Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Maailm 20. sajandi algul (0)

1 Hindamata
Punktid
Elu - Luuletused, mis räägivad elus olemisest, kuid ka elust pärast surma ja enne sündi.

Esitatud küsimused

  • Kuidas põhjendasid suurriigid oma poliitikat?
  • Miks teostasid arenenud Euroopa riigid koloniaalpoliitikat ?
  • Miks on nimetatud Balkani poolsaart 20 sajandi algul Euroopa püssirohutünniks?
  • Kuidas avaldusid 20 sajandi algusele iseloomulikud jooned Eestis?
  • Millised 2 rahvusliku liikumise suunda kujunesid Eestis välja 20 sajandi alguses?
  • Kes olid juhid millised olid põhimõtted?
  • Kui oleksid pidanud koostama maailmanäituse aastal 1910 milliseid teaduse ja tehnika saavutusi oleksid eksponeerinud?
  • Mille põhjal oleksid valiku teinud?

Lõik failist

Kordamisküsimused 12. klassile
Maailm 20. sajandi algul
  • Selgita mõistet imperialism. Kuidas põhjendasid suurriigid oma poliitikat? Nimeta suuremad koloniaalimpeeriumid ja nende suurimad kolooniad . – Imperialism on suurrahvaste püüd domineerida väikeriikide üle. Suurriigid põhjendasid oma poliitikat sellega, et tahavad hoolitseda vähe arenenud riikide eest ning levitada nende juures Euroopa tsivilisatsiooni saavutusi. Euroopa tsivilisatsiooni juhtmõtteks olid kujunenud isikuvabadus , eraomand ja demokraatia, käsitleti ainuvõimalikuna. Kõik muu ühiskondlik ja poliitiline kord oli mittetsiviliseeritud ning mahajäätud. Suuremad koloniaalimpeeriumid: Inglismaa ( Egiptus , Briti India, Briti Ida-Aafrika, Sudaan, Nigeeria ), Prantsusmaa ( Maroko , Alzeeria , Prantsuse Lääne Aafrika, Madagaskar ), Saksamaa (Saksa Ida-Aafrika, Saksa Edela-Aafrika, Kamerun ).
  • Miks teostasid arenenud Euroopa riigid koloniaalpoliitikat? – Eesmärk saada majanduslikku kasu, toota toorainet väiksema hinnaga ja odavam tööjõud .
  • Too välja olulisemad muudatused majanduses 20. sajandi algul. – Sadamate ja kaubandusfirmade areng. Raudteede tihenemine (odav, kiire). Rahandusasutused ja kaubandusfirmad kasvasid kokku, maailm globaliseerus, tööstus muutus rahvusvahelisemaks, riigid sõltusid teineteisest. Majandus arenes kiiresti, aga ebaühtlaselt. Uute liidrite väljakujunemine (Saksamaa ja Ameerika Ühendriigid )
  • Millised suurriikide sõjalised blokid kujunesid 19. saj lõpul ja 20. saj alguses. Too välja blokkide liikmesriigid ja nende ühised huvid. – 1907 Antant Suurbritannia , Prantsusmaa ja Venemaa. Selle eesmärgid: Prantsusmaa soovis vähendada Saksamaa mõjuvõimu, tagasi Saksamaalt saada Elsass - Lotring piirkonda ja huvide konflikti tõttu Aafrikas. Venemaa ei soovinud Saksamaa tugevnemist, soovis Türgilt Konstantinoopolit. Inglismaa ei soovinud saksamaa tugevnemist ja Jaapan soovis Saksamaa koloniaal -valdus Aasias. (kõik Saksamaa vastu). 1882 Kolmikliit – Austria-Ungari, Saksamaa, esialgu ka Itaalia. (Sõda algab 1914, viimati oli sada aastat varem viimane suurem sõda: Napoleoni sõda) Selle eesmärgid: Saksamaa vajas juurde kolooniaid , purustada Prantsusmaa. Austria-Ungari soovis tugevdada oma postsioone Balkanil. Itaalia soovis kaitset võimaliku Prantsusmaa rünnaku eest. Türgi lootis kaitset Venemaa ja Itaalia surve vastu. (Kõik soovivad Prantsusmaa ja Venemaa purustamist ja oma valdusi kaitsa ja tugevdada)
  • Mis kujutas sinu arvates suuremat ohtu Euroopale , kas vastuolud eri ühiskonnakihtide või rahvuste vahel? – Pigem rahvuste vahel, kuna erinevad riigid olid oma vahel liidus, mis näiteks tähendas seda, et konflikt Serbiaga tähendab ka konflikti Venemaaga.
  • Miks on nimetatud Balkani poolsaart 20. sajandi algul Euroopa püssirohutünniks? – Kuna riikide omavahelised liidud vallandasid väiksest konfliktist suure sõja.
  • Nimeta 1900. -1913. aastate olulisemad sõjalised konfliktid. – 1904 -1905 Vene – Jaapani sõda. 1905 Revolutsioon Venemaal. 1905-1906 Esimene Maroko kriis Prantsusmaa ja Saksamaa vahel. 1908 Bosnia Kriis. 1911 teine Maroko kriis Prantsusmaa ja Saksamaa vahel (prantsusmaa tahtis Marokot endale, Saksamaa soovis selle iseseisvust). 1911-1912 Itaalia-Türgi sõda. 1912-1913 Esimene Balkani sõda ( sõjategevus Türgi vastu Balkani riikidelt, Venemaa toetas Balkani riike kuna tahtis suurendada oma mõju Balkanil). 1913 Teine Balkani sõda (esimese sõja võitjate suutmatus alad ära jagada)
  • Kuidas avaldusid 20. sajandi algusele iseloomulikud jooned Eestis? – Majanduslik areng oli kiire, rahvuslike ideede levik.
  • Millised 2 rahvusliku liikumise suunda kujunesid Eestis välja 20. sajandi alguses? Kes olid juhid, millised olid põhimõtted? – 1) Majandusmehed – K. Päts „ Teataja “ – Tallinn. Teataja kuulutas „uueks jumalaks “ majanduse. 2) Aatemehed – J. Tõnisson . „ Postimees “ – Tartu. Pidas tähtsamaks hariduse ja kultuuri edenamist.
  • Kui oleksid pidanud koostama maailmanäituse aastal 1910 , milliseid teaduse ja tehnika saavutusi oleksid eksponeerinud? Mille põhjal oleksid valiku teinud? – Lennukid ja lennundus , raadioside (kuidas uudised levisid ja maailm väiksemaks muutus), Titanic (uppumatuks peetud laev). Pilvelõhkujad (teras ja raudbetooni kasutusele võtt). Gaasilaternad asendati elektrilaternatega. Kadusid hobutrammid. Tselluloid (hakati valmistama filmilinti, kamme, kraesid ja valehambaid). Geneetika areng (Hugo de Vries ). Kvantmehaanika (Max Planck ). Aatomi ehituse selgitamine (Joseph Thomson ). Elektroni avastamine. Erirelatiivsusteooria (Einsteini artiklid). Hormoonide avastamine. Psühhoanalüüs (Sigmund Freud ). Mandrite triivimise teooria teke.
  • Vali välja vähemalt 2 sinu jaoks olulisemat kultuuritegelast 20. sajandi alguse kultuurielust ning iseloomusta nende loomingut, selle tähtsust! – Vassili Kandinsky – abstraktsionismile alusepanija ( tegelikkust ei kujutatud). Charlie Chaplinfilmikunst . Mary Pickford – filmikunst.
  • Selgita järgmised mõisted: koloonia, šovinism, antisemitism , dominioon , urbaniseerumine , autonoomia , globaliseerumine. – Kolooniaasumaa . Poliitilise ja majandusliku iseseisvuseta maa, mille teine arenenum riik on allutanud ja mille tööjõudu oma huvides ära kasutab. Sovinism – mingi inimgrupi üleolekut pooldab mõtteviis. Oma rahvuse, riigi, rassi, sugupoole või muu grupi pidamine teistest paremaks või tähtsamaks. Antisemitism – juudivaen. Dominioon – Briti impeeriumisse kuulunud suveräänne (iseseisev, sõltumatu) riik, Suurbritannia endine koloniaalvaldus). Urbaniseerumine – ehk linnastumine , inimeste massiline linnadesse üleminek. Autonoomia – osaline iseseisvus . Globaliseerumine – maailmastumine, sotsiaalsete ja majanduslike suhete ülemaailmseks muutumine.
  • Maailm 20-sajandi algul #1 Maailm 20-sajandi algul #2 Maailm 20-sajandi algul #3
    Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
    Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2018-02-13 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 54 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Maria Jürissaar Õppematerjali autor
    Selgita mõistet imperialism. Kuidas põhjendasid suurriigid oma poliitikat? Nimeta suuremad koloniaalimpeeriumid ja nende suurimad kolooniad. – Imperialism on suurrahvaste püüd domine
    Miks teostasid arenenud Euroopa riigid koloniaalpoliitikat? – Eesmärk saada majanduslikku k
    Too välja olulisemad muudatused majanduses 20. sajandi algul. – Sadamate ja kaubandusfirmade
    Millised suurriikide sõjalised blokid kujunesid 19. saj lõpul ja 20. saj alguses. Too välja blokkide liikmesriigid ja nende ühised huvid. – 1907 Antant – Suurbritannia, Prantsusmaa ja Venemaa
    Mis kujutas sinu arvates suuremat ohtu Euroopale, kas vastuolud eri ühiskonnakihtide või rahvuste vahel? – Pigem rahvuste vahel, kuna
    Miks on nimetatud Balkani poolsaart 20. sajandi algul Euroopa püssirohutünniks? – Ku
    Nimeta 1900. -1913. aastate olulisemad sõjalised konfliktid. – 1904-1905 Vene – Jaapani
    Kuidas avaldusid 20. sajandi algusele iseloomulikud jooned Eestis? – Majanduslik areng oli kii
    Millised 2 rahvusliku liikumise suunda kujunesid Eestis välja 20. sajandi alguses? Kes olid juhid, millised olid põhimõtted? – 1) Majandusmehed – K. Päts „Teataja“ – Tallinn.
    Kui oleksid pidanud koostama maailmanäituse aastal 1910, milliseid teaduse ja tehnika saavutusi oleksid eksponeerinud? Mille põhjal oleksid valiku teinud? – Lennukid
    Vali välja vähemalt 2 sinu jaoks olulisemat kultuuritegelast 20. sajandi alguse kultuurielust ning iseloomusta nende loomingut, selle tähtsust! – Vassili Kandinsky – abstraktsionismile
    Selgita järgmised mõisted: koloonia, šovinism, antisemitism, dominioon, urbaniseerumine, autonoomia, globaliseerumine. – Koloonia – asumaa. Poliitilise ja majandusliku iseseisvuseta maa, mille teine arenenum riik on

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    4
    doc

    Maailm 20. sajandi algul kordamisküsimused

    Kordamisküsimused 12. klassile Maailm 20. sajandi algul 1. Selgita mõistet imperialism. Suurriikide püüd domineeridaväikeriikide üle. Tunnuseks kolooniate hõivamine. Kuidas põhjendasid suurriigid oma poliitikat? Tihti põhjendasid suurriigid oma poliitikat vajadusega hoolitseda vähem arenenud rahvaste eest ning levitada Euroopa tsivilisatsiooni saavutusi ka nendega. Nimeta suuremad koloniaalimpeeriumid ja nende suurimad kolooniad. Prantsusmaa (P.-Aafrika), SB (India, I.-Aafrika) 2

    Ajalugu
    thumbnail
    8
    docx

    Ühiskondlikud olud 20. sajandi algul

    3a hiljem vendade Wrighti lennuk, mis suutis püsida õhus 12sek. Tõestati, et õhust raskemad masinad suudavad siiski lennata. 1909. a. hakkas lennundus hoogsalt arenema. Need masinad kujunesid oluliseks ka sõjatehnika arengus. Marconi (esimene raadiosaade) leiutis osutuks tähtsaks mitte ainult sõjaväele, vaid ka laevakompaniidele, ärijuhtidele, diplomaatidele ja ajakirjandusele. Informatsioon hakkas levima eetri kaudu. 3. Proletariaadi roll 20. sajandi algul. Töölisliikumise 4 suunda. Tööstuslik pööre oli sünnitanud uue klassi ­ proletariaadi ehk palgatööliskonna, mis hakkas järjest energilisemalt oma õigusi suurendama. Tööandjate ja tööliste omavaheline võitlus kestis kogu 19 saj, kasvades aeg-ajalt kodusõjaks ning omandades sajandi lõpuks siiski rahumeelsemad vormid. 20 saj alguseks oli tööliskiikumisel, ometi selline jõud, et ühelgi valitsusel polnud enam võimalik seda ignoreerida. Paljud

    Ajalugu
    thumbnail
    14
    doc

    Maailm 20.sajandi algul

    KORDAMISKÜSIMUSED 1. Maailm 20. sajandi algul 1. Millal algas ja mis oli nn imperialismiajastu? (Selgitus näidetega). Selgita sovinism, imperialism, Euroopa tsivilisatsioon, koloniaalimpeerium, koloonia, dominioon. Suuremad koloniaalimpeeriumid, nende tähtsamad kolooniad, dominioonid (kaart!). - 19. saj lõpp, sel sajandil oli maailma arengut oluliselt mõjutanud rahvusluse levik ja mitme mõjuka rahvusriigi teke (nt Saksamaa ja Itaalia). *Sovinism ­ marurahvuslus; oma rahvuse teistest paremaks pidamine.

    Ajalugu
    thumbnail
    4
    doc

    Maailm ja Eesti XX sajandi alguses

    proletariaadi diktatuuri kehtestamine; c) tsentristid (Karl Kautsky) ­ kesktee kahe eelneva suuna vahel; d) anarhistid ­ kodanlik kord tuleb kukutada ning klassivastuolud likvideerida, kuid ei poolda diktatuuri (ka mitte proletariaadi oma), eesmärgid loodetakse saavutada atentaatidega suurriikide valitsejatele ning kõrgematele ametnikele. 2. RAHVUSVAHELISED SUHTED 20. SAJANDI ALGUL 19. saj viimasel lõpul hakkasid Euroopa riigid sõjalistesse blokkidesse grupeeruma. 1879. a sõlmiti liiduleping Saksamaa ja A-U vahel, 1882. a ühines nendega Itaalia ­ nn Kolmikliit. Saksamaa ei tahtnud pidada lubadust, et ei ründa Prantsusmaad, see sundis Venemaa ja Prantsusmaa 1893. a liidulepingut sõlmima, millega kohtustusid kallaletungi korral teineteisele appi ruttama. Inglismaa ühines nendega, kuna leidis, et Euroopa riikide jõudude

    Ajalugu
    thumbnail
    7
    doc

    Maailm 20. sajandi algul

    Maailm 20. Sajandi algul Imperialismiajastu Sovinism e marurahvuslus- Oma rahvuse teistest paremaks pidamine. Kuulus suurtele rahvustele. Imperialism ­ Suurriikide püüded saavutada võimalikult suur mõjuvõim kogu maailmas. Majandusliku mõjuvõimu laiendamine. Imperialistlik riik arvab endal olevat huvisid enam-vähem kõikjal maailmas Suurriigid põhjendasid oma poliitikat vajadusega hoolitseda vähe arenenud rahvaste eest ning levitada nendegi juures Euroopa tsivilisatsiooni saavutusi

    Ajalugu
    thumbnail
    13
    doc

    Maailm 20. sajandi algul

    I. Maailm 1900.a.-1913.a.: 1. Inimkonna edusammud ja probleemid 20.sajandi algul (õpik lk. 8-13): 20.sajandi alguse maailma iseloomustasid järgmised märksõnad: 1.1. Eurotsentristlik maailm: · Mida tähendab eurotsentrism või eurotsentristlik maailm? · 20.sajandi alguse maailma valitses Euroopa: A) enamus maailmast oli jagatud Euroopa riikide asumaadeks või mõjusfäärideks B) Euroopa tsivilisatsiooni käsitleti kui ainuvõimalikku tsivilisatsioonivormi (sellega seoses tugevnesid rassistlikud arusaamad) C) tugevnes ja levis Lääne-Euroopale omane liberaal-demokraatlik ühiskondlik ja poliitiline korraldus ( ehk isikuvabadustel, eraomandil ja

    Ajalugu
    thumbnail
    16
    docx

    Imperialism, tehnoloogia areng, rahvuvahelised suhted, Balkani püssirohukelder

    GÜMNAASIUM Mikael Mahsudjan 11B Klass Imperialism, tehnoloogia areng, rahvuvahelised suhted, Balkani püssirohukelder Referaat TALLINN 2016 1 Table of Contents 1.Imperialismiajastu 3 1.1 Kolooniaimpeeriumite teke 4 2. Tehnoloogia ja majanduse areng 5 2.1 Maailmamajanduse areng 5 3. Rahvusvahelised suhted 20.sajandi algul 6 4. Balkani püssirohukelder…………………………………………7 5.Allikad……………………………………………………………8 2 1. Imperialismiajastu 19. sajandi lõpul jõudis maailm imperialismiajastusse. Sel sajandil oli maailma arengut oluliselt mõjutanud rahvusluse levik ja mitme mõjuka rahvusriigi teke (nt Saksamaa ja Itaalia)

    Ajalugu
    thumbnail
    4
    docx

    20.sajandi alguse ajalugu

    sõjaliselt. Euroopa riigid omasid väga palju asumaid. Euroopa tsivilisatsiooni käsitleti kui ainuvõimalikku, st. Tugevnesid rassistlikud arusaamad. Vähemarenenud maades hakati L-EU eeskujul tühistama aegunud seaduseid. 3.Millised olid kolooniate vallutamise põhjused? -Koloonia vallutused algasid 15.saj lõpul koos uute maadeavastamisega, see aktiveerus 19.saj lõpul kui hakati jagama veel seni puutumatuid territooriume ning sellega liitusid ka need riigid kes olid algul asjast kõrvale jäetud. Tuli imperalism. Majanduslikud põhjused, liigse rahva väljaviimine, vallutajate strateegiline huvi, valitseja auahnus, kolooniate vallutamine oli preztiisne, rassiline kõrkus. 4.Seletage,kuidas aitasid tehnilised uuendused kaasa imperialismi levikule. -Tööstusarengu kiirenemine Läänee-Eur ja USAs tõi kaasa Agraarühiskonna lagunemise ja urbaniseerumise, demograafiline plahvatus, suurlinnade

    Ajalugu




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun