Marie Under kuulus isiklikku tundeluulet viljelevasse rühmitusse "Siuru" ja saavutas luuletajamaine esikkoguga "Sonetid", mis ilmus 1917. aastal.

Kirjandus → Kirjandus
7 allalaadimist
thumbnail
1
doc

Kunstiteosed, mis on muutnud mu ellusuhtumist

vaimsus ja teadus. Mina tunnetan ja mõistan maailma kunsti kaudu, sest kunst kannab endas ilu. Oma poeemis "Kunstniku pihtimus" tunnistab Charles Baudelaire: "Ilu harrastus on kahevõitlus, kus kunstnik kisendab piinades, enne kui langeb võidetuna." Kuigi kunst vallutab meid, õpetab ta ka lömastada ähvardavatele jõududele vastu hakkamist. Albert Camus teoses ,,Mässav inimene" ülistab igat liiki mässamist. Ta veenis mind, et ilma mässuta ei ole võimalik ka progress. Areng toimub ainult edasi liikudes. Isegi kohal seistes toimub regress. ,,Sinilinnu" autor Maurice Maeterlinck kirjutab oma teoses aga õnne otsimisest. Ta kinnitab, et õnn ei ole minevikus, tulevikus ja ka kurjuse jõud ei suuda pakkuda ihaldatut. Õnn peitub igas inimeses, seda tuleb ainult avastada. Tehtud heateod paisutavad meie sees paiknevat õndsust. Tänu kunstiteostele suudan mõista maailma

Kirjandus → Kirjandus
150 allalaadimist
thumbnail
30
pptx

Marie Under

Kool oli nelja, vahel ka viieklassiline, saksakeelne. Lõputunnistus jäi saamata arvatavasti raha puudusel.  Aastal 1902 abiellus Marie Under Carl Eduard Friedrich Hackeriga (1878–1948) ning noorpaar kolis Kutšinosse Moskva äärelinn a. Neil oli kaks last – Dagmar (1902–1994) ja Hedda (1905–1988) Esimene luuletus  Marie Under kinkis Ants Laikmaale enda kirjutatud saksakeelseid luuletusi. Laikmaa veenis poetessi, et ta kirjutaks eesti keeles. 2. augustil 1904 avaldas ajaleht Postimees Marie Underi esimese luuletuse "Kuidas juhtus...". Luuletaja kasutas pseudonüümi Mutti.  Aastal 1906 pöördus Marie koos perega tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ja abiellus Adsoniga.

Kirjandus → Kirjandus
18 allalaadimist
thumbnail
9
pdf

Tsiili kultuuriline ja muusikaline taust

Tamuré m=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjwisrw3-PWAhWEFJoKHQlTASA Q_AUICigB&biw=1366&bih=662#imgrc=gQirv74W-jxvnM: on viljatuse tants, seda tantsivad paarid kellel on paindumatud vaagnalud ja kiired jala liigutused. Jorge Peña Hen (1928-1973) Jorge on Tsiili helillooja. Ta tegi lugematuid orkestatsioone ja tööde kohandusi oma noorte muusikute jaoks. Aastal 1973 16.oktoobril kell neli tapeti Jorge kuna ta veenis reforme inimestele paremat muusikaharidust andma. Jorge kritiseeris ka eelnevate aasta kümnendate muusika hariduse saamist, sel ajal said sellist ahridust vaid vähesed. Peatselt muutusid tema teosed poliitiliselt võimsaks. Teosed: La Cenicienta-ooper Coronacion-ballett Meie arvamus Tsiili kultuur ja muusika on väga omapärased ja tantsitakse huvitavaid tantse. Kasutatud materjalid https://et.wikipedia.org/wiki/T%C5%A1iili https://www.thisischile

Kultuur-Kunst → Kultuur
5 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Sõja loomuvastasus

Sõja loomuvastasus Erich Maria Remarque'i kümme aastat pärast Esimes maailmasõja lõppu välja antud raamat ,,Läänerindel muutuseta" kirjeldab noorte meeste kannatusi sõjatandril. Teoses puudus õigustamine või ühe kindla kangelase esile toomine ­ kõik on võrdsed inimesed. ,,Läänerindel muutuseta" peategelane Paul Bäumer, noor gümnaasiumiõpilane, kes koos sõpradega läks otse koolipingist, sarnaselt Henn Ahasega, kodumaad kaitsma, avastab üsna pea, et rindeelu on hoopis midagi muud, kui see, mida rääkis neile koolis Kanotrek. Õpetaja veenis oma rohelisi õpilasi sõtta astuma. ,,Võimlemistundides pidas Kanotreks meile ülipikki loenguid seni, kuni meie klass tema juhtimisel nagu üks mees piirkonna komandatuuri marssis ja oma nimed vabatahtlikena kirja pani. Praegugi näen ma tead, kuidas ta meile läbi oma prilliklaaside otsa välgutas ja härda häälega küsis: ,,Te ju tulete kaasa, kamraadid?"-" Rindel puuduvad võ...

Kirjandus → Kirjandus
157 allalaadimist
thumbnail
1
docx

Külm Sõda

Reagan, NSVL-le tehti halba. *Püüti takistada NSVL võimutsemist Kesk-ja Ida-Euroopa maades. * Üritati majanduslikku riiki nurka suruda lõigates ära loodusvarade müügist,relvakaubandusest. * Suruti NSVL-le peale kõrgtehnoloogilist relvastumist. * Rünnati Afganistaani kaudu-varustati kohalikke vastuanuvõitlejaid moodsate relvadega. * Poola kaudu ­ varustati Solidaarsust side-ja trükitehnikaga. * USA asus takistama uue gaasijuhtme ehitamist Siberist Euroopasse. *USA veenis Saudi-Araabiat suurendama naftatootmist,mis vähendas nafta hinda. *Piirati kõrgtehnoloogilise toodangu eksporti NSVL-u. *USA algatas kõrgtehnoloogilise relvastumise, NSVL ei suutnud vastu panna. NSVL lagunemise põhjused (1991): 1) Perestroika hakkas tasahilju väljuma Gorbatovi kontrolli alt juba 1987-1988.a.2) võrreldes NSV Liidu keskvõimudega liikusid paljud liiduvabariigid (eriti Eesti, Läti, Leedu) palju kiiremas tempos. 3) senine sotsialistliku ühiskonna

Ajalugu → Ajalugu
44 allalaadimist
thumbnail
1
doc

"Dear John" - analüüs

teeb inimesed tõesti õnnelikuks. Tõsi, armastus ise on olemas, kuid kas sellega kaasneb alati õnn? Ning kui kaasneb, siis kui kauaks? Näitlejad tegid väga head tööd, nende pilgud ning kehakeel väljendas õnne, usaldust, armastust ning iha. Kõige selle nimel nähti vaeva, kui John naases teenistusse, kuid vahemaa kõrvalt mängis väga tähtsat rolli teine aspekt ­ aeg. Aja möödudes läksid mõlema elud edasi ning selle aja jooksul juhtus nii mõndagi. Siis veenis film mind sellega, et armastus polegi ainult usaldus, igatsus ja iha, vaid ka meeletu valu, mis paneb inimesi käituma viisil, mis neile endile haiget teeb. Kui Savannah abiellus teise mehega, tundsin kohutavat pettumust armastuses ning selle suutlikkuses. Mina, kui noor, kellel on kogu elu veel ees, ei tohiks lasta endasse sisenede mõtteil ja tundeil, mis panevad mind kahtlema armastuses ning õnnes, ometi sai see film sellega hakkama. Ma ei saa väita, et

Turism → Hotellimajandus
20 allalaadimist
thumbnail
2
rtf

Tööohutuse materjal

söefiltriga. 8) kukkuvad, langevad esemed. Kukkuvate asjade kaitsmine-kiiver 9) radoktiivse kiiruse eest kaitseb. IKV - heledad riided, põlled(meestel), tosimeeter TRAUMAD - tunnused ja esmaabi traumad *mikrotraumad - traumad mille puhul me arsti poole ei pöördu. (hõõrutud kohad, muljutised) väikesed lõikehaavad ja torked. *verejooks - 3verejooksu. 1)kapillaarne verejooks. haav ja selle ümbrus puhastada. 2)venoosne verejooks: T vigastatud veenis voolab tume punane veri pideva joana(vigastatud kohta kõrgemal hoida) 3) arteriaalne verejooks. E: arterit sõrmede abil kokku suruda. *pigistav toime ei tohi olla suur ja jäse ei tohi muutuda siniseks. NÕUDED HAAVADE SIDUMISEKS: 1) haava ümbrus puhastada 2) haava steriilne marl 3)marli kihile stiriilne vatt 4)sidemete käigud või keerud peavad katma poole laimasest. 5)sideaine kulgeb altpoolt ülespoole KEELATUD: * haava käega puutuda

Meditsiin → Tööohutus ja tervishoid
31 allalaadimist
thumbnail
4
docx

FREDERYK CHOPIN

Esimesel aastal nimetas õpetaja teda eriliste võimetega õpilaseks, kolmandal aastal aga eriliste võimetega muusikaliseks geeniuseks. Õpetaja süvendas veelgi Chopini armastust rahvamuusika vastu. 1828. aasta sügisel võttis Chopin ette esimese välismaareisi. Ta külastas Berliini. 1829. aastal ilmus Varssavisse kuulus Paganini. Paganini kontsertide elamuste põhjal kirjutas Chopin klaveripala "Mälestusi Paganinist". Samal aastal võttis helilooja ette reisi Viini. Kontsertide suur menu veenis Chopini veelgi rohkem isa ja õpetaja õigsuses, kes rääkisid, et ta võib oma kunstiga kodumaale kasulikuks saada vaid siis, kui ta täiendab end välismaal- Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal. Kuid oli asju, mis hoidsid teda kodumaal kinni. Asendamatud olid talle tema õed ja vennad ning ka kiindumus andekasse lauljannasse Cladkovskajasse. Vaatamata raskustele tuli kõik need sidemed siiski katki rebida. Seda nõudis tulevik, kunst, kodumaa

Muusika → Muusika ajalugu
12 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Kohustuslik koolivormi vastu!

aeagadel. Praegu on suur-suur valik muid riideid, mida selga panna. Kas tõesti valiksid sina, noor ja rõõmasameelne koolilaps, lõbusa värvilise omanäolise särgi asemel näotu ühesuguse argipäevase koolivormi ? Mina nii ei arva. Sattusin lugema ühte meie koolis käivat noortele suunatud ajakirja ­ tundRuudus. Seal oli ka artikkel koolivormi kohta, mille ma kodus usinasti ka läbi lugesin. Selle kirjutas üks Inglise Kolledzi abiturient. Kõige rohkem veenis mind oma seisukohale truuks jääma tema suurepärane lause: "Miks ei võiks koolis valitseda rõõmus demokraatia, kus soovijatele jääb võimalus väljendada enda tundeid ka oma välimuse kaudu? Pealegi on lapsed ikkagi lapsed. Neid peaksid ümbritsema värvid ja rõõmsameelsus,, See lause on lausa geniaalne! Miks ei võiks meid, noori huvitavaid ja sisemiselt värvilisi, ümbriseda keskond kus me tunneme ennast mugavalt ja mõnusalt. Sellest olenevad tegelikult ka õpilaste hinded

Eesti keel → Eesti keel
25 allalaadimist
thumbnail
2
docx

Kirjand A.Kivika 'Nimed marmotahvlil' põhjal

Ma usun, et ma oleks sama poole valinud nagu seda tegi Henn, sest ma kindlasti hiljem kahetseksin seda, kui võitleksin võõra riigi eest. Mu vanemad peaksid mind siis lihtsalt mõistma, et miks ma selle valiku tegin ja eelkõige neile selgeks tegema oma seisukoha ja vastuolu. Koolipoisil aga polnud plaanis ültse sõtta astuda, aga asjaolude kokkulangemisel sattus ta lahinguväljale. Nimelt teel Tartust Viljandisse kohtas ta ohvitseri, kes veenis poissi rahvuslasena võitlema Eesti rindel. Ahase isa Jüril oli sellega raske leppida. Ta saatis poisi mõisa, et äkki muudab too meelt aga Henn oli oma otsuses kindel. Sõda muutis trastiliselt perekonda. Isa leppis küll lõpuks poja valikuga, aga suhtudes siiski temasse väga eemalduvalt ja halvutavalt. Ema oli ültse täiesti murtud, sest tema ainsad kaks poega läksid üksteise vastu sõdima. Kindlasti muudab see tervet perekonda. Tavaliselt selline olukord teeb inimesi

Kirjandus → Kirjandus
162 allalaadimist
thumbnail
9
doc

Marie Under

aastaselt lugema ning hakkas 13-aastaselt luuletama. Under käis aastatel 1893­1898 Cornelia Niclaseni nelja-, hiljem viieklassilises saksa tütarlaste erakoolis. Pärast õpingute lõpetamist töötas ta raamatukaupluses müüjana. Vabal ajal kirjutas ta luuletusi saksa keeles. Aastal 1902 abiellus ta eesti raamatupidaja Carl Eduard Friedrick Hackeriga ning noorpaar kolis Kutisnosse Moskva äärelinna. Neil oli 2 last. 1904. aastal armus Marie eesti maalikunstnikku Ants Laikmaasse. Laikmaa veenis Mariet, et ta oma luuletused tõlgiks eesti keelde, et hiljem need avaldada kohalikus ajalehes. Aastal 1906 pöördus Under tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ning abiellus Adsoniga. Marie Under kuulus isiklikku tundeluulet viljelevasse rühmitusse "Siuru" ja saavutas luuletajamaine esikkoguga "Sonetid", mis ilmus 1917. aastal.

Kirjandus → Kirjandus
125 allalaadimist
thumbnail
4
pdf

Diktatuurid teise maailmasõja ajal (Saksamaa, Venemaa, Itaalia)

Stalinile. Kehtestatud oli üheparteisüsteem ja poliitilise opostisiooni allasurumiseks loodi salapolitsei ning rajati koonduslaagreid. Hitleri juhitud partei nimeks sai Natsionaalsotialistlik Saksa Töölispartei (NSDAP), Nõukogude Liidus oli riigivõimu eesotsas Nõukogude Liidu Kommunistlik Partei (NLKP) ning Itaalias kujunes välja Rahvuslik Fašistlik Partei. Kõigis antud riikides aitas võimu hoida intensiivne riiklik propaganda, mis veenis inimesi oma riigi vägevuses. Tänu tõhusale propagandale suudeti eksiteele viia ka teisi maailmariike ning sageli ei teatud tol ajal, kui halvasti nendes riikides oma inimesi koheldi ning milliseid kuritegusi toime pandi. Lisaks oli kõikides riikides allutatud majandus rangelt riigi kontrollile ning kehtestatud oli plaanimajandus. Majanduselu oli eelkõige orienteeritud sõjatööstusele. Algselt

Ajalugu → Ajalugu
8 allalaadimist
thumbnail
28
pptx

Marie Under

Neil oli kaks last – Dagmar ja Hedda. Hedda ristiisaks oli maalikunstnik Ants Laikmaa. Carl Hacker, Marie Marie Under Hedda Hacker, Marie Underi Underi abikaasa tütar Dagmariga Marie Underi tütar tütar Hedda esimeses abielus Moskvas 1903 Hacker Hedda Hacker , Marie Under ja Dagmar (Dagy) Hacker Marie Under kinkis Ants Laikmaale enda kirjutatud saksakeelseid luuletusi. Laikmaa veenis poetessi, et ta kirjutaks eesti keeles. 2. augustil1904 avaldas ajaleht Postimees Marie Underi esimese luuletuse "Kuidas juhtus...". Luuletaja kasutas pseudonüümi Mutti. Aastal 1906 pöördus Marie koos perega tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ja abiellus Adsoniga. LOOMING Aastal 1917 ilmus tema esikkogu "Sonetid".

Kirjandus → Kirjandus
3 allalaadimist
thumbnail
9
doc

Marie Under

aastaselt lugema ning hakkas 13-aastaselt luuletama. Under käis aastatel 1893­1898 Cornelia Niclaseni nelja-, hiljem viieklassilises saksa tütarlaste erakoolis. Pärast õpingute lõpetamist töötas ta raamatukaupluses müüjana. Vabal ajal kirjutas ta luuletusi saksa keeles. Aastal 1902 abiellus ta eesti raamatupidaja Carl Eduard Friedrick Hackeriga ning noorpaar kolis Kutisnosse Moskva äärelinna. Neil oli 2 last. 1904. aastal armus Marie eesti maalikunstnikku Ants Laikmaasse. Laikmaa veenis Mariet, et ta oma luuletused tõlgiks eesti keelde, et hiljem need avaldada kohalikus ajalehes. Aastal 1906 pöördus Under tagasi Tallinna. 1913. aastal kohtus ta Artur Adsoniga, kes hakkas tema kirjatoimetajaks. Adson kogus Marie luulematerjali kokku, et avaldada esimene luulekogu. Aastal 1924 lahutas Marie Carl Hackerist ning abiellus Adsoniga. Marie Under kuulus isiklikku tundeluulet viljelevasse rühmitusse "Siuru" ja saavutas luuletajamaine esikkoguga "Sonetid", mis ilmus 1917. aastal.

Kirjandus → Kirjandus
1 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Carmen - teose analüüs

poomist ootab. Don jose hakkas rääkima: ,, Sündisin Elizondos. Armastasin kirglikult sulgpalli. Kord mängu käigus tapsin ühe tüli noriva poisi. Seetõttu sunniti mind maalt lahkuma. Sattusin Almanza ratsarügementi. Kohtasin seal neiuga, kelle nimeks Carmen. Ta ajas mul pea segi, paar tundi hiljem, kui olime kohtunud, teatati ühe naise surmast. Tuli väljam et Carmen oli selle naise mõrvar ja mina pidin ta vanglasse saatma. Teel vangi veenis ta mind, et laseksin tal minna. Selleks etendasime näitemängu ja ta kadus." Ta rääkis kuidas sattus selle mustlanna pärast vangi, lasi salakaupa üle piiri vedada ja isegi tappis tema pärast. Kui ta oli küllalt Carmeni pärast tapnud ja röövinudm oli ta ühel päeval sunnitud ka oma armsama Carmeni tapma. See ei olnud küll tema tõeline soov, kuid Carmen lausa sundis teda selleks. Kui Carmen surnuna maha langes, oli Jose oma tunniksese laiba juures ning mattis ta siis maha.

Kirjandus → Kirjandus
341 allalaadimist
thumbnail
2
docx

"Amadeus" filmi analüüs

"Amadeus" filmi analüüs Film ,,Amadeus" on eluloofilm Wolfgang Amadeus Mozarti elust 18. sajandi teisel poolel läbi Austria keisri õukonnamuusiku Antonio Salieri silmade. Mozart sündis 27.jaanuaril 1756.aastal Salzburgis. Ta oli väga andekas laps. Just 3- aastaselt õppis ta kuulamise järgi klavessiini mängima ning 4-aastaselt õppis selgeks noodid. Juba 7-aastaselt kirjutas Mozart oma 1. sümfooniat. Filmi algul külastab preester kunagist õukonnamuusikut Salierit, kes on sattunud hullumajja. Preester soovib kuulda Salieri lugu ning too hakkabki peale natukest veenmist jutustama. Loost selgub, et Saljeri kadestas Mozartit tema oskuste pärast. Mozartil oli kui Jumala poolt saadud anne, Salieri ei oleks kunagi nii head taset saavutanud ning tegi seetõttu kõike mida ta suutis, et Mozartit kukutada. Filmis esines väga palju kadedust just Mozarti ande pärast. Väga paljud tahtsid olla tema sarnased. Sel ajal, kui M...

Muusika → Ooper
9 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Ernest Hemigway elulugu

Ta armus ühte meditsiiniõesse ­ Agnes von Kurowskysse, kes jättis ta peagi maha nende liiga suure vanusevahe tõttu. Hemingway ülendati esimeseks leitnandiks ja autasustati hõbemedaliga vapruse eest. 1919. aasta jaanuaris saabus ta tagasi Ameerikasse ning alustas erinevate ajalehtede juures reporteritööd. 1920. aasta sügis oli olulise tähtsusega. Siis kohtas Hemingway noort neidu Hadley Richardsoni, kellega hiljem abiellus, ja kirjanikku Sherwood Andersoni, kes veenis teda minema Pariisi oma kirjanduslikke püüdlusi ellu viima. 1921. aasta sügisel sõitiski Hemingway oma naisega Pariisi. Seal tutvus ta mõjuka seltskonnaga, kelle seas olid Ezra Pound, Gertrude Stein ja Francis Scott Fitzgerald. Seda aega kajastab teos "Pidu sinus eneses". Pariisi-perioodil ilmusid Hemingway esimesed ilukirjanduslikud teosed. Tuntuse tõi romaan "Ja päike tõuseb". 1927

Kirjandus → Kirjandus
13 allalaadimist
thumbnail
2
doc

Stephenie Meyer „Koidukuma"

tunnistaksid Volturidele, et Renesmee ei ole surematu laps. Kui Volturid saabuvad, kinnitavad tunnistajad, et ta ei ole surematu laps ja seetõttu ei ole neil põhjust teda tappa. Kuni Volturid lapse üle arutasid, proovisid nende liikmed Cullenitele halba teha. Õnneks nad seda teha ei saanud, sest Bella kaitses neid oma kaitsva kilbiga, mis ei lase võlujõul kilpi siseneda. Kui Alice tuli ühe poisiga, kes on samasugune nagu Renesmee, veenis see Volture, et laps pole ohtlik ja kuna Cullenid oli koos oma sõpradega ülekaalus, otsustasid Volturid lahkuda. Edward, Bella ja Renesmee said aga õnnelikult koju minna. · Ma tõin raamatust välja lõigu, mis mulle väga meeldib: Kui armastad seda, kes su tapab, ei jää sulle mingit valikut. Kuidas saaksid sa põgeneda, kuidas saaksid sa vastu hakata, kui teeksid seeläbi haiget oma armastatule? Kui su elu on kõik, mida saad oma armastatule

Eesti keel → Eesti keel
27 allalaadimist
thumbnail
2
rtf

Karistusviise vanakreeka müütides

kohutavaid piinu. Vahel eksisid ka jumalad ise. Näiteks oli Zeus kõige truudusetum abikaasa, kuid teda oli raske karistada. Truu ei suutnud olla oma mehele ka Aphrodite. Kui Hephaistos kuulis oma naise kirest Arese vastu, valmistas ta kullast võrgu ning püüdis armastajad voodis kinni. Ta kutsus teised Olympose jumalad patustajaid vaatama ning need naersid Arese ja Aphrodite üle, nende häbi oli kirjeldamatu. Lõpuks veenis merejumala Poseidon Hephaistost, et see Arese ja Aphrodite lahti laseks. Vanakreeka müüdid olid õpetuseks ja eeskujuks inimestele ammustel aegadel ning on ka praegu. Inimesi on ikka ja alati iseloomustatud nende tegude ja eesmärkide põhjal. Kurjus, endakasupüüdlikus, viha, ahnus, julmus, truudusetus, üleolevus, valetamine, reetlikus on alati olnud taunitavad ning karistamisväärsed. Inimesi kutsutakse üles elama austuses ning peab oskama arvestama tagajärgedega

Kirjandus → Kirjandus
15 allalaadimist
thumbnail
3
rtf

Johan Cruyff

Nimi: Johan Cruyff (Cruijff) Sündis: 25. aprillil 1947 Rahvus: hollandlane Johan Cruyff on mitte üksnes Hollandi parim jalgpallur, vaid üks maailma parimaid mängijaid läbi aegade ­ selle eest võlgneb ta palju oma ema visadusele. Johani ema töötas Ajaxi kontoriruumides koristajana ja veenis klubi juhtkonda võtma Johanit Ajaxi noortesektsiooni, kui poiss oli alles 12-aastane. Ülejäänu on juba ajalugu ja peaaegu katkematu jada karika- ja tiitlivõitusid kõrgeimal võimalikul tasemel ­ algul mängija ning hiljem treenerina. Cruyff tegi oma esimeses meeskonnas debüüdi 17-aastaselt, lõi esimese värava rahvusvahelises matsis 19-selt ning jätkas Ajaxi ja Hollandi koondise tulihingelise eestvõitlejana läbi kuldsete 1970. aastate

Sport → Kehaline kasvatus
2 allalaadimist


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun