Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Kirjanike tabel (4)

1 Hindamata
Punktid
Elu - Luuletused, mis räägivad elus olemisest, kuid ka elust pärast surma ja enne sündi.

Lõik failist


Elu aastad (vanus)
Haridus
Looming
Elu
Tähtsus
Kristjan Jaak Peterson
(1801-1822) 21.a
Riia kubermangugümnaasium(nelja aastane kursus-kolme aastaga). Tartu Ülikooli usuteaduskond.
Luule. Üritas luua eesti keeles nõudlikku kunsti ,mis tema ajal oli Euroopas. Teistele tundusid ebatavalised. Säilinud 21 eestikeelset luuletust, 10 oodi ja 5 pastoraali. Tuntumad „Laulja“ ja „Kuu“
Tema lühikese elu kohta ei ole palju teada. Tundis mitmeid keeli. Suri kopsuuberkuloosi.
„Eesti esimene luuletaja.“ Sümboliseerib eesti kirjanduse algust.( romantiline,
Rahvuslik,
Traagiline).
Friedrich Robert Faehlmann
( 1798 -1850) 52.a
Koolihariduse sai saksa keeles. Õppis Tartu Ülikooli arstiteaaduskonnas.( esimene eestlane kes lõpetas doktorikraadiga).
Loonud kaks pikemat eestikeelset luuletust- oodi. „Suur on Jumal, su ramm“ ja värssdialoogi „ Piibu jutt“-ning kümmekond epigrammi. Tähtteosed müütilised muistendid.(emajõe sünd, koit ja hämarik jne). Hakkas looma Kalevipoja muistendeid.
Kasvas pärast ema surma mõisniku perekonnas. Teda ei saa pidada kirjanikuks sõna otseses mõttes. Looming napp ja juhuslikku laadi . Suri kopsutuberkuloosi.
Müütilised muistendid. Avaldas olulist mõju 19.sajandi II poole eesti kultuurielule.
Friedrich Reinhold Kreutzwald
(1803-1882) 79.a
Kreiskool . Tartu Ülikooli arstiteaduskond.
Almanahh –„Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on“. Jutud olid kirjutatud kaasaegsetele eesti lugejatele. Palju õpetlikkust ja kasvatuslikkust. „Winakatk“,“ Kilplased “,“Reinowadder Rebbane“,“Mihkel Põllupapp“,-eesti esimene romaan. „Eestirahva Ennemuistsed jutud“(1866).muinasjutud.“Kalevipoeg“- eepos .
Tema vanemad ei olnud lihtsad talupojad. Tutvus Faehlmanniga, kellega sai hästi läbi. Kirjutas artikleid ajalehtedele. Õpetatud Eesti Seltsi liige. Abiellus ,kolm last ,noorim suri.
Eesti rahvuseepose looja.
Lydia Koidula
(1843-1886) 43.a
Sai tütarlapse kohta hea hariduse. Pärnu saksakeelne tütarlastekool. Tartu Ülikool koduõpetaja.
Kirjutanud ~300 luuletust. Eluajal ilmunud luulekogud- „Waino-Lilled“ ja „Emmajöe Öpik“. Looming sündis kui eesti kirjakeel oli alles kujunemisjärgus.
J.V.Jannseni vanim tütar. Töötas isa abilisena „ Perno Postimehes“. Suri vähki.
Eesti rahvusteatri looja. Eesti kirjanduse kõige tuntumate isamaaluuletuste autor.
August Kitzberg
(1855-1927) 72.a
Kasvas üles Penujal koolmeistrist venna perekonnas, seal sai ka hariduse.
Jutustused. Esimene raamatuna ilmunud teos „ Maimu “. „Rätsep Õhk ja tema õnneloos.“-külajutt. Tema parimateks proosatöödeks peetakse kahte omavahel seotud juttu : „ Veli Henn “ ja „Hennu veli“. Näidendid . „Tuulte pöörises“-armastus- ja ideedraama. „ Kauka jumal“- raha võim ja raha needus . „ Libahunt “- draama ., tragöödia.
Oli mõnda aega ajaleht „ Postimees “ ärijuht. Oli populaarne ajakirjanik.
Tähtsamad teosed „libahunt“ , „kauka jumal“ ja „tuulte pöörises“. Vaatas elu päiksepaistelisemat poolt ,kuid jäi siiski realistiks.
Eduard Vilde
(1865-1933) 68.a
Õppis Tallinna saksakeelses kreiskoolis, mis jäi lõpetamata.
Romaanid . „Külmale maale“(1869). Eesti kriitilise realismi esikteos. Ajalooline triloogia. „ Mahtra sõda“( 1902 )panoraamromaan, „Prohvet Maltsvet“ ja „ Kui Anija mehed Tallinnas käisid“. „Mäeküla piimamees “(1916)- viimane romaan. Näidendid- „Tabamat ime“(1912). „Pisuhänd“(1913)
Tema vanemad olid mõisateenijad. 18-aastaselt läks tööle ajakirjanikuna
Eesti kriitilise realismi algataja . Realisliku meetodi propageerija.
Juhan Liiv
(1864-1913) 49.a
Õppis kihelkonnakoolis. Üritas jätkata Tartus Hugo Treffneri eragümnaasiumis, kuid pidi sellest loobuma.
„Vari“-eesti realistliku külaproosa alusteos. Luule ilmus ajakirjanduses. ~80 algupärast või tõlgitud luuletust.
7-lapselise perekonna pesamuna. Lapsest peale väga nõrga tervisega . Oli vaimuhaige ( skisofreenia )
Mees teisest põlvest, kuid siiski oma; minevikust juurduja, kuid ometi tulevikule teetegija.
Kirjanike tabel #1 Kirjanike tabel #2
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 2 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2012-10-02 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 66 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 4 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor switbs Õppematerjali autor
peterson,Faehlmann,Kreutzwald, Koidula,Kitzberg,Vilde,Liiv-nende elu ja looming.

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
3
doc

Eesti kirjandus

Kirjanduse KT Eesti kirjandus Kristjan Jaak Peterson(1801-1822) Tema luuletused nägid trükivalgust alles 20 sajandil. Peterson oli- romantiline ja traagiline, rahvuslik ja mässumeelne noormees. Luule Ta üritas luua eesti keeles nõudlikku kunsti selle traditsiooni alusel. Seda iseloomustasid antiikkirjanduse eeskujude järgimine ja tärkav romantism. Tema luulepärand polnud suur: säilinud on 21 eestikeelset luuletust, nende hulgas 10 oodi ja 5 pastoraali. Oodid: ,,Laulja", ,,Kuu", ,,Inimene", ,,Jumalale", ,,Päeva loomine". Päevaraamat ,,Kristjan Jaak Peterson ehk see, mida ta mõtles ja tegi ja kuidas ta elas ja mis ta teada sai oma elu sees. Iseeneselt üles pandud 17-nda eluaasta seest eluotsani."- filosoofiliste mõttekäikude kogu. See on eestikeelne, kuid sisaldab võõrkeeles tsitaate. Petersoni pärand Saksa eeskujul rangelt siple ja rõhke loendav korrapärane luule. Tema rahvuslik enesemääratlus, tema eestlus oli ,,haritud, mõtleva, filosofeeriva isiksuse teadlik v

Kirjandus
thumbnail
19
doc

Kokkuvõte põhikoolis õpitust

Kirjandus Mõisted Aforism ­ mõttetera Algriim ­ algushäälikute kordus värsis. Allegooria- Mõistukõne, räägitakse nähtustest varjatult. Alliteratsioon- alguskaashääliku kordumine samas värsis või lauses. Ajalooline jutustus - teos, mille aluseks on ajaloolised sündmused ja tegelasteks ajaloolised või nendega seotud isikud. Anekdoot - lühike, vaimukas, üllatava lõpuga (puändiga) naljalugu Antonüümid ­ vastandsõnad Arhaism - vananenud, kasutusel olevast kõne- ja kirjakeelest kadunud keelend Arvustus e. retsensioon- zanr, mida iseloomustab kriitilisus. Ülesandeks käsitleda, analüüsida, tutvustada ja ka reklaamida uut raamatut, näidendit või filmi. Assonants- sõna esimese silbi täishääliku kordumine samas värsis või lauses. Autobiograafia - enda kirjutatud elulugu. Ballaad - keskajal tantsulaul, tänapäeval lüüriline jutustav luuletus, mille sisu on fantastiline, ajalooline või heroiline (kangelaslik). Ballaad

Kirjandus
thumbnail
12
doc

Eesti realism/Eduard Vilde/Eesti draama tõus/August Kitzberg

1)Eesti realism Ärkamisaja eesti kirjandus Ärkamisajal oli pandud alus eesti kirjandusele tema kõigis põhiliikides. Patriootiline paatos leidis kirjandusliku väljenduse rahvusromantismis, mis tõusis kõige eredamalt esile lüürikas ja lüroeepikas, hiljem ka ajalooainelises jutustuses. Kaasaja elust jutustav proosa ja näitekirjandus ei teinud kaasa romantilist kõrglendu. Neile omane maalähedane asjalikkus probleemistikus ja tõepära taotlus olukujutuses hakkas järk-järgult tugevnema ja 19. sajandi viimasel aastakümnel sai eesti kirjanduses valdavaks realism. Realistlik kirjandusvool Realism (sõnast realis ­ ld k esemeline, tegelik) kirjandus taotleb tegelikkuse tõepärast, objektiivset kujutamist, elunähtuste oluliste külgede ja põhjuslike seoste esiletoomist. Eesti realism on hilistekkeline, temas ilmnevad puhtrealistlike tunnusjoonte kõrval ka naturalismi mõjud. Nende kahe voolu vahel ei olegi alati selget vahet tehtud. 19. sajandi lõpul oli realismi küps

Eesti keel
thumbnail
32
doc

Eesti kirjanduse ajalugu I

EESTI KIRJANDUSE AJALUGU 1 1. Eesti kirjanduse tekkimine: rahvaluule, kroonikad, kirikukirjandus, raamatukultuuri teke jne. Eesti kirjanduse päämine määratleja on olnud keel -rahvuskirjandus Muistsete eestlaste kultuurilisest iseolemisest loovad ettekujutuse mitmed ajalooallikad, uurimused, arheoloogia, antropoloogia, lingvistika. Oluline on samuti rahva mälu - see, mida rahvaluule on suutnud aegadest kanda ja traditsioonis hoida. Kirjandusele on eelnenud suuline luulelooming, rahvaluule, samuti jätkub rahvaluule arenemine kõrvuti kirjandusega. Meie rahvaluulel on oluline osa talurahva omaaegse tunde- ja mõttemaailma väljaselgitamiseks. Muud teated eestlaste kohta varasest ajast ühekülgsed - valitsevate klasside esindajate teated, seega on rahvaluulel eriline osa. Rahva pärimused peegeldavad rahva kui terviku vaimsust, eestlaste kultuuriloo oluliseks koostisosaks on rikkalik rahvaluulepärand, milles pe

Kirjandus
thumbnail
9
doc

Eesti kirjanduse ajalugu I

1. 19.sajand eesti kirjandusloos. Mõttesalmikutes "Järwa-ma wanna mehhe Eesti rahvuslik kirjandus algab Petersoniga. õppetused" (1840) sõitleb ta inimeste laiskust, Peterson Kristjan Jaak (1801 - 1822) oli hooletust ja teisi pahesid. Tema kõige Rahvusliku luule looja. Petersonist ja tema väljapaistvam saavutus luules on dialoogiline oodidest algab Eesti kunstiväärtuslik lüürika. P - "Piibo jut" (1840), milles Jaan ja Mihkel räägivad andekas luuletaja, tugev mõtleja ja poeet, maise sõpruse ja armastuse kaduvusest, võrreldes kunstniku hingus, pastoraalides rahvalaulu seda piibusuitsu hajumisega. Faehlmann kasutas põhimõtted, motiivid - Eesti rahvusliku kirjanduse luuletuste kirjutamisel keerulisi antiikseid algus. Kirjutas eesti keeles - uskus selle tulevikku. värsimõõte, et sel kombel osutada eesti keele Kirjutas päevaraamatut (dialoogides, sententsid,

Kirjandus
thumbnail
12
doc

Kirjanduse eksam

psühholoogia pidi jõudma maale ajalehtede kaudu. Austati prantsuse kultuuri. Tauniti vene ja saksa mõju. Neid iseloomustab kõrgendatud enesehinnang. Teened: vormi rõhutamine. Noorte autorite esitlemine, asjatundlik kirjanduskriitika, tuglas ja suits seadsid esiplaanile mõisted vorm, kompostitsioon, stiil, aine, teema jne. Petersoni ja Liivi au sisse tõstmine. Kaasaegse väliskirjanduse tutvustamine eesti publikule. Raamatukujunduse tähtsustamine. Eesti kirjanike (Tuglas, Suits) tõlkimine soome keelde, tänu suhtele Kallasega. · Tuglase novellid ja süzee (2 novelli lähianalüüs) Realistlik jutustus ,,Siil". Kogu ,,Hunt", novell ,,Hingemaa", poeem ,,Meri". Uusromantilised teosed: Novellikogu ,,Kahekesi", tähtsad novellid ,,Suveöö armastus", ,,Toome helbed". Novellivalmik ,,Õhtu taevas", parimad novellid ja uued impressionistlikud tööd: romaan ,,Felix Ormusson". Novellides palju detailirohkeid kirjeldusi. Kasutab oma kirjeldustes värve:

Kirjandus
thumbnail
28
docx

Eesti kirjandus I, kordamine

1. Liivimaa kroonikad. Läti Hendriku kroonika; Liivimaa noorem riimkroonika; Liivimaa vanem riimkroonika. Balthasar Russowi kroonika; Chr. Kelch ,,Liivimaa ajalugu" Läti Hendriku kroonika Ainus selline allikas, mis kirjeldab põhjalikult eestlaste muistset vabadusvõitlust. Samas kirjeldab ta ka sõja eelaega alates 1184. Kroonika kirjutatud ladina keeles. Kirjeldab kuidas väinajõe suudmes tegutseb esimene liivimaa piiskop, kes pöörab liivlased ristiusku. 1190 Lübecki ja Bremeni kaupmehed asutavad Saksa ordu ja 1199 astub mängu Liivimaa kolmas piiskop Albert. Hakatakse ehitama Riia linna 1201, aasta hiljem kuulutab paavst sõja Maarjamaaks nimetatud vanal liivimaal. 1204 algab neljas ristisõda ja sellest ajast on Tiit Aleksejev kirjutanud kaks romaani, nt ,,Palveränd". Läti Henrik on oma Kroonikates kirjeldanud võikaid stseene, kus ristirüütlid on langenud võitlusesse paganatega ja juhuslikult võitnud, siis kohtlevad nad neid julmal viisil 1223. Rebisi

Ajalugu
thumbnail
33
rtf

Kirjanduse eksam erinevad PILETID

töö ja raskused süvendasid Liivi vaimset tasakaalustust. Ta jätkas mõnda aega kirjanikuna Alatskivil (jutustuse "Käkimäe kägu" ja "Nõia tütar", mõlemad 1893), kuid siis tuli ta paigutada Tartu närvikliinikusse. Kadus 10ks aastaks avalikkuse silmist. Haigusaastad tähendasid Liivile kodutust, rändamist ulualuse ja hingerahu otsinguil ning läbielatu ja ­tunnetatu luulendamist. Alles 1902.a. jõudis teave Juhan Liivist ja tema loomingust taas üldsuseni. "Noor-Eesti" tärkav kirjanike põlv võttis ta omaks, hoolitses ta eest ning avaldas ta loomingut. See innustas teda uuesti aktiivsele kirjanikutööle, kuid oli hilja. Liiv suri 1.dets.1913. Maetud Alatsikvi kalmistule.Oluline tunnus -kordus.Ajastu mõjutused (venestus). Noor-Eesti"päästis" ta. Fr.Tuglas - 1927 monogfraaia Juhan Liiv. Liivi esimesed kirjanduslikud katsetused jäid 1880.aastatesse. Need olid tüüpilised oma aja romantilised värsistused

Kirjandus




Kommentaarid (4)

poolem112 profiilipilt
poolem112: hea töö:)
22:25 20-01-2009
sakugirl profiilipilt
sakugirl: täitsa hea
13:54 27-01-2009
kannikai profiilipilt
kannikai: käib kah
20:07 24-11-2009



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun