Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Nõukogude Liidu lagunemine ja Eesti vabariigi taasiseseisvumine (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

  • Millised sammud oleksid võinud NL-i päästa?
  • Milles seisneb Poola Solidaarsuse liikumise tähtsus?
  • Miks ei suutnud Gorbatsovi reformid NL-i päästa vaid lagundasid seda?
  • Mis võimalusi andis?
  • Kuidas eestlased seda ära kasutasid?
  • Mis olid mis rolli mängisid Eesti taasiseseisvumise protsessis?
  • Mis oli kodanike komiteede liikumine ja eesmärk?
  • Mil moel ja miks aktiviseerus Nõukogude Liidu võimuorganid 1990-1991?
  • Kuidas andis augustiputs Moskvas Eestile võimaluse iseseisvus aastada?
  • Mis aitas Eesti iseseisvumisele kaasa?

Lõik failist

Nõukogude Liidu lagunemine ja Eesti vabariigi taasiseseisvumine
Sisemised faktorid
Välised faktorid
1970 – 1980.a algus
-Mahajäämus suurenes
-Brežnev ei olnud huvitatud riigiasjadega tegelemisest
-Partei ja valitsus oli korrumpeerunud.
- Dissidentlus
-Rõhk oli sõjatööstusel seega majanduslik seis polnud hea
- Tehnoloogia mahajäämus
-Afgaani sõda – Nõukogude Liidul oli liiga vähe ressursse niigi.
-Johannes Paulus II – Kuulutas ja kutsus rahvast endaga kaasa vabadusele
- Streik Poolas
-Majandussõda USA ja NL-i vahel
-Uus võimurelvastumise laine

  • Millised sammud oleksid võinud NL-i päästa? Oleks võinud keskenduda majanduse mitmekesisusele. Ressursside raiskamine. Kogu vale majandussüsteem oli see, mis Nõukogude Liidu kukutas .
  • Milles seisneb Poola Solidaarsuse liikumise tähtsus?
    Poola solidaarsusliikumine aktiviseeris ka teiste satelliitriikide tegevust, nähti, et kui midagi ette võtta, on võimalik ka midagi saavutada.
  • Mida tahetakse öelda lausega : Pärast 1981. Aasta detsembrit ei olnud võimalik uuesti rääkida „inimnäolisest sotsialismist“
    Sest Nõukogude Liit leidis mooduse Poolas asja korrastada ja seda liikumist takistada. NL-i sekkumine Poola asjadesse ütles seda, et tegelikult ei olnud lootust, et sotsialism saab muutuda inimesi arvestavaks. See andis neile arusaamisest, et sotsialism ei ole inimsõbralik.
  • Võrdle olukorda Poolas 1980-1981 ja Ungaris 1956/Prahas 1968, too välja sarnane ja erinev

    Poola
    Praha
    Tahtsid saavutada suveräänsust, nad andsid ka teistele riikidele lootust. Neil oli ühine vastane.
    Erinev oli: Ungaris algatasid ülestõusu , Poolas alustasid ülestõusu üliõpilased.
    Ungaris suruti ülestõus kohe maha, Poolas aga tegi NL järelandmisi.
    Ungaris lääneriigid ei sekkunud , Poolas aga sekkuti (USA aitas levitada informatsiooni, USA andis moodsat sidetehnikat jne)
  • Kas nõustud seisukohaga? Põhjenda!
    USA abi Afganistani vastupanuliikumisele võitluses Nõukogude vägedega aitas kaasa demokraatia levikule ja rahu kindlustamisele piirkonnas.

    Ei, sest kodusõjad läksid edasi. Tänase päevani sekkuvad Afganistanis teised riigid ning seal pole siiamaani rahu.
    1985-1991 Mihhail Gorbatšov – Esimene juht, kellel oli kõrgharidus. Tal oli majanduse ja juristi haridus , Gorbatšov ei tahtnud NL-i kokkuvarisemist, kuid kõik mis ta tegi, viis NL-i lagunemiseni. Ta algatas sellised uuendused ja reformid , mis läksid tema võimu alt välja.
    Toimusid esimesed vabad valimised ning ta oli aastas esimene NL-i president . Esimene ja viimane
    Perestroika – uutmine, majandusolukorra parandamise püüe, reformide teel. Perestroikaga kaasnes eraettevõtlus (väikesel määral). Sissetulekud ei tohtinud ületada kehtestatud ülempiiri. Algas ka võitlus alkoholiga, sest alkoholism laastas Nõukogude Liitu ning oli täiesti üle käte kasvanud. See tõi kaasa nõukogudelikku tobedust: Gruusias raiuti maha viinamarjakasvatused. Gorbatšov ei tundnud ajalugu seega ta ei teadnud , et kõikides riikides, kus on
  • Nõukogude Liidu lagunemine ja Eesti vabariigi taasiseseisvumine #1 Nõukogude Liidu lagunemine ja Eesti vabariigi taasiseseisvumine #2 Nõukogude Liidu lagunemine ja Eesti vabariigi taasiseseisvumine #3 Nõukogude Liidu lagunemine ja Eesti vabariigi taasiseseisvumine #4
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2013-05-26 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 52 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor K O Õppematerjali autor
    Nõukogude Liidu lagunemine, Eesti vabariigi taasiseseisvumine, ajendid, põhjused jne.

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    7
    pdf

    NL lagunemine ja Eesti taasiseseivumine

    AJALOO KONTROLLTÖÖ KORDAMINE - Nõukogude Liidu lagunemine ja Eesti taasiseseivumine 1.Kes ei kuulunud IME programmi loojate hulka? Tiit Madisson 2. Registreeritud Eesti kodanikud valisid 1990. aastal Eesti Kongressi. 3.Miks ei takistanud võimuorganid massimeeleavalduste toimumist? *Ei tahetud rikkuda häid suhteid Läänega *Taheti näidata, et NL on muutunud 4. Mida kehtestati nn 1989.a jaanuariseadustega? *24.veebruar määrati iseseisvuspäevaks *Eesti keel kehtestati riigikeeleks Eestis 5.Mis oli esimene suurem kodanikualgatuslik aktsioon Eestis? Fosforiidisõda. 6.Miks korraldasid Balti riigid 1990. aastal nn ennetava referendumi? *Saada rahva toetus Eesti iseseisvuspüüdlustele

    Ajalugu
    thumbnail
    3
    docx

    Ajaloo kontrolltöö õpik: § 28, 28a, 29, 29a, 31

    Ajaloo kontrolltöö Õpik: § 28, 28a, 29, 29a, 31 1. Mõisted. 1) Perestroika ­ Mihhail Gorbatsovi poolt juunis 1987 välja kuulutatud majandusreformide programm Nõukogude Liidus. 2) Glasnost ­ avalikustamine, 1985. aastal Nõukogude Liidus Mihhail Gorbatsovi ellu kutsutud avalikustamispoliitika. 3) RESK ­ 1991. aastal NSV Liidu riigipöördekatset teostanud Riikliku Erakorralise Seisukorra Komitee akronüüm eesti keeles. 4) Augustiputs ­ 19.­21. augustil 1991 Nõukogude Liidus toimunud riigipöördekatse. 5) SRÜ ­ Sõltumatute Riikide Ühendus, riikide ühendus, mille moodustasid Valgevene, Venemaa ja Ukraina 8. detsembril 1991. 6) Liiduleping ­ leping, millega Gorbatsov tahtis hoida Liiduvabariike koos.

    Ajalugu
    thumbnail
    3
    doc

    Eesti ajalugu

    Puts tõi kaasa riigi poliitilise olukorra radikaalse muutumise.Venemaa demorkaatlikud jõud eesotsas Jeltsiniga astusid selle vastu ja mõne päevaga poliitiline segadus riigis likvideeriti. SRÜ-sõltumatute Riikide Ühendus-Venemaa, Valgevene ja Ukraina vaheline leping, mis sõlmiti 8. dets 1991. a Minskis Boriss Jeltsini eestvedamisel. Need riigid deklaleerisid, et NSV on sügavas kriisis ja lõpetab oma olemasolu (saadedakse laiali). Liiduleping-Nõukogude Liidu asemele kujunev uus liiduvabariikide majanduslik ja poliitiline ühendus, mis pidi tuginema kõigi liiduvabariikide poolt heakskiidetud liidulepingule, mille läbirääkimised hakkasid juba 1990 a. 1991 märtsis korraldati rahvahääletus, aga Venemaa demorkaatlikud jõud astusid augustipunts vastu välja ja segadus likviteeriti. EMS-Eesti muinsuskaitse selts on 12. detsembril 1987 kodanikualgatuse korras loodud liikumine, mille eesmärkideks on eesti ja Eestimaaga seotud muinsus- ja

    Ajalugu
    thumbnail
    10
    doc

    Kommunistlikud riigid-Nõukogude Liit ja tema lagunemine-Idabloki lagunemine-Eesti NSV

    Kordamine: kommunistlikud riigid 1. Kommunistlikud riigid 2. Nõukogude Liit ja tema lagunemine a) Sotsialismileeri kujunemine: a) Stalini surm ja Beria uus kurss: Breria asus taastama ja parandama suhteid lääneriikidega. Kommunismi mõjuvõimu laienemise Soovitas Saksa DV-l loobud sotsialistlikust kursist. Hakkas liiduvabariikides edutama rahvuskaadrit tulemuseks oli sotsialismileeri kujunemine. (kohaliku rahvuse esindajaid edutati juhtivatele kohtadele).Leevendas vägivallapoliitikat. Karistusaluseid

    Ajalugu
    thumbnail
    3
    doc

    Eesti iseseisvuse taastamine

    Eesti iseseisvuse taastamine 1987-1992 Iseseisvuse taastamise eeldused - 1) Sotsialistliku (ehk kommunistliku) maailmasüsteemi kriis ja sellega seotud majanduslangus, mis ilmnes juba 1980. aastate alguses. 2) NSV Liidu rahvusvahelise positsiooni nõrgenemine (edutu Afganistani sõda, kontrolli nõrgenemine Ida-Euroopas) 3) võidurelvastumise kiirendamine lääneriikide poolt (tähesõdade programmid USAs jne.) 4) NSV Liidu majanduskasvu takistamine lääneriikide poolt (alandati naftahindu, majandusblokaad jne.) kõige selle tulemusel oli NSV Liit minemas pankrotti. 5) Mihhail Gorbatsovi võimuletulek märtsis 1985 (Gorbatsov mõistis uuenduste vajalikkust) 6) Läbikukkunud perestroikapoliitika, see ei uuendanud sotsialistlikku ühiskonda vaid viis impeeriumi lagunemiseni. 7) tagurlike jõudude riigipöördekatse NSV Liidus augustis 1991, mis andis impeeriumi väikerahvastele võimaluse omariikluse taastamiseks.

    Eesti keel
    thumbnail
    2
    odt

    Eesti Taasiseseisvumine

    Taasiseseisvumine ja tänapäeva eesti. 1987 Uus ärkamisaeg. Fosforiidikampaania 23.08 -MRP-AEG(Molotov-Rippentropi pakti avalikustamise eesti grupp) organiseeris 23.08 Hirvepargi miitingu Ajalehes Edasi esitatakse Isemajandava Eesti (IME) idee. 12.12- Loodi EMS(Eesti Muinsuskaitse Selts), mille juhiks Melliste, eesmärgiks taastada vabadussõda monumendid, koristustalgud. 1988 02.02- meeleavaldus Tartus aprillis loominguliste liitude ühispleenum, loodi rahvarinne Tartus toimusid Muinsuskaitse päevad trikoloor juuni- Lauluväljakul toimub Rahvarinde massmiiting. Karl Vaino(EPK Keskkomitee esimene sekretär) asemele Vaino Väljas I erakond ERSP(Eesti rahvuslik sõltumatuse partei), juht Lagle Parek.

    Ajalugu
    thumbnail
    5
    doc

    Nõukogude Liidu lagunemine

    1990 veebruar ­ Algasid ühinemisläbirääkimised kahe Saksamaa vahel. 1990 3. oktoober ­ Kahe Saksamaa poliitiline ühinemine. 1990 ­ Poolas astus presidendiametilt tagasi kindral Jaruzelski ning uueks presidendiks valiti Solidaarsuse juht Lech Walesa. 1991 ­ Varssavi Lepingu Organisatsioon lõpetas oma tegevuse. 1991 märts ­ korraldati rahvahääletus uue liidulepingu sõlmimiseks, kus ¾ hääletanutest pooldas endise suurriigi säilimist. Eesti, Läti, Leedu, Armeenia, Gruusia ja Moldiva boikoteerisid seda rahvahääletust. 1991 18. august ­ võimule püüdis tulla Riiklik Erakorralise Seisukorra Kommitee (RESK) ja Gorbatsov suleti koduaresti. 1991 19. august ­ Leedu sai iseseisvaks. 1991 20. august ­ Eesti sai iseseisvaks. 1991 21. august ­ Läti sai iseseisvaks. 1991 september - NSVL'i Riiginõukogu tunnustas Balti riikide iseseisvust. 1991 8. detsember ­ Boriss Jeltsini eestvedamisel ja Gorbatsovi teadmata sõlmisid

    Ajalugu
    thumbnail
    3
    docx

    Eesti taasiseseisvumine kokkuvõtvalt

    TAASISESEISVUMINE Eeldused rahvusvahelises poliitikas: 1. 80ndatel oli kommunistlik süsteem kriisis (majanduslikus ja vaimses) 2. Nõukogude Liidu positsioon nõrgenes (nt ebaõnnestunud Afganistaani sõja tõttu) 3. Lääneriigid kiirendasid võidurelvastumist (Reagani nn tähtede sõja programm), mis kurnas Nõukogude Liidu majandust 4. Lääneriigid toetasid kommunismivastasust (nt Poolas ja Afganistaanis) 5. Vähendati Nõukogude Liidult nafta ostmist Eeldused Nõukogude Liidus: 1. Gorbatsovi võimuletulek 1985 ja tema alustatud reformid (Glasnost ehk avalikustamine ­ hakati rääkima tabuteemadest nagu puuetega inimeste ja looduse olukord, ajalugu. Perestroika ehk (majanduslik) uuendamine ­ hakatakse lubama väikeettevõtlust. ) 2. Augustiputs e riigipöördekatse 1991. Eeldused Eestis: 1987 Fosforiidisõda 1986-1987. Taheti rajada hiidtehast, mille üle ENSV-l puuduks kontroll

    Ajalugu




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun