Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

„Maailma otsas“ Andrus Kivirähk (0)

4 HEA
Punktid

20.02.2015
Maailma otsas“
Andrus Kivirähk
Tallinn 2013
1. Teose sisu lühikokkuvõte (100-150 sõna)
Nagu autor Andrus Kivirähk ka ise on öelnud , ei saa selle raamatu puhul rääkida erilisest sisust, sest see lihtsalt puudub. On vaid pildid, osakesed erinevate inimeste elust, keda ka ise näeme igapäevaselt enda ümber kõndimas, istumas, lihtsalt olemas. Kuid need pildid või lookesed lõppevad alati enne kui asi nii öelda põnevaks jõuab minna.
Teoses puutume just läbi nende inimeste elude ja juhtumiste kokku sellega, mis meis muidu huvi võib tekitada. Nii saame lugejatena näiteks vastuse, kuidas näeb välja 50-aastase mehe päev, kui viimane elab koos emaga. Või mida teevad riigiametnikud nagu Eevald peale tööpäeva.
Fakti, et raamatul puudub otsene tähenduslik seos kinnitab ka see, et raamatu lõpus ei ole midagi teistmoodi, kui alguses, keegi pole saanud miljonäriks ega ära surnud, kõik käivad edasi tööl ja elavad oma elu niisamuti nagu varem.
2. Teose koht autori loomingus (lühiülevaade autorist; mida on teose kohta öelnud autor ise, mida on öelnud arvustajad)
Autoriks on üks Eesti tuntumaid kirjanikke Andrus Kivirähk, kes on kirjutanud üle 20 teose. Teoseid on kirjutatud nii täiskasvanutele kui ka lastele. Aastast 1996 on Andrus Kivirähk Eesti Kirjanike Liidu liige.
Autor on ise teose kohta öelnud, et tema jaoks oli väga raske kirjutada raamatut, ilma ühegi seikluseta. Samal põhjusel oli tema jaoks ka raske rääkida sellest, mis raamatus juhtus. Enda sõnul meeldis talle kirjutada lihtsatet headest inimestest, kes enamasti jäävad taustale või vahel lause silmale nähtamatuks.
Kõik arvustused, mida lugesin olid teost kiitvad, just selle lihtsuse tõttu. Samti toodi esile seda, et autor on kirjutanud raamatu meie kõigi elust ja rutiinist mida kõik inimesed ühel või teisel hetkel oma elus tunda võivad.
3. Teose probleemistik ja ideestik (Too välja teose peaidee ja 3–4 probleemi teosest)
Teose peaideeks autori sõnul oli näidata, et raamatutes ei pruugi alati olla ühte kindlat kangelast, kes on lihtrahvast üle. Minu arvates oli peaideeks rääkida lugu lihtsate eestlaste elust ja näidata seda täies ilus ja valus .
Kuna teos keskendus igapäevaelule olid ka probleemid igapäevased, näiteks unustas Eevald koduvõtmed töö juurde ega saanud neid enam kätte. Seal tuli aga appi Tõnu , kes läbi avatud akna käis kabinetis ja tõi võtmed Eevaldi kätte.
Siis olid veel Jaanika mured/ probleemid meestega. Nii oli näiteks Jaanikal probleem, sest temasse on armunud autosõiduõpetaja, kellel on tegelikult väga tore perekond. Või mure, sest Jaanika ei saanud paljudele sõnumitele ja telefonikõnedele vastamata jätte, kuna see oleks ebaviisakas olnud ja meestel tuju halvaks ajanud.
Rohkem ilukirjanduslikum probleem või küsimus oli Reinul : Kus see maailma ots siis ikkagi on? Seda küsis ta ka härra Immanuelilt, kuid jäi ilma vastuseta.
4. Teose peategelase iseloomustus
Kuna raamatus oli vähemalt neli tegelast, keda võib peamisteks lugeda, siis keskendun ühele, kelleks on Rein .
Reinuga kohtub lugeja esmakordselt raamatu esimesel leheküljel, kui Rein tuleb töölt ja otsustab enne kojuminekut põigata Opossumisse. Jutustaja räägib Reinust samamoodi nagu teistest, tema igapäevaelust, perekonnast ja olemusest. Rein on oma olemuselt keskmise Eesti mehe stereotüüp – vaikne ja rahulik.
Reinu minevikst ega tulevikust ei saa lugedes pea midagi teada, kuid arvan, et see pole ka tähtis, kuna kogu teos põhinebki tema praegusel elul ja olul.
Opossumis käib Rein vahel peale tööd ja mõnikord, kui on ka Sandra lasteaiast ära toonud . Sealsete inimestega suhtlebki ta ainult Opossumis. Väljaspool Opossumit kohtub ta raamatu tegevuse jooksul vaid Eve ja Markuse ning Vooremäega, kellega koos arutatakse elu keerdkäikudest ning sellest, kuidas elu liiga kiirelt käest kaob.
5. Ülevaade olulisematest kõrvaltegelastest
Olulisemateks kõrvaltegelasteks olid peategelaste perekonnad: naised, emad, lapsed ja naabrid.
Reinul oli naine Anu, kes oli ajalooõpetaja ja kellega koos sai lugeja käia ka Muugal sõbrannal külas. Anul ja Reinul oli ka tütar Sandra, kes käis alles lasteaias ja külastas ka vahel koos isaga Opossumis pannkooke söömas. Lisaks perele oli tähtsaks kõrvaltegelaseks ka nende naaber Vooremäe , kes käis igal õhtul teatris.
Oluliseks kõrvaltegelaseks oli ka Eevaldi, ja tema naise Pireti, naaber Jaanika, kellest saime läbi terve raamatu teada, et tegemist on äärmiselt ilusa neiuga, kellel on probleeme meestega. Nimelt oli Jaanikal palju peigmehekandidaate, aga Jaanika ei osanud/ julgenud ühtki meest maha jätta.
Kõrvaltegelasteks võib lugeda ka Malle – Kalju ema, Tõnu ja Veronika – endised tippsportlased, praegused Eevaldi tuttavad ja Eve koos poja Markusega, kes kohtusid pargis Reinu ja Sandraga, ning kellega Ülo väljas käis.
6. Teose miljöö
Teos räägib tuttavate igapäevaelust ja inimestest kellega nad kokku puutuvad. Raamatus on mitmeid tegelasi, keda näeme isegi igapäevaselt enda ümber, kuid neid on ühes või teises suunas üle paisutatud. Teos leidis aset tänapäeva Tallinnas. Peamiselt piirkonnas, kus on palju kortermaju ja nende vahel pargid, nt Õismäe. Kahel korral toimusid sündmused ka väljaspool Tallinnat, Muugal ja Lääne-Eestis. Suhted olid raamatus sõbralikud ja toetavad .
8. Sinu lugemiselamuse kirjeldus. (50–100 sõna)
Nautisin teose lugemist, eriti kuna teos oli lihtne ja selle lugemiseks ei pidanud eriti aega võtma, et süveneda. Samuti oli meeldiv lugeda igapäevaelust ja sellest, mis juhtub tegelikult. Enamasti on raamatutespeategelasteks kuidagi, kas rahaliselt või teadmiste poolest, teistest üleolev inimene, kellega ei ole eriti lihtne samastuda. Selle raamatu puhul nii ei olnud. Soovitaksin teost kõigile, kes soovivad lihtsalt lugeda ilma, et peaks iga kord uuesti alustades lugema läbi viimased 2 loetud lehekülge, sest muidu jäävad eesootavad sündmused segaseks.
Maailma otsas-Andrus Kivirähk #1 Maailma otsas-Andrus Kivirähk #2
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-12-29 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 86 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor pundar Õppematerjali autor
Raamatutöö Kivirähki teosest "Maailma Otsas".

Sarnased õppematerjalid

Ivan Orava mälestused ehk Minevik kui helesinised mäed
4
docx

`Ivan Orava mälestused ehk Minevik kui helesinised mäed

Sinu nimi Gregor Sibold Kuupäev 17.02.2014 teose pealkiri Ivan Orava mälestused ehk Minevik kui helesinised mäed autor Andrus Kivirähk väljaandmise koht ja aeg 2013, Eesti 1. Teose sisu lühikokkuvõte (100-150 sõna) Ivan Orava mälestused on teos, kus raamatu nimitegelane, Ivan Orav, kirjeldab ilmekalt sündmusi mis leidsid aset Eestis Nõukogude okupatsiooni ajal. Teos algab kirjeldusega Eestist enne Nõukogude aega ning liigub ajaloos edasi. Igas peatükis keskendub nimitegelane mingi ajaloolise sündmuse kirjeldamisele tema vaatepunktist. Suur osa raamatus kirjeldatud

Kirjandus
Bridget Jones-Poisi järele hull
4
odt

Bridget Jones: Poisi järele hull

31.01.2015 Bridget Jones: Poisi järele hull Helen Fielding 2013 1. Teose sisu lühikokkuvõte (100-150 sõna) Teos räägib ühe perekonna igapäevasest elust. Kuid kuna tegemist on Bridget Jones'ga ei ole midagi, mis igapäevaselt juhtub etteplaneeritud. Bridget Jones on lugejatele juba varasemalt teada läbi kahe esimese raamatu, kus Bridget üritas keskealise naisena endale kaaslast leida ja teha samal ajal karjääri. Raamatus „Bridget jones: Poisi järele hull“ on pea 20 aastat aga edasi läinud ning nüüd kasvatab üksikemana kahte last ja üritab taas teha karjääri, kuid nüüd stsenaariumite kirjutamises. Üksikemana peab peategelane rinda pistma paljude probleemidega, nagu näiteks, kas emal on ebaeetiline lasta endale föönisoeng teha, kui lapsel on täid peas; kas tehnoloogia on tänapäeval viies loodusjõud või millal oleks õige aeg tutvustada lastele ja sõpradele oma uut kaaslast, kes on sinust pea 20 aastat noorem. 2. Teose koht autori loomingus (l

Kirjandus
Andrus Kivirähk-Mees-kes teadis ussisõnu-- referaat
12
docx

Andrus Kivirähk "Mees, kes teadis ussisõnu" - referaat

Teos on küllaltki sünge, leida võib palju kriitikat ja paralleele tänapäeva suhtes, mis tõenäoliselt ongi Kivirähki inspiratsiooniallikaks. Raamatus on palju Kivirähkile omast huumorit, irooniat ja otsekohesust. Palju on traagikat ja verevalamist, verevalamist ehk kohati liigagi palju. 16. Teose põhjal on tehtud ka samanimeline etendus Endla teatris ja lauamäng. 17. 18. Teose ajalooline skeem 19. 20. Andrus Kivirähk on üks tuntumaid kirjanikke Eestis. Lisaks sellele on ta laiemale üldsusele tuntud ka humoristina, tehes raadiosaadet ,,Rahva Oma Kaitse". Ta on ka lavastanud näidendeid ja kirjutanud filmidele stsenaariume. Ta on ka Eesti Kirjanike Liidu liige.(1) Romaani ,,Mees, kes teadis ussisõnu" kirjutas Kivirähk enda sõnul mitu kuud iga päev. Võrreldes ,,Rehepapiga" on ,,Ussisõnades" rohkem Kivirähki enda poolset fantaasiat.(4) Romaan ilmus 2007

Kirjandus
Andrus Kivirähk - referaat
22
rtf

Andrus Kivirähk - referaat

......................4 Looming ......................................................................................5 Ülevaade teosest .........................................................................9 Midagi põnevat veel...................................................18 Kokkuvõte ..............................................................20 Kasutatud kirjandus ...................................................21 Sissejuhatus Mina valisin enda referaadi teemaks Andrus Kivirähi. Ma valisin ta sellepärast, et ta on üsna tuntud kirjanik ning ma olen tema raamatuid lugenud ja need on mulle meeldinud. Andrus Kivirähk on 40-aastane Eesti kirjanik ja ajakirjanik. Andrusel on naine, ning kolm last. Ta on sotsioloog Juhan Kivirähi ja Tiina Kivirähhi vend. Andrus on kirjutanud selle ajaga palju raamatuid ning näidendeid, minu lemmikuteks on ,,Ivan Orava mälestused, ehk, Minevik kui helesinised mäed'' ning ,,Rehepapp''. Viimasest teen ma ka oma referaadis juttu

Kirjandus
Nimetu
23
docx

Nimetu

Samas kõlab Rass karmina ja seda raamatu Rass ka tegelikult on. · Tegelase välimus ja maailmavaade Rass on pikka kasvu ja kõhna kehaehitusega. Iseloomult on Rass armastav ja hooliv, kuid ei oska ega suuda seda välja näidata. Ta vihkab ja häbeneb oma päritolu Ta on loomult lahtise peaga ning koolis õppida talle meeldib. Ta kirjutab oma sõbra Janari eest 9 .klassi lõpukirjandi. Käitumiselt on ta hulljulge ja külma närviga. Maailma näeb ta mustades värvides ja tajub valusalt ebaõiglust. Ta on enda sõnul tarbimismaailma laps nagu kogu tema põlvkond. Enese eluga toimetulemiseks on tal olemas tulevikuprognoosid ja lootused. 3.3.5. Järeldus Sass Henno rõhutab oma teoses ,,Mina olin siin esimene arest" Rassi ühiskondliku positsiooni ja tema suhteid ümbritsevate inimestega. Ühiskondliku positsiooni poolest ei kuulu Rass edukate hulka. Tegemist on alaealisega,

Kategoriseerimata
JOHN FOWLES-LIBLIKAPÜÜDJA
36
docx

JOHN FOWLES „LIBLIKAPÜÜDJA“

JOHN FOWLES „LIBLIKAPÜÜDJA“ Referaat Koostaja: Klass: Juhendaja: 2012 Sisukord Sissejuhatus........................................................................................................... 3 Teose ajalooline skeem........................................................................................... 4 Autori positsioon ajas.......................................................................................... 4 Teose saamislugu................................................................................................ 4 Mõju ilmumisajal................................................................................................. 4 Objektiivne väärtus tänapäeval...........................................................................5 Teose tegelaskond..........

Kirjandus
Heiki Vilep ja uusim lastekirjandus
74
pdf

Heiki Vilep ja uusim lastekirjandus

meedia tekst (animafilm ja Limpa juhtumil reklaam), mille põhjal kirjutati raamat. Lapsed, kellele filmi- või reklaamitegelased meeldivad, nõuavad endale ka raamatu ostmist. Seni on eestlastel veel õnneks läinud ­ nimetatud raamatud ei ole pelgalt filmi ümberjutustused-tellimustööd, vaid kannavad iseseisvat kirjanduslikku väärtust. Nad on fantaasiaküllased helged kunstmuinasjutud, aga me ei tea, kas Kivirähk või Põldma oleks neid ilma filmi/reklaami olemasoluta üldse kirjutanud ja kas mõni kirjastus oleks nende illustratsioonide eest maksnud, sest kirjastajad Eestis reeglina riske ei võta. Tsiteerides ajakirjanduses ilmunud arvustust, võib öelda, et mida rohkem sarnaneb tekst visuaalse meedia tekstidele, seda paremaks teose vastuvõtt kujuneb: ,,Need raamatud on tippklass tänu kunstnikutööle. Tekst on ainult pool osa, kui sedagi" (Martson 2003: 19)

Kirjandus
Eesti kirjanduse kokkuvõte
25
doc

Eesti kirjanduse kokkuvõte

Madli on juba abielus. Hiljem poob Madli oma mehe üles, kuna see teeskleb mõisahärrat. Üritab siis Siimuga abielluda, aga kirik ei kiida heaks, et ta oma mehe tappis. Raamat räägibki, mida huvitavad erinevad põlvkonnad tegid, samas on raamatus ka kirjeldus selle kohta, mis toimus Rootsis või teistes naabermaades. Tasus lugeda. Karl Ristikivi "Imede saar" Reisipäevikuna jutustatud allegooria, mida võib klassifiseerida antiutoopiaks. Sellises vormis arvustab autor oma kaasaegse maailma poliitikat, ühiskonnakorraldust ja eelarvamusi. Kuigi lugeja leiab viiteid nii Platonile, Thomas More´ile kui teistele utoopiate autoritele, meenutab kujutatud saareriik Allotria lääneliku heaoluühiskonna kuldaega. Ideaalriigil, kus esmapilgul kõik tunduvad olevat õnnelikud ja rahul, on vähehaaval avanev pahupool: üldise õnne ja heaolu eest on makstud vabaduse ja individuaalsuse kaotusega. Saare elu kirjeldused on esmapilgul rüütatud arhailisse rüüsse, kuid lugeja tunneb ära 20

Kirjandus




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun