Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

KUIDAS MÕJUTADA MAKSUMAKSJAID MAKSE VABATAHTLIKULT TASUMA (0)

1 Hindamata
Punktid
xxxxxx
XXX
KUIDAS MÕJUTADA MAKSUMAKSJAID MAKSE VABATAHTLIKULT TASUMA
Essee
Juhendaja : xxxxx
Tallinn 2016
Kodaniku kõige tähtsam ülesanne on tasuda makse ning riik kasutab saadud tulu meie heaolu saavutamiseks. Maksumaksjatest sõltub riigi heaolu, nii palju kui anname, sama palju saame ka vastu. Meil on sageli suured ootused, aga ise oleme selle saavutamise nimel valmis üsna vähe panustama. Ühiskonnas on tekkinud sotsiaalne dilemma, kas tasuda makse nagu on ette nähtud? Paljud kaaluvad otsuse langetamisel erinevaid aspekte ning otsustavad selle põhjal, mis tundub just neile, indiviidina kasulikum. Tegelikult tuleks mõelda ka ühiskonnale tervikuna , milline oleks mõju, kui kõik kodanikud jätaksid maksud tasumata. Maksevalmidus sõltub paljudest teguritest ning kujuneb välja pika aja jooksul.
Arvan, et kõige suurem põhjus, miks püütakse maksude tasumisest kõrvale hoiduda on teadmatus. Inimesed ei ole informeeritud sellest, et maksutulu kasutatakse rahava heaolu saavutamiseks. Leian, et maksumoraali kujundamist võiks alustada juba noorte seas. Näiteks võiks maksude tähtsusest rääkida juba üldhariduskoolis mõne õppeaine raames. Võiks lastele teadvustada, millised hüved on meile tagatud, kui täidame maksumaksja kohust. Kardan, et paljud ei ole teadlikud sellest, et tänu maksutulule on tagatud riigi julgeolek, toimiv tervishoiusüsteem , tasuta kõrgahridus, korralikud maanteed ning on säilinud puhas looduskeskkond . Maksundust käsitlev õppe- ja teavitustöö noorte seas annaks võimaluse kujundada tulevaste maksumaksjate arusaama maksude tasumise tähtsusest ja vajalikkusest .
Maksumoraal on tihedalt seotud avaliku võimu ja õigussüsteemi usaldusega. Kuid viimasel ajal on jäänud mulje, et eesti rahva usaldus on märgatavalt langenud. Meedias on kajastatud erinevaid korruptsioonijuhtumeid ja maksupettusi, mis on maksumaksja kahtlustavaks muutnud. Segeli arvatakse, et maksutulu ei lähe vaid ühiskonna kasuks, levinud on arvamus, et sellega rahastatakse poliitikute palkasid. Usun, et valitsuse mitteusaldamine on üks põhjustest, miks püütakse vältida maksustamist. Paraku on usaldust väga raske taastada ning kindlasti ei toimu see üleöö. Kõige pealt tuleks kärpida poliitikute palkasid, nende töötasu võiks sarnaneda keskmise eestlase sissetulekuga. Suur osa inimesi on arvamusel, et seadusandliku esindusorgani palgad on ülehinnatud. Riigis toimuv peaks puudutama meid kõiki, kuid praegu teemaks olevad probleemid ja otsused jäävad rahva jaoks kaugeks.
Meile on antud õigus valida riigikogu, aga sellega meie panus ühiskonna elus ka piirdub . Maksumaksja soovib võimalust majandusküsimustes kaasa rääkida ja selle kaudu poliitilise otsustamise protsessis osaleda. Kui inimesed näeksid, kus maksutulu kasutakse, tõstaks see oluliselt maksevalmidust. Usun, et kui oleks võimalus kodnaikke rohkem poliitikasse kaasata tõstaks see ka usaldust valituse suhtes. Praegu on jäänud mulje, et riiki puudutavate otsuste vastu võtmine toimub väikeses ringkonnas ning kodanikud ei ole üldse teadlikud, mis meie vabariigis toimub.
Kui inimene midagi teeb siis oodatakse selle eest ka vastutasu. Makstes üsna suure osa palgast maksutuluks oleme arvestanud sellega, et seda kasutatakse meie heaolu eesmärgil. Tuleb mõista, et pole olemas tasuta lõunasööke, kui täidame oma kohust, tahame loota sõja korral riigikaitsele, töö kaotamise puhul toetusele ja haigestudes ravile . Inimesed ootavad ka õige käitumise eest vastavast suhtumist , riik võiks leida mooduse ausate ja kohusetundlike ettevõte ja füüsilise isikute premeerimiseks. Usun, et tunnustus riigi poolt oleks hea motivatsiooniallikas meie kõigi jaoks. Sageli saadakse tähelepanu vaid siis, kui tehakse midagi halvasti, näiteks maksude tasumata jätmisel ootab karitus. Võiks hoopis välja kujuneda olukord, et õigesti käitudes järgneb positiivne tagajärg. Kiitus ei peaks väljenduma ainult rahas, vaid näiteks mõnel perioodil väiksemas maksukoormuses või maksusoodustuse näol.
Eelkõige mõjutab inimese käitumist üldine ühiskonnas valitsev arusaam. Maksumaksjat mõjutab muude tegurite kõrval teiste kodanike käitumine. Kui maksumaksjad mõistavad, et maksudest kõrvalehoidmine on tavaline, kahaneb individuaalne valmidus makse tasuda. Kui aga ühiskonna üldine suundumus on makse ausalt maksta, tõuseb ka üldine maksumoraal. Selleks peab juba varakult inimesi informeerima maksude tähtsusest ja vajalikkusest. Inimeste seas oleks suurem maksevalmidus, kui oleks kindel teadmine, milleks meie raha kasutatakse. Lisaks peaks poliitika inimesi rohkem kõnetama ja huvitama, tuleb leida võimalus, et taastada rahva usaldus juhtorganite vastu. Maksud on riigiks olemise hind ( Lillemets ,2007). Ei tohi keskenduda vaid enese heaolule, vaid tuleb lähtuda avlikest huvidest, et ühiskond tervikuna saaks toimida.



Kasutatud allikad


  • Riigikogu toimetised, 2007. Maksumoraal maksukuulekuse mõjutajana.

Leitav: http://www.riigikogu.ee/rito/index.php?id=10458&op=archive2 (Kasutatud 10.03. 2016 )

Vasakule Paremale
KUIDAS MÕJUTADA MAKSUMAKSJAID MAKSE VABATAHTLIKULT TASUMA #1 KUIDAS MÕJUTADA MAKSUMAKSJAID MAKSE VABATAHTLIKULT TASUMA #2 KUIDAS MÕJUTADA MAKSUMAKSJAID MAKSE VABATAHTLIKULT TASUMA #3 KUIDAS MÕJUTADA MAKSUMAKSJAID MAKSE VABATAHTLIKULT TASUMA #4
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2016-03-17 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 5 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Virgehai Õppematerjali autor
maksevalmiduse tõstmine

Kasutatud allikad

Sarnased õppematerjalid

MAKSUMAKSJATEST SÕLTUB RIIGI HEAOLU
24
docx

MAKSUMAKSJATEST SÕLTUB RIIGI HEAOLU

......................................6 Riigi panus kultuuri edendamiseks ja looduskeskkonna säilitamiseks.................8 Kokkuvõte............................................................................................................ 9 Kasutatud allikad............................................................................................... 11 Sissejuhatus 2 Kodaniku üks tähtsamatest ülesannetest on tasuda makse ning riik kasutab saadud tulu meie heaolu saavutamiseks. Tänu maksumaksjatele oleme siiani iseseisev riik ning on säilinud mitmekülgne kultuur, puhas loodus ja suurepärased võimalused õppimiseks. Üks peamine põhjus, miks inimesed ei taha tasuda makse on arvamus, et maksutulu ei kasutata ühiskonna huvides, vaid sellega rahastatkse poliitikute palkasid. Sageli ei mõisteta, miks on maksumäärad nii kõrged ja millist hüve saab selle eest kodanik individuaalselt.

Ühiskond
Maksuraha kasutamine
10
docx

Maksuraha kasutamine

Sisekaitseakadeemia MAKSURAHA KASUTAMINE Essee Tallinn 2015 Maksuraha kasutamine „Riik ja kodanik käivad kokku, üks ilma teiseta ei saa“ (Siseministeerium, 2007, lk 5). Inimene täidab kohustusi riigi ees ja saab selle eest vastavad õigused ja hüved. Kodaniku põhiline ülesanne on maksta makse ning riik kasutab saadud tulu meie heaolu saavutamiseks. Tänu maksumaksjatele oleme siiani iseseisev riik ning on säilinud mitmekülgne kultuur, puhas loodus ja suurepärased võimalused õppimiseks. Paraku on inimesi, kes püüavad maksudest kõrvale hoida ning ei suuda mõista,et nii nad teevad kahju ka endale. Inimesi tuleb rohkem teavitada ja leida neile motivatsioon olla seaduskuulekas kodanik. Riigi kõige olulisem maksuallikas on maksutulu, tänu millele saab riik toimida ja

Riigiõpe
Kas elaksime paremini-kui tasuksime vähem makse
8
docx

Kas elaksime paremini, kui tasuksime vähem makse?

kollektiivse institutsioonina nagu seda on valitsus, mis võimaldab meil koondada oma ressursse ja jõupingutusi, et kõige tõhusamalt tegeleda nende ohtudega, mis takistavad meie heaolu. Keskendume hetkel ühele suurele konkreetsele probleemile, milleks on majanduslik ebakindlus, mida tunneb üha rohkem ameeriklasi. Väga keeruline on tagada inimestele tervishoiu teenuseid ja ravikindlustust. Paljud vanemad tunnevad muret, kas ja kuidas saaks lapsele tagada kõrgharidust. Inimeste sundpuhkustele saatmine tähendaks enamik peredele suurt katastroofi. Pankrottide hulk on kasvanud dramaatiliselt. Ameeriklased on ebakindlad, kas neil on piisavalt raha, et pensionipõlves inimväärselt ära elada ning kas ikka leidub keegi, kes nende eest hoolitseks. Paljud taolised mured süvenevad just siis, kui on tegu majanduslangusega, kuna 2008. aasta majanduskriis on veel siiani värskelt meeles. Paljudel

Ühiskond
Eesti Avalik Haldus konspekt
22
doc

Eesti Avalik Haldus konspekt

täiendamiseks. ­ Riigikontroll suhtleb iseseisvalt välisriikide kõrgemate kontrolliasutustega ja osaleb nende asutuste rahvusvaheliste organisatsioonide tegevuses. Riigikontroll teeb koostööd Euroopa Kontrollikojaga. ­ Riigikontrolör võib oma ülesannetesse kuuluvais asjus sõnaõigusega osa võtta Vabariigi Valitsuse istungitest. Lühiülevaade: Mis on Riigikontroll? (ÕIS) ­ Sõltumatu institutsioon; uurib, kuidas riik ja KOV on makusmaksja raha kasutanud. ­ Riigikontroll on riigi audiitor. Vaatab, kas avaliku sektori raha ona kasutatud tulemuslikul - säästlikult, tõhusalt ja mõjusalt ­ ja õiguspäraselt. ­ Riigikontrolli soovitustest lähtudes saavad Riigikogu ja Valitsus teha parandusi riigi paremaks toimimiseks. ­ Valib ise auditeerimisülesanded. Keegi ei saa kohustuslikke ülesandeid peale panna.

Ühiskonnaõpetuse riigieksam 2012
62
docx

Ühiskonnaõpetuse riigieksam 2012

ÜHENDUSED JA LIIKUMISED. Kodanikuühiskond on vajalik kuna: · erinevad huvigrupid saavad selle kaudu oma huve realiseerida, tasandab ühiskonnas olevaid võimalikke erimeelsusi - näit. Eesti Mesinike Liit, Eesti Luterliku Tunni teenistus · kaitseb ühiskonnaelu riigi liigse sekkumise eest ­ näit. Eesti Õiguskeskus, Eesti Inimõiguste Assotsiatsioon, Avatud Eesti Fond · piirab parteide mõju, võimaldab poliitikat mõjutada ka valimisteväliselt ­ Eestimaa Looduse Fond, võiks olla ka Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Lasterikaste Perede Liit; külade seltsid nagu Ida-Virumaa külade esindus · arendab kodanikuaktiivsust - algatusvõime, koostöövõime jmt. ­ Eesti Regionaalse ja kohaliku arengu sihtasutus, Tartu Kolmikute pereklubi Kolmanda sektori areng määrab kodanikuühiskonna tugevuse antud ühiskonnas.

Ühiskonnaõpetus
Avaliku sektori ökonoomika
130
doc

Avaliku sektori ökonoomika

Millised kolm tingimust peab olema täidetud, et majandus oleks Pareto-efektiivne? 1. Vahetuse efektiivsus ehk hüviste asendatavuse piirmäärad on kõigile samad (eelistused on samad). 2. Tootmise efektiivsus ehk kõikide tootjate sisendite asendatavuse piirmäärad on samad ehk tehnoloogia on sama. 3. Toodetekogumi efektiivsus ehk toodetakse ja pakutakse ainult nõutavaid hüviseid. 2. Peatükk. Vahetuse, tootmise ja toodetekogumi Pareto-efektiivsus 10. Kuidas kujuneb ja mida väljendab indiviidi eelarvepiirang? Eelarvepiirang kujuneb erinevate hüviste hindadest ja nende tarbimise mahust. Eelarvepiirang väljendab rahasummat, mida indiviid on võimeline maksimaalselt välja käima, et hüviseid tarbida. Rahasumma ise kujuneb läbi töötatud ajaühikute hulga ja nende eest saadava tasu. 11. Mida väljendab samakasulikkuse kõvera kaugus null-punktist?

Majandusteadus
Kõik vajalik ühiskonnaõpetuse riigieksam iks
44
doc

Kõik vajalik ühiskonnaõpetuse riigieksam iks

hõlmavate reformide kaudu. Üleminek algaks demokraatliku põhiseaduse kehtestamisega, järgneksid vabad valimised ja lõppeb demokraatia juurdumisega kõigis eluvaldkondades. Siirdeühiskonna probleemid: ­ demokraatlik otsustamisprotsess näib liiga aeglane ja kohmakas ­ majandusreformid halvendavad rahva elujärge ­ uue eliidi oskamatus ­ vajadus vanad väärtused ümber hinnata jne. 3. Võim majanduses, riigis, inimsuhetes (lk.44-48) Max Weber ­ võim on inimeste või grupi suutlikkus mõjutada teiste tegevust ja saavutada sel viisil oma huvide elluviimine. Võim on teatud laadi inimsuhe. Võim mõjutab kõiki ühiskonnasfääre, olemasolevaid ressursse, et need saaksid otstarbekalt ja sihipäraselt kasutatud. Võimu peaülesandeks on individuaalse tegevuse suunamine kollektiivsete eesmärkide saavutamiseks. Võim on domineerimine. Iseloomulik on võimule, et see on ühiskonnas ebavõrdselt jaotunud. Võimu ressursid: - ainelised - vaimsed Võimu tunnused ja teostamise meetodid

Ühiskonnaõpetus
Ühiskonna riigieksami kokkuvõte
62
doc

Ühiskonna riigieksami kokkuvõte

kogumit. Eraõigusega korraldatakse inimeste vahelisi suhteid. Eraõiguses on subjektid oma õigustes võrdsed. Eraõigus jaguneb: 1) Tsiviilõigus 2) Kaubandusõigus 3) Majandusõigus 4) Tööõigus. Avalik õigus: rahvusvaheline õigus, riigiõigus, konstitutsioonõigus, kirikuõigus, haldusõigus, kriminaalõigus, protsessiõigus, finantsõigus. Eelkõige käib avaliku õiguse alla riigiõigus. Põhiliseks riigiõiguseks on konstitutsioon. Kriminaalõigus sätestab millised on kuriteod, kuidas karistada. Finantsõigus sätestab eeskirjad, mille järgi riik ja organid kasutavad raha ja kuidas ning milliseid makse koguda. Haldusõigus ­ administratiiv- ehk valitsemisõigus. Reguleerib ametivõimude moodustamise korda, pidevust ja vastutust haldusõiguste rikkumise eest. Kui riik ei suuda kontrollida haldusõiguste rikkumisi siis räägitakse haldussuutmatusest. Protsessiõigus ­ määrab kindlaks kohtupidamise korra. Avalik ja erasektor:

Ühiskonnaõpetus




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun