Leidsid 33 sarnast õppematerjali, mis on seotud failiga "Igaüks on oma õnne sepp - müüt või tegelikkus". Need materjalid aitavad sul teemat sügavamalt mõista.
arva, õnnelikum, sepp, tunnevad, viite, stress, arvavad, edukust, segamini, ajama, kipub, eluase, õnnetust, koristada, elad, kolida, sinust, näitleja, annet, avasta, selgunud, imidzi, rahaga, vanasõna, elujärg, igatSageli panevad ema selle valiku ette just rahaprobleemid. Lapsel võib olla palju uhkeid ja suuri mänguasju, kuid olulisemad nendest on vanemate kallistused ja head sõnad. Peaksin ka ise õppima oma väikeselt õepojalt, kes poeb õhtul vanaema kaissu ja ütleb, küll sa oled mulle kallis. Teine vanaema on ka kallis ning emme ja issi on väga kallid. Küll oleks tore, kui see teadmine ja tahtmine seda välja õelda saadaks meid kõiki läbi elu. Las jääda vahest tuba segamini ja mõni hea hinne saamata. Hea on kui iga päev, mis elad oleks mõne väikesegi asja poolest eriline. Meil peak olema rohkem aega imetleda maastukikku, mõtlemata mõnele väiksele umbrohule peenral. Kohustused ei lõppe kunagi, aga elu võib küll otsa saada. Hea kui leiame mõistliku tasakaalu kohustuste ja unistuste vahel. Saavutades ikka rohkemat ja rohkemat, me tahame mõtetes parimat oma perele ning toome neid samal ajal ohvriks
Enam- vähem mõistetavad on isegi need ühiskondlikud rollid, mida me paratamatult enamiku ajast täidame. Aga ka nende puhul on palju lihtsam mõista rollikohast maski kui seda, kes on selle maski taga. Samamoodi on palju lihtsam mõista inimese poolt kas või iseendale öeldud sõnu kui seda, kes või mis neid sõnu ütleb. Üsna raske on mõista oma tundeid. "Tunne end!" on Euroopa üks vanemaid filosoofilisi õpetussõnu ja filosoofilisi probleeme. Ka tänapäeva filosoofid arvavad koos Sokratesega, et õnneks on vaja teadmist, ning ka nemad arvavad, et vähemalt osa sellest teadmisest peab olema teadmine iseendast. Tihtipeale esineb see küsimus niisuguses vormis: mida ma tegelikult tahan, kui ma ihaldan raha, ilu, tervist ja soosingut? Platonlik-kristlik vastus sellele küsimusele on tõdemus, et inimene igatseb taga seda kogemust, mis oli tema hingel enne sündimist, kui ta veel taevalikes sfäärides ringeldes
Ikka mõtleb ta välja midagi põnevat või tahab, et keegi temaga midagi koos teeks. Rõõm tekib protsessis endas, see on põnev ja haarav. Aeg nagu peatuks, on vaid üks kulgemine. Täiskasvanud, endalegi teadmata, suudavad rõõmu kulgemise katkestada: "Ära tee nii! Kes siis nii teeb? Tule kohe ära!" Jne. Toosama väike laps täiskasvanuna mõtleb ja kahtleb oma valikutes ja pealehakkamistes: "Kas see on ikka õige? Äkki on see vale. Teised ju nii ei tee. Mida teised arvavad? Ah, ma parem ei üritagi sellega tegemist teha." Igaühel on siin elus oma tee käia. See ongi saatuseraamatu mõte. On vaja kuulata oma südamehäält. Kui me midagi teeme või otsustame, siis on vaja jälgida oma sisemust. Kas on hea olla, kas hing on rahul? Kui ei, siis oleme teelt kõrvale kaldunud. On vaja teha uued valikud või püüda muuta mõtlemist olemasolevast. Meie emotsioonid on nagu navigatsiooniseade, mis annab infot õigel teel püsimise kohta.
teadvustada ja kogeda. Meie ise oleme homme teistsugused, kui täna. Homme võime olla väsinud või tüdinud ja mitte enam võimelised häälestuma õnne lainele. Meie tervislik olukord, vaimne ja füüsiline hetkevorm, aju füsioloogiline seisund ja paljud muud tegurid määravad ära võime olla jätkuvalt õnnelik. Õnne leidmiseks peame alustama iseendast, sest nagu ütleb üks populaarne eesti vanasõna "Iga inimene on oma õnne sepp," vihjates vanade eestlaste pragmaatilisele (või ehk isegi protestantlikule) maailmavaatele, et ühte ja ainsat õnnevalemit pole olemas ning et see, kas ja kuidas saada õnnelikuks, on iga inimese enda kätes. Aga, mis teeb meid, siis õnnelikuks? Kas materiaalsed väärtused või mitte materiaalsed. Kuigi mõnigi inimene on ilmselt öelnud, et kui mul vaid see olemas oleks, kui ma vaid seda suudaksin, siis ei jääks mul õnnest küll midagi puudu. Teised
õnne. J. Buchan Õnnelik on see, kes on õnnelik oma kodus. L. Tolstoi Vahel ei tule inimesed selle pealegi,et nad elavad õnnelikult. L.de Vauvenargues Õnne saladus seisneb võimes välja minna oma mina ringist. G. W. F. Hegel Õnn on hea tervis ja halb mälu. I. Bergman Õnn on vahepeatus liiga palju ja liiga vähe vahel. C. Pollock Õnn pole eesmärk, vaid eluviis. Tundmatu Iga inimene on oma õnne sepp. Appius Caecus Naudi end; on juba hiljem kui sa arvad. Hiina vanasõna Tarkuse kunst seisneb selekteerimisoskuses. William James Seda, kes ei võta nõu kuulda, ei saa ka aidata. Benjamin Franklin Sina oled enamiku Sinuga juhtuvate asjade põhjus. Nikki Lauda Kus pole puudu tahtest, seal ei tule puudu ka võimalustest. Hispaania vanasõna Õnnelik on see, kes enda laitmist kuuldes, võib seda enda parandamiseks kasutada! Shakespeare
õnnelikuks teeb. Õnnelikkus ongi elu alus. Kui keegi tunneb end õnnetuna võib ta olla nii masendunud ja muserduses, et tal puudub soov jätkata elu siinses ühiskonnas. Selline inimene võib sooritada suitsiidi, kui ta pole üldse oma eluga rahul ja tal puudub elu mõte. Iga inimese elu peamiseks mõtteks ongi õnnelikkuse poole püüdlemine, selle täielikul saavutamisel ongi inimene täitnud oma eluülesande. Pidevalt õpetatakse, kuidas olla õnnelikum inimene ning arutletakse õnne teemal. Siiski on õnnelikkusel ka tumedam pool, mis võib sind takistada soovitud tulemuseni jõudmast. Õnnelikkus on üldjuhul väga kasulik õnnelikud inimesed saavutavad sagedamini oma eesmärgid, on tööl edukamad ning tunnevad end igapäevaselt paremini. Siiski pole õnnelikkus alati kasulik ja positiivne kogemus. võib juhtuda, et liiga õnnelik olles ei pööra me piisavalt tähelepanu ohtudele ja ähvardustele
Mis on õnn? Mis on õnn? Õnn on midagi peadpööritavalt toredat. Midagi suurt ja rõõmsat. Midagi mis paneb tegema ka vahest hullumeelseid tegusid. See on mingi erakordne tunne, meie teiste tuhandete tunnete ja tujude seas. Õnn võib peituda kõige väiksemaski igapäevases asjas. Kuigi seda ei panda lihtsalt tähele. Õnne leidmiseks on vaja ainult positiivset mõtlemist. On vaja tuua igas pisidetailis midagi head välja. Ning peagi tunned sa end õnnelikuna. Kui sa oled juba õnnelik. Leiad sa aina rohkem ja rohkem asju mis sind õnnelikuks teevad. Lõpuks sa võid tunda, et oled oma eluga täielikult rahul. Sa tunned, et sul on kõik olemas mis sind õnnelikuks teeb. Sa tunned, et sa ei vaja rohkemat, et õnnelik olla. Ise olnud seda tunnet tundnud, tundub kõik sel hetkel nii hea. Sul oleks tahtmine kõik maailma inimesed naeratama panna. Tahtmine panna lihtsalt kõik õnnelikult tundma. Ilmselgelt selle tunde juures on ka väikeseid
Millega mõõta edu ja õnne elus? Enamjaolt kõik meist teavad, et hea elus saladus peitub peamiselt vaid kahes asjas: õnnes ja edus. Paljud aga aravavad, et neil on märksa viletsam elu, kui mõnel nende kolleegil või tuttaval. Seega millega mõõta edu ja õnne elus? Õnnel ega edul pole mingit seost materiaalsete hüvedega, seega ei saa seda loendada, kaaluda ega ka osta. Oma õnne ja edu saladust teab igaüks ise. Edukaks peetakse inimest, keda teised kadestavad. Edu saavutamiseks tuleb üldjuhul kõvasti vaeva näha. Spordis on edukas sportlane võitja, kuid enamsustes eluvaldkondades ei pea olema parim, et olla edukas. Hea ärimees võib olla küll rikas ja edukas, aga selle eest ei pruugi ta olla sugugi õnnelik. Kui edu saab mingil määral mõõta töökoha ja rikkuse järgi, siis õnnega on hoopis teised lood. Õnne saab mitmeti lahti mõtestada, mõni arvab, et ta oleks õnnelik kui ta lotoga võidaks 10 miljonit krooni
ÕNNE LEIDMINE Õnn, see on vist miski, mida iga inimene otsib arvatavasti kogu oma elu. See on midagi, mille kestvus on lühiajaline, midagi, mida me ei saa katsuda ega osta, vaid ainult tunnetada. Seda ei saa näha ega maitsta, seda ei saa ka inimestele peale suruda. Mis see siis on, see iga inimese unistus õnn? Rääkides õnnest, tekib hulgaliselt küsimusi. Miks on osad inimesed õnnelikumad kui teised. Kas on olemas õnne valem? Kas mõned inimesed sünnivad õnnegeeniga? Kas raha eest saab õnne osta? Kuidas on omavahel seotud tervis ja õnn? Mis siis ikkagi on hea elu ja mida on inimesel vaja selleks, et olla õnnelik on selleks nauding, tunnustus, rikkus, hea tervis? Tegelikkuses on ikkagi nii, et inimeste jaoks tähendab hea elu erinevaid asju. Mõnele on esmatähtis maine varandus ja mammona, teisele ühiskondlik tunnustus, kolmandale aga hoopiski vaimne tasakaal ja hingerahu. Ehk teisisõnu, head elu ei ole võimalik kindlate kri
Igaühe õnn on kordumatu Õnn on miski, mille poole pürgime me kõik. See on kui valguskiir, mis annab põhjuse aina edasi minna ning mitte seisma jääda. See on kui kokaiin ja suits- sõltuvust tekitav. Paraku ühe õnn võib olla teise õnnetus. Sündmus, mis ühel hetkel tõi rõõmu, võib järgmisel hoopis kurvaks teha. Igaüks tajub õnne erinevalt ning kunagi ei valda meid ühesugune tunne. Õnn võib peituda paljudes tegurites- sõprades, perekonnas, rahas ning samas ka lõpututes pidudes, kus alkohol voolab ojadena. Kuid selline õnn on petlik ning ei vii mitte kuhugile, on vaid väga tõenäoline jääda elu hammasrataste vahele. Alguses võib sellisest eluviisist rõõmu tunda, kuid hiljem ei osata enam teistmoodi toime tulla. Mihkel Raud tõestab seda oma autobiograafilises teoses "Musta pori näkku". Muidugi on vaja ennast aeg-ajalt vabaks lasta, ning miks mitte ka võtta paar pitsi nautimisväärses seltskonnas, kõike saab ju kultuurs
Igaüks on oma õnne sepp. Igaüks on oma õnne sepp, nii ütleb juba aastaid, kui mitte aastakümneid tuntud eesti vanasõna. See tähendab seda, et kui inimene tahab õnnelik olla tuleb ka vaeva näha. Inimene ei saa loota, et õnn talle ühel päeval lihtsalt sülle sajab. Selleks, et õnn ta leiaks on vaja vaeva näha. Näiteks noored inimesed, kes on äsja näiteks põhikooli lõpetanud, ei saa loota, et neid premeeritakse kohe unistuste töökohaga. Selleks, et unistuste töökohta omandada, tuleb saada keskharidus või selleks vaja
Mõningatele piisab ainult sõpradest ja perest, kuid teistele mitte. Kõik oleneb sellest, millest inimene oskab rõõmu tunda. Tavaliselt tuntakse rõõmu lihtsatest asjadest, nagu perekond. Mõned inimesed ei oska sellest rõõmu tunda, sest nad on perega liiga palju aega koos veetnud ja see on muutunud tüütuks. Sellisel juhul ongi inimesel õnneks vaja midagi muud, midagi sellist, mida paljudel pole –uhket autot, palju raha ja suurt villat. Paljudel inimestel on kõik need olemas, nad tunnevad nendest rõõmu ja on õnnelikud, kuid teistel neid pole, nad ei saagi olla õnnelikud ja nad peavad sellega leppima. Õnnelikkust ei saa rajada rikkusele ega kuulsusele, tuleb elada sellega, mis sul olemas on, sellest rõõmu tunda, õnnelik olla ja teha kõik, et kunagi saad ka endale kõik, mida soovid. Õnnelikuks olemine on niivõrd subjektiivne. Äkki me ei teagi mis õnn on? Mina näiteks arvan, et ma võingi ennast tunda õnnelikult
Mis on õnn? Igaüks tõlgendab õnne omamoodi. Mõned arvavad, et õnn on see, kui võidad kiirloteriipiletiga miljon krooni. Mõned on õnnelikud, kui nad saavad kokku oma sõpradega ning veedavad aega koos perega, teised tunnevad end õnnelikult, kui saavad iga päev ,,suu magusaks" teha, kindlasti on keegi ka õnnelik selle üle, kui hommikul avastab, et pani kella valeks ajaks tirisema ja seetõttu saab kauem magada. See tähendab, et igaüks näeb õnne erinevalt ning igale inimesele ei ole õnn sama tähendusega. Tihitipeale on õnn väikestes asjades, mida me tavaliselt tähele ei pane ning siis me mõtleme, et mida ma küll teinud olen, et õnn on mind maha jätnud. Sellised inimesed arvavad, et õnn
Kui ta näeb, et teda põlatakse, siis ta hakkab neid peitma ja ja lisab veel mõnegi pahe olemasolevatele juurde. Kui teda põlatakse ainult tema olemasolevate pahede pärast, ei tehta talle liiga, nad teevad meile hoopis head. Nad teavitavad meid. Kõik inimesed meie ümber põlgavad üksteist. Kui need kelle juuresolukul me oleme, kõnelevad ainult headest asjadest, on võltsid. Kui meid ei ole, siis räägitakse tõtt, räägitakse tegelikult, mis nad meist arvavad. Kedagi ei saa usaldada. 101/792 Kui ei oleks saladusi ja piire, siis oleksid kõik kõigi vastu sõjas. 102/535 Kui on halvad sõbrad, siis oleme isa ka halvad. Kui ütleme lahti oma sõpradest, siis oleme oma pahedest vabad. 139/136 Meelelahutus on tähtsamaid asju meie elus. Kui me meelt ei lahuta, siis me oleme õnnetud. Meelt saab lahutada mitut moodi. Kas riskida oma eluga, olla iseendaga või mängida mingeid
Õnn ja õnnelik inimene. Mis on õnn ja kuidas seda ära tunda? Ma arvan, et igaüks meist on selle küsimuse üle mõelnud ja leidnud sellele vastuse. On inimesi, kes teavad, mida on õnne saamiseks vaja ja on ka neid, kes ei tea. Sõnaga õnn seostub mulle palju mälestusi ja eredaid hetki, mida olen elu jooksul kogenud. Minu arvates tähendab õnn rahulolu eluga ja iseendaga, sest rahulolematu inimene ei saa olla õnnelik. Tavaliselt tunnevad inimesed õnne koheselt ära, näiteks võidavad lotoga raha, siis nad teavad, et see oli õnn, kuid vahepeal saame õnnest aru alles siis, kui oleme selle kaotanud. Paljud inimesed arvavad, et õnneks on kindlasti vaja raha, kuid see ei pruugi alati nii olla. Ma nõustun sellega, et raha on eluks hädavajalik ja ilma selleta on raske toime tulla, aga see ei tohiks olla peamine asi, et olla õnnelik. Paljud inimesed arvavad, et raha annab neile
majapidamise jaoks on palgatud koristajad, kuna perel ei jätku aega seda ise korrastada. Tänapäeval on inimestele esmatähtis nende haridus ja nende tulevik. Usun, et kuna paljudes riikides on tasuta koolikohustus kuni 17-eluaastani, siis võib olla just see inimestele üheks põhjuseks miks hakatakse kohe mõtlema oma tulevikule. Riikides, kus ei ole koolikohustust on enamjaolt ka inimeste haritus väga madal. Mina isiklikult arvan, et nad tunnevad ennast vabana ning võtavad ka elu vabanama. sõna "vaba" all mõtlen ma seda, et neil ei ole mingeid kohustusi ega pea muretsema enda hariduse peale. Need kes aga pürgivad oma suure tuleviku poole kurnavad ennast enda töö ja kiire eluga ära ning ei naudi oma elu. Vahel ongi nii, et inimesed kes avastavad maailma üksinda oma silmaga jõuavad tulevikus ja elus kaugemalegi kui need, kes loevad maailma raamatust oma kindla palga ja lähedastega.
Raha ei ole asi mis sul peab palju olema, kui oskad sellega ümber käija pole sul vaja miljoneid, et ära elada. Alati on nii mida rohkem sa raha teenid seda rohkem sul seda läheb. Kuid alati leidub ka selliseid inimesi kes ise on vaesed aga väga kadedad sellepärast et kellegil on rohkem kui temal. Need inimesed on valmis kõigeks saada kas või mingi väikegi osake sellest rikkusest mis teisel on. Inimesed arvavad, et kui nad lähevad vargile siis nende probeleemid lõppevad aga ei see ei ole ju nii. Kunagi saadakse ikka teada kes oli see inimene kes sealt varastas ja tihtipeale lähevad selliseid inimesed vangi. Kõik ainuüksi sellepärast, et inimesed on teiste peale kadedad. Aga keegi ei keela ju sul endal ka olla selline rikas inimene. Selleks tuleb teha tööd, tööd ja veelkord töö. Kui inimesed arvavad, et raha neile sülle kukuvad siis nad eksivad sest selleks, et
"Kiri on nagu hing, tal on hääle nii tõeline kaja, et õrnatundelised inimesed arvavad ta armastuse suurimate väärtuste hulka." (Balzac) "Inimene õpib 2 aastat rääkima, et õppida ülejäänud elu vaikima" (G.B.Shaw) "Üksnes eluraskused õpetavad elu hüvesid hindama." (Goethe) "Kui inimene mõtleb ainult endale ja otsib kõiges omakasu, siis ei saa olla õnnelik. Kes tahab elada tõelist elu, see elab ka teistele." (Seneca) "Armastus on lihtne, kui kohtad keerulist armatust on tegu võltsinguga." (T.Tüür)
On olemas sõpru, kes tulevad tõusuga ja lähevad mõõnaga. F. Schiller Isa on aare, vend on tugi, kuid sõber on niihästi üks kui teine. Inglise vanasõna Kui pole armastust ega sõprust, on elult võetud kogu tema mõnu. Cicero Vanadus pole muud kui illusioonideta lapsepõlv. Tundmatu Sõbra hoidmiseks on vaja kolme asja: austada teda, kui ta viibib kohal, kiita teda, kui ta on ära, ning abistada teda, kui ta seda vajab. Itaalia vanasõna Inimesed ihkavad pikka elu, aga tunnevad hirmu vanaduse ees. Karta vanadust ja siiski ihata pikka elu - see on rumalate komme. V. L. Pandit Maailmas on kolme liiki sõpru: sõbrad, kes teid armastavad, sõbrad, kes teist sugugi ei hooli, ning sõbrad, kes teid vihkavad. S. R. N. Chamfort EDU, ÕNN, NAERATUS, RAHA Ilu on jõud, naeratus tema mõõk. C. Reade Maailm on nagu peegel: põrnitse seda ja see põrnitseb vastu naerata ja see naeratab samuti. H. L. Samuel Vahel tuleb inimesi naerutada, et nad oma poomiskavatsuse ära
Millegipärast ei meenu ühtegi laialt teadvustatud loomehetke, kus kunstnik või helilooja kogu maailmale oma tulemustest, mis loomulikult nende õnnehetked, laialt käravad. Kõik see tuleb alles takkajärele, veab veel , kui nende eluajal. Ega kõrvaltvaataja saagi ära tunda teise õnnehetke. Mingi üldtuntud valem muidugi meil ju väljamõeldud on , mille järgi teisi ja nende õnne mõõdame, aga see põhineb rohkem edukuse kui õnne määratlemisel. Mina ei arva, et edukus võrdub õnn. Meil igaühel on oma arusaam ja ettekujutus, milline ta olema peaks. Ainult ühte päeva, ühte hetkegi võib mahtuda meie elu suurim õnn või õnnetus. Me ise peame sellega toime tulema, saama oma õppetunnid ja võibolla latti allapoolegi laskma ning õppima rõõmu tundma ja õnnelik olema kasvõi väikesegi kordamineku üle. Mida rohkem me enda ümber ja sees õnne leiame, seda paremaks muutume ise ja maalim koos meiega.
Armastus paneb meid end hästi tundma. Juba vanast ajast on justkui loomulik, et perekonna loomine Järgnevas kahes lõigus arutleb ja laste saamine on väga oluline. Soojad suhted peres ja lastega on väga autor perekonna ja sotsialiseerumise vajalikkuse tähtis. Kuid ometi on ka selliseid inimesi, kellele meeldib hoopis üksinda üle, kuid ei arutle eesmärkide olla, inimesi, kes tunnevad end ahistatuna nii lähedases suhtes. Ja püstitamise vajalikkusest tänapäeval on järjest loomulikum, et ei elata vaid soo jätkamiseks, vaid üldse. ,,nauditakse" kauem vabadust ning pereloomine lükkub järjest hilisemasse aega. Kõigis eelnevates lõikudes paistab silma autori ühepoolne suhtumine Inimestele on tähtis on saavutada head suhted meid ümbritsevate
Mina usun saatusesse, mis tähendab, et minu arvates annab loodus, intuitsioon, numbrid, planeedid väga selgeid märke minevikust, olevikust ja tulevikust. On teadagi inimesi, kes otsivad armastust aastaid, kuid samas on neid, kelle armastus ise leiab. Elu on selles suhtes hästi ebaõiglane. Miks mõni on ilus, aga teine kole? Räägitakse ju küll, et välimus pole oluline, aga kui sa ikka modelliks saada tahad siis kole inimene võib sellest ainult unistada. On inimesi, kes arvavad, et nende suur on õnn on alles ees, kuid leidub ka neid, kes ei oota midagi, elades hetke nimel. Mõnikord on isegi kurb, kui näiteks mõni vanem juba kaheksakümnendates olev daam räägib, kuidas tema kõige õnnelikum aeg elus oli lapsepõlv või noorukiiga. Paneb mõtlema, et kas siis ülejäänud elu osa ei olegi õnnelik? Jällegi on kõik suhteline. Üldse on minu meelest usul väga suur seos õnnega, sest kui kasvõi mõelda nunnade ja munkade peale
,,absurdi müüdid" [email protected] Tõnu Viigi e-maili aadress http://www.tlu.ee/?LangID=1&CatID=2445 kõik, mis vajalik! EKSAM: 15. Jaanuar/22. Jaanuar! Kell 12.00 18.00(grupid) K-311 1. Loeng: Filosoofiline antropoloogia Kes on inimene? 1.Etoloogiline(teadus loomadest, nende käitumisviisidest) mõtteviis/strateegia inimest võrreldakse teiste loomadega. Mõtlev loom homo sapiens; keel kui informatsiooniedastusvahend. Filosoofid nii ei arva, tunnevad, et midagi olulist jääb puudu! Oluline on mis? Kes? 2. Eksistentsialistlik mõtteviis/strateegia Martin Heidegger ,,Sein und Zeit"(olemine ja aeg) 1927 20.saj kõige enam tsiteeritud filosoofiline raamat inimene=Dasein(siinolemine) inimene on see, kes on kohal, kes on siin. Ta ei asu vaid ühel territooriumil, vaid proitseerib end kogu maailmale. Olemas on potentsiaal siin enam mitte olla ehk surra. Maailm on tervik, mille suhtes inimene midagi on. Oluliseks saab küsimus kus? 3
Sellest ajendatuna püüdsin uurida valitud inimgruppide hinnanguid. Uurimuse tulemused ei pruugi anda täielikku pilti antud valdkonnast, mis nõuaks pikemaajalist ning põhjalikumat uurimistööd. 3 SISSEJUHATUS Käesoleva uurimuse eesmärgiks oli analüüsida õpilaste väärtushinnanguid. Uurimistöö teema pakkus mulle huvi, nimelt huvitas mind, mida tänapäeva noored arvavad üldisemalt koolist, õppimisest, sõpradest, rahast, ajateenimisest ning elamisest väljaspool Eestit. Kooli ja õppimise kontekstis huvitusin hariduse olulisusest. Sõprade teemal soovisin välja selgitada nende tegelikku tähendust, on nad vahendid või eesmärk iseenesest. Assotsiatsioonid raha teemal näitavad materiaalse heaolu tähtsustamist. Uurimus on läbiviidud ankeedi vormis valikvastustega (Lisa 1. ja Lisa 2.). Etteantud
Milles seisneb õnn? Õnn on väga suhteline mõiste. Ilmselt on see tunne, mida iseloomustab rahulolu, rõõm või armastus. Õnnelikuks võivad teha igapäevasena tunduvad pisiasjad, olgu selleks siis töö- ja koolialased saavutused või mõni suurem sündmus inimese elus. Õnne on raske ära tunda kui ei ole tundnud õnnetust. Seetõttu on tihti õnn ka tagantjärele tuntav. Kuigi erinevad inimesed võivad tunda õnne väga erinevatest asjadest, on õnnetunne üheks vaieldamatult eriliseks ja positiivseks tundeks kõigi jaoks. Lapsed võivad olla õnnelikud iga väiksemagi asja üle, mis täiskasvanutele võib tunduda tavaline. Lapsed avastavad pidevalt midagi uut selles maailmas, olgu selleks kas või huvitav putukas või ilus lilleke. Iga uus ja huvitav avastus teeb neile rõõmu, tekitab õnnetunnet. Aga mida vanemaks saame, seda tavalisem tundub maailm meie ümber. Lapsed rõõmustavad sügiseti värviliste lehtede ja porilompi
Essee Mis on õnn? "Happiness is a direction, not a place" - Sydney J. Harris. Kõik inimesed soovivad olla õnnelikud, kuid tihti ei teata, mis see õnn tegelikult on. Sellel sõnal ei saagi olla ühtset definitsiooni, sest õnn ei saa olla mingi üks kindle asi. Ometigi otsitakse õnne, püütakse seda saavutada ja sellest iga hinna eest kinni hoida. Tihti ei taibata aga seda, et selline pühendumus õnnelik olemisele ei pruugi tegelikult õnnelikuks teha. Läbi aegade on spekuleeritud selle üle, kas raha võib teha inimese õnnelikuks või mitte. Ka sellele küsimusele ei saa olla kindlat vastust. Ma arvan, et mingil määral on tänapäeval kõigil raha vaja, et olla õnnelik. Aga kui palju seda vaja on...see sõltub juba inimesest. On inimesi kellel on raha vaja täpselt nii palju, et elus hakkama saada (osta süüa, maksta elukoha eest jne), õnnelikuks teevad teda teised asjad. Kuid samas on ka inimesi, kes armastavad luksust ja ei saa ilma suure hulga rahata
algklassidest. Nõukogude Liidu ajal osati ette aimata, missugune võib olla üks kuuest lõpukirjandi teemast. Kui mõnel vene kirjanikul oli mingi tähtpäev, tuli teema vastava kirjaniku eluloost või teosest. Kui rääkisin emaga lõpukirjandist, lisas ta, et nemad ei saanud eksameid valida nagu meie praegu. Enamikus õppeinetes tuli teha lõpueksam, meil seda ei ole. Praegu valivad abituriendid need eksamid, mis aines nad tugevamad on. Ema vaatevinklist olen mina õnnelikum, sest mul on vabam kasvatus, sõnavabadus ja ma võin välja näha selline, nagu ise tahan. Mina arvan, et ei ole vahet, mis aeg või ühiskond parasjagu on, kas riiki juhib Breznev või Bush, igaüks peab siiski oma õnne ise leidma ja elueesmärgid paika panema. 2
Kuid on veel midagi, ilma milleta pole võimalik õnnelik olla see on iga inimese igiomane soov armastada ning olla armastatud. H. Fielding on öelnud, et: ,,Armastuse meeletuses on rohkem tõelist õnne, kui kogu filosoofia tarkuses." Jah. Elu ilma armastuseta on elamata elu. Kas igaüks on võimeline siiralt ja omakasupüüdmatult armastama? Võimsaimad tunded on emaarmastus ning romantiline kahe inimese vaheline side. Peaaegu iga naine tahab olla ema. Mis võib olla õnnelikum hetk, kui vastsündinu asetatakse ema rinnale? Side, mis vanema ja lapse vahel toimib, on nähtamatu, kuid kõikvõimas, andestav, toetav, nii tihe, et vahel tundub käega katsutav tingimusteta. Tulevikul poleks mõtet, kui poleks lapsi. Miks muidu hõisatakse, et lapsed on meie, riigi tulevik? Laps on kahe inimese vahelise armastuse vili, õnnistus, kingitus. Õnnelik inimene on kellegi poolt armastatud, oodatud, vajatud. Mõelda, milliste meeletusteni on viinud armastus!
juhul me ei tea, mida me üritame teha ja miks, kus me kavatseme saada ja kuidas. See on sebimine ja sebimine. Loomulikult ei ole selline elu hoolas uuringut väärt. Veelgi enam, isegi ei tasu elada üldse, sest planeerimata elu ei ole hea. Ja selleks, et saada kasu, peaksite mõtlema tulemuste ja nende saavutamise võimaluste üle. Mõeldamatu elu, nagu sihikindel tegevus. Ta ei vii kusagil. Kuid Aristoteles ei arva, et plaani olemasolu hea elu jaoks piisab. Ta tahtis meid veenda, et plaan peaks olema õige. On palju vale plaane ja ainult üks õige plaan. Kui teid juhitakse ühe vale, siis teie elu ei anna rõõmu. Elamine tähendab ka elamist vastavalt õigele plaanile. Aristotelese sõnul on õige plaan suunatud õigele lõpptulemusele. Õige eesmärk on hea elu. Aristotelel nägi head elu läbi võime teha enesehinnalist kasu ja püüda tunda kaunist, samuti tarkust ja haridust
...jõuad kaugele. John Ronald Reuel Tolkien *** Esimene mees kes võrdles noore naise põski roosiga oli arvatavasti poeet,esimene kes seda kordas oli arvatavasti idioot. Salvador Dali Surm on palju universaalsem kui elu,kõik surevad aga mitte kõik ei ela. A. Sachs Kuulus on tore olla kuna kui sa oled ise igav,siis teised arvavad,et see on nende endi süü. Henry Kissinger Kass vaatab inimesele ülevalt alla, koer alt üles, ainult siga vaatab sind kui võrdset. W. Churchill Rumalad ei andesta ega unusta, naiivsed andestavad ja unustavad, targad andestavad, aga ei unusta. T. Szasz
Igaüks peab leidma enda jaoks piiri, millal või kas üldse see vastu tuleb. Raha on kindlasti vaja, et end hästi tunda, aga kas see peaks olema kõige tähtsam eesmärk? Paljud inimesed otsivad elus armastust. Armastus paneb meid end hästi tundma. Juba vanast ajast on justkui loomulik, et perekonna loomine ja laste saamine on väga oluline. Soojad suhted peres ja lastega on väga tähtis. Kuid ometi on ka selliseid inimesi, kellele meeldib hoopis üksinda olla, inimesi, kes tunnevad end ahistatuna nii lähedases suhtes. Ja tänapäeval on järjest loomulikum, ei elata vaid soo jätkamiseks, ,,nauditakse" kauem vabadust ning pereloomine lükkub järjest hilisemasse aega. Inimestele on tähtis on saavutada head suhted meid ümbritsevate inimestega. See, et meie hindame teisi inimesi ja meid hinnatakse, tekitab hea tunde. Kuigi kõigile ei saa meeldida, vajame me seda, et keegi meiega arvestab, meid toetab ja hindab. Me vajame
Millega mõõta edu ja õnne elus? Tänapäeval on õnne ja edu aluseks raha. Kui raha ei ole, siis pole ka head elu. Õnne ja edukust näitab tasuv töö ja see kui palju inimesel kalleid asju on. Kuid millega saab mõõta õnne ja edu, kas tõesti rahaga. Kas raha teeb meid õnnelikuks? Mina usun, et raha ei tee kedagi õnnelikuks, sest see toob kaasa liiga palju probleeme. Kõik probleemid lausa keerlevadki raha ümber. Need kellel seda vähe on, üritavad iga hinna eest juurde saada. Teised, kellel raha liiga palju on reaalses ohus, sest ei ole ka Eestimaal võõrad inimröövid
Elu tuleb nii planeerida, et jõuaks tegeleda kõigi eluvaldkondadega. Targalt aega kasutades võib töötada ainult teatud arv tunde, kuid ära teha töönarkomaanist rohkem. Töötada tuleks leidlikumalt, mitte kauem. Nii saab ka hästi töötades ja palju teenides olla rohkem nende seltsis, kes annavad elule mõtte perega ja sõpradega ning tegeleda lisaks tööle ka hobidega, mis inimest laevad. Kuulus Vene kirjanik Lev Tolstoi on kirjutanud, et inimkonna igavene viga on see, et aetakse segamini õnn ja soovide täitumine. Soovid tekitavad uusi soove. Kui inimesel on palju raha, tahab ta veel rohkem. Muidugi on ka raha tähtis, kuid ainult materiaalsed väärtused inimest õnnelikuks ei tee. Niisiis õnnelik olemiseks pole vaja autot, maja, eralennukit, luksusjahti ja palju raha, vaid tuleb osata hinnata seda, mis sul on. Ei tohi mõelda sellele, mida ei ole, sest siis pole inimene kunagi rahul. Kuidas aga üleüldse mõista sõna "õnn"? Me teame, et kõik otsivad oma elus õnne.